Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, έχω ένα λάπτοπ το οποίο έχει νεκρή μπαταρία, τρέχει μόνο όταν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα.

    Πρόσφατα αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση των windows 10 ver.1803 στη version 1909 καθώς μου βγήκε σχετικό μήνυμα.

    Έκανα τα αντίστοιχα downloads. Όταν όμως άρχισε το λάπτοπ να κάνει τα restart προκειμένου να εγκατασταθούν, μετά από μερικά restart πχ. στο 3ο το λάπτοπ έκλεισε, shutdown!

    Το άνοιξα και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση (προφανώς λόγω του shutdown κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης). Μου έβγαλε μήνυμα undoing changes και με γύρισε στην πρότερη κατάσταση ver.1803.

    Τώρα συνεχίζει στα μηνύματα να μου λέει ότι είναι διαθέσιμη η version 1909 κι αν θέλω να κάνω download και install.

    Έκανα άλλη μια προσπάθεια και συνέβη πάλι το ίδιο! Μετά από download και διάφορα install και restarts, όλα αυτά κρατάνε περίπου μια ώρα, έκανε ξαφνικα απρόσμενα shutdown. Πάλι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά και μου έκανε undoing changes.

    Επειδή από όσο ξέρω είναι επικίνδυνο το shutdown κατά τη διάρκεια update δεν πρόκειται να ξαναπροσπαθήσω.

    Τι μπορεί να φταίει? Η νεκρή μπαταρία? Στα options διαχείρισης ενέργειας έχω βάλει όταν το λάπτοπ είναι στην πρίζα να μην κλείνει ποτέ , ούτε αδράνεια κλπ.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    ίσως κάποιο πρόγραμμα να το εμποδίζει βγάλε το antivirus και ξανά προσπάθησε.. κατεβάζοντας το βοηθητικό πρόγραμμα μέσο αυτού προσπαθήσε το update

    https://www.microsoft.com/el-gr/soft...load/windows10 πάτησε ενημέρωση τώρα


    αν δεν τα καταφέρεις κράτησε backup τα αρχεία σου και κάνε καθαρή εγκατάσταση την 1909 φορμάροντας και τον δίσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SV1BKN : 29-01-20 στις 12:52.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άρα θέμα ενέργειας δεν είναι?

    Αξίζει η αναβάθμιση? Μόλις τώρα κατάφερα να σεταρω στα μέτρα μου.. μετά από μήνες.. όλα τα προγράμματα που τρέχω στο λάπτοπ. Δε θα αντέξω κάποιο κρασαρισμα ή φορμάτ ούτε κατά διάνοια.

    Γιατί κάνουν τη ζωή μας δύσκολη?

    Έχουμε φτάσει στα win10 και φοβόμαστε τα updates.. χθες τη νύχτα έχασα 3.5 ώρες από τη ζωή μου κανοντας όλα αυτά τα restarts..

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θέμα ενέργειας δεν είναι?

    Αξίζει η αναβάθμιση? Μόλις τώρα κατάφερα να σεταρω στα μέτρα μου.. μετά από μήνες.. όλα τα προγράμματα που τρέχω στο λάπτοπ. Δε θα αντέξω κάποιο κρασαρισμα ή φορμάτ ούτε κατά διάνοια.

    Γιατί κάνουν τη ζωή μας δύσκολη?

    Έχουμε φτάσει στα win10 και φοβόμαστε τα updates.. χθες τη νύχτα έχασα 3.5 ώρες από τη ζωή μου κανοντας όλα αυτά τα restarts..
    Ποιος σου κανει την ζωη δυσκολη? η συντριπτικη πλεοψηφια εχει κανει μια χαρα την αναβαθμιση.


    Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε το θεμα ενεργειας. Εφοσον ΔΕΝ εχεις μπαταρια... θα επρεπε να το εχεις πανω σε UPS.
    Οποτε δεν ξερεις να εκανε στιγμιαια διακοπη και γιαυτο διακοπηκε η σωστη εγκατασταση.

    Οπως ειπε και ο @SVIBKN ακομα και το antivirus μπορει να δημιουργησε το προβλημα.

    Ειναι αγορασμενη η αδεια των win10 ή εισαι απο δωρεαν αναβαθμιση απο win7 ?

    Τελος.... πρεπει να σου εβγαλε εναν κωδικο σφαλματος. Μηπως τον κρατησες να δουμε τι εφταιξε?



    Για μενα θα επρεπε να εχεις κανει ΠΡΙΝ την αναβαθμιση ενα backup image και να μην εχεις κανενα φοβο.
    Γενικα αν κανεις τοσο πολυ δουλιτσα θα επρεπε να το εχεις ξεκινησει ηδη. ΚΑθως δεν μπορεις να ξερεις αν θα σου σκασει δισκος ή ακομα και ransomware.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Δυστυχώς Δε μου έβγαλε κανένα κωδικό σφάλματος για να καταλάβω τι φταίει. Το λάπτοπ είχε ήδη τα win10 όταν το αγόρασα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kst56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, έχω ένα λάπτοπ το οποίο έχει νεκρή μπαταρία, τρέχει μόνο όταν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα.

    Πρόσφατα αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση των windows 10 ver.1803 στη version 1909 καθώς μου βγήκε σχετικό μήνυμα.

    Έκανα τα αντίστοιχα downloads. Όταν όμως άρχισε το λάπτοπ να κάνει τα restart προκειμένου να εγκατασταθούν, μετά από μερικά restart πχ. στο 3ο το λάπτοπ έκλεισε, shutdown!

    Το άνοιξα και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση (προφανώς λόγω του shutdown κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης). Μου έβγαλε μήνυμα undoing changes και με γύρισε στην πρότερη κατάσταση ver.1803.

    Τώρα συνεχίζει στα μηνύματα να μου λέει ότι είναι διαθέσιμη η version 1909 κι αν θέλω να κάνω download και install.

    Έκανα άλλη μια προσπάθεια και συνέβη πάλι το ίδιο! Μετά από download και διάφορα install και restarts, όλα αυτά κρατάνε περίπου μια ώρα, έκανε ξαφνικα απρόσμενα shutdown. Πάλι δεν εγκαταστάθηκαν σωστά και μου έκανε undoing changes.

    Επειδή από όσο ξέρω είναι επικίνδυνο το shutdown κατά τη διάρκεια update δεν πρόκειται να ξαναπροσπαθήσω.

    Τι μπορεί να φταίει? Η νεκρή μπαταρία? Στα options διαχείρισης ενέργειας έχω βάλει όταν το λάπτοπ είναι στην πρίζα να μην κλείνει ποτέ , ούτε αδράνεια κλπ.

    Ευχαριστώ
    H υποστήριξη της έκδοσης 1803 έχει λήξει από τον Νοέμβριο του 2019, υπάρχει περίπτωση να δημιουργεί αυτό κάποιο πρόβλημα οπότε το καλύτερο είναι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση στην καινούργια έκδοση και να προσέχεις την λήξη της κάθε έκδοσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    22-06-2019
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έψαξα στο update history και τελικά μου βγάζει κωδικό σφάλματος γιατί δεν γίνεται το update. Καμία ιδέα? Βρήκα κάποια σχετικά ? βίντεο στο γιουτουμπ αλλά είπα μηπως ξέρει κανένας από εσάς.
    Failed to install 0xc1900101
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails error_.jpg  


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας