Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Παραθέτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  katopsi.JPG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  61,1 KB 
ID: 211055




    Δεδομένο είναι ότι το desktop PC πρέπει να συνδέεται στο router (TP-LINK TL-WR841N) με ethernet. Αυτό διότι θα είναι καλό όταν δεν υπάρχει λόγος για σύνδεση wifi να το κλεινω.


    To modem ( ZXHN H108N) δεν με ενδιαφέρει που θα είναι στημένο. Μπορεί κάλιστα να μείνει στην θέση 1 δίπλα στο τηλεφωνική γραμμή (ΣΑΛΟΝΙ).



    Α1. Modem συνδεση με το router με ethernet, τα αφήνω μαζί στην πρίζα 1, και μετά βάζω ένα AP στην πρίζα 2 ώστε να καλύψω και το δωμάτιο Α;

    Α2. Μodem (πριζα 1) σύνδεση με router (πριζα 3) ασύρματα μέσω AP που μπαίνει που? Στην πριζα 2 έξω από το WC συνδέεται μόνιμα πολύπριζο λόγω πλυντηρίου και σεσουάρ.



    Β. Βάζω απ' ευθείας powerline στις πρίζες 1 και 3? Δυστυχως στην 3 υπάρχει επίσης πολύπριζο που πάνω του είναι το PC, monitor, φορτιστες κινητών, ενίοτε λειτουργεί θερμοπομπός και στο μέλλον μικρό φωτιστικό τραπεζιού. Η πρίζα 4 είναι ακριβώς στο πλάι του κρεβατιού το οποίο είναι κολλημένο στον τοίχο. Δεν θέλω να υπάρχει powerline η AP εκεί. Εκτός φυσικά αν μεταφέρω το πολύπριζο της θέσης 3 στην 4 και μενει η 3 ελεύθερη για να βάλω μόνο το powerline.



    Γ1. Αγοράζω cat καλώδιο και κανάλια και απλώνω/καλύπτω από την θέση 1 μέχρι την θέση 2 και αφήνω το router εκεί(κάπου ψηλά) αν αποφασίσω τελικά να συνδεθώ ασύρματα και από το PC. Υπάρχει ήδη μία τρυπα (βελάκι στο σχεδιάγραμμα) στον τοίχο που περνάει καλώδιο (δυστυχώς μόνο το καλώδιο και όχι το clips), από το σαλόνι στο δωμάτιο Β. Αλλά μετά μέχρι την πρίζα 2 μεσολαβεί μια πόρτα που δυσκολεύει τα πράγματα. Και δεν μπορεί να μένει ανοιχτή καθώς η κόρη είναι έφηβη....



    Γ2. Πάω καλώδια - κανάλια περιμετρικά στον τοιχο από θεση 1 μέχρι την 2 χωρίς να "μπω" στο δωματιο Β. Αλλά υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση που πρεπει να καλυφθει με κανάλια, να ανεβει στα πηχακια της πόρτας κλπ ώστε να καταλήξει στην 1. Kαι μετά το router μένει όπως είπαμε στην προηγούμενη συνδεσμολογία κάπου ψηλά εξω από το WC και συνδέομαι ασύρματα από το PC.



    Δ. Κάτι άλλο που δεν σκέφτομαι?



    Προσωρινά έχω απλά μόνο το modem ( ZXHN H108N) συνδεδεμένο από το οποίο πέρνω ασύρματα στο PC και είμαι οκ. Δεν έχω συνδέσει το router. Αλλά από μετρήσεις και speedtest δεν βλέπω να απέχω από την ταχύτητα που κλειδώνει το modem που φαίνεται παρακάτω: https://www.speedtest.net/result/8990366458

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  94,0 KB 
ID: 211054




    Τώρα για pings. Παραδείγματα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  210,2 KB 
ID: 211053

    (gamecoast ειναι ρωσια.)

    Λογικά αν βάλω το TPlink που έχει δυνατότερες κεραίες θα έχω κάποια βελτίωση.



    Ποια είναι η βέλτιστη λύση για να έχω τo καλύτερο δυνατό σήμα στο Δωμάτιο με το PC?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτι καλύτερο απο το καλώδιο δεν υπάρχει

    Αν όμως είναι θέμα, μια χαρά θα σου είναι και το Powerline για τις σημερινές ταχύτητες internet
    δουλεύουν και σε πολύμπριζα (φτάνει να μην είναι ασφαλείας) τα powerline, υπάρχουν και αυτά που μπαίνουν στον τοίχο και σου βγάζουν μπρίζα ώστε να βάλεις μετά το πολυμπριζο

    Βελτίωση στο Ping μάλλον δεν θα δείς, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ping στο ρουτερ, λογικά θα είσαι στο 1 με 2ms

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιμετρικά του σπιτιού υπάρχουν μπαλκόνια ή είναι τυφλό;; υπάρχει πρόσβαση για να πας το καλώδιο περιμετρικά;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Σαφώς και υπάρχουν μπαλκόνια. Όχι όμως σε όλο το μήκος του βόρειου όπως βλέπετε τοίχου.
    Το καλό είναι ότι θα πρέπει να ανοιχτούν ς τρύπες στους τοίχους και εξωτερικά το περισσότερο καλώδιο απλά θα κρέμεται. Από την ΒΔ γωνία πχ του δωματίου Β, μέχρι να φτάσει στα κάγκελα του μπαλκονιού του δωματίου Α (στο σχεδιάγραμμα έχω και τις μπαλκονόπορτες)

    Δεν θα επηρεαστεί από κρύο βροχές κλπ?

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Yπάρχει καλώδιο UTP για εξωτερικούς χώρους.

    Αν μπορείς να κάνεις δουλειά από την έξω πλευρά θα γλυτώσεις την ατσαλιά στον εσωτερικό χώρο, επίσης μπορείς με ένα ξετρύπημα να πας καλώδιο σε όλα τα δωμάτια και να έχεις ενσύρματο δίκτυο παντού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Ping μεσω κινητού, από την θέση που περνάει τώρα net το pc, και ακριβώς δίπλα στο modem.

    Η απόσταση μεταξύ τους είναι γύρω στα 7 βήματα όχι σε ευθεία βέβαια...και ήδη έχει κάποια διαφορά έ?

    Sweet ξέχασα να πω ότι σε 2 χρόνια θα φύγω από εδώ. Όχι ότι με χαλάνε οι τρύπες τώρα. Με χαλάει να τις κλείνω μετά...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Pc.jpg  

    Dipla.jpg  


  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To κλείσιμο είναι πιο εύκολο από το άνοιγμα, στόκος ακρυλικός και είσαι έτοιμος.

    Το καλώδιο είναι ο πιο σίγουρος και φτηνός τρόπος, αλλά και ο πιο δύσκολος στην υλοποίηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχονται στο θέμα.

    Λοιπόν προς το παρόν έχω βάλει ZTE και ένα Tplink c50 archer ( αντικατέστησα το 841) στο κέντρο του σπιτιού (θέση 2) συνδεδεμένα με Ethernet μεταξύ τους. Από το τηλεφωνικό socket (θέση 1) μεχρι το modem εχω απλώσει τηλεφωνικό καλώδιο αρκετά μεγάλο. Με wifi κλπδενεχω πρόβλημα στο σπίτι. Ακόμα και το main pc το έχω ασύρματα συνδεδεμένο όπως στην αρχή.

    1. Παρατηρώ κάποιες φορές τρελή αύξηση του ping, χωρίς να είναι κάποιος άλλος συνδεδεμένος στο router. Να είναι θέμα του modem? Δεν μπορεί να κρατήσει την γραμμή?

    Έχω ήδη κάνει bound τις IP των συσκευών του σπιτιού. Έχω ενεργοποιήσει bandwidth control επιτυχώς. To Qos ΟΛΩΝ των υπολοίπων συσκευών το έχω στο 7 (best priority 1, less priority 9). Δηλαδή το pc και το δικό μου κινητό ειναι free χωρίς rules.

    2. Υπάρχει τρόπος να χειρίζεσαι on the fly κάποιες επιλογές του router?

    Δηλαδή. Τελειώνω το gaming στο pc,πρέπει να κάνω login στο router, να απενεργοποιήσω το bandwidth control, να ξανα κάτσω μετά απο 10 λεπτά στο pc, πάλι login , ενεργοποίηση bandwidth control αλλαγή rule, κλπ...

    Αν δεν γίνεται από το συγκεκριμένο router αυτό που ζητάω, υπάρχει εναλλακτική? Είτε δηλαδή άλλο router είτε κάποια software επιλογή;

    Spoiler:
    Οι παντρεμένοι που σηκώνονται από το γραφείο τους ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατόπιν ...διαταγών εκ των άνωθεν, καταλαβαίνουν...

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    On the fly, router με lede και sqm package. Νομιζω οτι τι δικο σου ρουτερ παιζει να παιρνει lede.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #10
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω τι φταίει αλλά χωρίς να είναι κανείς συνδεδεμένος στο wifi εκτός από το main pc, το ping στους servers κάνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάτι άλματα στα 500 με 700ms. Αυτό το έκανε και πριν συνδέσω το c50. Να φταίει το modem? Το Belkin stick?

    Δυστυχώς λόγω χώρου τελικά η περίπτωση να συνδέσω με Ethernet το router με το PC απομακρύνεται. Μπορεί να γίνει μόνο εσωτερικά αλλά μετά θα έχουμε πρόβλημα με το κλείσιμο 2 πορτών καθώς και διατάραξη της καλαισθησίας της διακόσμησης από τα καρφάκια στήριξης του καλωδίου κλπ.
    Επίσης τρύπες στους τοίχους απαγορεύτηκαν δια ροπάλου.

    Edit: Βέβαια υπάρχει η λύση του flat cable το οποίο κρύβεται πιο εύκολα και περνάει κάτω από πόρτες. Αλλά με τις γωνίες που πρέπει να το τσακίσεις- διπλώσεις λίγο, δεν υπάρχει πρόβλημα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snips : 17-02-20 στις 13:19.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας