Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να πω και εγώ το πόνο μου και να δω αν έχει κανείς καμιά ιδέα τι άλλο να κάνω για να τους πιέσω να μου λύσουν το πρόβλημα.

    Έχω κάνει αίτηση για αλλαγή πακέτου από Vodafone 50mbps VDSL double play σε Vodafone ONE NET 50 VDSL από 11/12/2019. Αποφασίζουν 15/01/2020 να ασχοληθούν. Τεσπα με τα πολλά με παίρνουν τηλ στις 21/01/2020 ότι θα έρθει τεχνικός της Vodafone την επόμενη για να με "συνδέσει". Έρχεται ο άνθρωπος, του είχαν πει ότι έπρεπε να με βάλει σε άλλη θέση στο κουτί της πολυκατοικίας, ο τεχνικός συνειδητοποίησε ότι εκεί που του είπαν να με βάλει ήταν άλλος πελάτης της πολυκατοικίας, οπότε αφού συγχρόνιζα εκεί που ήμουν, δεν άλλαξε τίποτα και έφυγε λέγοντας ότι όλα είναι οκ (το πρώτο σφάλμα).

    Χαρές εγώ ότι είμαστε οκ και αφού έχω ίντερνετ, φεύγω για να πάω δουλειά. 3 ώρες μετά με παίρνουν από το τμήμα ενεργοποίησης και μου λένε ότι δε βλέπουν το router μου. Απορώ εγώ, αφού το άφησα κομπλέ να δουλεύει σπίτι, φεύγω από τη δουλειά, πάω σπίτι, όλα οκ φαινόταν είχα ίντερνετ, παίρνω τηλ τον ίδιο τεχνικό και μου λέει ότι το βλέπει οκ τώρα, και κάνει την αλλαγή πακέτου. Μια χαρά, προχωράμε με το τηλ να το φτιάξει και κλείνουμε την επικοινωνία. Εγώ μένω σπίτι για να συνεχίσω τη δουλειά μου, 1 ώρα μετά πάρτο κάτω το ίντερνετ. Παραξενεύομαι, βλέπω το router έχει φάει reset, και σταματάει να παίρνει IP (το λαμπάκι broadband αναμένο, το ίντερνετ κόκκινο). Παίρνω τηλ τον ίδιο τεχνικό, μου λέει "ναι εγώ έκανα το reset για να φτιάξω το τηλ, αλλά τώρα δε βλέπω το router", και του λέω πως ναι, χάλασε και το ίντερνετ. 5 second silence και λέει "ωραία δηλώνω βλάβη και θα έρθει τεχνικός σε 3 ώρες σπίτι σας". Κομπλέ λέω, και περιμένω.

    Φτάνει ο τεχνικός σπίτι, ο οποίος ήταν το μεγαλύτερο τρολλ. Ήρθε, δοκίμασε 1 username & password (που μου είχαν στείλει και εμένα από τη vodafone και τα είχα δοκιμάσει ήδη) μη τυχόν και φταίει αυτό που δε συνδέεται στο internet το router, βλέπει ότι ήταν ήδη καταχωρημένα, και φεύγει λέγοντας ότι είναι βλάβη ΟΤΕ. Την επόμενη μέρα, σκάει τηλ από vodafone ότι είναι ο τεχνικός έξω από το σπίτι (δε με ενημέρωσε ποτέ κανείς), φεύγω τρέχοντας σπίτι (ευτυχώς δουλεύω κοντά σχετικά) και τελικά ήταν τεχνικός vodafone όχι ΟΤΕ. Οπότε δεν έκανε τίποτα, έφυγε και αυτός και περιμένουμε ΟΤΕ.

    4 μέρες μετά (μεσολάβησε σκ), δηλαδή τη Δευτέρα 27/01/2020, σκάει τεχνικός του ΟΤΕ και διαπιστώνει όντως βλάβη, αλλά δε μπορεί να τη φτιάξει γιατί έβρεχε και δε μπορούσε να πάει στο κουτί του ΟΤΕ. Κρίμα γιατί ήταν καλή ευκαιρία να διορθωθεί τότε. Μου λέει ότι θα έρθει κάποιος άλλος αύριο και φεύγει. Την επόμενη μέρα, περιμένω μέχρι τις 3, δεν έχει έρθει κανείς ,οπότε παίρνω τηλ στη vodafone και μου λέει ότι έχει δηλωθεί νέα βλάβη, οπότε ο ΟΤΕ θα το δει σε 2 μέρες (δηλαδή μέχρι Πέμπτη 30/01/2020). Ξενερώνω και εγώ και περιμένω.

    Φτάνουμε στο χθες, 30/01/2020, ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν ήρθε ποτέ, η δηλωμένη βλάβη δεν ανανεώθηκε ποτέ από τον ΟΤΕ (δηλαδή ούτε έγραψαν πως δε πρόλαβαν να έρθουν, ούτε να πουν κάτι παραπάνω) και η vodafone μου λέει να καλέσω πάλι το επόμενο πρωί, 31/01/2020.
    Σήμερα παίρνω τηλ και μου λένε το κλασσικό "θα σας καλέσουμε εντός 2 ωρών για να σας πούμε τι συμβαίνει" και εδώ και 2 ώρες ακόμα με καλεί...

    Και δε μπορώ να καλέσω εγώ τον ΟΤΕ για να βγάλω άκρη με την υποστήριξη, γιατί μου λένε "είστε συνδρομητής της vodafone, αυτοί διαχειρίζονται τις βλάβες και τους τεχνικούς". Και από τη vodafone μου λένε "το τμήμα που διαχειρίζεται τους τεχνικούς δεν δέχεται κλήσεις, θα σας καλέσουν αυτοί εντός 2 ωρών" και δε καλούν ποτέ.

    Πραγματικά ψάχνω τρόπο να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο για να βάλει ένα χεράκι μπας και βγει μια άκρη, γιατί κλείνω 10 μέρες χωρίς ίντερνετ, και δεν υπάρχει καν στον ορίζοντα κάποια διαδικασία επίλυσης του προβλήματος.

    Και καταλήγω, τι το θελα το one net, που υποτίθεται το βαλα για καλύτερα, και τελικά κατέληξα χωρίς ίντερνετ, και πρέπει τώρα να μεταναστεύω για να έχω ίντερνετ για να μπορώ να δουλέψω. Α και ξέχασα και το σημαντικό, στο σπίτι μου η vodafone πιάνει οριακά Η+ 3G, οπότε η ρεζέρβα πρακτικά δε βοηθάει πουθενά, γιατί με 3mbps, 2-3 δευτερόλεπτα latency και συνεχείς διακοπές/stuttering, είναι άπειρα κουραστικό και δύσκολο το σερφάρισμα, πόσο μάλλον η δουλειά.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άν δέν βγάλεις άκρη κάνε μία καταγγελία στίν ΕΕΤΤ

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Γτ απο home να πας σε one net είχα παλία στο γραφείο πολλά προβλήματααααα γύρισα σε vodafone business conect με 50 γραμμή όχι voip και ηρέμησα

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γτ απο home να πας σε one net είχα παλία στο γραφείο πολλά προβλήματααααα γύρισα σε vodafone business conect με 50 γραμμή όχι voip και ηρέμησα
    Γιατί μου κάνανε καλύτερη τιμή στο One Net. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από την υπηρεσία και γενικά είχα μια χαρά υπηρεσίες 3 χρόνια τώρα στην ίδια γραμμή...

    Να σημειώσω ότι ο ΟΤΕ πάλι ακύρωσε το ραντεβού που ήταν για σήμερα και το πήγε Δευτέρα... 3η φορά που κάνει postpone το ραντεβού. Πραγματικά δε ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Τι να πω
    Εγώ που είχα
    Για αρχή είχε το καλό με τη πύλη που έβαζες εσύ εκτροπές κτλ είχε πολλά καλά
    Τα προβλήματα που είχα εγώ όταν με καλούσαν ενώ φαινόταν ότι χτυπούσε δεν λάμβανα καμία κλήση
    και το δεύτερο στην αναγνώριση έβγαζε μπροστά το +30 και μετά τον υπόλοιπο αριθμό

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    One Net 50 έχω από τον Ιούνιο, ευτυχώς στην περιοχή μου οι καμπίνες είναι της Voda.
    Μάλιστα γύρισα το ΖΤΕ σε bridge κι έχω ένα Archer C7 για το routing κι όλα παίζουν άψογα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άλλο ένα καρφί στον τάφο της Vodafone.

    Υποτίθεται δίνουν ρεζέρβα για όσο καιρό έχεις τεχνικό πρόβλημα. Αυτή είναι η μισή αλήθεια. Γιατί η ρεζέρβα έχει διάρκεια 1 μήνα και είναι 40gb. Αν την τελειώσεις, σου έρχεται sms ότι τελείωσε και σου λέει να πάρεις τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για να την ανανεώσουν. Όταν παίρνεις τηλέφωνο όμως σου λένε ότι πριν τον 1 μήνα δε μπορούν να στην ανανεώσουν. Οπότε εσύ μένεις και με τεχνικό πρόβλημα στη γραμμή, και χωρίς ρεζέρβα στο κινητό. Να σημειώσω εδώ ότι δε σε ενημερώνουν ποτέ για τη πολιτική ορθής χρήσης της ρεζέρβας. Το ανακαλύπτεις μόνος σου όταν τελειώνει. Καταπληκτικοί.

    Είμαι πολύ κοντά να φύγω πραγματικά. Αλλά ξέρω ότι και τώρα να κάνω αίτηση αλλού, θα πάρει κανα μήνα να γίνει η αλλαγή. Οπότε μάλλον ξεμένω για αρκετό καιρό χωρίς ίντερνετ.

    Επίσης να σημειώσω ότι ο ΟΤΕ δεν εμφανίστηκε ποτέ σήμερα. Δεν ενημέρωσε ποτέ τη βλάβη. Πανηγύρι κατάντησε η κατάσταση. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ζητα ημερομινια επιλησης
    Αν δεν δινουν ζητα λυση συμβολαιου δωρεαν και κανε φορητοτητα

  9. #9
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είπαν για συνδυαστικό ραντεβού τη Τετάρτη μάλλον. Για να δούμε...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ελπίζω να σου δοθεί λύση

  11. #11
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συνεχίζουμε δυναμικά χωρίς ίντερνετ για 20η μέρα... Η Vodafone κατηγορεί τον ΟΤΕ από τη περασμένη Δευτέρα ότι δεν απαντάει στο αίτημα για συνδυαστικό ραντεβού... At this point δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω τίποτα... Απλά περιμένω χωρίς ίντερνετ μέχρι να ελεήσει να απαντήσει ο ΟΤΕ... Δεν έχω ιδέα αν μπορώ να καταγγείλω κάπως τη συμπεριφορά του ΟΤΕ προς τη Vodafone (κανονικά έχουν SLA που πρέπει να απαντάει εντός 2 εργάσιμων ημερών για κάθε βλάβη και δεν έχει απαντήσει εδώ και 4 εργάσιμες τίποτα), αλλά δε θα έπρεπε να είμαι εγώ αυτός που καταγγέλλει, γιατί δεν είμαι Vodafone... Πραγματικά δε μπορώ να βγάλω άλλη άκρη.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Το επόμενο είναι να κάνεις φορητότητα
    είτε να στο γυρίσουν μέσω κινητής μέχρι να φτιάξει η σταθερή γραμμή εγ όσον έχεις το backup ενεργοποιημένο

  13. #13
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επόμενο είναι να κάνεις φορητότητα
    είτε να στο γυρίσουν μέσω κινητής μέχρι να φτιάξει η σταθερή γραμμή εγ όσον έχεις το backup ενεργοποιημένο
    Δυστυχώς εκεί που μένω δε πιάνει καλό 4g/3g σήμα, οπότε μέσω κινητής δε θα βοηθήσει και πάλι :/

    Θα περιμένω μέχρι και αύριο που λήγει η επόμενη διορία του ΟΤΕ για να κανονίσει το ραντεβού, και βλέπουμε...

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ελπίζω να φτιαχτεί

  15. #15
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελική απάντηση από Vodafone σήμερα είναι ότι έχουν κάνει αίτημα στον ΟΤΕ για συνδυαστικό ραντεβού, και όταν απαντήσει, τότε θα με καλέσουν για να με ενημερώσουν. Αυτό μπορεί να πάρει από 2 μέρες μέχρι 2 μήνες. Και είμαστε ήδη στις 9 μέρες από τότε που έγινε η αίτηση.
    Κοιτάω να δω αν αλλάξω σε Cosmote (επειδή στη περιοχή μου οι υποδομές είναι του ΟΤΕ) και μπορούν να με συνδέσουν άμεσα, θα κάνω αίτηση για αλλαγή. Αλλιώς βλέπουμε.

    Πραγματικά, μη πάτε σε εταιρεία που δεν έχει το δίκτυο στη περιοχή σας. Γιατί όλα είναι καλά όσο δεν υπάρχουν προβλήματα, αλλά με το πρώτο πρόβλημα πραγματικά θα μπλέξετε.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας