Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ένα ακόμα update: Ήρθαν σήμερα για το συνδυαστικό ραντεβού, και αφού κάλεσαν και 3ο άτομο (τεχνικό ΟΤΕ) στο πρόβλημα, κατέληξαν ότι το υπόγειο καλώδιο έχει πρόβλημα και θα στείλει ο ΟΤΕ συνεργείο για να σκάψει και να αλλάξει το καλώδιο...

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Τόσο καλά
    Πρίν δούλευε καλά ;

  3. #18
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο καλά
    Πρίν δούλευε καλά ;
    Ναι τέλεια δούλευε. Είχα 50άρι και το router μου μπορούσε να φτάσει μέχρι 130mbps απ' ότι έδειχνε το router και διαπίστωσε και ο τεχνικός ΟΤΕ.

    Δε μπορώ να καταλάβω αν είναι διαβολική σύμπτωση να χαλάσει το υπόγειο καλώδιο τη μέρα που με σύνδεσαν στο One Net ή αν όντως έχει παιχτεί καμιά άλλη πατάτα και τη πάτησα εγώ τώρα με την αλλαγή. Αλλά πλέον κλείνω 1 μήνα χωρίς ίντερνετ, οπότε έχει σταματήσει να με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν θα βρεθεί λύση, γιατί απ ότι φαίνεται δε προορίζεται να λυθεί σύντομα. (Είχαν πει για έργα σήμερα αλλά δεν εμφανίστηκε κανείς μέχρι πριν λίγο).

  4. #19
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Περίεργο πριν να ήταν οκ και μετά χάλασε

  5. #20
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε τυχαία επικοινωνία με τη vodafone σήμερα, μου είπαν μεταξύ άλλων ότι ο ΟΤΕ είχε διορία μέχρι σήμερα να απαντήσει για το υπόγειο καλώδιο αν το διόρθωσε, οπότε αύριο θα ξέρουμε τι έγινε. Πάντως εδώ απ' έξω δεν ήρθε κανείς σήμερα για εργασίες. Περίεργο λίγο όλο αυτό, αλλά ας δούμε τι θα γίνει αύριο.

  6. #21
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά ο ΟΤΕ απάντησε ότι θα το δει μέσα σε 7 εργάσιμες μέρες, οπότε αναμονή μέχρι την άλλη βδομάδα...

  7. #22
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Απο αναβολη σε αναβολη πανε

  8. #23
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Καλωδιακή βλάβη είναι και θέλει χρόνο.
    Υπομονή.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  9. #24
    Εγγραφή
    10-05-2009
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μετά από 1 μήνα, το πρόβλημα λύθηκε. Όντως βλάβη στο υπόγειο καλώδιο, οπότε το έφτιαξε ο ΟΤΕ χθες και σήμερα συνδέθηκα.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 1 μήνα, το πρόβλημα λύθηκε. Όντως βλάβη στο υπόγειο καλώδιο, οπότε το έφτιαξε ο ΟΤΕ χθες και σήμερα συνδέθηκα.
    Επιτέλους.
    Τέλος καλό όλα καλά.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Οπότε καταλήγουμε ότι πέρα από τις άπειρες κατάρες που έριξες στη Vodafone όπως και σε κάθε Vodafone, η βλάβη σου κατέληξε σε καλωδιακή, θα μπορούσε να καταλήξει εξαρχής σε καλωδιακή αν ο ΟΤΕ είχε αποδεχτεί τη βλάβη (εξού και το συνδυαστικό ραντεβού που προέκυψε το οποίο συμβαίνει όταν ο ΟΤΕ σε δηλωμένη βλάβη ενός παρόχου αρνείται να αποδεχτεί ότι βρήκε πρόβλημα).
    Οπότε με λίγα λόγια χάθηκε χρόνος εξαιτίας του ΟΤΕ. Επίσης ουκ ολίγες φορές ο ΟΤΕ αργεί να απαντήσει στο συνδυαστικό αίτημα ενός παρόχου.
    Στη θέση σου θα θεωρούσα τον εαυτό μου τυχερο γιατί υπάρχουν καλωδιακής βλάβες που ο ΟΤΕ τις δίνει σε εργολάβο και μέσα σε πχ 2 μήνες λύνονται.

    Η ακόμα χειρότερα, στη πολη του Βόλου οπου γνωστός μου έχει αιτηθεί 50αρι VDSL μέσω νέου βρόχου, τον Σεπτεμβριο και ο ΟΤΕ μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει να του παραδοσει το νέο βρόχο.
    Ξαναλέω. Τον Σεπτέμβριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 22-02-20 στις 02:14.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    αν ήσουνα πελάτης του οτε σε 2 μερες θα στο έφτιαχναν επισεις δε θα σε αφηναν απο νετ και τηλ σε καμια περιπτοση μου έτυχε προσωπικά σε εξυπηρέτηση δεν παίζεται ο οτε αλλα τελος παντον ειναι πιο ακριβώς
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  13. #28
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Δίνει ρεζέρβα και η vodafone αλλά αν δεν έχεις καλό σήμα στη περιοχή σου τι ν το κάνεις ;

  14. #29
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 50L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε καταλήγουμε ότι πέρα από τις άπειρες κατάρες που έριξες στη Vodafone όπως και σε κάθε Vodafone, η βλάβη σου κατέληξε σε καλωδιακή, θα μπορούσε να καταλήξει εξαρχής σε καλωδιακή αν ο ΟΤΕ είχε αποδεχτεί τη βλάβη (εξού και το συνδυαστικό ραντεβού που προέκυψε το οποίο συμβαίνει όταν ο ΟΤΕ σε δηλωμένη βλάβη ενός παρόχου αρνείται να αποδεχτεί ότι βρήκε πρόβλημα).
    Οπότε με λίγα λόγια χάθηκε χρόνος εξαιτίας του ΟΤΕ. Επίσης ουκ ολίγες φορές ο ΟΤΕ αργεί να απαντήσει στο συνδυαστικό αίτημα ενός παρόχου.
    Στη θέση σου θα θεωρούσα τον εαυτό μου τυχερο γιατί υπάρχουν καλωδιακής βλάβες που ο ΟΤΕ τις δίνει σε εργολάβο και μέσα σε πχ 2 μήνες λύνονται.

    Η ακόμα χειρότερα, στη πολη του Βόλου οπου γνωστός μου έχει αιτηθεί 50αρι VDSL μέσω νέου βρόχου, τον Σεπτεμβριο και ο ΟΤΕ μέχρι σήμερα δεν έχει καταφέρει να του παραδοσει το νέο βρόχο.
    Ξαναλέω. Τον Σεπτέμβριο.
    Btw Confirmed εγώ είμαι αυτός ...
    Long story short:

    Τελικά έκατσα με 24M που με υποβάθμισαν ατελώς (ήμουν 50άρι το οποίο είχε κουμπώσει απο λάθος δικό τους σε παλιά καμπίνα στο 1km απο το κέντρο και συγχρόνιζε ~15down) και τώρα έχω το εξής σχέδιο: Λέω να πάω στο 50άρι, να φύγω τον 3ο μήνα που το πρόστιμο είναι πολύ χαμηλό (τους επόμενους μήνες ανεβαίνει και μετά κατεβαίνει σταδιακά πάλι) να πέσω πάλι στο 24S (το οποίο δεν μπορεί να το βρεί legit πουθενά κανείς αλλά είναι το μόνο 24αρι του ΟΤΕ που δεν πληρώνεις τηλέφωνο). Ελπίζω να με κρατήσουν στην καινούρια καμπίνα που θα με βάλουν στο 50αρι και να μπω με κόφτη στο 24/1 όταν μπω ADSL. Αυτή όλη η ιστορία είναι απαραίτητη διότι δεν σε αφήνουν να πάς σε μικρότερο πρόγραμμα (είμαι 24M και θέλω 24S) και έτσι ο μόνος τρόπος είναι να ανέβω πρόγραμμα 50M και μετά να φύγω και να κάνω εκ νέου 24S. Ξέρει κανείς αν σ αυτή την περίπτωση παραμένω στην καινούρια καμπίνα με 24/1?

    H ανακοίνωση του 24S : https://www.cosmote.gr/announcements...Y_24_S_24m.pdf

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνήθως όταν μιλάμε για πραγματική βλάβη υπογείου, τότε μιλάμε για κάποιους μήνες για επισκευή.
    Χώρια που δεν θα είχε καν συγχρονισμό

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας