Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 220
  1. #16
    Εγγραφή
    17-03-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Παιδιά όταν πριν ένα μήνα περίπου ήρθα στην Inalan και πριν προχωρήσουν οι εργασίες (μένω Κυψέλη) μου ζήτησαν στην αίτηση που μου στείλαν να συμπληρώσω ότι ο διαχειριστής ενημερώθηκε και ότι δεν έχει κάποια αντίρρηση.

    Επειδή θεώρησα ότι δεν θα έχει και δεν ήθελα να καθυστερήσει η εγκατάσταση δεν τον ενημέρωσα, οι εργασίες ξεκίνησαν αλλά σταμάτησαν όταν ο διαχειριστής και κάποιοι άλλοι διαπίστωσαν τι γίνεται.

    Από την Inalan μου είπαν ότι αν δεν έχω την σύμφωνη γνώμη του διαχειριστή δεν μπορούν να ολοκληρωθούν οι εργασίες, πράγμα που τελικά έγινε και όλα εντάξει.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouros17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά όταν πριν ένα μήνα περίπου ήρθα στην Inalan και πριν προχωρήσουν οι εργασίες (μένω Κυψέλη) μου ζήτησαν στην αίτηση που μου στείλαν να συμπληρώσω ότι ο διαχειριστής ενημερώθηκε και ότι δεν έχει κάποια αντίρρηση.

    Επειδή θεώρησα ότι δεν θα έχει και δεν ήθελα να καθυστερήσει η εγκατάσταση δεν τον ενημέρωσα, οι εργασίες ξεκίνησαν αλλά σταμάτησαν όταν ο διαχειριστής και κάποιοι άλλοι διαπίστωσαν τι γίνεται.

    Από την Inalan μου είπαν ότι αν δεν έχω την σύμφωνη γνώμη του διαχειριστή δεν μπορούν να ολοκληρωθούν οι εργασίες, πράγμα που τελικά έγινε και όλα εντάξει.
    Αυτο ειναι το σωστο.

    Υπαρχουν πολυκατοικιες που ΔΕΝ υπαρχει συννενοηση.
    Υπαρχουν αλλες πολυκατοικιες που ειναι "οικογενειακες" και κανουν οτι θελουν χωρις να χρειαζεται ενημερωση.
    Υπαρχουν αλλες πολυκατοικιες που ο "πελατης" ειναι και διαχειριστης και επισης κανει οτι θελει χωρις αυτο να ειναι συννομο.
    Υπαρχουν τοσες πολλες διαφορετικες περιπτωσεις πολυατοικιων.

    Η εγκριση (ας μου επιτραπει να την ονομασω ετσι ) ειναι απαραιτητη για την INALAN για να προχωρησει τις διαδικασιες.

    Εαν η ΙΝΑΛΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ το χαρτι τοτε ναι. θα ανατρεχαμε στους νομους και στα καταστατικα των πολυκατοικιων.
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως ειναι απαραιτητο για να μην εχει "προβληματα" η εταιρια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατι γινεται τοσο θεμα….ποσοι εχουν βαλει κανεις δεν εχει αναφερει κατι τετοιο και κανεις δεν ειχε πρόβλημα!
    Συζητηση ειναι σχετικα με την ιναλαν . Ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα καθως η ινα ΔΕΝ περναει απο κοινοχρηστο και κοινοκτητο χωρο αλλα περναει απο την οριζοντια ιδιοκτησια καποιου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εμενα παντως κανεις δεν με ρωτησε τιποτα, και το ειχα πει μονο στον από πανω μου, που αργοτερα εβαλε και αυτος!!!
    μαλιστα είμαι εγω διαχειριστης και κανω ότι θελω…και η INALAN ουτε με ρωτησε, ουτε ζητησε χαρτι οτιδήποτε γιαυτο τον λογο!
    Οταν εγινε σε εσενα η εγκατασταση θυμαμαι ξεκαθαρα οτι ελειπες απο το σπιτι. Και σε παρομοια συζητηση παλι ειχες αναφερει οτι υπεγραψε αλλος για σενα.
    Επομενως δεν μπορεις να αναφερεις δεν σου ζητησε κανεις τιποτα. Προφανως εχει κανονικα την υπογραφη και βρισκεται στην κατοχη της εταιριας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 30-01-20 στις 12:18.
    The gr81 .

  3. #18
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    από την στιγμή που υπάρχει νόμος που επιτρέπει εγκαταστάσεις οπτικών ινών μέσα στα ακίνητα

    όλα τα άλλα περισσεύουν

    σωστό είναι να ενημερώνεις αλλά μέχρι εκεί από την στιγμή που είσαι πελάτης και ιδιοκτήτης στο ακίνητο για μένα το θέμα έχει τελειώσει.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    από την στιγμή που υπάρχει νόμος που επιτρέπει εγκαταστάσεις οπτικών ινών μέσα στα ακίνητα

    όλα τα άλλα περισσεύουν

    σωστό είναι να ενημερώνεις αλλά μέχρι εκεί από την στιγμή που είσαι πελάτης και ιδιοκτήτης στο ακίνητο για μένα το θέμα έχει τελειώσει.

    Σαφως και επιτρεπει τετοιου ειδους εγκατασεις. ΑΛΛΑ υπαρχουν συγκεκριμενοι τροποι και διαδικασιες που πρεπει να ακολουθηθουν.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφως και επιτρεπει τετοιου ειδους εγκατασεις. ΑΛΛΑ υπαρχουν συγκεκριμενοι τροποι και διαδικασιες που πρεπει να ακολουθηθουν.
    Καμία διαδικασία, έχω δεί και φαρσοκωμωδίες όπου κολλάνε στον τοίχο, ότι βάση καταστατικού απαγορεύονται τα κατοικίδια.

    Όταν το επιτρέπει ο νόμος, ΑΝ θέλω ενημερώνω τελεία και παύλα, ειδικά αν δεν ενοχλεί κανέναν. Περισσότερες πιθανότητες έχεις να φάς άκυρο από κάποιον όταν τον ρωτήσεις για να πάρεις άδεια, παρά αφού το κάνεις.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία διαδικασία, έχω δεί και φαρσοκωμωδίες όπου κολλάνε στον τοίχο, ότι βάση καταστατικού απαγορεύονται τα κατοικίδια.

    Όταν το επιτρέπει ο νόμος, ΑΝ θέλω ενημερώνω τελεία και παύλα, ειδικά αν δεν ενοχλεί κανέναν. Περισσότερες πιθανότητες έχεις να φάς άκυρο από κάποιον όταν τον ρωτήσεις για να πάρεις άδεια, παρά αφού το κάνεις.
    Τι είναι το καταστατικο;
    Καταστατικο πολυκατοικίας είναι το κείμενο που ρυθμίζει τις σχέσεις των συνιδιοκτητών και γενικά την λειτουργία της πολυκατοικίας. Το κείμενο αυτό είναι μέρος του συμβολαίου που ο κάθε ιδιοκτήτης υπογράφει κατά την αγορά κάθε ιδιοκτησίας. Με την υπογραφή λοιπόν του συμβολαίου, κάθε ιδιοκτήτης αποδέχεται τον κανονισμό της πολυκατοικίας και δεσμεύεται για την εφαρμογή του. Ακόμα κάθε ιδιοκτήτης υποχρεούται σε περίπτωση ενοικίασης της ιδιοκτησίας του σε τρίτο, να δεσμεύει με το συμφωνητικό μισθώσεως τον ενοικιαστή στην τήρηση του κανονισμού.
    Το οτι πολλοι δεν γνωριζουν την υπαρξη του...δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει. Ειδικα αν ειναι ενοικιαστες που ποτε δεν ενημερωνονται.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.342
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο απλά να το γράψω. Σύμφωνα με τον νόμο ενημερώνουν απλά τον διαχειριστή, κοινοποιώντας τις εργασίες που θα γίνουν.

    Ωστόσο επειδή αρκετές φορές έχουν βρεθεί μπροστά σε προστριβές μεταξύ των ιδιοκτητών της ίδιας οικοδομής, βγάζουν την ουρά τους απ' έξω και δεν θέλουν να πάνε βάσει του νόμου. Έτσι συνήθως αντί της κοινοποίησης ζητούν εξαρχής από τον διαχειριστή την σύμφωνη γνώμη του. Το αν αυτός το κάνει μόνος του ή μετά από γενική συνέλευση, ποσώς τους ενδιαφέρει (εξάλλου δεν προβλέπεται από τον νόμο). Απλά θέλουν ένα χαρτί ώστε αν κάποιος ιδιοκτήτης τους βάλει τις φωνές κατά την εκτέλεση των εργασιών εγκατάστασης, να του δείξουν αυτό το χαρτί.

    - - - Updated - - -

    Αν είσαι ο μόνο ιδιοκτήτης της οικοδομής που θέλει την εγκατάσταση και όλοι οι άλλοι δεν θέλουν, σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και η εγκατάσταση πρέπει να ολοκληρωθεί. Ωστόσο η εταιρεία δεν θα εμπλακεί καθόλου και θα σου πουν βγάλτα πέρα μόνος σου και εφόσον πάρεις την πολυπόθητη συμφωνία του διαχειριστή, ειδοποίησέ μας πάλι. Λεφτά και χρόνο για να τρέχουν στα δικαστήρια δεν έχουν και δεν θα ασχοληθούν ποτέ. Είναι καθαρά στο δικο σου χέρι να το κυνηγήσεις.
    Με λίγα λόγια αν δεν έχουν χαρτί με την υπογραφή του διαχειριστεί δεν προχωράνε.
    Ακόμα και αν τους φέρεις χαρτί από την συνέλευση που λέει ότι η πλειοψηφία συμφωνεί ή ότι δεν υπάρχει ομόφωνη διαφωνία,
    αυτοί δεν θα προχωρήσουν αν δεν πάρουν την υπογραφή του διαχειριστή.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι απλά κρέμεσαι από την... υπογραφή του διαχειριστή.
    Άρα δεν εφαρμόζουν την νομοθεσία.
    Απλά πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν η ΙΝΑΛΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ το χαρτι τοτε ναι. θα ανατρεχαμε στους νομους και στα καταστατικα των πολυκατοικιων.
    Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως ειναι απαραιτητο για να μην εχει "προβληματα" η εταιρια.
    Από την στιγμή που υπάρχει ο νόμος που λέει ότι χρειάζεται ομόφωνη διαφωνία και δεν ζητάει καμία υπογραφή από διαχειριστή,
    ποιο ακριβώς θα ήταν το πρόβλημα της εταιρείας;
    Σύμφωνα με τον νόμο αν είναι πλήρως καλυμμένη είτε στην περίπτωση του ενός και μόνο ατόμου που συμφωνεί στην οπτική (του ενδιαφερομένου δηλαδή) αφού έτσι καταστρατηγείται το "ομόφωνη"
    είτε στην περίπτωση που υπάρχει έστω και ένας ακόμα στην πολυκατοικία (πλην του ενδιαφερομένου) που συμφωνεί.

    Οι 9 στις 10 πολυκατοικίες έχουν προβλήματα συνεννόησης.
    Αν εγώ έχω θέμα με τον διαχειριστή και από κόντρα δεν μου υπογράφει το χαρτί τι θα πρέπει να κάνω;
    Να πάω δικαστικός γιατί η inalan δεν δέχεται να εφαρμόσει την νομοθεσία και απαιτεί επιπλέον εγγυήσεις;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 9 στις 10 πολυκατοικίες έχουν προβλήματα συνεννόησης.
    Αν εγώ έχω θέμα με τον διαχειριστή και από κόντρα δεν μου υπογράφει το χαρτί τι θα πρέπει να κάνω;
    Να πάω δικαστικός γιατί η inalan δεν δέχεται να εφαρμόσει την νομοθεσία και απαιτεί επιπλέον εγγυήσεις;
    Σαφως και θα στειλεις εξωδικο στον διαχειριστη . Εννοειται πως πρεπει να διασφαλισεις τα δικαιωματα σου.
    ΑΛΛΑ επειδη αυτο θα αργησει και θα δαπανησεις και χρηματα τοτε το πιο απλο ειναι να περιμενεις να αλλαξει ο διαχειριστης . Δεν γινεται να ειναι μονιμα ο ιδιος.

    Εχεις παρατηρησει πως κανει την εγκατασταση FFTH η vodafone ή η cosmote ????? \
    ΜΕΣΑ απο κοινοχρηστους και κοινοκτητους χωρους. Ετσι δεν "θιγεται" η οριζοντια ιδιοκτησια του καθενος. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ.

    Κανονικα πρεπει να γινει συνελευση και η ΘΕΤΙΚΗ αποφαση για την διελευση της οπτικης θα πρεπει να προσκομισθει.
    Αλλα ειναι πιο ευκολο το χαρτι του διαχειριστη γιατι απλα θα "πεταξουν" το μπαλακι σε αυτον.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @deniSun, η εταιρεία ζητά χαρτί από τον διαχειριστή διότι αυτός είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος της οικοδομής. Αν δεν υπάρχει η συγκατάθεσή του, αλλά υπάρχει απόφαση της συνέλευσης των συνιδιοκτητών ότι επιτρέπουν τις εργασίες, δεν του πέφτει καθόλου λόγος του διαχειριστή και κανενός άλλου. Αλλά το θέμα είναι να γίνει αυτή η συνέλευση, που όπως έχει αποδειχθεί αν δεν το θέλει ο διαχειριστής δεν γίνεται (και αυτό παράνομο εν μέρη).

    Βάλε το εαυτό σου στη θέση της εταιρείας.
    Σου ζητώ ως μελλοντικός πελάτης να με συνδέσεις. Έρχεσαι στην οικοδομή και διαπιστώνεις ότι είμαι τσακωμένος με τον διαχειριστή ο οποίος δεν δέχεται με τίποτα να δώσει την συγκατάθεση για τις εργασίες.
    Τι θα κάνεις εσύ; Θα μαλώσεις μαζί του, θα του κάνεις αγωγή, θα ζητήσεις δικαστική συνδρομή ή θα μου πεις ξεκαθάρισε την κατάσταση και ειδοποίησέ με μετά, διότι τώρα έχω και άλλες συνδέσεις να κάνω;
    Ο νόμος είναι ξεκάθαρα με το μέρος μας, αλλά για ποιον λόγο εσύ θα πλέξεις σε αυτή την κατάσταση; Εγώ έχω το πρόβλημα και όχι εσύ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εγώ έχω θέμα με τον διαχειριστή και από κόντρα δεν μου υπογράφει το χαρτί τι θα πρέπει να κάνω;
    Να πάω δικαστικός γιατί η inalan δεν δέχεται να εφαρμόσει την νομοθεσία και απαιτεί επιπλέον εγγυήσεις;
    Είναι δικό σου θέμα αν θα προχωρήσεις στα επόμενα βήματα και μέχρι ποιου σημείου είσαι διατεθειμένος να το φθάσεις. Καμιά εταιρεία δεν θα μπει σε αυτή την διαδικασία.
    Δες μία παρόμοια περίπτωση. Ξεκινάς να διαβάζεις από εδώ και τις επόμενες σελίδες μέχρι εδώ και την κατάληξη εδώ.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Στις περιπτώσεις που τη διαχείριση την έχει Εταιρία τι γίνεται;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις περιπτώσεις που τη διαχείριση την έχει Εταιρία τι γίνεται;
    Οπως το ειπες... την διαχειριση. Το να βαλει πετρελαιο....να καθαρισει , να εκδοσει τα κοινοχρηστα ... Εκτελει ΧΡΕΗ διαχειριστη δια λογαριασμο του διαχειριστη.

    Οποια εταιρεια και να εχει την διαχειριση.... ο διαχειριστης δεν καθαιρειται. Υπαρχει κανονικα και απλως επιβλεπει.

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση κανονικα θα εμπλεκει ο διαχειριστης και θα ακολουθησει τα νομιμα.
    The gr81 .

  12. #27
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Καλησπέρα σας.

    Για να λυθούν όλες οι τυχόν απορίες και να γίνει κατανοητό σε όλους, ο πελάτης έχει την ευθύνη να ενημερώσει ιδιοκτήτη ή/και διαχειριστή.

    Αυτό που υπογράφει ο πελάτης είναι δήλωση που αναφέρει ότι ενημερώθηκε για την υφιστάμενη νομοθεσία ( 4463/2017) και για τα δικαιώματά του από την εταιρία και πως καθότι δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου , έχει εξασφαλίσει την συναίνεση της πολυκατοικίας.

    Σας ευχαριστούμε.

  13. #28
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.342
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.

    Για να λυθούν όλες οι τυχόν απορίες και να γίνει κατανοητό σε όλους, ο πελάτης έχει την ευθύνη να ενημερώσει ιδιοκτήτη ή/και διαχειριστή.

    Αυτό που υπογράφει ο πελάτης είναι δήλωση που αναφέρει ότι ενημερώθηκε για την υφιστάμενη νομοθεσία ( 4463/2017) και για τα δικαιώματά του από την εταιρία και πως καθότι δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου , έχει εξασφαλίσει την συναίνεση της πολυκατοικίας.

    Σας ευχαριστούμε.
    Συγνώμη αλλά δεν ήσουν ξεκάθαρος.
    Τι θα πει συναίνεση της πολυκατοικίας;
    Στην γλώσσα των κανονισμών των πολυκατοικιών αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να συγκληθεί συνέλευση και να γίνει ψηφοφορία επί του θέματος.
    Ή ακόμα αν δεν συγκληθεί συνέλευση να παραδοθεί στην εταιρεία ένα χαρτί (με υπογραφές) που να λέει ότι συναινεί η πολυκατοικία για το έργο.
    Δηλαδή να υπάρχει η σχετική πλειοψηφία.
    Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που ορίζει ο νόμος.
    Ο νόμος λέει ότι ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ προχωρήσει το έργο χρειάζεται ΟΜΟΦΩΝΗ απόφαση.
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
    Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

    @jkoukos
    Οι νόμοι βγαίνουν για να μπορείς να κάνεις ελεύθερα την δουλειά σου.
    Από την στιγμή που υπάρχει ο νόμος αυτό που έπρεπε να κάνει ο πάροχος είναι να ξεκινήσει το έργο με την υπογραφή μου ότι συμφωνώ.
    Από την στιγμή που συμφωνώ αίρεται το επιχείρημα της μη κατασκευής λόγω ομόφωνης διαφωνίας.
    Άρα η κάθε εταιρεία είναι καλυμμένη απέναντι στην πολυκατοικία.
    Αν οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης διαφωνεί, μπορεί να κινηθεί δικαστικός εναντίον μου προσβάλλοντας την εγκυρότητα του νόμου.
    Αυτό που μου λες όμως, και κάνει η κάθε εταιρεία, είναι να με βάζει εμένα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.
    Να κινηθώ δηλαδή δικαστικά έναντι των υπολοίπων υποστηρίζοντας την ισχύ του νόμου.
    Την ίδια στιγμή που υπάρχει η νομοθεσία και την γνωρίζει η εταιρεία, αφού την επικαλείται ρητά στο χαρτί που καλούμαι να υπογράψω.
    Σαν να μου λες δηλαδή ότι με έχει κλείσει ο άλλος με το αμάξι του, φωνάζω την τροχαία, και αντί να του κόψει κλήση για παράνομο διπλο-παρκάρισμα και να με απελευθερώσει, μου λέει "κάνε τον μήνυση και βρείτε τα στα δικαστήρια για να μην μπλέκω εγώ".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @deniSun, το έχεις πάρει στραβά. Ουσιαστικά έτσι πρέπει να είναι αλλά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική και στο γράφω όσο πιο απλά γίνεται.

    Γιατί η Inalan και κάθε Inalan να έρθει σε αντιπαράθεση με τον Χ διαχειριστή που φωνάζει στα συνεργεία της. Αν μέσα στο μήνα έχει 10 τέτοιες περιπτώσεις (ανέφερες πριν ότι 9 στις φορές πιθανόν να υπάρχουν θέματα), τι θα πρέπει να κάνει; Να το τρέξει δικαστικά; Ξοδεύοντας από την τσέπη της για να σε συνδέσει; Εσένα και άλλους που έχουν παρόμοιο πρόβλημα;

    Η Inalan και κάθε Inalan, δεν θα το κάνοει ποτέ. Δεν είναι θέμα αν είναι καλυμμένη έναντι του νόμου. Δεν θέλει και δεν την ενδιαφέρει να μπλέκει σε προστριβές. Εσύ είσαι αυτός που έχεις το πρόβλημα. Εσύ πρέπει να το κυνηγήσεις και να το λύσεις.
    Εδώ κοτζάμ ΟΤΕ αναγκάζεται πολλές φορές να αλλάζει την θέση μιας αδειοδοτημένης καμπίνας σε δημόσιο κοινόχρηστο χώρο, επειδή ενοχλεί κάποιον ιδιοκτήτη και δεν τη θέλει μπροστά στο σπίτι του.

    Σε ρώτησα και πριν, αλλά δεν έδωσες απάντηση. Το θα έκανες εσύ στην θέση της εταιρείας; Για ποιον λόγο θα ξοδευόσουν και θα χρησιμοποιούσες πόρους και φαιά ουσία για να κάνεις την σύνδεση σε μένα, που είμαι τσακωμένος με τον διαχειριστή.
    Καλή η θεωρία, αλλά να κοιτάμε την πραγματικότητα κατάματα και χωρίς παρωπίδες.

  15. #30
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Καλησπέρα, οι εταιρείες ως τρίτοι σε σχέση με την πολυκατοικία δεν διέπονται (άμεσα τουλάχιστον) από τους κανονισμούς και την γλώσσα αυτών. Αυτά αφορούν τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να μην το αναφέρουν ξεκάθαρα αλλά ως προς αυτούς η πολυκατοικία ως συνιδιοκτησία νομικά εκπροσωπείται από τον διαχειριστή και αρκεί η συναίνεση αυτού για την εταιρεία (αν δεν είναι έτσι ας με διαψεύσει η ΙΝΑΛΑΝ). Και όπως το αποσαφηνίζουν δεν ζητούν να τους προσκομισθεί η έγγραφη συναίνεση αλλά το να δηλώσει ο ενδιαφερόμενος ότι έχει εξασφαλισθεί η συναίνεση αυτή και έτσι προχωράνε και είναι και αυτοί καλυμμένοι. Αυτό συμβαδίζει και με τα οριζόμενα στον νόμο 4463/2017 όπου απαιτείται προηγούμενη κοινοποίηση για τις εργασίες στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της πολυκατοικίας και όχι προηγούμενη έγγραφη συναίνεση αυτού. Και είναι λογικό που προβλέφθηκαν έτσι στον νόμο αλλιώς η τύχη των επενδύσεων αυτών ( εκατομμυρίων) των παρόχων θα προσέκρουε κάθε φορά σε κάποιον ιδιότροπο ιδιοκτήτη ή διαχειριστή.
    Αν τυχόν πάροχος ζητά προηγούμενη έγγραφη συναίνεση διαχειριστή ή όλων των συνιδιοκτητών π.χ με πρακτικό ΓΣ παρόλο που δεν απαιτείται με τον εν λόγω νόμο 4463/2017 δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούται ο πάροχος να το θέσει μόνος του ως προϋπόθεση σαν εμπορική πολιτική απλά τότε θα πληγεί από τον ανταγωνισμό αφού φυσικά δεν θα τον επιλέγει ο ενδιαφερόμενος που θα απευθυνθεί σε άλλο πάροχο αν έχει πρόβλημα. Με βάση τον νόμο όπως έχει διατυπωθεί, πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσει ένοικος πολυκατοικίας αν ο ιδιοκτήτης του και οι λοιποί ιδιοκτήτες αποφασίσουν ομόφωνα (άρα με πρακτικό Γενικής Συνέλευσης και μάλιστα εντός της προθεσμίας ενός μηνός από την κοινοποίηση) να μην γίνουν οι εργασίες. Ομόφωνη απόφαση περιλαμβάνει και την ψήφο του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος του ενδιαφερομένου [δεν μπορεί να αποκλεισθεί δηλαδή το δικαίωμά του να συμμετάσχει και να ψηφίσει στην εν λόγω ΓΣ παρεκτός αν έχει προβλεφθεί ειδικά κάτι άλλο στον Κανονισμό της πολυκατοικίας για το θέμα ειδικά των οπτικών ινών (απίθανο)].

    Συνοψίζοντας, με βάση τον νόμο, ο διαχειριστής που συμφωνεί δεν έχει πρόβλημα να βοηθήσει στην διαδικασία αν του ζητήσει κάτι η εταιρεία. Ο διαχειριστής που διαφωνεί οφείλει να συγκαλέσει Γενική Συνέλευση και αν δεν επιτευχθεί ομόφωνη αντίρρηση, οι εργασίες προχωρούν αν ο ενδιαφερόμενος και η εταιρεία το επιθυμούν. Αν δεν το επιθυμεί η εταιρεία απευθύνεται σε άλλον πάροχο. Ως προς την ευθύνη του διαχειριστή γενικά εκ της διαχείρισης αν κάποιος θεωρεί ότι θίγεται (π.χ αν επιχειρήσει να σταματήσει τις εργασίες αυτός ή κάποιος άλλος ιδιοκτήτης), ο Κανονισμός της πολυκατοικίας και η νομοθεσία προβλέπουν τις δυνατότητες που έχει ο θιγόμενος ιδιοκτήτης (εξώδικο, ασφαλιστικά μέτρα, αγωγή κλπ).

    Αποσαφήνιση: Είναι προφανές ότι ως προς την INALAN, την αρνητική διατύπωση που θέτει ο νόμος να μην υπάρχει ομόφωνη απόφαση Γ.Σ. της πολυκατοικίας που να αποτρέπει τις εργασίες την έχουν τρέψει σε θετική προϋπόθεση, δηλαδή να δηλώνεται ότι υπάρχει συναίνεση της πολυκατοικίας (θεωρώ ότι εννοούν του διαχειριστή που την εκπροσωπεί ως αναφέρω ανωτέρω και όχι όλων των συνιδιοκτητών άλλως μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στις δηλώσεις των μέχρι σήμερα συνδρομητών της αφού θα έχουν δηλώσει ότι όλη η πολυκατοικία συμφωνεί ενώ αυτό μπορεί να μην είναι αληθές). Εμπορική πρακτική της είναι. Αν κάποιος ενδιαφερόμενος δεν μπορεί να το δηλώσει αυτό τότε δεν θα μπορεί να προχωρήσει με την εταιρεία αφού η τελευταία δεν θέλει να μπλέκει στις διαμάχες των ιδιοκτητών κλπ και είναι λογικό και δικαίωμά της. Επίσης προφανές είναι ότι αν η υπεύθυνη δήλωση είχε περιεχόμενο με αρνητική διατύπωση (όπως ορίζει ο νόμος) δηλαδή να δηλώνεται υπεύθυνα ότι ΄΄έχει κοινοποιηθεί στον διαχειριστή της πολυκατοικίας ή εκπρόσωπο της συνιδιοκτησίας η επικείμενη πραγματοποίηση των εργασιών και εντός μηνός από την κοινοποίηση αυτή δεν προέκυψε ομόφωνη απόφαση των ιδιοκτητών που να αρνείται την πραγματοποίηση των εργασιών'' τότε θα καλύπτονταν και η εταιρεία και οι ενδιαφερόμενοι που αντιμετωπίζουν σχετικό πρόβλημα στην πολυκατοικία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike80 : 30-01-20 στις 21:11. Αιτία: Αποσαφήνιση

Σελ. 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας