Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδια, υπάρχει κάποιο Modem Router που υποστηρίζει αλλαγή SNR από καμπίνα V.Plus της Wind ?

    Η καμπίνα είναι αυτή :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSLCab_ws_1567617920.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  359,3 KB 
ID: 211213

    Η καμπίνα είναι Huawei και πρέπει να έχει εξ'ολοκλήρου εξοπλισμό της Huawei :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20200203_135007.jpg 
Εμφανίσεις:  54 
Μέγεθος:  435,8 KB 
ID: 211214

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα έχεις τηλεφωνία και τι περιμένεις να κερδίσεις σε συγχρονισμό ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα έχω. Μες τη βδομάδα αλλάζω πάροχο και θα πάω ΟΤΕ, όπου μου δίνει κανονικά τους κωδικούς Voip + το ότι θα έχω καλύτερη εμβέλεια στο wifi με κάποιο aftermarket router.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ok....
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok....
    Άσχετο ! Απ' όσο θυμάμαι κι εσύ είσαι στη Wind και παίρνεις κι από καμπίνα Wind και έχουμε το ιδιο Router DGA4130. Πώς ξέρεις ότι το SNR σου είναι 6? Κουμπωσες κάποιο άλλο Router και πήρες stats? Εγώ πήρα stats από τη γραμμή μου με Speedport Plus και με 9.5 SNR και 6.5 Att, κλείδωσα 204-213mbps

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αφού κλειδώνεις τόσο καλά, το πείραγμα του SNR τι το θέλεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο ! Απ' όσο θυμάμαι κι εσύ είσαι στη Wind και παίρνεις κι από καμπίνα Wind και έχουμε το ιδιο Router DGA4130. Πώς ξέρεις ότι το SNR σου είναι 6? Κουμπωσες κάποιο άλλο Router και πήρες stats? Εγώ πήρα stats από τη γραμμή μου με Speedport Plus και με 9.5 SNR και 6.5 Att, κλείδωσα 204-213mbps
    Είχα αγοράσει Fritzbox. Αλλά δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω την τηλεφωνία και ας είχα τους κωδικούς.

    Δεν μπορούσε να γίνει whitelisted και ας έκανε login κανονικά.

    Η γραμμή μου φτάνει στα 285-290.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάτι πείραξαν στις καλωδιώσεις από ΟΤΕ πριν λίγες ημέρες που μου ήρθε μήνυμα στο κινητό και μου ρίξανε την ταχύτητα από 208 στα 189-193mbps κι επειδή ψαχνόμουν με δοκιμές και Reboot/Reset και ανοιγοκλεινα το το Router , με κλείδωσε το DLM στα 186.46mbps. Με λίγα λόγια θέλω να πάω ΟΤΕ για χαμηλότερα Ping, καλύτερη τεχνική υποστήριξη και δυνατότητα χρήσης Voip με Aftermarket Router. +Αλλαγή από Interleave σε Fastpath....οπότε χαμηλώνοντας το SNR ακόμη και με Fastpath θα συγχρονίζει πάλι 200mbps

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην ονειρεύεσαι καλύτερη εξυπηρέτηση και υψηλότερες ταχύτητες. Ίδια καλωδίωση θα έχεις, το fastpath δεν θα σου φτιάξει τον συγχρονισμό. Αντίθετα αν η γραμμή φορτώνει λάθη, θα σου κάνει χειρότερα τα πράγματα.

    Εσύ έχεις καλωδιακό θέμα. Σου άλλαξαν το εναέριο, αλλά και το εσκαλιτ κλπ είναι προβληματικά.

    Αν πιάνεις 180+ μην ψαχνεσαι περισσότερο και ξοδεύεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μην πας σε ακριβα μηχανηματα για το ΑΝ κερδισεις 20-30 mbps, εγω πλεον εχω ζητησει σταθερο προφιλ μεχρι 12 mbps (adsl) και ξενιασα με το οποιο modem (αν και asus ακομα εχω) και εχω ξενιασει παρα να κοιταζω μην μου φυγουν 1-2 mbps (που πηγαινε η γραμμη μεχρι 14 με λιγο παιδευμα, καθε τοσο να κοιταζω μην χασω ποντο

    το λεω γιατι αν παρεις broadcom chipset που μερικα εχουν ενσωματωμενη τηλεφωνια, εχουν κλειδωμενο το snr στο vdsl και δεν θα σε αφησει να πας πιο πανω
    Mετα να πας σε asus mediatek chipset (που δεν εχουν ενσωματωμενη τηλεφωνια και πρεπει να συνδιασεις το modem παροχου) που αλλαζουν snr μπορει να εχεις θεμα τηλεφωνιας γιατι θα εχεις 2 συσκευες
    Αν πας σε καμια αλλη μαρκα πχ fritz που εχει snr και τηλεφωνια θα το πληρωσεις πανακριβο για 20 mbps?

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην πας σε ακριβα μηχανηματα για το ΑΝ κερδισεις 20-30 mbps, εγω πλεον εχω ζητησει σταθερο προφιλ μεχρι 12 mbps (adsl) και ξενιασα με το οποιο modem (αν και asus ακομα εχω) και εχω ξενιασει παρα να κοιταζω μην μου φυγουν 1-2 mbps (που πηγαινε η γραμμη μεχρι 14 με λιγο παιδευμα, καθε τοσο να κοιταζω μην χασω ποντο

    το λεω γιατι αν παρεις broadcom chipset που μερικα εχουν ενσωματωμενη τηλεφωνια, εχουν κλειδωμενο το snr στο vdsl και δεν θα σε αφησει να πας πιο πανω
    Mετα να πας σε asus mediatek chipset (που δεν εχουν ενσωματωμενη τηλεφωνια και πρεπει να συνδιασεις το modem παροχου) που αλλαζουν snr μπορει να εχεις θεμα τηλεφωνιας γιατι θα εχεις 2 συσκευες
    Αν πας σε καμια αλλη μαρκα πχ fritz που εχει snr και τηλεφωνια θα το πληρωσεις πανακριβο για 20 mbps?
    Θα είναι δώρο από φίλο το Router, οπότε νομίζω πως όλα οδηγούν στο Fritzbox 7590 που έχει και Voip. Ερώτηση !
    Θα έχω χαμηλότερα ping αν πάω σε OTE μέσω καμπίνας Wind ? Τεχνικός της Wind μου είπε πως ακόμη κι αν παίρνω μέσω καμπίνας Wind ,θα έχω χαμηλότερα ping με OTE.
    Επίσης, με το Fritzbox 7590 είναι 100% σίγουρο ότι μπορώ να παίξω με το SNR ?

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://www.adslgr.com/forum/threads...E%B5-fritz!box

    Δεν θα κερδίσεις κάτι σοβαρό πάντως.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά καλησπέρα, τελικά κατέληξα στην αγορά του Fritz!Box 7590 και τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους.
    Κλείδωμα από 212 έως 220mbps με 0 σφάλματα στη γραμμή, φοβερή σταθερότητα και στο Speedtest μέσω wifi στα 5GHz με το κινητό μου ( Xiaomi Mi Mix 3 ) ....τερμάτισε η γραμμή στα 200mbps...πραγματικά ότι και να πω για το συγκεκριμένο μηχάνημα, είναι απλά περιττό.
    Δείτε φωτό από το Speedtest με το κινητό :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-02-07-12-35-20-208_org.zwanoo.android.speedtest.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  102,9 KB 
ID: 211367

    Δυστυχώς δε λειτουργεί το τηλέφωνο γιατί η Wind δε δίνει τους κωδικούς τηλεφωνίας οπότε θα πάω στον ΟΤΕ.
    Γνωρίζει κανείς εάν θα κερδίσω κάτι και σε ping με τον ΟΤΕ?

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διόρθωση, δίνει τους κωδικούς αν ξέρεις τι θα ζητήσεις, αλλά δεν γίνεται δουλειά, γιατί υπάρχει έλεγχος και σε επίπεδο υλικού.

    Έχω κάνει σχετικές δοκιμές με Fritzbox.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας