Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    καλησπέρα,
    Πριν λίγο μου ήρθε ενημέρωση από την nova ότι ενεργοποιήθηκε η 100 γραμμή. Όλα εντάξει λειτουργούν μια χαρά έκτος από το σταθερό πού ήξερα ότι δεν θα λειτουργούσε άλλα το θέμα είναι πως χρησιμοποιώ το ρουτερ τις vodafone χωρίς να βάλω κάποιο username η κωδικό είναι νορμάλ αυτό? Το μονό πού έκανα είναι μια επανεκκίνηση το ρουτερ και ξαφνικά όλα ήταν μια χαρά. Τι λέτε να κάνω να το βγάλω και να βάλω αυτό πού μου έδωσε η nova η να μείνω με αυτό της vodafone?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-02-05 145703.png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  55,0 KB 
ID: 211275

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο, αναγκαστικά της Nova.
    Αν δε σε νοιάζει, κράτα όποιο τα πάει καλύτερα από άποψη ταχύτητας.

    Ρίξε μια ματιά στο whatismyipaddress.com για να βεβαιωθείς από ποιον πάροχο παίρνεις internet αυτή τη στιγμή - γιατί ίσως να μην έχει γίνει κάποια αλλαγή ακόμα

    Το ρούτερ της Nova (ZTE H267N) έχει κάποια θεματάκια με το WiFi και τις ταχύτητες όπως έχουν αναφέρει πάρα πολλοί

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρειάζεσαι το τηλέφωνο, αναγκαστικά της Nova.
    Αν δε σε νοιάζει, κράτα όποιο τα πάει καλύτερα από άποψη ταχύτητας.

    Ρίξε μια ματιά στο whatismyipaddress.com για να βεβαιωθείς από ποιον πάροχο παίρνεις internet αυτή τη στιγμή - γιατί ίσως να μην έχει γίνει κάποια αλλαγή ακόμα

    Το ρούτερ της Nova (ZTE H267N) έχει κάποια θεματάκια με το WiFi και τις ταχύτητες όπως έχουν αναφέρει πάρα πολλοί
    Πήγα στο site που μου είπες και όλα κάλα FORTHnet έλεγε, ναι δεν με ενδιαφέρει το σταθερό ποτέ δεν το χρησιμοποιώ πάντως στο speedtest.net download έπιανα 91 και upload 9 λες με το ρουτερ της nova να είναι καλύτερο? Και κάτι άλλο,
    το fast path θα αλλάξει πολύ το ping μου γιατί για τα games ενδιαφέρομαι περισσότερο.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε θα δεις κάτι παραπάνω από 91/9, είναι τα μέγιστα σου. Δε χάνεις κάτι να κάνεις μια δοκιμή αλλά εφόσον δουλεύει τέλεια έτσι, εγώ θα το άφηνα ως έχει.
    Καλορίζικη και καλά ανεβοκατεβάσματα!

    Με fastpath θα δεις 7ms μείωση περίπου, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις λόγω καμπίνας δεν δίνουν. Κάνε ένα τηλ στο 13731 να σου πουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Να 'σαι καλά φιλε ευχαριστώ

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περιοχη? Περιμενω εδω και 10 μερες στην Καλλιθεα εγω να γινει ενεργοποιηση

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Περιοχή
    Μετεωρα, Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TP link 8960
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Καλησπερα,
    για να μην ανοιγω νεο νήμα, και μιας και το θεμα μου ειναι παρομοιο με του τιτλου, θα χρησιμοποιήσω το παρον νήμα.
    Εχω ακριβως εδω και εναν χρονο συνδεση forthnet. Πριν ειχα cosmote. Μιας και δεν μου εδωσαν νεό εξολπισμο με την αρχη της συνδεσης στην forthnet, δοκιμασα αρχικα το speedport entry 2i της cosmote που δουλεψε και μου εδινε μια ταχυτητα 9 με 9,5Mbps. Ποτε δεν ειχα δει τοσο μεγάλη ταχυτητα στο σπιτι μου, παντα η ταχυτυτα σε ολους τους παροχους, ηταν 7 με 7,5Mbps. Ακομα και με τον ΟΤΕ με το speedport.
    Επειδη επρεπε να επιστρεψω το speedport entry 2i στον OTE, εβαλα πανω στην γραμμη εναν παλιο ZTE H267N που ειχα απο παλαιοτερη συνδεση μου στην FOrthnet και παλι. Αυτο μου εδωσε μια ταχυτητα 7,5Mbps. Ετσι δοκιμασα ενα άλλο router δανεικο το tp link 8960. Και αυτο μου εδωσε ταχυτητα 9 με 9,5Mbps οποτε το αποκτησα. Για εναν χρονο η ταχυτητα ηταν ιδια, χωρις προβληματα. Προσφατα αρχισε να κανει καποιες διακοπες στο internet. Αρχισα να κανω επανεκκινησεις του router και να πειραζω τα καλωδια, το ποροβλημα διορθωνόταν, αλλά και εμφανιζοταν και παλι. Βρηκα τελικά οτι το προβλημα προερχοταν απο το καλωδιο της συνδεσης του ΟΤΕ προς τον router (αρα δεν ειχει σχεση με τον παροχο ή το router) το αλλαξα και δεν ξαναεμφανιστηκε το προβλημα. ΟΜΩΣ, επεσε η ταχυτητα και τωρα πλεον έχω επιστρεψει στις ταχυτητες των 7 με 7,5Mbps !!!
    Μεχρι και μεταχειρισμενο speedport entry 2i πηρα αλλά δεν....
    Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει; ΖΤΕ, TP-link και Speedport πλεον βγαζουν την ιδια ταχυτητα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails speedport 2i.jpg  

    speedport 2020.jpg  


  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis20VT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    για να μην ανοιγω νεο νήμα, και μιας και το θεμα μου ειναι παρομοιο με του τιτλου, θα χρησιμοποιήσω το παρον νήμα.
    Εχω ακριβως εδω και εναν χρονο συνδεση forthnet. Πριν ειχα cosmote. Μιας και δεν μου εδωσαν νεό εξολπισμο με την αρχη της συνδεσης στην forthnet, δοκιμασα αρχικα το speedport entry 2i της cosmote που δουλεψε και μου εδινε μια ταχυτητα 9 με 9,5Mbps. Ποτε δεν ειχα δει τοσο μεγάλη ταχυτητα στο σπιτι μου, παντα η ταχυτυτα σε ολους τους παροχους, ηταν 7 με 7,5Mbps. Ακομα και με τον ΟΤΕ με το speedport.
    Επειδη επρεπε να επιστρεψω το speedport entry 2i στον OTE, εβαλα πανω στην γραμμη εναν παλιο ZTE H267N που ειχα απο παλαιοτερη συνδεση μου στην FOrthnet και παλι. Αυτο μου εδωσε μια ταχυτητα 7,5Mbps. Ετσι δοκιμασα ενα άλλο router δανεικο το tp link 8960. Και αυτο μου εδωσε ταχυτητα 9 με 9,5Mbps οποτε το αποκτησα. Για εναν χρονο η ταχυτητα ηταν ιδια, χωρις προβληματα. Προσφατα αρχισε να κανει καποιες διακοπες στο internet. Αρχισα να κανω επανεκκινησεις του router και να πειραζω τα καλωδια, το ποροβλημα διορθωνόταν, αλλά και εμφανιζοταν και παλι. Βρηκα τελικά οτι το προβλημα προερχοταν απο το καλωδιο της συνδεσης του ΟΤΕ προς τον router (αρα δεν ειχει σχεση με τον παροχο ή το router) το αλλαξα και δεν ξαναεμφανιστηκε το προβλημα. ΟΜΩΣ, επεσε η ταχυτητα και τωρα πλεον έχω επιστρεψει στις ταχυτητες των 7 με 7,5Mbps !!!
    Μεχρι και μεταχειρισμενο speedport entry 2i πηρα αλλά δεν....
    Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει; ΖΤΕ, TP-link και Speedport πλεον βγαζουν την ιδια ταχυτητα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport 2020.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  208,2 KB 
ID: 214668
    Η αύξηση στη ταχύτητα οφείλεται πιθανότατα στο σνρ6 που έχει η νοβα, έναντι του 9 σε οτε..
    Διαφορές 1-2Μ ανάμεσα στα ρουτερ συμβαίνει..
    Για την απόσταση που έχεις πάντως, η ταχύτητα είναι οκ..
    Στατιστικά με το πρόβλημα που λες δεν βλέπω.. Πάνω έχεις 2 ίδιες φωτό..
    Μήπως να δοκίμαζες μια νέα πρίζα τηλεφώνου;
    Στη κεντρική πρίζα έγιναν οι δοκιμές;
    Έχεις άλλες τηλ.πρίζες;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Περιοχή
    Μετεωρα, Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TP link 8960
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Εκανα λαθος και εβαλα 2 φορες την ιδια εικονα.
    Ανεβαζω το μετα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDPORT 2020.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  218,7 KB 
ID: 214683


    Δεν υπάρχει αλλη μπριζα στο σπιτι, τις εχω ξηλωσεις όλες και τις εχω απομονώσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis20VT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Εκανα λαθος και εβαλα 2 φορες την ιδια εικονα.
    Ανεβαζω το μετα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDPORT 2020.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  218,7 KB 
ID: 214683


    Δεν υπάρχει αλλη μπριζα στο σπιτι, τις εχω ξηλωσεις όλες και τις εχω απομονώσει.
    Και οι 2 φωτογραφίες που ανέβασες υποθέτω ότι είναι στη νοβα εφόσον το noise margin down είναι 6...
    Στη μια απ'ότι φαίνεται έχεις ταχύτητα γύρω στα 11,5Μ αλλά υπάρχουν error, στην επόμενη η ταχύτητα έχει πέσει στα 9Μ χωρίς error..
    Αν και δεν ξέρουμε το χρόνο που είχε μεσολαβήσει από το συγχρονισμό μέχρι να βγάλεις τη φωτό, σε ότι αφορά τη μέτρηση των error..
    Οι ταχύτητες είναι γενικά καλές για την απόσταση της γραμμής..
    Το noise margin δείχνει σταθερό στο 6.. Χωρίς refresh της σελίδας (πράσινο κουμπί, κάτω δεξιά) δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνει διακυμάνσεις το noise margin η όχι.. Μόνο εσύ μπορείς..
    Έχει ακόμα error στα στατιστικά; Αντιμετωπίζεις ακόμα θέμα;
    Μπορεί ο πάροχος να σου μείωσε τη ταχύτητα για να μην έχει προβλήματα η γραμμή.. Η αν έγινε τπτ άλλο με την καλωδίωση γενικά..
    Αν τα έχω καταλάβει καλά & με τη σειρά που έβαλες τις φωτό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    25-11-2006
    Περιοχή
    Μετεωρα, Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TP link 8960
    SNR / Attn
    6(dB) / 39(dB)
    H 2η φωτογραφια δεν ειχε errors γιατι βγηκα αμεσως μετα απο επανεκκίνηση του router. Υπάρχουν και τωρα errors.
    Γενικα το SNR ειναι σταθερο κοντα στα 6db
    To περιεργο είναι οτι για ενα χρόνο ειχα με το Tp link κλειδωμα πιο υψηλό, που μου έδινε λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα οπως περιγραφω πιο πανω,και αυτο ξαφνικά χάθηκε.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis20VT Εμφάνιση μηνυμάτων
    H 2η φωτογραφια δεν ειχε errors γιατι βγηκα αμεσως μετα απο επανεκκίνηση του router. Υπάρχουν και τωρα errors.
    Γενικα το SNR ειναι σταθερο κοντα στα 6db
    To περιεργο είναι οτι για ενα χρόνο ειχα με το Tp link κλειδωμα πιο υψηλό, που μου έδινε λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα οπως περιγραφω πιο πανω,και αυτο ξαφνικά χάθηκε.
    Διαφορές της τάξης των 2Μ υπάρχουν καμιά φορά ανάλογα το ρουτερ..
    Αποσυνδέσεις όταν λες, πέφτει και η dsl η μόνο το λαμπάκι ίντερνετ;
    Η τηλεφωνία δεν είναι Voip, σωστά; Που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις σπλίττερ στη κεντρική πριζα.. Και το τηλέφωνο στο σπλίττερ..
    Οι γραμμές από α/κ είναι πιο ευαίσθητες με ότι και αν σημαίνει αυτό..
    Πάντως για πάνω από 12, στην απόσταση που είσαι, ολίγον δύσκολο..
    Για τη μείωση στη ταχύτητα.. Η ο πάροχος στη μείωσε για σταθερότητα.. Η μειώθηκε λόγω κατάστασης χαλκού..
    Αν ήξερες να μετρήσεις στον κατανεμητή θα έβλεπες αν έχεις εσύ θέμα η το καλώδιο που έρχεται από έξω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας