Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vodafone_new
    Η Vodafone -από τους μεγαλύτερους τηλεπικοινωνιακούς πάροχους της Ευρώπης- ανακοίνωσε πως θα αντικαταστήσει από το core network των υπηρεσιών κινητής της στην Ευρώπη, όλον τον εξοπλισμό της Κινεζικής Huawei. Η απόσυρση θα γίνει εντός πενταετίας και αναμένεται να στοιχίσει σχεδόν 200 εκατομμύρια ευρώ.

    Η απόφαση της Vodafone έρχεται μέρες μετά την σχετική απόφαση της κυβέρνησης του Ηνωμένου Βασιλείου, με την οποία επιτρέπεται η χρήση εξοπλισμού από κατασκευαστές "υψηλού ρίσκου" εφόσον αυτός δεν χρησιμοποιείται στα ευαίσθητα τμήματα του δικτύου υποδομής. Επιπλέον εισήχθηκε ο όρος πως η χρήση υλικού από την Huawei, δεν μπορεί να υπερβαίνει το 35% στο σύνολο των υποδομών του εκάστοτε παρόχου. Στο όριο περιλαμβάνονται και οι κεραίες με τους ιστούς και λοιπό εξοπλισμό.

    Πηγή : Engadget

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    200Ε για όλη την Ευρώπη; Μήπως έκανε λάθος το Reuters; Μεγάλο πρόβλημα για τη voda πάντως που στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στους Κινέζους. Το multi-vendor έχει τα θετικά του αλλά έχει και πολλά πρακτικά προβλήματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Ναι, θα αλλάξει τους core routers και έγινε κάτι. Δηλαδή ένας access router ή ένα aggregation L3 switch δεν είναι vital. Στο δε 5G τα χρήματα είναι στο radio. Routing & Switching είναι τα κοινά που χρησιμοποιούνται και στη σταθερή. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος εξοπλισμός και ανάλογα το απαιτούμενο capacity κάνει scale up.

    Τα 200M είναι ασχολίαστα μικρό ποσό. Με ότι έκπτωση και να το υπολογίσεις. Σε όλη την Ευρώπη έχει κατά μ.ο. κάτω από 10 core routers ανά χώρα;

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    987
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    200Ε για όλη την Ευρώπη; Μήπως έκανε λάθος το Reuters; Μεγάλο πρόβλημα για τη voda πάντως που στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στους Κινέζους. Το multi-vendor έχει τα θετικά του αλλά έχει και πολλά πρακτικά προβλήματα.
    Spoiler:
    Ήδη ξέρω από φίλο πριν κανένα εξάμηνο άλλαξαν σε κάποια dslam της θεσσαλονίκης εξοπλισμό της huawei με cisco και linksys.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το λογισμικό που σε κάθε κλήση πρίν συνδεθεί δίνει μήνυμα στην οθόνη "ενεργοποιημένη προώθηση υπό όρους" όταν πάς να καλέσεις αριθμό πότε θα το απεγκαταστήσουν από τη vodafone;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΛΙΜ.ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    30.1(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λογισμικό που σε κάθε κλήση πρίν συνδεθεί δίνει μήνυμα στην οθόνη "ενεργοποιημένη προώθηση υπό όρους" όταν πάς να καλέσεις αριθμό πότε θα το απεγκαταστήσουν από τη vodafone;
    Οταν βγαλεις τον τηλεφωνητη ή την ειδοποιηση κλησεων που εχεις ενεργοποιημενα στην γραμμη σου τοτε θα σταματησει να εμφανιζεται...

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Ήδη ξέρω από φίλο πριν κανένα εξάμηνο άλλαξαν σε κάποια dslam της θεσσαλονίκης εξοπλισμό της huawei με cisco και linksys.
    Ναι αλλά και εγώ ξέρω απο φίλο στο τμήμα σχεδιασμού δικτύου κινητής οτι σχεδόν τα πάντα εκεί είναι huawei, απο την κεραία μέχρι το backbone. Και το άρθρο μιλάει συγκεκριμένα για κινητή.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Ήδη ξέρω από φίλο πριν κανένα εξάμηνο άλλαξαν σε κάποια dslam της θεσσαλονίκης εξοπλισμό της huawei με cisco και linksys.
    Η cisco δεν παράγει dslams.

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το core αφορά συγκεκριμένα μηχανήματα. MME, HSS, PCRF, SGE, PGW κλπ. Στην μετάβαση στο 5G έτσι και αλλιώς χρειάζονταν μεγάλες αλλαγές για να φτάσουν στην τελική κατάσταση και να υπάρχουν στο σύνολο τους όλα τα οφέλη. Επειδή οι πάροχοι κινούνται με συγκεκριμένο τρόπο στις επενδύσεις τους η 3GPP έχει βγάλει διαφορά option ώστε να χρησιμοποιείται ενδιάμεσα ο υπάρχων εξοπλισμός. Επιπλέον αυτή την εποχή φεύγουμε από τα stand-alone αληθινά μηχανήματα και περνάμε σε virtualization.
    Όντως το core έχει ευαίσθητες πληροφορίες και ιδιαίτερη θέση σε σχέση με το RAN και το routing/switching. Από την στιγμή όμως που υπάρχει εμπορικός πόλεμος είναι πιο εύκολο να δούμε τέτοιες λογικές (το ξηλώνω και βάζω άλλο) και με μεγάλες αλλαγές στην αρχιτεκτονική γκρουπάρωντας χώρες.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Ήδη ξέρω από φίλο πριν κανένα εξάμηνο άλλαξαν σε κάποια dslam της θεσσαλονίκης εξοπλισμό της huawei με cisco και linksys.
    Δεν είχε ποτέ Huawei.
    Alcatel είναι τα DSLAM.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά και εγώ ξέρω απο φίλο στο τμήμα σχεδιασμού δικτύου κινητής οτι σχεδόν τα πάντα εκεί είναι huawei, απο την κεραία μέχρι το backbone. Και το άρθρο μιλάει συγκεκριμένα για κινητή.
    Μόνο το radio είναι Huawei
    Στο core είναι Ericsson και routers cisco και Alcatel.
    mac rulez

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cisco δεν παράγει dslams.
    Η Linksys παράγει ?

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε βαθος 5τιας.... Λογικα καπου εχει τα κανουν και λογιστικα write off. Τεραστιος χρονος σε καθε περιπτωση, μεχρι τοτε εμπορικα αλλαζουν πολλα.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Ο ορίζοντας 5ετίας, σε συνδυασμό με τις ελάχιστες τεχνικές πληροφορίες, καθιστούν τη δήλωση σχεδόν αμιγώς πολιτική και πολύ λιγότερο τεχνική. Μπορεί να μην κάνουν τίποτα περισσότερο από το να μην απευθυνθούν στην Huawei όταν χρειαστεί προγραμματισμένα να αντικαταστήσουν υπάρχοντα εξοπλισμό.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά και εγώ ξέρω απο φίλο στο τμήμα σχεδιασμού δικτύου κινητής οτι σχεδόν τα πάντα εκεί είναι huawei, απο την κεραία μέχρι το backbone. Και το άρθρο μιλάει συγκεκριμένα για κινητή.
    Κι εγώ ξέρω ότι μόλις έβαλαν φρέσκο εξοπλισμό Huawei για να αντικαταστήσουν τον παλιό.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Linksys παράγει ?
    Switchακια για το σπίτι και access points

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας