Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Έκανα εκ νέου εγκατάσταση σε laptop με windows 10 , η παλαιότερη είχε πολλά προβλήματα και προτίμησα εγκατάσταση από την αρχή.
    Αποφασίσαμε να μην γίνει backup γιατί κρίθηκαν μη απαραίτητες κάποιες φωτογραφίες που υπήρχαν. Δυστυχώς μετά την εγκατάσταση διαπιστώσαμε ότι υπήρχαν μερικές πολύτιμες φωτογραφίες...
    Το ερώτημα είναι μπορώ να κάνω κάτι τώρα και να τις βρω και αν ναι και με τι εργαλεία;
    Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι να μου δώσει κατευθύνσεις.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δύσκολα τα πράγματα, το σίγουρο είναι πως αν υπάρχουν ακόμα κάποιες ελπίδες πρέπει να σταματήσει η χρήση του δίσκου άμεσα
    Μετά υπάρχουν διάφορα προγράμματα. Πχ get data, easus recovery, τα βάζει σε άλλο μηχάνημα και σκαναρεις τον δίσκο

  3. #3
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    οκ ευχαριστώ
    Δοκίμασα με κάποιο πρόγραμμα που έτρεχε μέσα από την καινούρια εγκατάσταση χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, ίσως με το να βγει ο δίσκος και να εξεταστεί από άλλο pc να πάει καλύτερα η προσπάθεια

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο λειτουργείς τον δίσκο, τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να βρεις κάτι.

    Για προγράμματα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...96#post6720896
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ ευχαριστώ
    Δοκίμασα με κάποιο πρόγραμμα που έτρεχε μέσα από την καινούρια εγκατάσταση χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, ίσως με το να βγει ο δίσκος και να εξεταστεί από άλλο pc να πάει καλύτερα η προσπάθεια
    ΟΧΙ, ποτέ αυτό
    Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις τον δίσκο και να μπει ως 2ος σε άλλο πισι.
    Κατόπιν θα τρέξεις, όπως είπε ο φίλος sdikr ενα ή δυο προγράμματα ώστε να προσπαθήσεις να βρεις τα αρχεια σου

    Μία άλλη επιλογή ειναι και το recuva

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Η γνωμη μου ειναι οτι απλα θα χασεις το χρονο σου. Οι πιθανοτητες να εχει σωθει κατι ειναι απειροελαχιστες και οσο το συζηταμε και εσυ εχεις ανοιχτο το πισι ή συνεχιζεις και κανεις ρεσταρτ, ή δουλευει το πισι γενικως, χανονται και αυτες. Αν ψηνεσαι ομως χωσου.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    το pc δούλευε κανένα μήνα πριν παρουσιαστεί η ανάγκη ανάκτησης (μόνο για facebook και skype). θα κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα αρχεία θα έχουν χαθεί μόνο αν είναι σε τμήμα του δίσκου που έχει γραφτεί κάτι πάνω του αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα θα τα βρεις, με τα προγράμματα που έχω πιο πάνω έχω βρει παλιά αρχεία από δίσκους που δούλευαν για μήνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα αρχεία θα έχουν χαθεί μόνο αν είναι σε τμήμα του δίσκου που έχει γραφτεί κάτι πάνω του αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα θα τα βρεις, με τα προγράμματα που έχω πιο πάνω έχω βρει παλιά αρχεία από δίσκους που δούλευαν για μήνες.
    μου δίνεις ελπίδα
    Ήδη αφαίρεσα σκληρό και τον πέρασα σε εξωτερική θήκη για να τον δουλέψω από άλλο. Σε λίγο θα ξέρω...

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερα θα ήταν να μπει ο δίσκος εσωτερικός με SATA σύνδεση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Τώρα ήδη το εβαλα με usb και το άφησα από το μεσημέρι να τσεκάρει. Αρχικά είχε βρει στο 30% του scan περίπου 25000! jpg. Από το preview που είδα αρκετές μοιάζουν να είναι κυρίως από cache του facebook/internet. Θα δω το βράδυ στο ολοκληρωμένο σκανάρισμα τι πιάσαμε...

    - - - Updated - - -

    Το σκανάρισμα τελείωσε, χρησιμοποίησα το easyUS, τελικά βρέθηκε ο φάκελος με τις φωτογραφίες σε lost partition, δοκίμασα να κάνω preview σε μερικές και δεν τις δείχνει, έκανα restore κάμποσες αλλά δεν ανοίγουν με το photos των windows.
    Σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλο πρόγραμμα για restore, αλλά μου φαίνεται ότι τα αρχεία έχουν γίνει corrupt...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 07-02-20 στις 20:09.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτα μεχρι xp που δε τρεχανε λιγα πραγματα και δε γραφανε συνεχεια οι δισκοι, ειχες καποια τυχη για να σωσεις μερικα αρχεια. Απο τα 7 και μετα που τρεχανε το κωλο τους κ.λ.π., για να μη πω στα δεκαρια............... δυσκολο πολυ.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #13
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ήδη το εβαλα με usb και το άφησα από το μεσημέρι να τσεκάρει. Αρχικά είχε βρει στο 30% του scan περίπου 25000! jpg. Από το preview που είδα αρκετές μοιάζουν να είναι κυρίως από cache του facebook/internet. Θα δω το βράδυ στο ολοκληρωμένο σκανάρισμα τι πιάσαμε...

    - - - Updated - - -

    Το σκανάρισμα τελείωσε, χρησιμοποίησα το easyUS, τελικά βρέθηκε ο φάκελος με τις φωτογραφίες σε lost partition, δοκίμασα να κάνω preview σε μερικές και δεν τις δείχνει, έκανα restore κάμποσες αλλά δεν ανοίγουν με το photos των windows.
    Σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλο πρόγραμμα για restore, αλλά μου φαίνεται ότι τα αρχεία έχουν γίνει corrupt...
    Δοκίμασε το test disk (photorec)

  14. #14
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το test disk (photorec)
    θα το κάνω.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ήδη το εβαλα με usb και το άφησα από το μεσημέρι να τσεκάρει. Αρχικά είχε βρει στο 30% του scan περίπου 25000! jpg. Από το preview που είδα αρκετές μοιάζουν να είναι κυρίως από cache του facebook/internet. Θα δω το βράδυ στο ολοκληρωμένο σκανάρισμα τι πιάσαμε...

    - - - Updated - - -

    Το σκανάρισμα τελείωσε, χρησιμοποίησα το easyUS, τελικά βρέθηκε ο φάκελος με τις φωτογραφίες σε lost partition, δοκίμασα να κάνω preview σε μερικές και δεν τις δείχνει, έκανα restore κάμποσες αλλά δεν ανοίγουν με το photos των windows.
    Σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλο πρόγραμμα για restore, αλλά μου φαίνεται ότι τα αρχεία έχουν γίνει corrupt...
    Βάλε τον δίσκο εσωτερικό με SATA και δοκίμασε με Deep Scan, είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να βρεις ότι είναι δυνατόν να βρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας