Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Τον τελευταίο καιρό είχα δώσει σε ένα φίλο μου ένα παλιό ADSL router (SAGEM Fast) το οποίο είχα διαμορφώσει ώστε να είναι access point. Το προσθέσαμε στην ήδη υπάρχουσα VDSL γραμμή του (router speedport, το πιο πρόσφατο του ΟΤΕ) και ήταν λειτουργικό. Εχθές δοκιμάσαμε να κάνουμε access point ένα δικό του ρουτερ (ZTE zxhn) που υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες. Αφού συνδεθήκαμε παρατηρήσαμε ότι η σύνδεση έκανε πολλά drops με καλώδιο και μη. Η σύνδεση έπεφτε ή ηταν πολυ αργη ανά μισο λεπτό. Στα speedtest που καναμε βλέπαμε μεγάλεσ ταχύτητες αλλά κάποιεσ φορές κατά τη διάρκεια του τεστ ενώ ήταν στα 40Mbps έπεφτε στα 20 και έμενε εκει. Δοκιμάσαμε να βάλουμε πάλι το Sagem ή ακόμα και το καλώδιο από το κεντικό ρουτερ κατευθείαν στο PC με τα ίδια αποτελέσματα. Ενώ το ρουτερ αυτό φαινεται να έχει σταθερή σύνδεση, στα PC η σύνδεση χάνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

    Δοκιμάσαμε επιπλέον χωρίς αποτέλεσμα:
    wireless σύνδεση στο κεντρικό ρουτερ
    συνδεση με 2ο PC με το οποίο είχαμε κάνει επίσης απόπειρα να σεταρουμε το access point
    PC restart
    router restart
    επιβεβαίωση των IP όλων των συσκευών
    μιλήσαμε τηλεφωνικά με ΟΤΕ που μας έιπε να κανουμε restart...

    Δεν δοκίμασα:
    να βάλω static IPs στα PC
    να κάνω reset to κεντρικό ρούτερ γιατι δεν ξέρω πως διαχειρίζεται το σύστημα ασφαλείας και επίσης έχω κάνει ήδη μια πατατα απ ότι φαινεται... μην κανω και 2η

    Διαδικασία που έκανα για τα access points:
    αποσύνδεση από το κεντρικό και σύνδεση wired με το router προς διαμόρφωση με IP 192.168.1.1
    reset
    Disable DHCP
    Αλλαγή IP σε 192.168.1.2 (το κεντρικό ρουτερ έχει 192.168.1.1)

    Το σπίτι διαθέτει σύστημα ασφαλείας με κάμερες που συνδέονται με το κεντρικό ρουτερ.
    Το προβλημα το αποδόσαμε και στον χθεσινό καιρό(έβρεχε) αλλά συνεχίζεται πάλι και σήμερα.

    Υπαρχει περίπτωση να:
    επηρέαστηκε κάτι στο κεντρικό ρούτερ ενώ δεν μπήκαμε καν στο software του?
    εγινε καποια παρεμβολή με το σύστημα ασφαλείας?
    επηρέασει κάποια ρύθμιση στους υπολογιστες που δεν έχω κοιτάξει? (γελάω και μόνο που κάνω αυτή την ερώτηση..)

    τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω?

    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostas_Toub : 06-02-20 στις 16:42.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    απλα θα πρεπει να ελεγξεις οτι ο DHCP server δινει διευθυνσεις που δεν υπαρχουν σε τυχον περασμενες με το χερι.
    πχ αν δουλευει και δινει απο 192.168.1.2 εως 192.168.1.255 τοτε σιγουρα υπαρχει προβλημα.

    Πρωτον επειδη εχετε βαλει το AP (παλιο ρουτερ) με το χερι στο 192.168.1.2 και δευτερον επειδη αναφερεις καταγραφικο....κατα 99% εχει και αυτο σταθερη ΙΡ οποτε παλι υπαρχει προβλημα.

    Καντε ενα scan να βρειτε ολες τις IΡ που υπαρχουν στο δικτυο σας.
    Μετα αλλαξτε την ρυθμιση του DHCP σε πχ 192.168.100 εως .200
    ρεσταρτ ολες οι συσκευες ωστε να παρουν τις νεες ΙΡ . (Η εστω ξεκουμπωμα και ξανα κουμπωμα τα καλωδια δικτυου τους ωστε να παρουν τα νεα νουμερα.

    Θα χρειαστει προσβαση στο modem-router οπως επισης και στο καταγραφικο για να δειτε ακριβως την ΙΡ του αν δεν εμφανιζεται στο προγραμμα.

    Αυτα για αρχη.

    Υ.Γ. ο καιρος μπορει να επηρρεαζει τις ταχυτητες. αλλα οχι τοσο πολυ. Ειδικα οπου υπαρχουν νεες υποδομες τοτε ειναι ακομα πιο σπανιο.
    Υ.Γ2. Αποφυγετε ολα τα speedtest και παρομοια. Ειναι εντελως αναξιοπιστα. μονο με FTP ενα μεγαλο αρχειο(πχ 1-5GB) θα δειτε ακριβως πως συμπεριφερεται η γραμμη.

    Υ.Γ. 3 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ reset to κεντρικό ρούτερ γιατι οπως γραφεις θα δημιουργησεις μεγαλο προβλημα στο καταγραφικο. Ειδικα αν δεν ξερεις να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις να το επαναφερεις.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια griniaris.
    Θα το δοκιμάσω αλλά εφόσον αφαίρεσα τελείως το AP δε θα έπρεπε να λειτουργούν όλα κανονικά?
    Επίσης αν δεν ήταν στο φάσμα του DHCP η IP του AP αν δεν κάνω λάθος δε θα είχα καθόλου σύνδεση μέσω του ΑP.
    Υπάρχει περίπτωση να με το 192.168.1.2 να πέτυχα την IP του καταγραφικού και να επηρεάστηκαν κάπως τα settings της συσκευής?
    Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει πρόβλημα η σύνδεση εφόσον έχω γυρίσει τα πάντα στην αρχική της διαμόρφωση..

    FYI το δικό μου ΑΡ που έπαιζε κανονικά είχε ΙΡ 192.168.1.10
    Μπορώ να βάλω την ίδια και στο καινούριο αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να επαναφέρω τη σύνδεση στην αρχική της κατάσταση και να μην ταλαιπωρώ τους ανθρώπους κυρίως με το σύστημα συναγερμού (το οποίο μάλλον δεν έχει επηρεαστεί).

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas_Toub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια griniaris.
    Θα το δοκιμάσω αλλά εφόσον αφαίρεσα τελείως το AP δε θα έπρεπε να λειτουργούν όλα κανονικά?
    Επίσης αν δεν ήταν στο φάσμα του DHCP η IP του AP αν δεν κάνω λάθος δε θα είχα καθόλου σύνδεση μέσω του ΑP.
    Υπάρχει περίπτωση να με το 192.168.1.2 να πέτυχα την IP του καταγραφικού και να επηρεάστηκαν κάπως τα settings της συσκευής?
    Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει πρόβλημα η σύνδεση εφόσον έχω γυρίσει τα πάντα στην αρχική της διαμόρφωση..

    FYI το δικό μου ΑΡ που έπαιζε κανονικά είχε ΙΡ 192.168.1.10
    Μπορώ να βάλω την ίδια και στο καινούριο αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να επαναφέρω τη σύνδεση στην αρχική της κατάσταση και να μην ταλαιπωρώ τους ανθρώπους κυρίως με το σύστημα συναγερμού (το οποίο μάλλον δεν έχει επηρεαστεί).
    Αν δεν εχεις αλλαξει ρυθμισεις .... και εχεις βγαλει τις επιπλεον συσκευες.... τοτε με ενα restart (εφοσον ΔΕΝ εχουν αλλα switch) θα επρεπε να εχουν ολα επανελθει οπως πριν.

    Ειναι αλλο πραγμα ο DHCP server και αλλο πραγμα το c-class και το subnet. Αν εχεις παντου το /24 ή 255.255.255.0 τοτε οτιδηποτε ειναι μεσα στο 192.168.1.1 εως 192.168.1.255 θα "μιλαει" το ενα στο αλλο.
    Αλλα αν εχουν δυο συσκευες ταυτοχρονα την ιδια ΙΡ τοτε δημιουργουνται προβληματα. και σιγουρα και στον dhcp που εδωσε αυτη την διευθυνση.

    Για να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει... ασε μονο το modem-router. καντου restart . και ΜΟΝΟ με εναν υπολογιστη ΚΑΛΩΔΙΑΚΑ ελεγξε την ταχυτητα. Αν ειναι ενταξει τοτε κοιτας πιο μεσα τι εχεις κανει και τι δεν δουλευει σωστα.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας