Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατι αλλο που ειδα μετα... το 4G data γιατι το θελεις?

    1) Αν το βαλεις και αυτο και δεν εχεις πχ ιντερνετ για οποιοδηποτε λογο.... θα τελειωσουν τα ΜΒ ( ή GB ) πολυ γρηγορα.
    2) Στην αποθηκη που θα τα βαλεις ολα... εχει ικανοποιητικο σημα για 4G ? ή 3G ? γιατι οτιδηποτε λιγοτερα απλα δεν θα μπορεις να κανεις browse.

    Δεν υπαρχουν ταχυτητες 150Mbps για ιντερνετ που βλεπω να αναφερεις. μετα την 100αρα πας απευθειας σε 200αρα.

    Τελος... το D-Link DES-1016D απλα το ξεχνας για την δουλεια που θελεις.
    ΠΡΕΠΕΙ να πας αναγκαστικα σε switch Gigabit .
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    griniaris, ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια! Δηλαδή, για να καταλάβω, ισχυρίζεσαι ότι στο 1ο σενάριο θα υπάρχει σήμα στα διαμερίσματα ενώ στο 2ο όχι; Γιατί όμως;

    Το σήμα δεν εκπέμπεται και στους 3 άξονες (σε μορφή, ας πούμε, σφαίρας); Ή θέλεις να πεις ότι στο 2ο σενάριο επειδή τα δωμάτια είναι ακόμη πιο μακριά, αυτά συγκεκριμένα θα πιάνουν λιγότερο έως καθόλου σήμα σε σχέση με τα σαλόνια π.χ.;

    Πάντως μιλάμε για 50τ.μ. μόνο διαμερίσματα κατά προσέγγιση, δε μιλάμε για 100-120τ.μ. το ένα...

    Επίσης, όχι, δεν είναι για Airbnb! Μελλοντικά (αρκετά μελλοντικά) ίσως προκύψει και αυτό, υπάρχει σαν σεκέψη, αλλά για την ώρα όχι. Αν και δεν καταλαβαίνω όμως τι θα άλλαζε...! (πάλι δεν θα θέλαμε ξεχωριστό SSID ανά διαμέρισμα και VLAN/Firewall ανά διαμέρισμα για να είμαστε σωστοί; )

    Για το LTE stick είχα ακούσει από φίλους ότι η Cosmote το δίνει σαν failover λύση (όπως λέει και ο K1m0n), με αρκετά GB όπως μου είχαν πει και με 5 € μόνο παραπάνω (; ), αλλά αφήστε το, σαν έξτρα το ήθελα, αγνοήστε το. Μπορεί τελικά και να μην το βάλω...

    ΟΚ και για το συγκεκριμένο D-Link, νόμιζα πως ήταν gigabit, θα πάω εννοείται σε gigabit. PoE όπως έγραψα το ξεχνάμε και αυτό (θα μπούνε οι injectors όπου χρειάζεται), άρα δεν ασχολούμαστε.


    Οπότε, για να συνοψίσουμε, αν αγοράσω ολοκληρωμένο (consumer level) Modem/Router μπορεί να έχω ασυμβατότητες και σε ενδεχόμενες αναβαθμίσεις τεχνολογιών των ISPs μελλοντικά, μπορεί να μην τις υποστηρίζει το δικό μου και να μην κάνει.

    Συνεπώς, καταλήγουμε στο να κρατήσω το Modem/Router του ISP, το οποίο κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα υποστηρίζει bridge / ppope passthrough και να βάλω ως δεύτερο, μετά το Modem/Router του ISP, ένα σκέτο (consumer level πάλι) Router.

    Αφήνουμε και τα VLANs στα ενσύρματα (και τα ενσύρματα δίκτυα γενικά), γιατί Router με πάνω από 4 nics δεν υπάρχει στην κατηγορία τιμής που ψάχνω (100-150 €).

    Άρα;


    Ας περάσουμε στην υλοποίηση.

    Προτείνετέ μου σας παρακαλώ μοντέλα από Skroutz.

    Υ.Γ. K1m0n, τα Ubiquiti Unifi AP AC PRO που προτείνεις ίσως όντως να είναι καλύτερα αλλά ξεφεύγουμε εντελώς στην τιμή αν σκεφτείς ότι ξεκίνησα με APs των 25-30 € στο μυαλό μου και έφτασα ήδη στα 100 € με τα AP AC LR! Δεν γίνεται παραπάνω με τίποτα...

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.861
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Για consumer ("εύκολο") router για 20-30 χρήστες μάλλον θα κοίταγα σε κάνα draytek.
    Υποστηρίζουν και τα βασικά σε firewall/multiple subnets/vlans/etc.
    δεν ξέρω από τιμές και τι μοντέλα είναι της μόδας τελευταία οπότε κάνε την έρευνα σου.
    Σε μικρές επιχειρήσεις που τα έχω δει να δουλεύουν καλά πάνε.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    griniaris, ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια! Δηλαδή, για να καταλάβω, ισχυρίζεσαι ότι στο 1ο σενάριο θα υπάρχει σήμα στα διαμερίσματα ενώ στο 2ο όχι; Γιατί όμως;
    Το σήμα δεν εκπέμπεται και στους 3 άξονες (σε μορφή, ας πούμε, σφαίρας); Ή θέλεις να πεις ότι στο 2ο σενάριο επειδή τα δωμάτια είναι ακόμη πιο μακριά, αυτά συγκεκριμένα θα πιάνουν λιγότερο έως καθόλου σήμα σε σχέση με τα σαλόνια π.χ.;
    Πάντως μιλάμε για 50τ.μ. μόνο διαμερίσματα κατά προσέγγιση, δε μιλάμε για 100-120τ.μ. το ένα...
    Το σημα ΟΧΙ δεν εκπεμπεται σε μορφη σφαιρας. Οχι στα συγκεκριμενα τουλαχιστον. Ειδικα στα πλαγια εχει πολυ κακο σημα οπως ειναι αναμενομενο. Σε τοιχο θα το βαλεις η στο ταβανι? Εχει τρελη διαφορα.
    Μην με ρωτησεις ποιο ειναι καλυτερο. ΠΑιζει ρολο η χωροδιαταξη οπως σου ειπα. Οποτε πρεπει να βαλεις σχεδιο.
    Δεν ειναι θεμα τετραγωνικων, αλλα διαταξης , τοιχων , αντανακλασεων κλπ κλπ . Οποτε γνωμη μου.... να ξεκινησεις ΜΕ ΕΝΑ Access Point και να δεις στην πραξη τι κανει. Αν δεν σε καλυπτει να πας σε διαφορετικη λυση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    [U]Επίσης, όχι, δεν είναι για Airbnb! Μελλοντικά (αρκετά μελλοντικά) ίσως προκύψει και αυτό, υπάρχει σαν σεκέψη, αλλά για την ώρα όχι. Αν και δεν καταλαβαίνω όμως τι θα άλλαζε...! (πάλι δεν θα θέλαμε ξεχωριστό SSID ανά διαμέρισμα και VLAN/Firewall ανά διαμέρισμα για να είμαστε σωστοί; )
    Φυσικα και οχι . Χρειαζεται πολυ πιο "σφιχτο" firewall οπως επισης και αλλα για προστασια του κατοχου απο κακοβουλες ενεργειες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το LTE stick είχα ακούσει από φίλους ότι η Cosmote το δίνει σαν failover λύση (όπως λέει και ο K1m0n), με αρκετά GB όπως μου είχαν πει και με 5 € μόνο παραπάνω (; ), αλλά αφήστε το, σαν έξτρα το ήθελα, αγνοήστε το. Μπορεί τελικά και να μην το βάλω...
    Αυτο για να το βαλεις θα πρεπει να στο δωσουν ΣΥΝΔΙΑΣΤΙΚΑ με γραμμη ιντερνετ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 50αρες γραμμες. οχι σε 100αρες και πανω.
    Οπως επισης ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ στο BOOSTER ΗΑ35 και οχι σε δικο σου εξοπλισμο γιατι περναει απο τον bonding server τους.
    Οποτε δεν παιζει το σεναριο που θες να κανεις. και εχει στην καλυτερη περιπτωση 6,5€ και σε καποιους φτανει μεχρι και 11€ αναλογως τι προφορα ειχαν παρει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ και για το συγκεκριμένο D-Link, νόμιζα πως ήταν gigabit, θα πάω εννοείται σε gigabit. PoE όπως έγραψα το ξεχνάμε και αυτό (θα μπούνε οι injectors όπου χρειάζεται), άρα δεν ασχολούμαστε.
    ααχαχαχ αφου εγω στο προτεινα βρε για τους injector. μια χαρα δουλιτσα κανουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε, για να συνοψίσουμε, αν αγοράσω ολοκληρωμένο (consumer level) Modem/Router μπορεί να έχω ασυμβατότητες και σε ενδεχόμενες αναβαθμίσεις τεχνολογιών των ISPs μελλοντικά, μπορεί να μην τις υποστηρίζει το δικό μου και να μην κάνει.
    Συνεπώς, καταλήγουμε στο να κρατήσω το Modem/Router του ISP, το οποίο κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα υποστηρίζει bridge / ppope passthrough και να βάλω ως δεύτερο, μετά το Modem/Router του ISP, ένα σκέτο (consumer level πάλι) Router.
    Αφήνουμε και τα VLANs στα ενσύρματα (και τα ενσύρματα δίκτυα γενικά), γιατί Router με πάνω από 4 nics δεν υπάρχει στην κατηγορία τιμής που ψάχνω (100-150 €).
    Άρα;
    Ας περάσουμε στην υλοποίηση.
    Προτείνετέ μου σας παρακαλώ μοντέλα από Skroutz.
    Ειπαμε οτι θελεις "ικανο" router και οχι κατι του εμποριου. ξεχνα τα modem-royter. για να παρεις κατι βαρβατο θα ξεπερασεις τα 150-200 ευρω. δεν νομιζω να τα δωσεις.

    ROUTER ικανο θα πας ειτε σε MIKROTIK ειτε σε UBIQUITI . Το θεμα ειναι τι ορεξη εχεις να κατσεις να διαβασεις για το πως δουλευουν και πως ρυθμιζονται. Δεν ειναι PnP ουτε με ευκολο GUI.
    να σε βοηθησουμε... αλλα θα πρεπει να μαθεις καποια βασικα πραγματακια.

    Υ.Γ. εχεις σκεφτει να απευθυνθεις σε επαγγελματια να παρεις μια προσφορα? Ισως σε συμφερει και γλυτωσεις πολλα και σε χρονο και σε χρημα. Ειδικα αν παρεις εξοπλισμο που δεν θα σου κανει τελικα και σου μεινει.
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    griniaris, διάβασα τις απαντήσεις σου, σε ευχαριστώ!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να παρεις κατι βαρβατο θα ξεπερασεις τα 150-200 ευρω. δεν νομιζω να τα δωσεις.
    Ναι, είναι λίγο δύσκολο... Θα ήθελα κάτι έως 150... Εκτός πια τι να πω, αν μου πεις κάτι εντελώς value for money και αξίζει τα χρήματά του, να το σκεφτώ! Και να το προτείνω με το συνολικό (και τελικό budget) και να δω...

    Εσύ τι θα έλεγες από MIKROTIK ή UBIQUITI? Πες μου συγκεκριμένα. Μοντέλα.

    Γνωρίζω από πληροφορική, αυτό έχω σπουδάσει, άσχετα αν κάνω άλλη δουλειά αυτή τη στιγμή... Οπότε θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να ανταπεξέλθει σε αυτήν την περίπτωση. Φυσικά και με λίγη από βοήθεια από εσάς! Βασικά πραγματάκια πιστεύω ότι γνωρίζω επίσης!


    Οπότε, περιμένω!

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασα όλο το νήμα προσεκτικά, έχεις σκεφτεί καλά τι πας να κάνεις;;; πες ότι τα πήρατε όλα, τα έστησες και κάτι στράβωσε από την αρχή ή στην πορεία, μετά τι γίνεται;; θα πουλήσετε τον εξοπλισμό για να μοιραστείτε τα λεφτά;;
    Τα στήνεις εσύ και όχι κάποιος εξωτερικός τεχνικός, είσαι σίγουρος ότι δεν θα πέσουν υποψίες ότι τους ρίχνεις στο bandwidth για να ωφεληθείς εσύ περισσότερο;;
    Δεν ευδοκιμούν τέτοιες καταστάσεις ούτε μεταξύ συγγενών και φίλων και όχι απλά συγκατοίκων, μια διαφωνία και πήγε κατά διαόλου όλο το σκηνικό που θα έχεις σπαταλήσει ένα σωρό ώρες για να το κάνεις να δουλέψει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13961/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 530 v6
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Ακριβώς.

    Μπαίνεις σε ιστορίες με πράγματα που δεν προβλέπονται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας οπότε σε μία στραβή θα υπάρξει πρόβλημα.

    Επίσης όλες, μα όλες, οι υποδομές χρειάζονται κάποια συντήρηση και διαχείριση. Ποιος θα τις κάνει; Ποιος θα είναι υπεύθυνος; Εσύ; Για πόσο χρονικό διάστημα;

    Ας υποθέσουμε ότι ένα AP παρουσιάζει πρόβλημα μετά από 1 χρόνο όταν λείπεις σε διακοπές. Ποιος θα είναι υπεύθυνος να το κοιτάξει; Εσύ;
    Και μόνο που θα ακούς την γκρίνια αυτών που δεν έχουν Smart TV ενώ λείπεις είναι λόγος να σε κάνει να το ξανασκεφτείς.

    Και στο όνομα ποιου θα είναι η σύνδεση με τον πάροχο; Ποιος θα πληρώνει και πως αυτός θα εισπράττει από κάθε διαμέρισμα; Θα μπαίνει στα κοινόχρηστα (κάτι που δεν προβλέπεται από τους ισχύοντες κανονισμούς πολυκατοικίας οπότε κάποιος μπορεί να μην πληρώνει);
    Αν φύγει κάποιος ενοικιαστής ποιος θα αλλάζει τα passwords;

    Αν έχεις κάνει διαχειριστής θα ξέρεις τα προβλήματα ακόμη και της μικρότερης πολυκατοικίας.

    Μόνον, αν όλοι οι ιδιοκτήτες υπογράψουν κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό με πολύ ξεκάθαρους όρους που θα καλύπτει όλες τις περιπτώσεις (ή περίπου).

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Δεκτές και κατανοητές όλες.

    Εννοείται ότι πολλά από αυτά που μου λέτε μου έχουν περάσει και σε εμένα από το μυαλό. Στην πολυκατοικία όμως οι περισσότεροι είμαστε συγγενείς και μέχρι στιγμής καταφέρουμε να συνεννοηθούμε. Αν ου μη γένοιτο φτάσουμε σε σημείο να τσακωθούμε, τότε τι να πω!! Τον ξηλώνουμε και τον πουλάμε σαν μεταχειρισμένο τον εξοπλισμό. Δε νομίζω να μη δε θέλει κανείς να αγοράσει Ubiquiti APs σε προνομιακή τιμή...

    Το Router επίσης το πολύ πολύ το κρατάω ή το αγοράζω εγώ και το βάζω σε δική μου σύνδεση. Γενικά όμως δεν πρόκειται και για κανένα μεγάλο έξοδο! Από 80-100 Ευρώ στο διαμέρισμα θα βγει (αρχικά λέγαμε για 50).

    Επειδή το σκεφτόμουνα εδώ και χρόνια και το είχα συζητήσει εδώ και χρόνια και με μερικούς από εδώ (από την πολυκατοικία) και το λέγαμε σαν ιδέα, τώρα μας έχει μπει στο μυαλό και θέλουμε να το υλοποιήσουμε! Άλλωστε υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα (από το forum) που το έχουν κάνει σε πολυκατοικία...

    Με δεδομένο λοιπόν το όποιο ρίσκο υπάρχει σαν "επένδυση", τι Router προτείνετε να αγοράσω;

    Τι Routers έχετε χρησιμοποιήσει κατά καιρούς ή ποιο θα βάζατε για αυξημένη κίνηση / εξυπηρέτηση πολλών συνδέσεων ταυτόχρονα; Έως 200 €;

  9. #24
    Εγγραφή
    07-02-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα φίλε

    Εχω ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα πριν μερικές μέρες καθότι ψάχνω να βρώ παρόμοια λύση για πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα.

    Μέτά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα και καθώς δεν είμαι και ειδικός στο θέμα απλά έχω κάποιες γενικές γνώσεις αποφάσισα ότι δεν αξίζει ο χρόνος που θα μου πάρει μέχρι να μαθω πώς να ρυθμίσω το καινούριο router

    Ετσι απευθήνηκα σε επαγγελματια ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι με ένα router δικό του της mikrotik αξίας 70 ευρώ το οποίο θα μπεί μετά από το μοντεμ του παρόχου θα είμαι οκ, αφού το χρησιμοποιεί καιρο σε ξενοδοχεία απροβλημάτιστα.( η υπόλοιπη εγκατάσταση υπάρχει ήδη switch καλώδια και ΑP)

    Μου είπε οτι αντέχει πάνω από 50 συνδεδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα και μπορεί να βάλει και όριο στο πόσο τραβάει ο καθένας

    Αρα με 70 συν 30 εργατικά θα κάνω (ελπίζω!) την δουλειά μου

  10. #25
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mak15a Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ένα router δικό του της mikrotik αξίας 70 ευρώ το οποίο θα μπεί μετά από το μοντεμ του παρόχου θα είμαι οκ, αφού το χρησιμοποιεί καιρο σε ξενοδοχεία απροβλημάτιστα.( η υπόλοιπη εγκατάσταση υπάρχει ήδη switch καλώδια και ΑP)

    Μου είπε οτι αντέχει πάνω από 50 συνδεδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα και μπορεί να βάλει και όριο στο πόσο τραβάει ο καθένας
    Ποιο Mikrotik σου είπε; Μοντέλο;

  11. #26
    Εγγραφή
    07-02-2020
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οχι δεν τον ρώτησα το μοντέλο. Μου το είπε routerboard αν δεν κάνω λάθος.

    Θα σου το πω όμως όταν έρθει να μου το περάσει.

  12. #27
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.861
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Με ~150€ θα μπορούσες να πάρεις ένα RB 3011 που σε καλύπτει για routing/firewalling/qos.
    Πριν το πάρεις ρίξε μια ματιά στο wiki της mikrotik,
    γιατί αν έχεις μάθει σε consumer routers θα πελαγώσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mak15a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε

    Εχω ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα πριν μερικές μέρες καθότι ψάχνω να βρώ παρόμοια λύση για πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα.

    Μέτά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα και καθώς δεν είμαι και ειδικός στο θέμα απλά έχω κάποιες γενικές γνώσεις αποφάσισα ότι δεν αξίζει ο χρόνος που θα μου πάρει μέχρι να μαθω πώς να ρυθμίσω το καινούριο router

    Ετσι απευθήνηκα σε επαγγελματια ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι με ένα router δικό του της mikrotik αξίας 70 ευρώ το οποίο θα μπεί μετά από το μοντεμ του παρόχου θα είμαι οκ, αφού το χρησιμοποιεί καιρο σε ξενοδοχεία απροβλημάτιστα.( η υπόλοιπη εγκατάσταση υπάρχει ήδη switch καλώδια και ΑP)

    Μου είπε οτι αντέχει πάνω από 50 συνδεδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα και μπορεί να βάλει και όριο στο πόσο τραβάει ο καθένας

    Αρα με 70 συν 30 εργατικά θα κάνω (ελπίζω!) την δουλειά μου
    off-topic:
    Με 70€ κάποιο hex θάναι.
    Για 12 διαμερίσματα:
    routing για 50mbit θα κάνει.
    Και βασικό nat/firewalling θα κάνει.
    Το "όριο" που λέει είναι qos, αναλόγως τι/πόσες ουρές θα βάλει,
    αλλά qos =/= fasttrack.
    Θα σας πέσει μικρό φοβάμαι.
    Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα...
    My 0,02€.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #28
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.522
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αλλο πράγμα το χυμα ολοι στο ιδιο lan, αλλο vlans και διαχωρισμός.
    Ειδικα περιορισμούς bandwidth ανα διαμέρισμα χρειαζονται.
    Θα κολλησει ενας ransomware και θα βρεθείτε ολοι encrypted,..
    Βλεπω οτι ταλιμπαν, ολα τα σφαζω/στηνω με 30€ μια χαρα κυκλοφορουν.

    Ομως στο τελος της ημερας, οταν (με οποιοδήποτε τροπο/hardware/ στησιμο) κατι δεν παει καλα , θα χρειαστεί support. Εδω και Τώρα. Μια καλωδιακη βλαβη, ενα γενικότερο outage για ωρες (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες). Ποιος θα το κάνει?
    Ωραια δουλειά για συνταξιουχο sysadmin που δεν παει πουθενά.

    Υγ Ειναι ωραιο ως εμπειρία ψαξιματος αλλα μέχρι εκει.
    Υυγ την κεντρική θερμανση γιατι την ξηλωσατε? Ζεσταινεστε με Ηot downloads?

  14. #29
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    To μονο που δε συζητησατε ειναι οτι το poe δε θα παιξει αν υπερβει την αποσταση που χρειαζεται. Θα θελει και παροχη στα πολυ μακρινα AP.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #30
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Δεκτές και κατανοητές όλες.

    Εννοείται ότι πολλά από αυτά που μου λέτε μου έχουν περάσει και σε εμένα από το μυαλό. Στην πολυκατοικία όμως οι περισσότεροι είμαστε συγγενείς και μέχρι στιγμής καταφέρουμε να συνεννοηθούμε. Αν ου μη γένοιτο φτάσουμε σε σημείο να τσακωθούμε, τότε τι να πω!! Τον ξηλώνουμε και τον πουλάμε σαν μεταχειρισμένο τον εξοπλισμό. Δε νομίζω να μη δε θέλει κανείς να αγοράσει Ubiquiti APs σε προνομιακή τιμή...

    Το Router επίσης το πολύ πολύ το κρατάω ή το αγοράζω εγώ και το βάζω σε δική μου σύνδεση. Γενικά όμως δεν πρόκειται και για κανένα μεγάλο έξοδο! Από 80-100 Ευρώ στο διαμέρισμα θα βγει (αρχικά λέγαμε για 50).

    Επειδή το σκεφτόμουνα εδώ και χρόνια και το είχα συζητήσει εδώ και χρόνια και με μερικούς από εδώ (από την πολυκατοικία) και το λέγαμε σαν ιδέα, τώρα μας έχει μπει στο μυαλό και θέλουμε να το υλοποιήσουμε! Άλλωστε υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα (από το forum) που το έχουν κάνει σε πολυκατοικία...

    Με δεδομένο λοιπόν το όποιο ρίσκο υπάρχει σαν "επένδυση", τι Router προτείνετε να αγοράσω;

    Τι Routers έχετε χρησιμοποιήσει κατά καιρούς ή ποιο θα βάζατε για αυξημένη κίνηση / εξυπηρέτηση πολλών συνδέσεων ταυτόχρονα; Έως 200 €;
    με συγγενείς Φάε και πιες δουλειά μην κάνεις

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας