Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παιδιά καλησπέρα,

    στην πολυκατοικία που μένω (4όροφη - με 2 διαμερίσματα ανά όροφο - των 50τ.μ. κατά μέσο όρο το καθένα) αποφασίσαμε να βάλουμε κοινό Internet 100Mbps και να το μοιραζόμαστε όλοι μέσω WiFi για να μας έρχεται πιο οικονομικά. Το modem-router θα μπει στο ισόγειο (σε μία αποθηκη) μαζί με ένα switch και θα τραβηχτούν από αυτό 4 καλώδια UTP Cat.6, ένα για κάθε όροφο. Μιας και έχω γνώσεις πληροφορικής είπα να το ψάξω και να το οργανώσω ο ίδιος. Θα χρειαστώ όμως την βοήθειά σας!

    Αυτό που ψάχνω και που θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας, είναι 4 Access Points, ένα για κάθε όροφο, τα οποία να είναι οπωσδήποτε PoE. Έτσι όπως το σκέφτομαι, κάθε όροφος θα ήθελα να έχει το δικό του SSID (π.χ. orofos-1, orofos-2, κλπ.) και το δικό του Password.

    Τι θα προτείνατε?

    Εγώ σκέφτηκα για Ubiquiti, και συγκεριμένα για αυτό:

    Ubiquiti UniFi AP AC LR

    αλλά:

    1) Δεν έχω δουλέψει ποτέ την Ubiquiti και άλλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολα - άλλοι ότι είναι πολύ εύκολα (έχω άνω των βασικών γνώσεις δικτύων).
    2) Διάβασα κάπου στο Skroutz ότι για 1 AP της Ubiquiti, εγκαθιστείς απλά σε ένα laptop το software του Controller και κάνεις τις ρυθμίσεις μόνο την πρώτη φορά, μετά αποσυνδέεις το laptop και δουλεύει μόνο του. Αλλά για άνω του ενός AP χρειάζεσαι οπωσδήποτε Controller σε Harware...! Ισχύει;
    3) Είναι ακριβά. Αξίζουν τόσο πολύ τα λεφτά τους; Θα με γλιτώσουν από κολλήματα, αποσυνδέσεις, χαμηλό σήμα κ.λ.π. σε σχέση με κάποιο "φθηνό";

    και τέλος, μια γενική ερώτηση, αυτό με τα διαφορετικά SSIDs και Passwords ανά όροφο, υποστηρίζεται από τα AP γενικά;

    Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Για ποιο λόγο να έχει κάθε όροφος το δικό του όνομα ?? Θα φτιάξεις VLAN για κάθε όροφο ? ή θα βάλεις πάνω από 50 Ubiquity Access point ?

    Τα Ubiquiti UniFi AP AC LR είναι μια χαρά.

    1) Αν έχεις άνω του μετρίου γνώσεις, είναι παιχνιδάκι να τα σετάρεις.
    2) Ο Controller ΔΕΝ χρειάζεται. μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση του προγράμματος σε ένα παλιό PC και Υποστηρίζει πάνω από 150 Access Point.
    3) ΑΞΙΖΟΥ τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

    .

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,

    στην πολυκατοικία που μένω (4όροφη - με 2 διαμερίσματα ανά όροφο - των 50τ.μ. κατά μέσο όρο το καθένα) αποφασίσαμε να βάλουμε κοινό Internet 100Mbps και να το μοιραζόμαστε όλοι μέσω WiFi για να μας έρχεται πιο οικονομικά. Το modem-router θα μπει στο ισόγειο (σε μία αποθηκη) μαζί με ένα switch και θα τραβηχτούν από αυτό 4 καλώδια UTP Cat.6, ένα για κάθε όροφο. Μιας και έχω γνώσεις πληροφορικής είπα να το ψάξω και να το οργανώσω ο ίδιος. Θα χρειαστώ όμως την βοήθειά σας!

    Αυτό που ψάχνω και που θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας, είναι 4 Access Points, ένα για κάθε όροφο, τα οποία να είναι οπωσδήποτε PoE. Έτσι όπως το σκέφτομαι, κάθε όροφος θα ήθελα να έχει το δικό του SSID (π.χ. orofos-1, orofos-2, κλπ.) και το δικό του Password.

    Τι θα προτείνατε?

    Εγώ σκέφτηκα για Ubiquiti, και συγκεριμένα για αυτό:

    Ubiquiti UniFi AP AC LR

    αλλά:

    1) Δεν έχω δουλέψει ποτέ την Ubiquiti και άλλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολα - άλλοι ότι είναι πολύ εύκολα (έχω άνω των βασικών γνώσεις δικτύων).
    2) Διάβασα κάπου στο Skroutz ότι για 1 AP της Ubiquiti, εγκαθιστείς απλά σε ένα laptop το software του Controller και κάνεις τις ρυθμίσεις μόνο την πρώτη φορά, μετά αποσυνδέεις το laptop και δουλεύει μόνο του. Αλλά για άνω του ενός AP χρειάζεσαι οπωσδήποτε Controller σε Harware...! Ισχύει;
    3) Είναι ακριβά. Αξίζουν τόσο πολύ τα λεφτά τους; Θα με γλιτώσουν από κολλήματα, αποσυνδέσεις, χαμηλό σήμα κ.λ.π. σε σχέση με κάποιο "φθηνό";

    και τέλος, μια γενική ερώτηση, αυτό με τα διαφορετικά SSIDs και Passwords ανά όροφο, υποστηρίζεται από τα AP γενικά;

    Ευχαριστώ!!
    Εγώ θα κοίταγα το pro και όχι το LR.

    1. Αν έχεις βασικές γνώσεις και το manual, εύκολα είναι.

    2. Στην περίπτωση σου δεν νομίζω να χρειαστείς να τρέχεις τον controller 24/7,
    μόνο για το αρχικό config και τα updates.
    Αν χρειάζεσαι τα features του controller, τότε αυτός θα πρέπει να τρέχει 24/7.
    Αν δεν θες τον controller, δες τις άλλες σειρές της ubnt που δεν συνδέονται με controller και ρυθμίζονται από το gui τους.

    3. Δεν είναι ακριβά για αυτό που είναι.

    Οποιοδήποτε AP μπορεί να έχει το ssid/pass που θα του ορίσεις,
    οπότε ανά όροφο κάνεις ότι θες.
    Το αντίθετο δεν ισχύει (roaming).
    Αν ψάχνεις κάτι φτηνό βάλε κανα tp-link (ίσως με wrt πάνω?) και θα παίξει.
    Αλλά, τα ubnt όντως παίζουν καλά.

    Για 4 διαμερίσματα θα λογάριαζα και λίγα λεφτά για ένα router που να δουλεύει αξιόπιστα.
    Καλό θα ήταν να είναι ο κάθε όροφος/ap σε δικό του subnet η/και το κάθε διαμέρισμα να είχε το δικό του ssid.
    Με κάποιο τρόπο πρέπει να χωριστεί η κίνηση και να έχει σχετικούς κανόνες το firewall.

    Σημειωτέον:
    1. είναι παράνομο/παράτυπο να μοιράζεις οικιακή σύνδεση (όχι ότι θα το ψάξει κανείς, αλλά λέμε....).
    2. αν ο x χρήστης κάνει κάτι παράνομο, θα τρέχει ο ιδιοκτήτης της σύνδεσης.
    3. δεδομένου ότι θα υπάρχει 1 public ip, πράγματα που θα θέλουν portmapping με upnp δεν θα τρέχουν ταυτόχρονα.
    Αν (πχ) 2 πιτσιρικάδες θέλουν ταυτόχρονα την πόρτα 1935 για το ps4 δεν θα παίξει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παιδιά, αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

    Χαίρομαι που μου λέτε ότι τα Ubiquiti δεν είναι ακριβά για αυτό που κάνουν... (ελπίζω βέβαια να συμφωνήσουν και οι άλλοι στην πολυκατοικία με τις τιμές...)

    Σας απαντάω αναλυτικά:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο να έχει κάθε όροφος το δικό του όνομα ??
    Ο λόγος που θέλω να βάλω ξεχωριστό SSID/Password ανά όροφο είναι για να ξεχωρίσω κάπως τα σήματα. Τι εννοώ:

    α) Αν ο 4ος όροφος για παράδειγμα κατεβεί στον 3ο, ή στον 2ο ή στο ισόγειο, να μη μπορεί να συνδεθεί στα WiFi των άλλων,

    αλλά και (κυρίως),

    β) Αν είχα το ίδιο SSID/Password ανά όροφο, τότε πως θα ήξερε ο κάθε όροφος σε ποιο WiFi να συνδεθεί? Θα εμφανίζονταν 4 ίδια δίκτυα στο μενού των ασύρματων δικτύων. Θα μπορούσε δηλαδή ο 4ος να συνδεόταν σε αυτό του 3ου ή του 2ου (επειδή μπορεί να μην το καταλάβαινε ή μπορεί να τύχαινε εκείνη τη στιγμή και σε εκείνο το σημείο να έχει λίγο παραπάνω σήμα π.χ. του 2ου, αλλά μετά από λίγο να είχε αποσυνδέσεις, κλπ.). Όπως συμβαίνει και με τα Range Extenders ένα πράγμα, που συνδέεσαι και αποσυνδέεσαι συνέχεια (μία στο router - μία στο range extender) και είναι εκνευριστικό...

    Για αυτό κυρίως θέλω να βάλω ξεχωριστό SSID/Password.

    Δεν το σκέφτομαι σωστά; Σκέφτεστε εσείς κάτι άλλο;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φτιάξεις VLAN για κάθε όροφο ?
    Ιδανικά, θα το ήθελα και αυτό, αλλά θα πρέπει να δώσουμε χρήματα για ακριβό switch, οπότε το αφήνω. Αυτό που θα κάνω όμως είναι να ορίσω ως Guest network το interface LAN1 του modem-router από όπου θα παίρνει Internet το switch (ας ελπίσω ότι το modem-router του παρόχου που θα επιλέξουμε θα το υποστηρίζει..) και αν υπάρχει θα έχω ενεργοποιημένο και το AP Isolation (ας ελπίσω ότι πάλι θα υπάρχει σαν δυνατότητα, εκτός κι αν το παρέχουν τα Ubiquiti APs αυτό...).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Στην περίπτωση σου δεν νομίζω να χρειαστείς να τρέχεις τον controller 24/7,
    μόνο για το αρχικό config και τα updates.
    Αν χρειάζεσαι τα features του controller, τότε αυτός θα πρέπει να τρέχει 24/7.
    Αν δεν θες τον controller, δες τις άλλες σειρές της ubnt που δεν συνδέονται με controller και ρυθμίζονται από το gui τους.
    Άρα K1m0n, θα εγκαταστήσω τον software controller στο laptop μου, θα κάνω την ρύθμιση και μετά θα αφαιρέσω το laptop και θα δουλεύουν σωστά; Ακόμη και αν κοπεί το ρεύμα και ξαναέρθει, τα APs θα λειτουργούν σωστά χωρίς το laptop; Θα έχουν αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Δεν είναι ακριβά για αυτό που είναι.

    Αν ψάχνεις κάτι φτηνό βάλε κανα tp-link (ίσως με wrt πάνω?) και θα παίξει.
    Με τα TP-Link δυστυχώς, δεν έχω καλή εμπειρία στον τομέα των WiFi. Έχω γράψει και ένα νήμα στο παρελθόν που όπως αναφέρω, ακόμη κι αν αγόρασα ακριβό μοντέλο TP-Link (WiFi Router) δεν κάνει αυτά που του ορίζεις να κάνει (επιβεβαιωμένο και από άλλον χρήστη που έχει παρόμοιο μοντέλο) και από ότι ακούω από αυτόν που του το πρότεινα και που του το εγκατέστησα, έχει παράπονα, πολλές φορές κολλάει και δεν δίνει Internet στις συσκευές του μου λέει (παρόλο που το έχω σετάρει κάθε Σάββατο να κάνει αυτόματα restart με τον δικό του scheduler).

    Οπότε, δεν ξέρω αν θέλω/πρέπει να τα εμπιστευτώ ξανά, ειδικά σε μεγάλη ποσότητα που θέλω...

    Εσείς στα AP τα έχετε δοκιμάσει τα TP-Link; Είσαστε ικανοποιημένοι;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημειωτέον:
    1. είναι παράνομο/παράτυπο να μοιράζεις οικιακή σύνδεση (όχι ότι θα το ψάξει κανείς, αλλά λέμε....).
    Αυτό δεν το ήξερα, πρώτη φορά το ακούω!! (όσο ζεις, μαθαίνεις...).

    Δηλαδή αν αντί για πολυκατοικία ήμουνα ένα 2όροφο κτίριο (με 4 διαμερίσματα π.χ.) και νοίκιαζα τα διαμερίσματά μου σαν AirBNB τι θα έπρεπε να κάνω? Να βάλω ξεχωριστό Router για το κάθε διαμέρισμα;;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημειωτέον:
    2. αν ο x χρήστης κάνει κάτι παράνομο, θα τρέχει ο ιδιοκτήτης της σύνδεσης.
    3. δεδομένου ότι θα υπάρχει 1 public ip, πράγματα που θα θέλουν portmapping με upnp δεν θα τρέχουν ταυτόχρονα.
    Αν (πχ) 2 πιτσιρικάδες θέλουν ταυτόχρονα την πόρτα 1935 για το ps4 δεν θα παίξει.
    Σχετικά με το (2), οι περισσότεροι είμαστε συγγενείς για αυτό (ας πούμε) και βγάζουμε άκρη, οπότε δε φοβάμαι για παρανομίες. Το κατανοώ όμως και σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

    Σχετικά με το (3), το καταννοώ και αυτό. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το Netflix στις τηλεοράσεις. Αν ο καθένας έχει τον δικό του κωδικό (την δικιά του – ξεχωριστή συνδρομή), θα λειτουργήσουν όλοι με την ίδια IP; Ή θα υπάρχει πρόβλημα;

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω εχω καποιες αποριες...

    1) Ειναι παλια η πολυκατοικια ? θα το αναλσω οταν απαντησεις .
    2) θα τραβηξεις 4 καλωδια απο το υπογειο προς καθε οροφο? Ειναι αρκετα χρονοβορο και θελει "μαστοριά" για να ειναι ομορφα τα καλωδια. κανονικα θελει καναλια.
    3) προφανως το καθε ΑΡ θα ειναι στο κλιμακοστασιο. Πως θα εξασφαλισεις οτι θα εχουν ικανοποιητικο σημα και ικανοποητικη ταχυτητα σε ολο το σπιτι του καθενος?
    4) Γιατι CAT6 ?????? εχεις δει ποσο σκληρο ειναι? Γιατι δεν βαζεις CAT5e που ειναι και πολυ πιο φτηνο και θα το τοποθετησεις και πιο ευκολα?

    5) ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ Με το modem-router του παροχου περιμενεις να δουλεψουν ολα αυτα? σε καθε σπιτι 2 smart TV , τουλαχιστον 1 λαπτοπ + 1 PC , 2-3 κινητα και δεν ξερω και εγω τι αλλο θα εχει ο καθενας.
    Οποτε 8 διαμερισματα x 8 συσκευες που θελουν ιντερνετ (τουλαχιστον) μας κανει 64 συνολικα συσκευες. Καταλαβαινεις οτι δεν θα τα καταφερει το modem-router.
    Οπως επισης δεν θα τα καταφερει το ενσωματωμενο QoS να ανταπεξελθει.

    Πολυ ωραια σκεψη για τον διαμοιρασμο (το εχουμε κανει και εμεις) ΑΛΛΑ θελει καλο σχεδιασμο.

    Μεχρι λοιπον να μου απαντησεις τα 1 και 3 ερωτηματα.... σκεψου το εξης σεναριο.

    α) Modem Vdsl σε bridge mode. 60 €
    β) Ubiquiti USG 120 €
    γ) Ubiquiti UniFi Switch 24 200 €
    δ) απο ενα καλωδιο δικτυου ΜΕΣΑ σε καθε σπιτι τα 305 μετρα 110 €
    ε) Xiaomi Mi Router 4A (Gigabit Version) σε καθε σπιτι. 30 €

    Συνολο 730€ και θα ειναι ολα τελεια. (αν θες αλλαζεις τα xiaomi με κατι καλυτερο αλλα τα συγκεκριμενα παιζουν πολυ καλα και με πολυ καλο wifi)
    Νομιζω οτι ενα budget 800€ δια 8 διαμερισματα ειναι πολυ εφικτο.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

    Χαίρομαι που μου λέτε ότι τα Ubiquiti δεν είναι ακριβά για αυτό που κάνουν... (ελπίζω βέβαια να συμφωνήσουν και οι άλλοι στην πολυκατοικία με τις τιμές...)

    Σας απαντάω αναλυτικά:




    Ο λόγος που θέλω να βάλω ξεχωριστό SSID/Password ανά όροφο είναι για να ξεχωρίσω κάπως τα σήματα. Τι εννοώ:

    α) Αν ο 4ος όροφος για παράδειγμα κατεβεί στον 3ο, ή στον 2ο ή στο ισόγειο, να μη μπορεί να συνδεθεί στα WiFi των άλλων,

    αλλά και (κυρίως),

    β) Αν είχα το ίδιο SSID/Password ανά όροφο, τότε πως θα ήξερε ο κάθε όροφος σε ποιο WiFi να συνδεθεί? Θα εμφανίζονταν 4 ίδια δίκτυα στο μενού των ασύρματων δικτύων. Θα μπορούσε δηλαδή ο 4ος να συνδεόταν σε αυτό του 3ου ή του 2ου (επειδή μπορεί να μην το καταλάβαινε ή μπορεί να τύχαινε εκείνη τη στιγμή και σε εκείνο το σημείο να έχει λίγο παραπάνω σήμα π.χ. του 2ου, αλλά μετά από λίγο να είχε αποσυνδέσεις, κλπ.). Όπως συμβαίνει και με τα Range Extenders ένα πράγμα, που συνδέεσαι και αποσυνδέεσαι συνέχεια (μία στο router - μία στο range extender) και είναι εκνευριστικό...

    Για αυτό κυρίως θέλω να βάλω ξεχωριστό SSID/Password.

    Δεν το σκέφτομαι σωστά; Σκέφτεστε εσείς κάτι άλλο;




    Ιδανικά, θα το ήθελα και αυτό, αλλά θα πρέπει να δώσουμε χρήματα για ακριβό switch, οπότε το αφήνω. Αυτό που θα κάνω όμως είναι να ορίσω ως Guest network το interface LAN1 του modem-router από όπου θα παίρνει Internet το switch (ας ελπίσω ότι το modem-router του παρόχου που θα επιλέξουμε θα το υποστηρίζει..) και αν υπάρχει θα έχω ενεργοποιημένο και το AP Isolation (ας ελπίσω ότι πάλι θα υπάρχει σαν δυνατότητα, εκτός κι αν το παρέχουν τα Ubiquiti APs αυτό...).




    Άρα K1m0n, θα εγκαταστήσω τον software controller στο laptop μου, θα κάνω την ρύθμιση και μετά θα αφαιρέσω το laptop και θα δουλεύουν σωστά; Ακόμη και αν κοπεί το ρεύμα και ξαναέρθει, τα APs θα λειτουργούν σωστά χωρίς το laptop; Θα έχουν αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις;




    Με τα TP-Link δυστυχώς, δεν έχω καλή εμπειρία στον τομέα των WiFi. Έχω γράψει και ένα νήμα στο παρελθόν που όπως αναφέρω, ακόμη κι αν αγόρασα ακριβό μοντέλο TP-Link (WiFi Router) δεν κάνει αυτά που του ορίζεις να κάνει (επιβεβαιωμένο και από άλλον χρήστη που έχει παρόμοιο μοντέλο) και από ότι ακούω από αυτόν που του το πρότεινα και που του το εγκατέστησα, έχει παράπονα, πολλές φορές κολλάει και δεν δίνει Internet στις συσκευές του μου λέει (παρόλο που το έχω σετάρει κάθε Σάββατο να κάνει αυτόματα restart με τον δικό του scheduler).

    Οπότε, δεν ξέρω αν θέλω/πρέπει να τα εμπιστευτώ ξανά, ειδικά σε μεγάλη ποσότητα που θέλω...

    Εσείς στα AP τα έχετε δοκιμάσει τα TP-Link; Είσαστε ικανοποιημένοι;




    Αυτό δεν το ήξερα, πρώτη φορά το ακούω!! (όσο ζεις, μαθαίνεις...).

    Δηλαδή αν αντί για πολυκατοικία ήμουνα ένα 2όροφο κτίριο (με 4 διαμερίσματα π.χ.) και νοίκιαζα τα διαμερίσματά μου σαν AirBNB τι θα έπρεπε να κάνω? Να βάλω ξεχωριστό Router για το κάθε διαμέρισμα;;




    Σχετικά με το (2), οι περισσότεροι είμαστε συγγενείς για αυτό (ας πούμε) και βγάζουμε άκρη, οπότε δε φοβάμαι για παρανομίες. Το κατανοώ όμως και σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

    Σχετικά με το (3), το καταννοώ και αυτό. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το Netflix στις τηλεοράσεις. Αν ο καθένας έχει τον δικό του κωδικό (την δικιά του – ξεχωριστή συνδρομή), θα λειτουργήσουν όλοι με την ίδια IP; Ή θα υπάρχει πρόβλημα;
    Άν είχες κοινό ssid με το ίδιο pass, χωρίς mesh, οι clients θα συνδεόντουσαν όπου νόμιζαν αυτοί,
    συνήθως αρχικά στο ισχυρότερο beacon, σε κάποιο άλλο κοντινότερο μόλις έχαναν την σύνδεση.
    Τυπικά δεν θα είχες roaming, οπότε όταν άλλαζε ap ο client θα είχες μια σύντομη διακοπή στην σύνδεση.
    Αν είχες με mesh θα φρόντιζε ο controller να συνδεθούν σε αυτό που θα προσφέρει καλύτερη απόδοση,
    και θα είχες και seamless roaming (αυτά θεωρητικά πάντα).
    Στην πραγματικότητα όλο αυτό με το mesh είναι work-in-progress σε όλους τους vendors.

    Σχεδόν καλά το σκέφτεσαι.
    Αν το έστηνα εγώ, ιδανικά, θα έβαζα 1 ap/όροφο, με 2 ssid/vlans έκαστο (1 ssid/διαμέρισμα),
    και θα χώριζα την κίνηση με vlans σε ένα tik/ubnt/pfsense/linux/whatever router.
    Αν το router έχει 4 ελεύθερες πόρτες για τα 4 ap (+1 για το wan) δεν θα χρειαστεί managed switch,
    και αν χρειαστείς managed switch, έχει και φτηνά.
    Κάθε ssid σε δικό του subnet, με firewall ανάμεσα στα subnets,
    και ενεργό το ipv6 μπας και μειώσω την εξάρτηση στο upnp

    Όσον αφορά τον controller των unifi, ξαναλέω:
    Αν δεν χρειάζεσαι τα features που ελέγχει ο controller, μπορείς να κάνεις το setup,
    και να κλείσεις τον controller.
    Τα ap κρατάνε τις ρυθμίσεις τους.
    Κοίτα και μία το manual για τα σχετικά.

    Τα unifi υποστηρίζουν client isolation.
    Όπως και τα περισσότερα (όλα?) τα ap.
    Επίσης δες το manual.

    Παρόλα αυτά, γενικά θα ήθελες να χωρίσεις το δίκτυο με vlans ή άλλως.
    Βάλε στο budget και ένα router.
    Το cpe του isp δεν κάνει για 8 διαμερίσματα.
    Έχει τα σχετικά η ubnt/tik με λίγα λεφτά.

    Και θα ήθελες και ένα σχήμα qos/limiter,
    γιατί αν ένας ανοίξει ένα p2p θα σέρνονται όλοι οι υπόλοιποι.

    Όσον αφορά τα tp-link:
    Στην κατηγορία τιμής τους μια χαρά είναι.
    Συνήθως ακολουθούν το reference design του OEM του radio/chipset/soc.
    Το software δεν είναι ok, αλλά σε κανένα consumer router δεν είναι.
    Το πιθανότερο είναι ότι αν του βάλεις ένα wrt θα παίξει μια χαρά.
    Γενικά μιλώντας:
    Στα consumer routers (20-300€) πληρώνεις (φτηνά) το hardware, σου χαρίζουν το software.
    Στα σοβαρά routers, αγοράζεις (ακριβά) το software, σου χαρίζουν το hardware.
    Τα prosumer (ubnt/tik/draytek/κλπ) είναι κάπου ανάμεσα.

    Σχετικά με το υποθετικό σενάριο του αν είχες airbnb:
    Αν θεωρηθεί ότι πουλάς υπηρεσία με αυτό (και εφόσον δεν είναι οικιακή/προσωπική χρήση),
    κανονικά θα ήθελες μισθωμένο κύκλωμα.
    Διάβασε το συμβόλαιο που υπογράφεις με τον isp.
    Το bandwidth και η χρήση της υπηρεσίας είναι μόνο για οικιακή/προσωπική χρήση,
    και δεν μπορείς να το μεταπωλήσεις.

    Για το netflix δεν ξέρω.
    Αν δεν ενοχλείται που 1/2/3/ν συνδρομητές θα βγαίνουν από την ίδια ip,
    φαντάζομαι θα παίζει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    griniaris, σε ευχαριστώ και εσένα για την ασχολία και τις προτάσεις!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω καποιες αποριες...
    Σου απαντάω:

    1) Η πολυκατοικία είναι σχεδόν καινούρια, 15ετίας.

    2) Λόγω κεντρικής/αυτόνομης θέρμανσης που υπήρχε, η οποία καταργήθηκε πρόσφατα και αφαιρέθηκαν και οι σωλήνες που περνάνε από το κλιμακοστάσιο (έχουνε μείνει μόνο τα ντουλάπια που είχαν τις ηλεκτροβάνες με τις τρύπες ανοιχτές), το να περάσω τα καλώδια είναι 1 ώρα δουλειά με κανάλι όπως λες για όλους τους ορόφους!! Για αυτό και σκεφτόμαστε να κάνουμε αυτή τη δουλειά.

    3) Δεν μπορώ να το εξασφαλίσω εκ των προτέρων, αλλά δεδομένου ότι ο καθένας πιάνει του από κάτω και του από πάνω (στους ορόφους), που μεσολαβεί πλάκα με σίδερα, δεν θα λειτουργεί το AP που θα βρίσκεται στον διάδρομο του κλιμακοστασίου ακριβώς έξω από το διαμέρισμά του;; Το βρίσκω δύσκολο! Η κεραία των Ubiquiti APs δεν είναι πανκατευθυντική (360 μοίρες); Δεν θα μπαίνει το σήμα μέσα; Για αυτό επιλέγω και το LR μοντέλο...

    Επίσης, σκέφτομαι και το παράδειγμα των ξενοδοχείων. Και αυτοί στους διαδρόμους τα έχουν και οι πελάτες συνδέονται από τα δωμάτιά τους κανονικά! Το ίδιο σχήμα το έχω δει και σε εταιρείες, κλινικές, κ.α....

    4) Cat.6 γιατί τα περισσότερα νέα modem/routers και Access Points υποστηρίζουν Gigabit Ethernet. Το Cat.5e είναι για 100Mbps Ethernet. Έτσι η επικοινωνία μεταξύ Access Points - modem/router θα είναι πολύ πιο γρήγορη – άμεση. Στην προκειμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει το πάχος/ευκαμψία του καλωδίου όπως καταλαβαίνεις! Και σωλήνα αποχέτευσης μπορώ να περάσω αν θέλω!!

    5) Υπάρχει 1 Smart TV στα διαμερίσματα και μάλιστα όχι σε όλα, τα 6 μόνο έχουν Smart TV (για Netflix / YouTube). Από εκεί και πέρα κινητά θα συνδέονται κυρίως, laptops, άντε και κανένα tablet. Ας πούμε 5 laptops και 10-15 κινητά – tablets συνολικά. Άρα 6 + 5 + 15 = 26 συσκευές να συνδεθούν το μέγιστο ταυτόχρονα.

    Μιλάμε για 100Mbps modem/router (ας πούμε ΟΤΕ) και αν δεν φτάσει η ταχύτητα αναβαθμίζουμε σε 150 ή 200Mbps στο μέλλον. Δεν θα αντέξει λες; Από άποψη ταχύτητας ή CPU;

    Εγώ έχω δει και καφετέριες πάντως που έχουν απλό 24ρι modem/router με ένα range extender μόνο (ή και καθόλου) και συνδέονται επάνω 40-50 άτομα και δουλεύει, για αυτό το λέω!

    α-ε) να τρυπήσω κάθε σπίτι ξεχωριστά και να βάλω μέσα καλώδιο, το ξεχνάμε!! Δε γίνεται με τίποτα!! Σίγουρα θα ήταν το καλύτερο αλλά δε γίνεται!!!

    Να αναβαθμίσω το modem/router του παρόχου με ένα after market ή να συνδέσω παράλληλα το modem/router του παρόχου με ένα σκέτο router, γίνεται. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται....

    Τώρα που σου είπα τις λεπτομέρειες, συνεχίζει να πιστεύεις ότι χρειάζεται? Αν ναι, γράψε μου εδώ κάποιες προτάσεις.

    SOS! Θέλω οπωσδήποτε το after market να δέχεται όμως και κάρτα SIM για backup link -ή- USB για να συνδέσεις LTE φλασάκι με κάρτα SIM (ένα από τα δύο). Αυτό το θέλω για άλλο λόγο, όχι για το Netflix φυσικά των διαμερισμάτων!!

    - - - Updated - - -

    K1m0n,

    thanks για όλα τα info, τα διάβασα όλα!

    Σου απαντάω:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το έστηνα εγώ, ιδανικά, θα έβαζα 1 ap/όροφο, με 2 ssid/vlans έκαστο (1 ssid/διαμέρισμα),
    και θα χώριζα την κίνηση με vlans σε ένα tik/ubnt/pfsense/linux/whatever router.
    Εδώ λίγο σε έχασα! (Δεν είμαι και εντελώς expert στα δίκτυα)! Τα VLANs δεν θα τα κάνω με τα APs, έτσι δεν είναι; Μου λες να βάλω άλλο router στο ισόγειο παράλληλα το modem/router του παρόχου, και από αυτό να φεύγουν τα καλώδια προς τα APs; Ή μου λες να αντικαταστήσω το modem/router του παρόχου με ένα after market?

    Όπως και να χει, μου γράφεις μερικές προτάσεις;

    Με ενδιαφέρει, όπως απάντησα και στον griniaris, το νέο modem/router που θα βάλω (αν θα βάλω) να δέχεται και κάρτα SIM για backup link ή USB για να συνδέσεις LTE φλασάκι με κάρτα SIM (ένα από τα δύο).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το cpe του isp δεν κάνει για 8 διαμερίσματα.
    Έχει τα σχετικά η ubnt/tik με λίγα λεφτά.
    Με τις λεπτομέρειες που σας έδωσα τώρα (26 συσκευές να συνδεθούν το μέγιστο ταυτόχρονα) συνεχίζεις να πιστεύεις ότι η CPU του modem/router του παρόχου δεν θα αντέξει;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα ήθελες και ένα σχήμα qos/limiter,
    γιατί αν ένας ανοίξει ένα p2p θα σέρνονται όλοι οι υπόλοιποι.
    Αυτό πως θα το βάλω; Πρέπει να το υποστηρίζει το router - modem/router ή το υποστηρίζουν τα APs;;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το cat5 ειναι μεχρι ενα gigabit.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Το cpe του isp δεν είναι επαρκές για 8 διαμερίσματα.
    Δεν σε αφήνει να κάνεις vlans (αν θες να το χωρίσεις, που τυπικά θέλεις),
    οι δυνατότητες σε qos είναι τελείως βασικές (*όταν* δουλεύουν),
    τυπικά έχει ένα subnet στο lan,
    οι δυνατότητες firewalling/nating είναι τελείως βασικές, και μη παραμετροποιήσιμες.

    Το qos (που θα το χρειαστείς), ναι το κάνεις στο router.

    Συνοπτικά, αυτό που θέλεις να κάνεις στήνεται κάπως έτσι:

    Παίρνεις ένα "κανονικό" router,
    βάζεις το cpe του isp είτε σε bridged mode είτε σε ppope passthrough.
    Βάζεις το "κανονικό" router πίσω του να κάνει αυτό ένα pppoe session στην wan του.
    Το ζητούμενο είναι να έχεις την Public ip του provider στην wan του "κανονικού" router.
    Για να το χωρίσεις σε 8 δίκτυα:
    Σε κάθε ap στήνεις 2 ssid (1/διαμέρισμα), το κάθε ένα στο δικό του vlan (ναι, vlan κάνεις στο unifi).
    Από κάθε ap κατεβάζεις ένα ethernet στο router (οπότε πρέπει να έχει > 4 lan/eth. ports + vlan support).
    Στήνεις το κάθε vlan στο δικό του subnet,
    με το δικό του dhcp,
    βάζεις firewall ανάμεσα στα subnets,
    στήνεις qos για να μοιράσεις/περιορίσεις bandwidth,
    φτιάχνεις τους σχετικούς κανόνες στο firewall/nat για πρόσβαση στο net.
    Έτοιμο.

    Μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις αναλόγως του τι θέλουμε να πετύχουμε,
    και αναλόγως τι εξοπλισμό έχουμε διαθέσιμο,
    αλλά πάνω/κάτω έτσι φτιάχνεται.

    Οπότε, πήρες μια ιδέα, τώρα κάνε την έρευνα σου.

    Ακούγεται πιο εύκολο απ'ότι είναι μέχρι να σου δουλέψει.
    Θα χρειαστεί να κάτσεις να διαβάσεις λίγο,
    αλλά οπωσδήποτε είναι doable.
    Αν θέλεις failover σε lte θα βάλεις στο "κανονικό" router ένα lte gateway.

    Αν θες να είσαι μερακλαντάν στα παραπάνω προσθέτεις ένα managed/poe switch και ένα ups,
    και ίσως τα βάζεις όμορφα σε ένα rack.


    Αν βάλεις το cpe του isp:
    -Δεν έχεις qos.
    -Έχεις 1 subnet για όλα τα διαμερίσματα.
    -Άρα, δεν έχεις firewall ανάμεσα στα διαμερίσματα.
    -Με τα πολλά sessions πιθανά να έχεις reboots.
    +Μάλλον θα σου είναι πιο εύκολο στο στήσιμο.
    +αν θες failover σε lte, συνήθως θα δίνει έτοιμο κάποιο usb stick ο isp που παίζει με το cpe του.

    ΥΓ.
    Το cat 6 είναι overkill.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ξεκινησουμε λιγο απο το τι budget υπαρχει ?

    Μην κανουμε σεναρια αν δεν μπορουμε να αγορασουμε τον εξοπλισμο που χρειαζεται.

    Οποτε να προσαρμοσουμε τις προτασεις μας στα χρηματα που εχουμε.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Καλησπέρα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησουμε λιγο απο το τι budget υπαρχει ?

    Μην κανουμε σεναρια αν δεν μπορουμε να αγορασουμε τον εξοπλισμο που χρειαζεται.

    Οποτε να προσαρμοσουμε τις προτασεις μας στα χρηματα που εχουμε.
    Για budget αρχικά είχαμε πει γύρω στα 300 – 350 € το πολύ (έτσι φαντάστηκα – με απλά AP), αλλά από ότι βλέπω δεν φτάνουν!!

    Αρχικά (αφού συμφωνείτε και εσείς) θα χρειαστώ 4 x Ubiquiti UniFi AP AC LR = 400 €.

    Από εκεί και πέρα, θα χρειαστώ σίγουρα 1 μικρό rack + 1 PoE switch 10-12πορτο (θα καταλάβετε στη συνέχεια γιατί τόσο μεγάλο) + 1 router καλό, που να υποστηρίζει όλα αυτά που μου λέτε και να αντέχει στην πίεση. Άρα φαντάζομαι κανένα 250ρι τα επιπλέον; (τα καλώδια το αφήνω εκτός, είναι φθηνά).

    Οπότε budget γύρω στα 650 € συνολικά.

    griniaris, αν μπορείς επίσης σε παρακαλώ απάντησέ μου στην ερώτηση (3) σχετικά με το σήμα των AP που θα μπει στο διάδρομο (για να μην τη πατήσω!).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις ένα "κανονικό" router,
    βάζεις το cpe του isp είτε σε bridged mode είτε σε ppope passthrough.
    Βάζεις το "κανονικό" router πίσω του να κάνει αυτό ένα pppoe session στην wan του.
    Το ζητούμενο είναι να έχεις την Public ip του provider στην wan του "κανονικού" router.
    Αρχικά, προτείνετέ μου κάποιο καλό και δοκιμασμένο router (που μπορώ να το φτάσω οικονομικά)

    Στη συνέχεια, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

    1) Όλα τα routers των ISPs έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν σε bridged mode είτε σε ppope passthrough;

    2) Πως θα είμαι σίγουρος για την Public ip που μου έχει δώσει ο ISP; Θέλω να πω, πρέπει να αγοράσω Static;

    3) Μήπως θα ήταν καλύτερο για να μη μπλέξω με όλα αυτά (τα οποία μπορεί και να μην υποστηρίζονται από την συσκευή του ISP), να αγοράσω κατευθείαν ένα ολοκληρωμένο modem/router;

    3.α) Υπάρχει με κάρτα SIM; (στην Asus είχα δει στο παρελθόν κάποια με USB...). lte gateway εννοείς K1m0n τα USB στικάκια που παίρνουν κάρτα SIM;

    3.β) Θα είναι συμβατό με τον εκάστοτε ISP (ΟΤΕ, Wind, κλπ....) για γραμμή 100 – 150 – 200 Mbps;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το χωρίσεις σε 8 δίκτυα:
    Σε κάθε ap στήνεις 2 ssid (1/διαμέρισμα), το κάθε ένα στο δικό του vlan (ναι, vlan κάνεις στο unifi).
    Από κάθε ap κατεβάζεις ένα ethernet στο router (οπότε πρέπει να έχει > 4 lan/eth. ports + vlan support).
    Στήνεις το κάθε vlan στο δικό του subnet,
    με το δικό του dhcp,
    βάζεις firewall ανάμεσα στα subnets,
    στήνεις qos για να μοιράσεις/περιορίσεις bandwidth,
    φτιάχνεις τους σχετικούς κανόνες στο firewall/nat για πρόσβαση στο net.
    Έτοιμο.
    Αυτό που σκέφτηκα (μιας που μου ανοίγετε τα μάτια! ) είναι να κάνω εγώ και ο αδερφός (που βρισκόμαστε στον 1ο όροφο σε διπλανά διαμερίσματα) από μια τρύπα και να περάσουμε από 2 καλώδια για τα PC μας. Εξού και το 10-12πορτο switch!

    Εννοείται το θέλουμε και το WiFi AP στον διάδρομο!

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω, τι γίνεται σε αυτήν περίπτωση με τα VLANs στα ενσύρματα; Μπορεί και πάλι να γίνει από το router; Η’ πρέπει να αγοράσω managed switch υποχρεωτικά;

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην ασυρματη επικοινωνια θα πρεπει ΚΑΙ οι δυο συκευες να εχουν ικανοποιητικο σημα.

    Αντε και εχεις ενα σουπερ-ντουπερ ΑΡ και το σημα φτανει παντου .
    Ενα κινητο πως θα "ακουγεται" απο το ΑΡ αν ειναι να διαπερασει 2 τοιχους?

    Επισης το οτι απο πανω εχεις σημα κατω δεν αποδεικνυει τιποτα.
    Τα ΑΡ αυτα εχουν 360 μοιρες ανοιγμα ΑΛΛΑ ΚΑΘΕΤΑ ως προς την βαση τους.
    Επομενως παιζει σημαντικο ρολο που θα μπουνε.


    Πολλες φορες ειναι πιο ευκολο να "περασεις" μεσα απο μασιφ τσιμεντο παρά μεσα απο 2 τουβλοκτιστους τοιχους.

    Επισης οι πολλες ανακλασεις ΔΕΝ κανουν καλο στο τελικο σημα που φτανει στην κεραια του δέκτη.

    Ειναι πιο πολυπλοκα αλλα προσπαθω με απλα λογια να στα μεταφερω.

    Σιγουρα θα πρεπει να εχουμε σχεδιο της κατοψης για να βγαλουμε καποια συμπερασματα κατα προσεγγιση.

    Σιγουρα θα εχεις διαβασει εδω στο φορουμ για παρα πολλους που εχουν μεσα στο ιδιο το σπιτι το ΑΡ και παρολα αυτα υπαρχουν δωματια χωρις καλυψη.

    Οποτε ανεβασε καποιο σχεδιαγραμμα να κατατοπιστουμε και εμεις λιγο.

    Για τα υπολοιπα....

    Ειμαι ΥΠΕΡ ενος ισχυρου ρουτερ. Να ξερεις οτι τα ρουτερ πασχουν απο τα πολλα connections.
    οποτε με τοσα διαμερισματα και τοσες συσκευες εκει ειναι που θα σε προδωσει ενα φτηνο-μικρο ρουτερ.

    Οσο για το ΡοΕ switch.... θα πρεπει να πας στα 140-200€ για ενα 16αρι (το 8αρι δεν φτανει) .
    Οποτε ισως ειναι καλυτερα να πας σε ενα managed switch και απλα να χρησιμοποιησεις τους ΡοΕ injectors των ΑΡ για πιο φτηνα.

    Τελος.. Αν δεν σε ενδιαφερει η τηλεφωνια του παροχου τοτε βαζεις οποιο modem-royter θελεις μπροστα απο το βασικο σου ρουτερ.
    Αλλιως ανα περιπτωση θα δουμε πως θα τα βαλεις.

    Υ.Γ. μιας και η πολυκατοικια ειναι σχετικα καινουρια.... ισως να υπαρχει καλυτερη λυση και σαφως πολυ πιο φτηνη.
    Θα πας κατω στον κατανεμητη και θα τραβηξεις φωτο και θα την ανεβασεις εδω.
    Μολις τον δω θα σου πω αν γινεται.
    Απλα για να σε δελεασω.... θα σου πω οτι ισως μπορεις να μπει το ιντερνετ μεσα σε καθε σπιτι χωρις καμμια τρυπα και ελαχιστο κοπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 09-02-20 στις 03:39.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    griniaris,

    κατόψεις της πολυκατοικίας δεν έχω να σου δώσω, δυστυχώς. Ακόμη, φωτογραφία του κατανεμητή δε θα ήθελα να ποστάρω δημόσια γιατί έχει επάνω ταμπελάκια με ονόματα και κωδικούς-τηλέφωνα.

    Επίσης (και το πιο σημαντικό): μη ξεχνάς ότι τα διαμερίσματα δεν είναι δικά μου όλα, μόνο το 1 εξ αυτών!! Που σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει συνεννόηση (σίγουρα) με τους αντίστοιχους ιδιοκτήτες με τις πρίζες του τηλεφώνου που θέλεις να πειράξουμε (υπάρχουν και μεγάλες ηλικίες που δε θα καταλάβουν με τίποτα τον λόγο) αλλά και δε θα ήθελα να επηρεαστεί επίσης τίποτα στα διαμερίσματα (ούτε να ανοίξω πρίζες, ούτε να τραβήξω έπιπλα, ούτε να χαλάσει ο τοίχος έστω και για 1 εκ., ούτε να βάλω άλλη συσκευή μέσα στα διαμερίσματα – καταλαβαίνεις νομίζω.....!)

    - - - Updated - - -

    Οπότε.

    Για να συνοψίσουμε μετά από σκέψη που έκανα το Σ/Κ και να μην μακρηγορούμε με άλλες τεχνικές. Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

    4 x Ubiquiti UniFi AP AC LR, ένα για κάθε όροφο (400 €)

    1 x Unmanaged switch 16-Port (π.χ. D-Link DES-1016D) (35 €)

    1 x Rack 6U (80 €)

    1 x Router -ή- Modem/Router, με υποστήριξη για 100 ή 150 ή 200 Mbps ADSL/VDSL των Ελλήνων παρόχων (Γύρω στα 100-150 €?)


    PoE switch δεν θα αγοράσω τελικά, θα χρησιμοποιήσω τους PoE Injectors των APs.

    Οπότε, κάντε μου προτάσεις σας παρακαλώ για καλό/κανονικό Router -ή- Modem/Router για αυτή τη δουλειά συν ότι άλλο νομίζετε ότι θα χρειαστεί. Αν λέτε καλύτερα να βάλω σκέτο router, τότε απαντήστε μου στην παραπάνω ερώτηση μου με την Public IP / Static IP.

    Αυτό που θα μου άρεσε και που θα ήθελα να κάνω ακόμη, είναι τα VLANs. Μπορώ να έχω παράλληλα VLANs και στα ασύρματα και στα ενσύρματα δίκτυα (για τα δύο διαμερίσματα του 1ου ορόφου μόνο)? Στους ορόφους 2 έως 4 μόνο ασύρματα VLANs. Τη δυνατότητα αυτή θα μου τη δώσει το Router σε συνεργασία με τα APs?

    Αναμένω νέα σας! Και εννοείται, τις προτάσεις σας!

    Ευχαριστώ.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    griniaris,
    κατόψεις της πολυκατοικίας δεν έχω να σου δώσω, δυστυχώς. Ακόμη, φωτογραφία του κατανεμητή δε θα ήθελα να ποστάρω δημόσια γιατί έχει επάνω ταμπελάκια με ονόματα και κωδικούς-τηλέφωνα.
    δεν ειπαμε βρε να ανεβασεις και το αρχιτεκτονικο σχεδιο απο την πολεοδομια.. Ενα απλο σχεδιαγραμμα της κατοψης φτιαξε με τους τοιχους και τα μετρα κατα προσεγγιση.

    Με εκανες και εβγαλα ολη μου την καλλιτεχνικη πλευρα πρωι-πρωι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δδδδδ.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  114,1 KB 
ID: 211415

    Οπως θα δεις.... τα δυο σχεδια ειναι τελειως διαφορετικα... και ταυτοχρονα το ενα ειναι βιωσιμο σεναριο σε αντιθεση με το αλλο που δεν θα παιξει σωστα.

    Τωρα οσο για για αυτο που λες για τον κατανεμητη... μπορεις πανευκολα να σβησεις οτι στοιχειο δεν θες να φαινεται στη φωτο. Δεν καταλαβαινω το προβλημα.

    Τελος... αυτο που λες για τις ηλικιες.... οτι δεν θα καταλαβουν... Πως καταλαβανε τοτε οτι θα δωσουν τοσα λεφτα για κατι που δεν θα ειναι μεσα στο σπιτι και θα πληρωνουν και καθε μηνα την παροχη ??

    Υ.Γ. Αν ειναι για AIRBNB ή ενοικιαζομενα ή κατι αντιστοιχο... πες το μας . Δεν ειναι κακό . Δεν ειμαστε ουτε εφορια ουτε τιποτα αλλο.

    Ισα ισα που θα σε βοηθησουμε καλυτερα γιατι ειναι τελειως διαφορετικο σεναριο και θελει αλλο σχεδιασμο και υλοποιηση.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. δυστυχώς όχι όλα, θα δεις τι υποστηρίζεται αναλόγως του isp/cpe.
    Και τα πράγματα περιπλέκονται περεταίρω αν έχεις voip.

    2. Public != static, βέβαια η static τυπικά θα είναι και public αλλά δεν είναι το ίδιο.
    Οπότε, όχι δεν χρειάζεται να αγοράσεις static (όσο δεν την θες για άλλους λόγους).
    Αυτό που θες να πετύχεις με το bridge/passthrough είναι να αποφύγεις το double nat,
    και αν είναι δυνατόν (από τον isp) να μην σε έχει αυτός πίσω από cg nat.

    3. Θα μπορούσες.
    Αλλά παραμετροποιήσιμο modem/router με 4-5-x nics
    που να υποστηρίζει vlans και να κάνει routing σε 8 subnets
    δεν υπάρχει στα consumer.
    Θα μπορούσες να το κάνεις με enterprise class εξοπλισμό,
    αλλά ένα cisco θα σε βγάλει τελείως εκτός budget.
    Ενώ με ένα tik (πχ) για το routing και το cpe μπροστά του σε ρόλο modem
    θα έκανες την δουλειά σου με λίγα χρήματα.

    3α) ότι σου έγραψα.
    Αυτά εξετάζονται κατά περίπτωση.
    Αν χρησιμοποιείς το cpe του isp τότε πιθανά(?) θα έχει κάποιο συμβατό stick ο isp.
    Αν βάλεις κάποια άλλη λύση, θα χρειαστεί να βρεις ένα συμβατό gateway.
    Που συνήθως είναι ένα ξεκλειδώσιμο LTE router/stick.
    Για το δικό του router (plus) ο δικός μου isp (ΟΤΕ) έδινε ένα stick της huawei.
    Παίζει με το δικό του cpe, ατυχώς δεν έπαιζε με το fritzbox που έχω σπίτι.
    Δες σχετικά αυτό το νήμα.
    Χρειάστηκε να πάρω ένα ίδιο stick από e-bay,
    να κάνω flash άλλο firmware που να υποστηρίζει ppp mode, και μετά έπαιξε με το fritzbox.
    Άν επέλεγες για router ένα tik πχ, θα μπορούσες να πάρεις από e-bay ένα ξεκλειδώσιμο huawei/zte
    lte router/gateway και να κάνεις failover εκεί.

    3β) αναλόγως.
    Αν βάζεις μπροστά το cpe του isp σε bridge/passthrough
    η συμβατότητα εναπόκειται στο cpe (που θα είναι συμβατό).
    Και όταν αλλάξουν τα std ή χαλάσει θα στο αντικαταστήσει (δωρεάν?) ο isp.
    Αν πάρεις όλα-σε-ένα όταν αλλάξουν τα standards αλλάζεις συσκευή.
    Αν βάλεις enterprise-class εξοπλισμό, όταν αλλάξουν τα standards αλλάζεις κάρτα.

    Επιμένω ότι το LR για κλειστούς χώρους δεν ενδείκνυται.
    Βάλε για δοκιμή ένα απλό (εγώ θα έβαζα το pro),
    το πιθανότερο είναι ότι θα καλύψει 3 ορόφους.

    Τα poe switches θέλουν προσοχή.
    Τα φτηνά έχουν την τάση να καίγονται,
    τα σοβαρά δεν πλησιάζονται οικονομικά.
    Αν είχα τρόπο να τα αποφύγω και να βάλω το τροφοδοτικό της ubnt θα το έκανα.

    Όσον αφορά τα vlans, τα ορίζεις στα ap,
    οπότε η κίνηση είναι tagged, υποδέχεσαι την κίνηση στο router (που θα υποστηρίζει vlans).
    Αν μπορείς να κατεβάσεις ένα καλώδιο από έκαστο ap σε μία πόρτα του router (οπότε το router πρέπει να έχει >4 nics)
    δεν χρειάζεσαι managed swich.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας