Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-34 από 34
  1. #31
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ~150€ θα μπορούσες να πάρεις ένα RB 3011 που σε καλύπτει για routing/firewalling/qos.
    Πριν το πάρεις ρίξε μια ματιά στο wiki της mikrotik,
    γιατί αν έχεις μάθει σε consumer routers θα πελαγώσεις.
    Σε ευχαριστώ πολύ K1m0n! Θα το κοιτάξω!

    Αντέχει στην καταπόνηση αυτό και στις πολλές συνδέσεις; (θηρίο φαίνεται πάντως από την φωτογραφία στο Skroutz...).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπω οτι ταλιμπαν, ολα τα σφαζω/στηνω με 30€ μια χαρα κυκλοφορουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υυγ την κεντρική θερμανση γιατι την ξηλωσατε? Ζεσταινεστε με Ηot downloads?
    χαχαχαχα σωστός!! Ειδικά για το 1ο! Μόλις με έβγαλες και από τη δύσκολη θέση, δεν ήξερα πως να εκφραστώ... Τους ταλιμπάν φοβάμαι και εγώ και μάλιστα όχι αυτούς με τα 30€, τους άλλους, τους χειρότερους με τα 200-300€, που πριν καλά καλά ολοκληρώσεις αυτό που θέλεις να τους πεις και να τους εξηγήσεις θα σου πούνε "ΝΑΙ, ναι, μια χαρά φιλαράκι, θα τα φτιάξουμε όλα, τα πάντα, πότε θέλεις...??"! Και μετά που θα σου λένε "Δε χρειάζεται το ένα, δε χρειάζεται το άλλο... Τι να το κάνεις εσύ αυτό, αυτό είναι για εταιρείες, για εργοστάσια, για πυρηνικούς αντιδραστήρες, δεν σου χρειάζεται κλπ...."!!!

    Δυστυχώς σε τόσο ευαίσθητα, τόσο συγκεκριμένα και τόσο απαιτητικά θέματα, αυτός που πρέπει να εμπιστευτείς είναι μόνο ο εαυτός σου (αν φυσικά είσαι σχετικός και θεωρείς τον εαυτό σου ικανό και άξιο). Εκτός αν ξέρεις ότι ο άλλος είναι όντως αστέρι και έχει και πελατολόγιο που, επιπλέον, αν πας να το ρωτήσεις θα σου πούνε ότι είναι υπερήφανοι που τον χρησιμοποίησαν... Τότε για εκείνον, ΝΑΙ. Και 500 να μου ζητούσε, θα τα 'δινα. Αλλά θα ήξερα ότι είχα το απόλυτο, όχι κάτι "απλά" πολύ καλό....

    Πόσοι τέτοιοι όμως πιστεύεις ότι υπάρχουν από την Ελλάδα από την Β` περίπτωση και πόσοι από τη Α` ή τους ταλιμπάν;; Κάτι μου λέει ότι η ζυγαριά γέρνει προς τους Α....

    (η ταπεινή μου άποψη πάντα)

    Αλλά αρχίζουμε να βγαίνουμε off-topic σιγά σιγά, οπότε ας επανέλθουμε!

    Λοιπόν, στο θέμα μας!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μονο που δε συζητησατε ειναι οτι το poe δε θα παιξει αν υπερβει την αποσταση που χρειαζεται. Θα θελει και παροχη στα πολυ μακρινα AP.
    Πολύ σημαντικό και ούτε που μου πέρασε από το μυαλό!! Σωστός, επίσης!!!

    Μέχρι ποια απόσταση αντέχει το σήμα του PoE στα UAP-AC-LR;; Στα 17-20 μέτρα που υπολογίζω το 1 το πιο μακρινό με PoE injector είναι καλά;;

    Διαφορετικά, αν ξεπεραστεί το όριο, τι κάνεις;;


    Επίσης, griniaris, που είσαι εσύ;; Χάθηκες! Θα μου πεις και την δική σου πρόταση για Router;

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντέχει στην καταπόνηση αυτό και στις πολλές συνδέσεις; (θηρίο φαίνεται πάντως από την φωτογραφία στο Skroutz...).
    xaxaax εδω ειμαι. Επεσε παραπανω δουλεια σημερα και δεν προλαβαινα . :P

    Αν ανοιξεις ενα τετοιο θα δεις μια πλακετιτσα μεσα και θα απορεις. :P

    πχ καπως ετσι...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1454365020_weblance.com.ua_rb3011uias-rm_11_inside.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  777,6 KB 
ID: 211532

    Παντως ειναι πολυ καλο μηχανημα 2πυρηνο και 1GB ram και ολο gigabit. Ειναι πολυ καλη λυση.
    Και πουλιεται και ευκολα αν χρειαστει.

    Εγω εχω το MikroTik RB2011iL-RM στο αντιστοιχο project και παιζει μια χαρα (δεν υπηρχε τοτε η σειρα 3000 ) .

    Για τα ΡοΕ δεν θα εχεις θεμα. 5 οροφοι απο 3 μετρα υψος = 15 μετρα και αλλα 5 μετρα στη μεση του οροφου. και αλλα 5 μετρα στο ισογειο... και αλλα 5 μετρα ετσι επειδη μπορουμε... = 30 μετρα.
    Θα παιξει ευκολα . Ειναι 24βολτα τα τροφοδοτικα τους και δεν αντιμετωπιζουν προβλημα. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΟΥ ΚΙΛΟΥ.
    Ειμαι κουβαρντας με τα μετρα ε? ειδες για να μην εχεις βαλει σχεδιαγραμμα που σου λεω τοσες μερες???
    Και αν τυχον ΔΕΝ παιξει.. που δεν υπαρχει περιπτωση... Απο πτωση τασης θα εχεις θεμα αν ειναι να μην παιξει... ΟΠΟΤΕ βαζεις ενα αλλο τροφοδοτικο ρυθμιζομενο για ολα και εξισορροπεις τις απωλειες.

    Παντως ριξε μια ματια για μαγαζια που αναλαμβανουν τετοια και παρε κανα δυο προφορες.

    Θα τα βρεις σκουρα στον προγραμματισμο. Δεν στο λεω να σε προσβαλλω.. αλλα πιστεψε με τοσα χρονια (πανω απο 10 σιγουρα) ακομα μαθαινω .


    Και ΕΠΙΜΕΝΩ... οταν ερθει η ωρα να ξεκινησεις.. ΜΗΝ παρεις ολα τα ΑΡ . Παρε ενα και κανε δοκιμες. Αν σου κανει προχωρας.

    Θα βοηθουσε να στησεις προσωρινα ενα ΑΡ εκει που θες να τα βαλεις, και με λαπτοπ ή κινητο να κανεις μετρησεις σε ολο τον οροφο και να σημειωνεις ταυτοχρονα τα σηματα και την ποιοτητα.
    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι με ενα ΑΡ δεν θα καταφερεις να καλυψεις ολοκληρο οροφο. Εγω πχ εχω 3 ΑΡ για να καλυψω 110m2 σπιτι .


    Αυτα λοιπον... χωρις να εχουμε αλλα στοιχεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 14-02-20 στις 00:33.
    The gr81 .

  3. #33
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανενα νεοτερο ???
    The gr81 .

  4. #34
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Μάλλον έχει σκαλώσει στο στήσιμο του Plex server

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας