Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Exclamation
    Καλησπερα σας κι απο μενα .
    Εχω δυο TP LINK CPE 510 τα οποια τα εχω ρυθμισει το ενα σαν access point και το αλλο σαν client με αποτελεσμα να περναω το internet απο το ενα σημειο στο αλλο .
    Απο την πλευρα του client εχω ενα 5 port switch και ενα access point για διαμοιρασμο του internet .
    Θα ηθελα να μου πειτε τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να περασω και το voip του οτε στο client καθως και τι modem θα χρειαστω για τον client.

    Ειχα μιλησει με καπιον τεχνικο του οτε και μου ειπε απλα θα βαλεις στην θεση του client ενα ακομα modem του ote το οποιο θα το συνδεσω απο το switch με ενα καλωδιο rj45 to rj11 και λογο της ευρυζωνικοτητας θα δουλεψει.



    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θέλεις να παραμείνει στο Α σημείο ο συγχρονισμός της VoIP τηλεφωνίας και απλά να περάσεις το VoIP και στην Β θέση ή θέλεις απλά να καταργήσεις το VoIP στην Α και να δουλεύει μόνο στη Β θέση;
    Είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις και ειδικά στην πρώτη περίπτωση χρειάζεται επιπλέον εξοπλισμός και στις 2 θέσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

    θα με ενδιεφεραι περισσοτερο η δευτερη περιπτωση.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Bαζεις στο switch ή ip τηλέφωνο ή κανένα Fritz ή VoIP adapter τέλος πάντων, ζητάς κωδικούς VOIP απ' τον ΟΤΕ τους περνάς και τελείωσες.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην περίπτωση αυτή είναι απλούστερα τα πράγματα. Έχεις τις παρακάτω επιλογές:
    α. Βάζεις οποιοδήποτε DSL Router στην θέση Α που να μην έχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (ή αν έχει, να είναι ανενεργή) και μεταφέρεις τον DSL Router του ΟΤΕ στην Β θέση, όπου θα δουλεύει ως απλό WiFi Router μαζί με την τηλεφωνία.
    β. Στις παρακάτω υποπεριπτώσεις, αφήνεις τον DSL Router του ΟΤΕ στην Α θέση και του απενεργοποιείς την τηλεφωνία. Στην Β θέση βάζεις:
    1. Έναν ίδιο DSL Router που θα δουλεύει ως απλό WiFi Router μαζί με την τηλεφωνία.
    2. Οποιονδήποτε DSL Router του εμπορίου με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας, που θα δουλεύει ως απλό WiFi Router. Θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    3. Μία ΙΡ τηλεφωνική συσκευή ή ένα VoIP ATA, στην οποία θα παίξει η VoIP τηλεφωνία. Θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Οποτε βαζω ενα modem router στη θεση Α συνδεοντας το τηλεφωνικο καλωδιο στη θεση line του modem για να συχρονισει dsl ζηταω απο την cosmote username & password της συνδεσης internet
    και στη θεση Β συνδεω το modem της cosmote με το switch και παιζει και το τηλεφωνο και το internet.
    Απλα 1.με τι καλωδιο συνδεω το modem της cosmote στη θεση Β με το switch?
    2.τι ρυθμισεις πρεπει να κανω στο modem της cosmote για να δουλεψει ως wifi router για να παρει το internet απο τη θεση Α.

    Οποτε δεν παιζουν ρολο τα cpe510 της tplink για να περασει και το voip.(Αυτα τα εχω σεταρισμενα το ενα στη θεση Α σαν Access point και το αλλο στη θεση Β σαν client.)

    - - - Updated - - -

    Δλδ αν εχω καταλαβει σωστα στη θεση Β το modem της cosmote στο uplink mode επιλεγω WAN (LAN1) Only - Only use WAN/LAN1 as the only access to the Internet για να παρει το internet και να το μοιρασει και με wifi και με τις υπολοιπες ethernet του modem αλλα επισης αφου συνδεσω απλες τηλεφωνικες συσκευες στις θεσεις phone 1 και phone 2 δουλευουν και τα τηλεφωνα κανονικα.

    Το μονο που πρεπει να κανω στη θεση 1 ειναι να βαλω ενα modem adsl2+ χωρις να εχει voip να σεταρω τη συνδεση και τελος.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς όπως τα λες. Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί πως δουλεύει η συσκευή του ΟΤΕ πίσω από άλλο DSL Router, ως απλό ασύρματο Router μαζί και η τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Εκτος απο τις ρυθμισεις που αναφερα παραπανω χρειαζεται κι αλλες?
    Αν ναι παρεπεμψε με σε καπιον οδηγο .

    Ευχαριστω

  9. #9
    Εγγραφή
    16-06-2005
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    47800/7300
    ISP
    Cosmote DSL
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 21.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση αυτή είναι απλούστερα τα πράγματα. Έχεις τις παρακάτω επιλογές:
    α. Βάζεις οποιοδήποτε DSL Router στην θέση Α που να μην έχει δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας (ή αν έχει, να είναι ανενεργή) και μεταφέρεις τον DSL Router του ΟΤΕ στην Β θέση, όπου θα δουλεύει ως απλό WiFi Router μαζί με την τηλεφωνία.
    β. Στις παρακάτω υποπεριπτώσεις, αφήνεις τον DSL Router του ΟΤΕ στην Α θέση και του απενεργοποιείς την τηλεφωνία. Στην Β θέση βάζεις:
    1. Έναν ίδιο DSL Router που θα δουλεύει ως απλό WiFi Router μαζί με την τηλεφωνία.
    2. Οποιονδήποτε DSL Router του εμπορίου με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας, που θα δουλεύει ως απλό WiFi Router. Θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    3. Μία ΙΡ τηλεφωνική συσκευή ή ένα VoIP ATA, στην οποία θα παίξει η VoIP τηλεφωνία. Θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    @jkoukos

    off-topic (λίγο), αλλά μπορεί να γίνει αυτό και με link τύπου ubiquity?

    Στην περίπτωση μου έχω vdsl rural (50/30) και στο σπίτι μου φτάνει 35/5. Έχω συγγενικό σπίτι ακριβώς δίπλα στην καμπίνα (οπότε θεωρώ ότι θα πιάνει τη max ταχύτητα) και δύο ρουτερ της κοτε (ένα oxygen γιατί η γραμμή μου είναι voip με δύο κανάλια φωνής και έχω συνδέσει isdn κέντρο πάνω στο oxygen και ένα speedport). Σκεφτόμουν τα εξής:

    Να κάνω αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο συγγενικό σπίτι, να βάλω εκεί το speedport μόνο για το συγχρονισμό της γραμμής (που είναι και καλύτερο από το oxygen σε αυτό) και με δύο link να τα φέρω στο σπίτι μου όπου θα βάλω το oxygen (ή ένα 7590 που απέκτησα πρόσφατα) για νετ και τηλεφωνία.

    Θα δουλέψει?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα δουλέψει. Αυτό που θέλουμε είναι ένα DSL Router στην Α θέση να κάνει τον συγχρονισμό και δύο ΑΡ να μεταφέρουν σύνδεση στην Β θέση. Ο κατασκευαστής του εξοπλισμού που θα χρησιμοποιηθεί, είναι αδιάφορος.

    Στη Β θέση βάζεις είτε το Oxygen είτε το Fritz, ως απλό ασύρματο Router μαζί με την τηλεφωνία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας