Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αναβάθμιση γραμμής.

    Θέλει ο αδερφός μου, να κάνει αναβάθμιση γραμμής.
    Αυτην την στιγμή έχει το WIND Double Play με μηνιαίο πάγιο
    32,58 Ευρώ τελική τιμή. H γράμμη είναι απλή Adsl εώς 24 Mbps.

    Η ταχύτητα φτάνει μεχρι τα 6.97 Mbps περίπου σε download
    0,80 σε upload.

    Πήγε ο αδερφος μου σε καποιο καταστημα Wind και ρώτησε για προσφορά.
    Του είπαν την εξής προσφορά:

    WIND Double Play 50 Plus & Wind VIsion Family Pack, στα 38 Ευρώ
    με δωρεάν το router & το τέλος ενεργοποίησης, με 2 έτη συμβόλαιο.

    Επίσης του ειπαν ότι υποχρεωτικά πρέπει να συνδεθεί η συσκεύη
    τηλεφώνου πάνω στο router, γιατί το τηλεφωνο θα ειναι υποχρεωτικά
    Voip.

    4 απλές ερωτησούλες:

    1. Το Wind VIsion αξίζει;
    Επειδή έχει ήδη android tv box, με ότι αυτό συνεπάγεται (Netflix,Google Play Store, YouTube, κλπ.)

    2. Σαν ταχύτητα αξίζει;
    Εντάξει, δεν έχει την απαίτηση, να είναι 50 Mbps, αλλά τουλάχιστον
    40-45 Mbps, θα μπορεί να πιάσει;
    Απλο παράδειγμα: Αν παίζει στο PS4 το GTA και ταυτόχρονα παίζει και το Netflix στο
    android tvbox και ταυτόχρονα χρησιμοποιεί και το wifi με το κινητο, η συνδεση θα τα σηκώσει
    ή θα κολλήσει το σύμπαν;

    3. Πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσει το router της Wind;
    Έστω ότι θέλει να κάνει χρήση άλλης μάρκας, θα μπορεί να το κάνει, ή τον δεσμεύει
    αποκλειστικά και μόνο στο router της Wind;

    4. Πρέπει η τηλεφωνική γραμή να είναι υποχρεωτικά Voip;
    Πρέπει δηλαδή οι τηλεφωνικές συσκευές να ειναι συνδεδεμένες πάνω
    στο router; Δηλαδή καταργούνται, όλες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού;

    Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι του είπαν,
    ότι το τέλος ενεργοποίησης, ειναι 75 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
    Εχώ την εντύπωση οτι είναι αρκετά ακριβό κόστος σε κάποιον που ειναι ηδη συνδρομητής,
    μόνο και μόνο για αλλαγή προγράμματος.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχώ την εντύπωση οτι είναι αρκετά ακριβό κόστος σε κάποιον που ειναι ηδη συνδρομητής,
    μόνο και μόνο για αλλαγή προγράμματος.
    Δεν πρόκειται για μια απλή αλλαγή προγράμματος. Νέο κύκλωμα κατασκευάζεται εξαρχής και αλλάζει εντελώς ο τρόπος παροχής της υπηρεσίας. Αυτή τη στιγμή ο αδερφός σου με την adsl συνδέεται εξ' ολοκλήρου μέσω χαλκού από το σπίτι του μέχρι το Α/Κ και με τη μετάβαση θα μπει σε νέο κύκλωμα οπτικής ίνας από το Α/Κ μέχρι την καμπίνα (εφόσον έχει τοποθετηθεί καμπίνα στη γειτονιά του-αυτό πρέπει να το εξακριβώσει) και με χαλκό μόνο στο τελυταίο τμήμα από την καμπίνα ως το σπίτι του. Πέρα από αυτό εφόσον οι καμπίνες ανήκουν σε άλλον πάροχο πλην της Wind, η μετάβαση αυτή συνεπάγεται επιπλέον εφάπαξ αλλά και μηνιαίο κόστος για τη Wind προς τον πάροχο που είναι ιδιοκτήτης της καμπίνας.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Ύστερα απο ψάξιμο στο φόρουμ, διαπίστωσα, οτι η Wind ναι μεν σε πάει voip, θες δεν θες,
    αλλά απ'την άλλη δεν σου δίνει τους κωδικούς για το voip, όπως κανει ο ΟΤΕ.
    Σε υποχρεώνει δλδ να χρησιμοποιείς το δικό τους router σε συνδυασμό με τρίτου κατασκευαστή.

    Η παρακάτω απάντηση του sdkr σε άλλο νήμα κάληψε πλήρως μια απορία που είχα:

    "Δεν θα σου δουλέψει, ο μόνος που δίνει κωδικούς είναι ο ΟΤΕ
    Μπορείς να βάλεις κάποιο δικό σου router πίσω απο αυτό της wind, αλλά και πάλι δεν θα έχεις το full Που μπορεί να σου δώσει λόγο διπλού NAT, και το καλύτερο router να πάρεις πάλι οι επιδόσεις nat θα είναι αυτές που δίνει αυτό της wind".

    Ευτυχώς δεν πήρε το Technicolor. Απ' ότι διάβασα στο φόρουμ, είναι ότι χειρότερο υπάρχει.
    Περιμένει από βδομάδα το courier, να του φέρει το ΖΤΕ.

    Απλά θα ήθελαν να ρωτήσω, η νέα σύνδεση (οι υπογραφές δλδ για την νεα συνδεση), έγινε το Σαββάτο 08/02/2020. Ισχύει το δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών; Σκέφτεται να πάει στον ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και είχα κάνει ακριβώς το ίδιο (μετάβαση από 24) πριν κάποιους μήνες..
    Α) Ξεκινάω από την τιμή. Μου το είχαν δώσει στα 31 ευρώ όλο το πακέτο (χωρίς να πληρώσω 75αρι), άρα η τιμή που στο δίνουν δεν είναι και κάτι φοβερό. Εγώ είχα πετύχει καλή τιμή ψάχνωντας στη διαθεσιμότητα στο σαιτ και μετά βάζοντας το ΑΦΜ για να μου δείξει αν έχει προσφορά. Αρχικά έλεγε ότι προετοιμάζουν μια προσφορά για μένα και μετά από κάποιες εβδομάδες μου έβγαλε την προσφορά (25 για DP + 6 Vision). Απο εκεί και πέρα δεν είναι πάντα ευκολο να πετύχεις καλή προσφορά οπότε και στα 38 παλευετε..
    Β) Οι δικές σου ερωτήσεις:
    Β.1) Κατά τη γνώμη μου, και μετά από τη δοκιμή, το vision αξίζει εαν το θες για Nova και πάρεις το full pack. Κατά τα άλλα δεν είναι κάτι φοβερό και έχει αρκετές ελλείψεις. Χρειάζεται επειγόντως έστω ένα κανάλι με ταινίες και ένα κανάλι που να παίζει ελληνικό περιεχόμενο.
    Β.2) Αν παίρνεις από καμπίνα θα πιάνεις άνετα 50αρι (κατά 99%). Αν παίρνεις από ΑΚ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Μπορείς ευκολα να καταλάβεις από τι είσαι αν κάνεις αναζητηση στη διαθεσιμότητα της Wind. Βγάζει και άλλες ταχύτητες (100,200 κλπ)? ΑΝ ναι είσαι από καμπίνα. Εναλλακτικά στο fttxgr κοιτάς στην περιοχή σου αν έχουν μπει καμπίνες και από ποιον. Γενικά η αλλαγή αξίζει φουλ.
    Β.3) Μπορείς να βάλεις όποιο ρούτερ θέλεις αλλά δε θα παίζει η τηλεφωνία. Αλλιώς βάζεις το ρουτερ της Wind σε bridge mode και από πίσω όποιο ρουτερ θέλεις (έχει αναλυθεί εκτενώς το πως στο φορουμ). Είναι περίπου το ίδιο πράγμα σαν απόδοση, απλώς έχεις δυο συσκευες.
    Β.4) Σε γενικές γραμμές είναι υποχρεωτικό το VOIP. Ξέρω περιπτώσεις που δεν έχει αλλάξει αλλά είναι σπάνιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Σήμερα παρέλαβα το ZTE με courier, επειδή στο κατάστημα είχαν μονο το Technicolor.

    Θα ήθελα όμως να ρωτήσω το εξής:
    Πήρα στο 13800 να ρωτήσω για το πότε προβλέπεται να ενεργοποιηθεί
    η καινούργια γραμμή και μου είπαν ότι "η αίτηση σας απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ χωρίς συγκεκριμμένο λόγο."
    Πήγαμε και απο το κατάστημα της Wind, που καναμε την αίτηση και μας είπαν, ότι "η αίτηση απορρίφθηκε απο τον τεχνικό του ΟΤΕ, που πηγε να συνδεσει το καλωδιο στο καφάο. Προφανώς, αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα." και ότι η ενεργοποίηση της νεας γραμμής, ισως πάρει και 10 μέρες.

    Το θέμα είναι,οτι αν για μια ενεργοποίηση το χρονικό πλαίσιο ειναι 10 μέρες, σε ενδεχόμενη βλάβη, η Wind και κατ επέκταση, ο συνδρομητής, θα εξαρτάται απο τον εκάστοτε τεχνικό του ΟΤΕ;

    Δηλαδή, τότε τι γίνεται; Μένεις 10-15 μέρες χωρίς internet και σταθερό τηλέφωνο (αφού θα είναι Voip);

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Απόσο θυμάμαι σε περίπτωση βλάβης η αποκατάσταση (ή ο έλεγχος του προβλήματος αν η αποκατάσταση είναι δύσκολη) από τον ΟΤΕ γίνεται εντός 72 ωρών (υποχρέωση ΟΤΕ). Βάλε και κάποιο χρόνο να ψάξει η Wind το πρόβλημα και αν χρειάζεται να το στείλει στον ΟΤΕ.. πας στις 4 εργάσιμες Maximum (αν είναι καλωδιακό το θέμα είναι άλλο).
    Απο εκεί και πέρα αν θεωρείς αυτό άσχημο, μη νομίζεις ότι και αν είχες ΟΤΕ θα ήσουν πολύ καλύτερα.. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που για απλές βλάβες (όχι καλωδιακές) έχουν μείνει 10+ μέρες χωρίς τηλέφωνο και Ιντερνετ και είναι στον ΟΤΕ.
    Με άλλα λόγια άλλο η ενεργοποίηση και άλλο η βλάβη. Προφανώς η βλάβη έχει προτεραιότητα. Επίσης είτε ΟΤΕ έχεις είτε άλλο πάροχο μπορεί να μείνεις μέρες χωρίς υπηρεσίες. Αν έχεις ΟΤΕ ίσως το φτιάξουν πιο γρήγορα..ίσως και όχι.

    Δε μας έχεις πει σε ποια περιοχή είσαι. Οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ?

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Οι καμπίνες δεν γνωρίζω αν ειναι του ΟΤΕ. Η περιοχή ειναι Τερψίθεα.

    Πάντως την Πέμπτη στις 13/2 που πέρασα από το κατάστημα, μου είπαν, ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ
    με έχει προγραμματίσει για τις 03/03/19.
    Προσοχή, όχι ότι θα είχα ενεργοποίηση στις 03 Μαρτίου,ότι υπήρχε προγραμματισμός απο τον τεχνικό του ΟΤΕ.
    Δλδ από τις 8/02 που υπογράφηκε η σύμβαση, σχεδόν μετά απο 1 μήνα, θα γινόταν η ενεργοποίηση.

    Ανέφερα τότε στον υπεύθυνο στο κατάστημα, ότι:

    ""Oκ, δεν έχω θέμα με την Wind, αλλά αν απο τώρα αρχίσουμε τέτοιου είδους καθυστερήσεις, δηλαδή σε μία ενδεχόμενη βλάβη αύριο-μεθαύριο, θα περιμένουμε, πότε θα μας προγραμματίσει ο τεχνικός του ΟΤΕ;
    Και στην τελική ο ΟΤΕ, πρώτα θα κοιτάξει τους δικους του πελάτες (ενεργοποιήσεις,αναβαθμίσεις,βλάβες)
    και μετά τους υπόλοιπους. Τον ΟΤΕ δεν τον νοιάζει αν ο πελάτης της Χ,Ψ, εταιρείας μείνει χωρίς υπηρεσίες, τον νοιάζει πρώτα οι δικοι του πελάτες.
    Πρώτα έπρεπε να έχετε προβλέψει και να διευθετήσει τέτοιου είδους θέματα με τον ΟΤΕ ή με τον οποιοδήποτε έχει στην κυριότητα του, την υλικοτεχνική υποδομή/εξοπλισμό και μετά να προβαίνετε σε παροχή υπηρεσιών.
    Μα αν είναι έτσι, άστο τότε, θα κάνω υπαναχώρηση, να πάω στον ΟΤΕ, μια και καλή.""

    Και μου απαντάει ο υπεύθυνος, ότι υπαναχώρηση σε σύμβαση που έχει υπογραφεί εντός καταστήματος δεν υπάρχει πλέον. Μόνο αν είχα κανει την σύμβαση online μέσω του site.
    Και ότι επίσης στο συμβόλαιο που υπέγραψα, λέει ότι ο χρόνος αναμονής για την ενεργοποίηση μπορεί να διαρκέσει ως και 2 μήνες.

    Βέβαια την επόμενη μέρα, μου ήρθε sms στο κινητό, και από τις 03/03 που με προγραμματίσει ο τεχνικός του ΟΤΕ, ξαφνικά "Η προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης της σταθερής τηλεφωνίας/internet στη Wind ειναι η 18/02/2020".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 17-02-20 στις 00:52.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Τερψιθέα (Αττικής) -> Καμπίνες OTE.
    Δε θα ξαναπώ τα ίδια σχετικά με τα χάλια του ΟΤΕ και τις προθεσμίες κλπ κλπ..
    Στην πράξη από τη στιγμή που οι καμπίνες είναι του ΟΤΕ, θα έχεις λίγο ταχύτερη εξυπηρέτηση αν είσαι στον ΟΤΕ (ξαναλέω ότι είναι αρκετά υποβαθμισμένη τα τελευταία χρόνια). Σε άλλη εταιρία έχεις έναν έξτρα ενδιάμεσο με ότι αυτό συνεπάγετε (συνήθως επιπλέον κάποιες ώρες καθυστέρηση)

    Όσο για το άλλο που αναφέρεις. Ανεκαθεν αιτήσεις από το κατάστημα δε δέχονταν υπαναχωρηση σε όλες τις εταιρίες. Αυτό ισχύει τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ!

    Από εκεί και πέρα καλορίζικη η γραμμή και μη σκέφτεσαι τι θα γίνει αν πάθεις βλάβη. Σε όποια εταιρία και αν εισαι τη ταλαιπωρία σου θα τη φας οπότε cool. Απόλαυσε τη ταχύτητα σου και σκέψου πόσα λιγότερα πληρώνεις!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας