Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Στην περιοχή μου παίρνω απο καφαο VDSL 24αρα με προφίλ VDSL μιας και η καμπίνα βρίσκεται στα 1200 μέτρα απο το σπίτι μου και δεν μπορω να παρω ούτε 50 αλλά ούτε και 100
    Η ερώτηση μου ειναι ότι στα 120 μέτρα απο το σπίτι μου εχω φρεάτιο οπτικών ινών του ΟΤΕ. Πως μπορω να μάθω πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ ανά μέτρο το σκάψιμο για να μου φέρει οπτική ίνα μεχρι το σπίτι μου ; ειναι πάνω απο 2000€ για τα 120 μέτρα που πρεπει να πληρωσω; Και απο εκεί και πέρα ποσό εχει το πάγιο κάθε μηνα; Υπάρχουν κάπου σε κάποιο site η τιμές των συνδεσεων; Που θα πρεπει να απευθύνω για αίτηση και ποσό χρονικό διάστημα θα μου πάρει μεχρι την υλοποίηση ;Μπορω να κανω αίτηση σαν οικιακός πελάτης η πρεπει να είμαι εταιρικός ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή μου παίρνω απο καφαο VDSL 24αρα με προφίλ VDSL μιας και η καμπίνα βρίσκεται στα 1200 μέτρα απο το σπίτι μου και δεν μπορω να παρω ούτε 50 αλλά ούτε και 100
    Η ερώτηση μου ειναι ότι στα 120 μέτρα απο το σπίτι μου εχω φρεάτιο οπτικών ινών του ΟΤΕ. Πως μπορω να μάθω πόσο χρεώνει ο ΟΤΕ ανά μέτρο το σκάψιμο για να μου φέρει οπτική ίνα μεχρι το σπίτι μου ; ειναι πάνω απο 2000€ για τα 120 μέτρα που πρεπει να πληρωσω; Και απο εκεί και πέρα ποσό εχει το πάγιο κάθε μηνα; Υπάρχουν κάπου σε κάποιο site η τιμές των συνδεσεων; Που θα πρεπει να απευθύνω για αίτηση και ποσό χρονικό διάστημα θα μου πάρει μεχρι την υλοποίηση ;Μπορω να κανω αίτηση σαν οικιακός πελάτης η πρεπει να είμαι εταιρικός ;
    Το πάγιο κάθε μήνα για να σου φέρει δικιά σου οπτική ξεφεύγει πολύ απο τις Home συνδέσεις και είναι τουλάχιστον 4ψήφιο.
    Τιμές δεν θα βρεις εύκολα καθώς τις δίνουν εμπιστευτικά

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Π.χ. συμμετρική 50/50 στα 450€ τον μήνα, με σκάψιμο να έρθει η ίνα στο σπίτι σου, είναι αποδεκτή τιμή;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πάγιο κάθε μήνα για να σου φέρει δικιά σου οπτική ξεφεύγει πολύ απο τις Home συνδέσεις και είναι τουλάχιστον 4ψήφιο.
    Τιμές δεν θα βρεις εύκολα καθώς τις δίνουν εμπιστευτικά
    Απο τι βλέπω απο την απάντηση του jkoukos παίζει στο 450ευρω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Π.χ. συμμετρική 50/50 στα 450€ τον μήνα, με σκάψιμο να έρθει η ίνα στο σπίτι σου, είναι αποδεκτή τιμή;
    Εγω περίμενα να δώσω κανενα 2000λιαρο για το σκάψιμο και υπολόγισα κανενα 200-250 ευρω το μηνα τα οποία θα μπορούσα να τα δίνω για 50/50..
    Και πόσο χρονικό διάστημα για υλοποιήσει παιρνει;

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σκάψιμο δεν είναι από την καμπίνα, είναι από οποιοδήποτε φρεάτιο βολεύει τον εκάστοτε πάροχο. Οι καμπίνες είναι για broadband. Άλλο προιόν τα broadband, άλλο το DIA. Συνεπώς, το κόστος σκαψίματος θα το μάθεις μόνο μετά από αίτημα και μελέτη, μπορεί να είναι τριψήφιο, μπορεί να είναι και πενταψήφιο ανάλογα με την απόσταση. Ανάλογα με τον πάροχο και την τοπολογία, είναι πιθανό να υπάρχει απαίτηση από τη μεριά του να έχεις τον εξοπλισμό πάντα ανοιχτό ( που μπορεί να μη σε βολεύει για σπίτι ). Ο ΟΤΕ συγκεκριμένα δεν είναι απίθανο να σου ζητήσει rack καθώς και να αναλάβεις εσύ την εσωτερική οπτική καλωδίωση ή και κομμάτι της εξωτερικής, ανάλογα με την υφιστάμενη υποδομή.

    Τιμή για 50/50 πιθανότατα θα βρεις τριψήφια και όχι τετραψήφια πλέον, αλλά να είσαι έτοιμος για διετές συμβόλαιο αν θες καλή τιμή, ειδικά αν το δίκτυο δεν είναι πολύ κοντά σου. Να γνωρίζεις επίσης ότι η όποια υποδομή φτιάξεις θα είναι για αποκλειστική χρήση του παρόχου που θα φέρεις. Δε θα μπορείς να πάρεις π.χ. forthnet από ίνα της vodafone, τουλάχιστον σε ανταγωνιστική τιμή. Επίσης, θα χρειαστείς δικό σου router. Τιμοκατάλογος για εταιρικά προϊόντα δεν υπάρχει, το κόστος εξαρτάται από την ακριβή υλοποίηση και την κρίση του εκάστοτε εμπορικού. Έχω δει περιπτώσεις που τα 200/200 κόστιζαν 200Ε/μήνα ( σε εταιρία που κάνει μηνιαίο τζίρο εξαψήφιο νούμερο και είχε ήδη υποδομή ) και περιπτώσεις που τα 6/6 κόστιζαν 1200Ε/μήνα.

    Έχω δει ιδιώτες να παίρνουν τέτοιες υπηρεσίες, αλλά όσες φορές το έχω δει, τις τιμολογούσαν σε εταιρία τους. Ο ΟΤΕ μάλιστα πριν πολλά φεγγάρια έκανε και οικονομική αξιολόγηση και ζητούσε αντίστοιχα και εγγυητική. Δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό να τιμολογηθείς σαν ιδιώτης.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκάψιμο δεν είναι από την καμπίνα, είναι από οποιοδήποτε φρεάτιο βολεύει τον εκάστοτε πάροχο. Οι καμπίνες είναι για broadband. Άλλο προιόν τα broadband, άλλο το DIA. Συνεπώς, το κόστος σκαψίματος θα το μάθεις μόνο μετά από αίτημα και μελέτη, μπορεί να είναι τριψήφιο, μπορεί να είναι και πενταψήφιο ανάλογα με την απόσταση. Ανάλογα με τον πάροχο και την τοπολογία, είναι πιθανό να υπάρχει απαίτηση από τη μεριά του να έχεις τον εξοπλισμό πάντα ανοιχτό ( που μπορεί να μη σε βολεύει για σπίτι ). Ο ΟΤΕ συγκεκριμένα δεν είναι απίθανο να σου ζητήσει rack καθώς και να αναλάβεις εσύ την εσωτερική οπτική καλωδίωση ή και κομμάτι της εξωτερικής, ανάλογα με την υφιστάμενη υποδομή.

    Τιμή για 50/50 πιθανότατα θα βρεις τριψήφια και όχι τετραψήφια πλέον, αλλά να είσαι έτοιμος για διετές συμβόλαιο αν θες καλή τιμή, ειδικά αν το δίκτυο δεν είναι πολύ κοντά σου. Να γνωρίζεις επίσης ότι η όποια υποδομή φτιάξεις θα είναι για αποκλειστική χρήση του παρόχου που θα φέρεις. Δε θα μπορείς να πάρεις π.χ. forthnet από ίνα της vodafone, τουλάχιστον σε ανταγωνιστική τιμή. Επίσης, θα χρειαστείς δικό σου router. Τιμοκατάλογος για εταιρικά προϊόντα δεν υπάρχει, το κόστος εξαρτάται από την ακριβή υλοποίηση και την κρίση του εκάστοτε εμπορικού. Έχω δει περιπτώσεις που τα 200/200 κόστιζαν 200Ε/μήνα ( σε εταιρία που κάνει μηνιαίο τζίρο εξαψήφιο νούμερο και είχε ήδη υποδομή ) και περιπτώσεις που τα 6/6 κόστιζαν 1200Ε/μήνα.

    Έχω δει ιδιώτες να παίρνουν τέτοιες υπηρεσίες, αλλά όσες φορές το έχω δει, τις τιμολογούσαν σε εταιρία τους. Ο ΟΤΕ μάλιστα πριν πολλά φεγγάρια έκανε και οικονομική αξιολόγηση και ζητούσε αντίστοιχα και εγγυητική. Δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό να τιμολογηθείς σαν ιδιώτης.
    Πως μπορω να μάθω περεταίρω πληροφορίες και σε ποιο τηλεφωνο μπορω να καλεσω αύριο τον Οτε; Το φρεάτιο ειναι της Cosmote που εχω στα 120 μέτρα.. Εαν ισχύει το κόστος που είπε ο jkoukos μπορω άνετα να το μοιραστώ με τον θείο μου απλός σαν διαδικασία ποσό θα πάρει και κατά εαν θα μπορω σαν ιδιώτης να κανω 24 μηνο συμβόλαιο όπως λες και εσυ. Τωρα όσο αναφορά και rack μπορω να βάλω εαν μου ζητηθεί εχω σημείο στις σκάλες πριν ανέβω στον πρώτο όροφο.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Cosmote - UP/DOWN

    50/50 - 350€
    100 mbps - 700€
    500 mbps - 1700€
    1 Gbps - 3200€

    Έχω πελάτη, που του θέρανε την οπτική ίνα από το κοντινό φρεάτιο όπου γινόταν να γίνει σύνδεση. Καλωδιακή απόσταση 2300m. Κόστος σκαψιμου 17 870€ μαζί με το καλώδιο. Αν έχεις καλό πόσο και δυνατότητα να πληρώνεις κάθε μήνα ένα από τα 4, let's go

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-02-09 181443.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,9 KB 
ID: 211403


    https://www.cosmote.gr/cs/business/g...et_access.html

  8. #8
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cosmote - UP/DOWN

    50/50 - 350€
    100 mbps - 700€
    500 mbps - 1700€
    1 Gbps - 3200€

    Έχω πελάτη, που του θέρανε την οπτική ίνα από το κοντινό φρεάτιο όπου γινόταν να γίνει σύνδεση. Καλωδιακή απόσταση 2300m. Κόστος σκαψιμου 17 870€ μαζί με το καλώδιο. Αν έχεις καλό πόσο και δυνατότητα να πληρώνεις κάθε μήνα ένα από τα 4 πόσα, let's go

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-02-09 181443.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,9 KB 
ID: 211403
    Σίγουρο κοστολόγιο για το σκάψιμο πως μπορω να ξέρω απο τον ΟΤΕ έρχονται και μετράνε οι ίδιοι πριν υπογράψω συμβολαιο;

  9. #9
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Πώς θα τις αποκτήσεις;

    Εάν επιθυμείς να ανακαλύψεις την ιδανικότερη λύση για τις ανάγκες της επιχείρησής σου, μπορείς να επικοινωνήσεις με την Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών COSMOΤΕ στο 13818

  10. #10
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς θα τις αποκτήσεις;

    Εάν επιθυμείς να ανακαλύψεις την ιδανικότερη λύση για τις ανάγκες της επιχείρησής σου, μπορείς να επικοινωνήσεις με την Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών COSMOΤΕ στο 13818
    Ok σε ευχαριστω θα παρω αύριο τηλεφωνο και μόλις μάθω θα ενημερώσω.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cosmote - UP/DOWN

    50/50 - 350€
    100 mbps - 700€
    500 mbps - 1700€
    1 Gbps - 3200€

    Έχω πελάτη, που του θέρανε την οπτική ίνα από το κοντινό φρεάτιο όπου γινόταν να γίνει σύνδεση. Καλωδιακή απόσταση 2300m. Κόστος σκαψιμου 17 870€ μαζί με το καλώδιο. Αν έχεις καλό πόσο και δυνατότητα να πληρώνεις κάθε μήνα ένα από τα 4, let's go

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Annotation 2020-02-09 181443.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  29,9 KB 
ID: 211403


    https://www.cosmote.gr/cs/business/g...et_access.html
    Αυτα πότε γινανε ? και σε ποια περιοχη ?
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετά έχω γράψει, αν έχεις ενδιαφέρον, υπάρχει τηλέφωνο επικοινωνίας

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν εγιναν εντος διετιας και εντος λεκανοπεδιου αμφιβαλλω αν εγιναν.

    Αν εγιναν ΕΚΤΟΣ λεκανοπεδιου αυτες οι τιμες για αυτα τα μετρα δεν παιζουν. Επρεπε να ειναι πολλαπλασιο το ποσο.

    Κατι δεν ταιριαζει σε ολα αυτα.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.611
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    ΝΑ ρωτήσω κάτι που δεν βλέπω ή Έχω τσίμπλα πρωί πρωί

    Που είσαι; γιατι είναι πολλά τα μέτρα για να παίξεις από καμπίνα.

    Αν τελικά είσαι σε ΑΚ Μήπως σου φέρουν πιο γρήγορα την οπτική κανονικά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k.m. : 10-02-20 στις 10:03.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑ ρωτήσω κάτι που δεν βλέπω ή Έχω τσίμπλα πρωί πρωί

    Που είσαι; γιατι είναι πολλά τα μέτρα για να παίξεις από καμπίνα.

    Αν τελικά είσαι σε ΑΚ Μήπως σου φέρουν ποιο γρήγορα την οπτική κανονικά;
    Καλημέρα θα σου απαντήσω απλός δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα άλλωστε υπάρχει αντίστοιχο στο vdsl Κερατεα. Απο καμπινα παιρνω Νο151 πλακα κερατεας 1155 μετρα για την ακριβεια απο το σπιτι μου. το αστικο κεντρο ειναι στα 8 χιλιομετρα και εαν επαιρνα απο εκει δεν θα κλειδωνα 18-21Mbps

    UPDATE

    Μίλησα με την εξυπερετηση εταιρικών πελατών της cosmote τους ανεφερα ακριβως το προβλημα , εγινε καταγραφη και θα με καλεσουν στο κινητο μου απο το αρμοδιο τμημα για να με ενημερωσουν για την αιτηση που μπορω να κανω και ποσο θα στοιχισει. Γινεται παντως και ας ειμαι ιδιωτης δεν χρειαζεται να εχω επιχειρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 10-02-20 στις 15:33.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας