Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Εδώ και 2 εβδομάδες αποδέχθηκα προσφορά της wind για μετάβαση σε 50άρι απο 24άρι. Αυτή τη φορά όμως δυστυχώς έχουν περάσει σε VoiP τηλεφωνία -ενω πριν 2 χρόνια που το ξαναείχα σε προσφορά δεν άλλαξα το δικό μου modem- και αναγκάστηκα να βάλω το δικό τους tecnicolor μπροστά.

    το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η κάρτα του συναγερμου μου στέλνει συχνά πυκνα -απο 0-5 φορές τη μέρα- μηνύματα phone line failed και ΟΚ αντίστοιχα όταν επανέλθει προφανώς γιατί επιβεβαίωνει την ύπαρξη τηλεφωνικής γραμμής. Το συστηματάκι ενώ έχει αποδειχθεί πολύ χρήσιμο γιατί παλιότερα τσίμπαγα αμέσως τις βλάβες και έτρεχε περίοδος αποζημίωσης τώρα προφανώς μου δημιουργεί πρόβλημα και εκτός των άλλων πρέπει να βάζω προπληρωμένο πακέτο sms για να μην αδειάζει η κάρτα.

    Η ερώτηση είναι εάν το παραπάνω μπορεί να σταθεί σα "βλάβη" στην Wind - και στην όποια wind- ή απλά το αποδεχόμαστε σαν παράπλευρη απώλεια της VoIP τηελφωνίας..

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Εχεις συνδεσει πια τον συναγερμο σου , στο voip port του router σου? ή συνεχιζεις να τον εχεις συνδεμενο στην πριζα του τοίχου?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ασυμβατότητα συναγερμού θα σου πούνε, ακόμα κατά 99% έχεις υπογράψει πλεόν για το ότι δεν μπορεί η γραμμή να παρέχει υπηρεσίες lifeline

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις συνδεσει πια τον συναγερμο σου , στο voip port του router σου? ή συνεχιζεις να τον εχεις συνδεμενο στην πριζα του τοίχου?
    Ο συναγερμός είναι εκεί που ήτανε στον τοίχο και η δεύτερη συσκευή τηλεφωνική πάλι στον τοίχο. Η 1η συσκευή απευθείας στη 1η voip του ρουτερ και ένα καλώδιο στην κεντρική πρίζα του τοίχου από τη 2η voip ρουτερ.
    Δε νομίζω να έχει νόημα ο συναγερμός σε voip θύρα του ρουτερ εφόσον και η 2η συσκευή δουλευει από ρουτερ.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συναγερμός είναι εκεί που ήτανε στον τοίχο και η δεύτερη συσκευή τηλεφωνική πάλι στον τοίχο. Η 1η συσκευή απευθείας στη 1η voip του ρουτερ και ένα καλώδιο στην κεντρική πρίζα του τοίχου από τη 2η voip ρουτερ.
    Δε νομίζω να έχει νόημα ο συναγερμός σε voip θύρα του ρουτερ εφόσον και η 2η συσκευή δουλευει από ρουτερ.
    Ριξε μια ματια ΕΔΩ και πες μας ακριβως πως τα εχεις συνδεσει .
    Απο οτι υποψιαζομαι εχεις κανει επιστροφη τηλεφωνιας και οχι διαχωρισμο. Απο φιλτρα? εχεις? δεν εχεις ?

    Επισης καλο θα ηταν να μας πεις το μοντελο της GSM καρτας για να δουμε και εμεις λιγο το manual.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    ακριβώς αυτό, επιστροφή τηλεφωνίας στον τοίχο έχω κάνει όπως με συμβούλεψε η τεχνική ομάδα WIND. φίλτρο υπάρχει και στην κεντρική πρίζα και στο άλλο δωμάτιο όπου δουλεύει κανονικά η 2η συσκευή στον τοίχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς αυτό, επιστροφή τηλεφωνίας στον τοίχο έχω κάνει όπως με συμβούλεψε η τεχνική ομάδα WIND. φίλτρο υπάρχει και στην κεντρική πρίζα και στο άλλο δωμάτιο όπου δουλεύει κανονικά η 2η συσκευή στον τοίχο.
    Οποτε για αυτο στα κανει αυτα. Το εχω βρει μπροστα μου πολλες φορες . και αντιμετωπιζεται μονο με εναν τροπο.

    Πρεπει να κανεις διαχωρισμο της γραμμης απο την τηλεφωνια.
    Οποτε επειδη δεν ξερω την χωροδιαταξη σου , ειναι ευκολο να τραξηξεις ενα καλωδιο τηλεφωνου προς τον συναγερμο?

    Αλλιως θα πρεπει να ανοιξεις τις πριζες σου και να δεις τι γινεται και αν μπορεις να τα διαχωρισεις απο εκει.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε για αυτο στα κανει αυτα. Το εχω βρει μπροστα μου πολλες φορες . και αντιμετωπιζεται μονο με εναν τροπο.

    Πρεπει να κανεις διαχωρισμο της γραμμης απο την τηλεφωνια.
    Οποτε επειδη δεν ξερω την χωροδιαταξη σου , ειναι ευκολο να τραξηξεις ενα καλωδιο τηλεφωνου προς τον συναγερμο?

    Αλλιως θα πρεπει να ανοιξεις τις πριζες σου και να δεις τι γινεται και αν μπορεις να τα διαχωρισεις απο εκει.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Δυστυχώς όχι, η πλακέτα gsm είναι στην αποθήκη και δε ξέρω πως συνδέεται με το συναγερμό στην είσοδο του σπιτιού οπότε στην παρούσα φάση μάλλον μένω όπως είμαι μέχρι να τύχει κάτι με το συναγερμό και να έρθει ο εγκαταστάτης.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Το GSM συνηθως ΔΕΝ ειναι σε αποθηκες. Ουτως ωστε να εχει πολυ καλο σημα αφου σε αυτο βασιζεται ο συναγερμος σαν backup λυση.

    Παρολα αυτα... αν δεν θες να ασχοληθεις ή δεν γνωριζεις απο ηλεκτρολογικα δεν ειναι κακό.

    Εγω στη θεση σου θα εφερνα εναν ηλεκτρολογο , ή ακομα καλυτερα εναν τεχνικο συναγερμων , για να δει την συνδεσμολογια ΕΝΤΟΣ της πριζας και να στα διορθωσει.

    Αν το σπιτι ειναι της τελευταιας 10ετιας-15ετιας τοτε σιγουρα θα ειναι ευκολη η λυση. Αν ειναι πιο παλια κατασκευη , εξαρταται απο το ποσο μερακλης ηταν ο κατασκευαστης και τι κοστολογιο ειχε.

    Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να το διορθωσεις καθως δεν ειναι οτι καλυτερο να σου ερχονται ειδοποιησεις συνεχεια (καποια στιγμη θα αγνοησεις κατι σημαντικο) καθως επισης ειναι κριμα και οι χρεωσεις.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το GSM συνηθως ΔΕΝ ειναι σε αποθηκες. Ουτως ωστε να εχει πολυ καλο σημα αφου σε αυτο βασιζεται ο συναγερμος σαν backup λυση.

    Παρολα αυτα... αν δεν θες να ασχοληθεις ή δεν γνωριζεις απο ηλεκτρολογικα δεν ειναι κακό.

    Εγω στη θεση σου θα εφερνα εναν ηλεκτρολογο , ή ακομα καλυτερα εναν τεχνικο συναγερμων , για να δει την συνδεσμολογια ΕΝΤΟΣ της πριζας και να στα διορθωσει.

    Αν το σπιτι ειναι της τελευταιας 10ετιας-15ετιας τοτε σιγουρα θα ειναι ευκολη η λυση. Αν ειναι πιο παλια κατασκευη , εξαρταται απο το ποσο μερακλης ηταν ο κατασκευαστης και τι κοστολογιο ειχε.

    Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να το διορθωσεις καθως δεν ειναι οτι καλυτερο να σου ερχονται ειδοποιησεις συνεχεια (καποια στιγμη θα αγνοησεις κατι σημαντικο) καθως επισης ειναι κριμα και οι χρεωσεις.
    Αποθήκη εννοώ εσωτερικά του οροφοδιαμερίσματος, gsm ενσωματωμένο στο κουτί της εσωτερικής σειρήνας του συναγερμού. Αρχικά εφησυχάστηκα γιατί οι ειδοποιήσεις αναφέρουν τι ακριβώς συμβαίνει -phone line failed/ok- ενώ οι αντίστοιχες για ενργοποίηση αναφέρουν ζώνη κλπ.

    Δυστυχώς η κατασκευή είναι παλιά προ του 80 αλλα ο συναγερμάς είναι μερακλής οπότε θα τον φωνάξω να δώσει λύση με το λιγότερο δυνατό μερεμέτι!

    για το θέμα των χρεώσεων είμαι απόλυτα μαζί σου αλλά δυστυχώς είναι αναπόφευκτες καθώς με την κάρτα 10€/2μήνες πλέον ελάχιστη διάρκεια, βάζω ένα πακέτο 4€/μήνα - όχι για τη wind- αλλά το χρησιμοποιώ για απαραίτητο - για λόγους ελεγχόμενης πρόσβασης- απομακρυσμένου ελέγχου.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Χθες προσπάθησα 1η φορά από την αναβάθμιση να στείλω και φαξ αλλά δεν έφευγε με τίποτα. Ταυτοχρονα το gsm με τάραξε στα phone line failed / phone line ok. Το fax test report του HP τα δείχνει όλα PASS/OK. Προφανώς και αυτό το πρόβλημα οφείλεται στην επιστροφή της τηλεφωνίας σωστά; FAX πάντως δέχομαι..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας