Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Καλησπερα εχω θεματακι στην γραμμη εδω και ημερες, εχω επικοινωνησει με την vodafone λενε κανενα προβλημα, εγω ομως παρατηρω πως οι σελιδες αργουν να φορτοσουν παρα πολυ, εχω τον σταθερο με ethernet, το ιδιο προβλημα βλεπω και στο s9 plus μου..
    Δεν ειναι θεμα υπολογιστη σιγουρα, προσφατα εκανα format διοτι κανω καθε 4 μήνες περιπου.. το ρουτερακι μου ειναι speedport entry 2i της κοσμοτε ομως..
    Δοκιμασα να κανω factory reset τιποτα.. δοκιμασα να απενεργοποιησω firewall τιποτα, δοκιμασα google dns και opendns κλπ τιποτα δεν αλλαξε..
    παρακατω screenshot απο τις πληροφοριες της γραμμης μου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  21,1 KB 
ID: 211443

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    βαλε στον προσαρμογέα dns 1.1.1.1 και 1.0.0.1 μήπως φταίνε τα dns

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα εχω θεματακι στην γραμμη εδω και ημερες, εχω επικοινωνησει με την vodafone λενε κανενα προβλημα, εγω ομως παρατηρω πως οι σελιδες αργουν να φορτοσουν παρα πολυ, εχω τον σταθερο με ethernet, το ιδιο προβλημα βλεπω και στο s9 plus μου..
    Δεν ειναι θεμα υπολογιστη σιγουρα, προσφατα εκανα format διοτι κανω καθε 4 μήνες περιπου.. το ρουτερακι μου ειναι speedport entry 2i της κοσμοτε ομως..
    Δοκιμασα να κανω factory reset τιποτα.. δοκιμασα να απενεργοποιησω firewall τιποτα, δοκιμασα google dns και opendns κλπ τιποτα δεν αλλαξε..
    παρακατω screenshot απο τις πληροφοριες της γραμμης μου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  21,1 KB 
ID: 211443
    Το έχεις δοκιμάσει και με κινήτο;
    Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τους οδηγούς της κάρτας δικτύου, δοκίμασε να τους κάνεις μια αναβάθμιση.
    Δοκίμασε ακόμα και με κάποιο linux live cd.

    Μετά θα πρέπει να ψάξεις τα mtu

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα εχω θεματακι στην γραμμη εδω και ημερες, εχω επικοινωνησει με την vodafone λενε κανενα προβλημα, εγω ομως παρατηρω πως οι σελιδες αργουν να φορτοσουν παρα πολυ, εχω τον σταθερο με ethernet, το ιδιο προβλημα βλεπω και στο s9 plus μου..
    Δεν ειναι θεμα υπολογιστη σιγουρα, προσφατα εκανα format διοτι κανω καθε 4 μήνες περιπου.. το ρουτερακι μου ειναι speedport entry 2i της κοσμοτε ομως..
    Δοκιμασα να κανω factory reset τιποτα.. δοκιμασα να απενεργοποιησω firewall τιποτα, δοκιμασα google dns και opendns κλπ τιποτα δεν αλλαξε..
    παρακατω screenshot απο τις πληροφοριες της γραμμης μου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  21,1 KB 
ID: 211443
    Κάνε ένα speedtest με ethernet κι πές μας....

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Δεν είχα σκεφτεί να αλλάξει το MTU
    Με cloudfare dns είχα δοκιμάσει δεν άλλαξε κάτι
    Το MTU λογικά θα είναι 480 θα το βάλω 500;

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.103
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δοκίμασε από κάποιον FTP της vodafone να κατεβάσεις κάτι... έψαξα και δεν βρήκα κάτι, μπορείς να κατεβάσεις από εδώ

    http://speedtest.ftp.otenet.gr/

    Λόγο GR-AIX διασύνδεσης η ταχύτητα είναι full.

    Στη δουλειά έχω vodafone 100άρα και στο σπίτι Wind 100άρα, και στα 2 σημεία κατεβάζω τέρμα το τελευταίο αρχείο με 11+mb/sec, εσύ λογικά αν δεν κάνει κανείς τίποτα άλλο στο σπίτι θα είσαι μαξ 1.5mb/sec

    Αν σου κατεβαίνει αργά έχεις θέμα. Πριν δηλώσεις βλάβη, για να καταλάβουμε αν είναι υπερφόρτωση του τοπικού σημείου της vodadone ή βλάβη γραμμής μπες κουφή ώρα να δοκιμάσεις που σίγουρα δεν υπάρχει κίνηση... πχ από 2 το πρωί έως τις 7 το πρωί.
    Αν εκείνη την ώρα κατεβάζει αργά τότε υπάρχει βλάβη στον εξοπλισμό σου ή οτιδήποτε και δηλώνεις βλάβη. Αν κατεβάζει όμως τέρμα, αυτό σημαίνει πως της ώρες τις κανονικές δεν υπάρχει backbone bandwidth ή οτιδήποτε άλλο και το δηλώνεις λέγοντας πως λειώνει η γραμμή σου τις περισσότερες ώρες τις ημέρες.
    Είχα πάθει το ίδιο με τη Wind σπίτι... ξαφνικά στα καλά καθούμενα είχα 5-10mbit σε 100άρα γραμμή με το modem κλειδωμένο στα 100. Η γραμμή ήταν σε καφάο ΟΤΕ... μετά από πολύ κόπο και κράξιμο το δήλωσαν βλάβη και ήρθε τυπάκος από τον ΟΤΕ και άνοιξε το καφάο και κάτι άλλαξε και ήμουν οκ μετά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    αυτα που μου λες δεν νομιζω πως σχετιζονται με το προβλημα που αντιμετοπιζω

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ουτε το MTU σου σχετιζεται τοτε, μιας και ειναι κατι το οποιο δε το πειραζεις ποτε. Για αργο browsing μπορει να φταινε malwares, drivers o ιδιος ο browser, καποιο extension και αλλα χιλια πραγματα με τελευταιο το MTU.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ρίξε και μια ματιά εδώ. Δοκίμασε με άλλο ρούτερ μπορεί να τα έφτυσε αυτό που έχεις.
    Ακόμη δοκίμασε με άλλο broswer.
    Αλλιώς η τελευταία σου επιλογή είναι να αλλάξεις ISP
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Δεν εχει καμια σχεση ο υπολογιστης ειμαι 1000% σιγουθρος γιαυτον οπως προανεφερα εκανα φορματ περασα drivers τα παντα πεντακαθαρα.
    Πιστευω το κανει επιτηδες η vodafone για να παω σε vdsl μιας και με εχουν πρηξει στα τηλεφωνηματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η vodafone εχει προβληματα τον τελευταιο καιρο με τη διασθνδεση στο εξωτερικο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας