Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας, είμαι καινούρια εδώ και είναι η πρώτη μου ερώτηση.
    Θα ήθελα την βοήθειά σας στη σύγκριση 2 τηλεφωνικών κέντρων για επαγγελματική χρήση (25χρήστες)
    YEASTAR S50 (μέσω ιδιώτη που μας εξυπηρετεί εδώ και χρόνια με το παλιό μας κέντρο)
    FONtevo COMmander 6000 (μέσω COSMOTE)
    Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει;
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τι τιμές σου δίνουν για τα συγκεκριμένα.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη δεν αναφερονται καποιες ειδικες απαιτησεις, σιγουρα και τα δυο κανουν. Απο κει και περα το θεμα υποστηριξη ειναι το βασικοτερο σε ολα αυτα.
    Εαν υπαρχει μια δοκιμασμενη συνεργασια, πρεπει να εχει λογους κανεις για να ψαχτει σε κατι πιο "ανωνυμο".

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Περιοχή
    aigina
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΝΑ
    Router
    draytek 2860
    yeastar S50 η cisco uc540 τα δουλευω και τα δυο σε πελατες εδω και τρια χρονια, δεν εχω θεμα, μακρυα απο fontevo.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστώ πολύ
    μακριά λόγω κακής λειτουργικότητας η λόγω κακής υποστήριξης;

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ, επειδή οι συνολικές προτάσεις με συσκευές κλπ μεταξύ τους έχουν γύρω στα 1.600 ευρώ διαφορά ήθελα να ξέρω αν αξίζει τον κόπο η επιπλέον επένδυση. Είμαστε γυρω στους 22 χρήστες και καταλαβαίνετε πια η χρηση σταθερού έχει περιοριστει λόγω email & Κινητών

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι ποιο είναι το ακριβό και ποιο το φτηνό, αν και μάλλον το yeastar είναι το φτηνότερο.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Δεν ξέρω μάλλον έχει απαντηθεί ήδη το ερώτημα...Εγώ πήρα το Yeastar και δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο.
    Έχει μέσα όλα όσα χρειαζόμαστε σαν δυνατότητες, ούτε έξτρα licence ούτε έχτρα κάρτες (εντάξει, μπορεί να χρειαστούν 1-2 interface αναλόγως αν παίξεις full voip ή όχι) ούτε τίποτα!!!
    Και από υποστήριξη...Καταρχήν το σέταρε ο τεχνικός που συνεργάστηκα, στο σετάρισμα αν ξέρεις τι να κάνεις είναι ΠΑΙ-ΧΝΙ-ΔΑ-ΚΙ και από εκεί και πέρα μικροαλλαγές τις κάνω μόνος μου κατά το δοκούν, είναι εξαιρετικά εύχρηστο.
    Με τα λεφτά που γλίτωσα από την μια λύση, έβαλα όλα τα τηλέφωνα voip, με την λύση Yeastar...

    + ότι κούμπωσα επάνω μια γραμμή modulus που είχα και καθότανε, και δεν θα μου έκανε ποτέ την χάρη η Cosmote να την βάλει στο κέντρο το δικό της...
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    ....μεταχειρισμένο AVAYA IP500 !!
    Οτι καλύτερο μπορείς να βάλεις. Επωνυμο και δοκιμασμένο, με δυνατότητα μέχρι 400 τηλεφωνικές συσκευές. (με τις ανάλογες άδειες χρήσης)

    .

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....μεταχειρισμένο AVAYA IP500 !!
    (με τις ανάλογες άδειες χρήσης)
    Αυτό μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί το κάνουν όλοι (σχεδόν) οι vendors? Αγοράζεις κάτι που έχει δυνατότητες, πρέπει να μπορείς να τις εκμεταλλευτείς όλες, αν και όποτε γουστάρεις.
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  10. #10
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί το κάνουν όλοι (σχεδόν) οι vendors? Αγοράζεις κάτι που έχει δυνατότητες, πρέπει να μπορείς να τις εκμεταλλευτείς όλες, αν και όποτε γουστάρεις.
    Είναι απλό κατά τη γνώμη μου. Το κάνουν όλοι οι vendors, που είναι καταξιωμένοι στην αγορά του αντικειμένου τους και θέλουν να παραμείνουν εκεί βγάζοντας το κόστος του development. Δεν το κάνουν νέοι παίκτες που θέλουν να μπουν σφήνα σε αυτούς. Η ιστορία όμως έχει δείξει ότι σταδιακά, όταν συσωρεύεται το κόστος του development και του support, αφού φυσικά αποκτήσουν μερίδιο της αγοράς, αλλάζουν τακτική.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Είναι απλό....
    Ένα καινούργιο AVAYA IP500 v11 κοστίζει ΜΟΝΟ ο controller κάνα χιλιάρικο ευρώ.
    Βάλε και τις απαραίτητες κάρτες επέκτασης, βάλε και τα license για τις τηλεφωνικές γραμμές, βάλε και τα license για τα IP τηλέφωνα (Περίπου 80 ευρώ ανά τηλέφωνο) μαζεύετε ένα κουστούμι μερικών χιλιάδων ευρώ ανάλογα με το κέντρο.
    Για ένα AVAYA IP500 με 200 VoIP τηλέφωνα το κόστος μπορεί να πάει χαλαρά στα 30 με 40 χιλιάδες ευρώ...
    Έτσι λοιπόν, αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο AVAYA IP500 που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει αρκετά licenses ήδη εγκατεστημένα (Τα license "δένουν" με το serial number του controller και δεν μεταφέρονται).
    Αν είσαι τυχερός, με 100 ευρώ παίρνεις ένα τηλεφωνικό κέντρο μαζί με τα license που κανονικά θα το πλήρωνες ΠΟΛΛΛΛΛΛΑ χιλιάρικα !!

    .

  12. #12
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απλό....
    Ένα καινούργιο AVAYA IP500 v11 κοστίζει ΜΟΝΟ ο controller κάνα χιλιάρικο ευρώ.
    Βάλε και τις απαραίτητες κάρτες επέκτασης, βάλε και τα license για τις τηλεφωνικές γραμμές, βάλε και τα license για τα IP τηλέφωνα (Περίπου 80 ευρώ ανά τηλέφωνο) μαζεύετε ένα κουστούμι μερικών χιλιάδων ευρώ ανάλογα με το κέντρο.
    Για ένα AVAYA IP500 με 200 VoIP τηλέφωνα το κόστος μπορεί να πάει χαλαρά στα 30 με 40 χιλιάδες ευρώ...
    Έτσι λοιπόν, αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο AVAYA IP500 που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει αρκετά licenses ήδη εγκατεστημένα (Τα license "δένουν" με το serial number του controller και δεν μεταφέρονται).
    Αν είσαι τυχερός, με 100 ευρώ παίρνεις ένα τηλεφωνικό κέντρο μαζί με τα license που κανονικά θα το πλήρωνες ΠΟΛΛΛΛΛΛΑ χιλιάρικα !!

    .
    Δε νομίζω ότι ρωτάει αυτό. Από την άλλη είναι άδικη και ατοπη η σύγκριση ενός μεταχειρισμενου συστήματος με οποιοδήποτε καινούριο.

    Τέλος να συμπληρώσω ότι όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από τους νέους αυτούς παίκτες έχουν μηδενικό κόστος development στο core telephony κομμάτι της υλοποίησης τους, καθώς απλά χρησιμοποιούν ένα έτοιμο Asterisk. Οι γνωστοί κατασκευαστες έχουν δικές τους υλοποιήσεις από την βάση.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι ρωτάει αυτό. Από την άλλη είναι άδικη και ατοπη η σύγκριση ενός μεταχειρισμενου συστήματος με οποιοδήποτε καινούριο.

    Τέλος να συμπληρώσω ότι όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από τους νέους αυτούς παίκτες έχουν μηδενικό κόστος development στο core telephony κομμάτι της υλοποίησης τους, καθώς απλά χρησιμοποιούν ένα έτοιμο Asterisk. Οι γνωστοί κατασκευαστες έχουν δικές τους υλοποιήσεις από την βάση.
    Ασφαλώς και είναι άτοπη η σύγκριση... Το δικό μου σχόλιο είχε να κάνει με τα κλειδώματα των δυνατοτήτων, καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι θέμα τοποθέτησης στην αγορά ενός προϊόντος που έχει φάει πολύ κόστος ανάπτυξης, και καλύπτει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος, από το μικρότερο ως το μέγιστο δυνατό.
    Επειδή έχουμε μιλήσει και μαζί σε επαγγελματικό επίπεδο, και είχα πολύ καλή εξυπηρέτηση - όπως και εδώ πέρα έλαβα πολύ καλές συμβουλές, νομίζω ότι αξίζει να πω ότι τα κλειδώματα και το κόστος των έξτρα licence για αναβαθμίσεις ήταν ένας σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας. Και νομίζω ότι είναι κάτι που οι μεγάλες εταιρείες ίσως πρέπει να δουν και να αντιγράψουν το μοντέλο των open source projects, ας υλοποιήσουν κι αυτοί Asterisk με δικά τους customization και extra support, με διαφοροποίηση στο ποιοτικό hardware, κλπ.
    Ανάλογα και πού απευθύνεται κανείς και τα budget βέβαια...Αλλά το linux ας πούμε, μια χαρά τα πάει στον business τομέα.
    Γενικά είμαι κατά των πάσης φύσεως "κλειδωμάτων" ίσως επειδή έχω επηρεαστεί από την χρόνια χρήση open source λογισμικού -όπου υπάρχουν περιπτώσεις και το αναγνωρίζω, όπου το open source δεν φτάνει σε καμία περίπτωση το commercial, λόγω αφενός τεράστιου κόστου αναπτύξεως, αφετέρου μικρής και εξειδικευμένης αγοράς, βλ. matlab/autodesk/ansys κλπ περιπτώσεις engineering software που γνωρίζω...
    Φιλικά!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  14. #14
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα από όλα να έχεις υπόψη ότι το hardware αρχίζει να μην έχει καμία απολύτως σημασία πλέον με τη διείσδυση του virtualization.
    Το να πάρουν όλοι οι vendors κάτι Asterisk ως βάση και να το αλλάξουν λίγο, είναι σα να λέμε να έπαιρναν όλοι το πρώτο αυτοκίνητο και να περίμεναν τον πρώτο εφευρετη του να κάνει οποιαδήποτε αναβάθμιση. Αυτοί θα άλλαζαν μόνο καθίσματα, ρόδες και χρώμα. Η μεγαλύτερη περιουσία κάθε κατασκευαστή είναι ο core telephony kernel και σε αυτόν βασίζεται για κάθε αναβάθμιση και νέα δυνατότητα.

    Πολλά πράγματα όμως φυσικά και είναι opensource, π.χ. Web server, όχι όμως αυτά τα οποία χαρακτηρίζουν και διαφοροποιουν κάθε vendor

  15. #15
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παιδιά να ρωτήσω ένα "πάγιο" πρόβλημα. Με το YEASTAR S50 ή τα αντίστοιχα Grandstream UCM series τι κάνετε όταν έχετε γραμμές με ISDN/BRI;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας