Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι να λέει που εμείς είμασταν γενιά του Amstrad,amiga,pc 8088 έτερον εκάτερον.
    Το ίδιο μπορεί να πει και η πιο μεγάλη γενιά ότι δεν καταλαβαίνουμε τα μεγέθη ταχύτητας, χωρητικότητας, τότε είχαν διάτρητες κάρτες και το pc έπιανε ένα μεγάλο δωμάτιο (πχ eniac) και έκανε μόνο πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση.
    Αυτοί δεν δέχτηκαν πολιτισμικό σοκ με την τεράστια εξέλιξη στο προγραμματισμό και στο Hardware πχ (cobol,Gwbasic,pascal,fortran,κτλ.)

    - - - Updated - - -

    Τότε ο προγραμματισμός γινόταν σε binary code 1+1=10
    Δεν υπήρχε compiler.
    Δεν μας βγάζω άχρηστους αλλά όταν είσαι νέος μαθαίνεις πιο γρήγορα απο έναν μεσήλικα.
    Αν υπάρχει διάθεση απο τον μεσήλικα να σου μεταδώσει τις γνώσεις.
    Μα τι μαθαίνουν τα σημερινά παιδιά εκτός από το να παίζουν wow κλπ? Τα βλέπω, τα κοιτάω στις καφετέριες, τίποτα, Κούκου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φέρε όποιον πιτσιρικά θες σπίτι μου.

    Έχω κάνει τα εξής μέχρι τώρα

    1.Πυρηνικό Firewall: Untangle
    2.DNS Extra Control: PiHole
    3.DNS Servers with Family Control: OpenDNS Family Shield

    Τα παραπάνω έχω στο σπίτι οπότε είμαι ΟΚ και που και που κοιτάω και τα Logs και κλείνω και τίποτα έξτρα... τώρα για την έξω πλοήγηση με το κινητό όλης της οικογένειας τα κινητά είναι μόνιμα συνδεδεμένα με vpn στο σπίτι οπότε είναι μια ή άλλη.

    Για πείτε καμιά άλλη ιδέα για safe browsing
    Ρε φίλος, σόρρυ κιόλας και να με συμπαθάς, αλλά αν εσύ ο ίδιος θέλεις να δεις κάποιο...εχμ...εκπαιδευτικό ντοκιμαντέρ, μέχρι να απενεργοποιήσεις όλα αυτά για να το δεις, δεν θα σου έχει φύγει η διάθεση να δεις το εν λόγω ντοκιμαντέρ;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  3. #18
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Το δικό του το μηχανάκι το έχει εκτός δικτύου βρε. Free όλα λέμε... ????

    Παιδιά και εγώ νομίζω πως δεν υπαρχει τέτοια ενασχόληση " εις βάθος" από τα πιτσιρίκια σήμερα σχετικά με τις παλαιές δεκαετίες της πληροφορικής. Το λέω σαν πατέρας ενός νέου που σπουδάζει και επισήμως πληροφορική σε πανεπιστήμιο. Εγώ σαν χομπίστας γνωρίζω περισσότερα για το τι γίνεται γενικά. Οκ. Ειδικά πάνω σε προγραμματισμό δεν ξέρω τίποτα, αλλά έχω την αίσθηση ότι επειδή όλα λίγο πολύ είναι ας πούμε έτοιμα στις μέρες μας,ακόμα καί με την εμβάθυνση στον προγραμματισμό πχ ώστε να "ψάξεις" να "ανακαλύψεις" το άγνωστο, λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν τελικά. Αναλογικά με την δικιά μας την γενιά που το "άγνωστο" είχε άλλη αίγλη. Γνώμη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snips : 13-02-20 στις 11:50.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι μαθαίνουν τα σημερινά παιδιά εκτός από το να παίζουν wow κλπ? Τα βλέπω, τα κοιτάω στις καφετέριες, τίποτα, Κούκου.
    μου θυμίζεις έναν καθηγητή της πληροφορικής που είχα και μας έβγαζε όλους άχρηστους και ότι δεν μπορούσαμε να κατανοήσουμε το μέγεθος της εξέλιξης της πληροφορικής στις μέρες μας.
    Χωρίς όμως να ξέρει το baground του κάθε ένα απο εμάς.
    Λάθος υπάρχουν και παιδιά που δεν παίζουν online παιχνίδια μόνο και ασχολούνται με τον προγραμματισμό και την ρομποτική.


    - - - Updated - - -

    Γενικά η Ελλάδα έχει υψηλό επίπεδο σε σύγκριση με άλλες χώρες, αναλογικά πάντα με τον πληθυσμό της
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #20
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η νέα γενιά, ξέρει να δουλεύει μια πλατφόρμα, αλλά δεν ξέρει πως δουλεύει αυτή. Σε αντίθεση με την γερουσία

    Μην τους πεις για troubleshooting μόνο
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #21
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλος, σόρρυ κιόλας και να με συμπαθάς, αλλά αν εσύ ο ίδιος θέλεις να δεις κάποιο...εχμ...εκπαιδευτικό ντοκιμαντέρ, μέχρι να απενεργοποιήσεις όλα αυτά για να το δεις, δεν θα σου έχει φύγει η διάθεση να δεις το εν λόγω ντοκιμαντέρ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό του το μηχανάκι το έχει εκτός δικτύου βρε. Free όλα λέμε... ????

    Παιδιά και εγώ νομίζω πως δεν υπαρχει τέτοια ενασχόληση " εις βάθος" από τα πιτσιρίκια σήμερα σχετικά με τις παλαιές δεκαετίες της πληροφορικής. Το λέω σαν πατέρας ενός νέου που σπουδάζει και επισήμως πληροφορική σε πανεπιστήμιο. Εγώ σαν χομπίστας γνωρίζω περισσότερα για το τι γίνεται γενικά. Οκ. Ειδικά πάνω σε προγραμματισμό δεν ξέρω τίποτα, αλλά έχω την αίσθηση ότι επειδή όλα λίγο πολύ είναι ας πούμε έτοιμα στις μέρες μας,ακόμα καί με την εμβάθυνση στον προγραμματισμό πχ ώστε να "ψάξεις" να "ανακαλύψεις" το άγνωστο, λίγοι είναι αυτοί που το κάνουν τελικά. Αναλογικά με την δικιά μας την γενιά που το "άγνωστο" είχε άλλη αίγλη. Γνώμη μου.
    Δείτε τι κάνει το πράγμα που λέγεται Untangle NG Firewall . Ούτε μετοχές να είχα ο πστς απλά το ρημάδι ήταν το μόνο που είχε το τέλειο QoS αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα από pfsense,mikrotik Και ότι άλλη παπάτζα υπάρχει στον πλανήτη.

    https://wiki.untangle.com/images/a/a...x1080_apps.png
    Καταρχήν είμαι σχετικά full ελεύθερος γιατί έχω κομμένα από το WebFilter ολόκληρες κατηγορίες πχ

    Malware Sites
    Phishing and Other Frauds
    Spyware and Adware
    Bot Nets
    SPAM URLs

    κλπ

    Επίσης έχει policy. Αυτό σημαίνει... πχ θέλω το iphone της γυναίκας μου να έχει άλλο έλεγχο στο ιντερνετ. Πάω βάζω στα Policy ενα rule που κάνει flag την κίνηση του κινητού της,, είτε με Mac Address είτε με ότι θέλω. Μετά στα policy rules κάνω ένα νέο policy και ελέγχο και κόβω ότι θέλω. Βασικά έχει ξέρω γω το Untangle 20 apps περίπου και μπορείς να έχεις όσα Policy θες. Στην πραγματικότητα κάθε Policy είναι ένα ολόκληρο router firewall για το flag rule που έχεις βάλει και το μαρκάρεις.

    Πχ στη δουλειά έχω ένα rule με όνομα "Facebook/youtube DeadSlow", αυτό πιάνει την κίνηση των facebook/youtube (απλά στο application control διάλεξα το Facebook και το Youtube.. είναι αστείο πόσο εύκολο είναι) και όποιος στο μαγαζί υπάλληλος κάνει χρήση απλά έχει ένα QoS low ενώ τα αφεντικά και εγώ πχ είμαστε τέρμα.

    Το πράμα είναι τέρας ειλικρινά και σχετικά εύκολο στις ρυθμίσεις.. και μην πιάσω τα VpN ή TunelVPN Που σπίτι έχω ρυθμίσει πως ενώ το pc μου βγαίνει ελεύθερο στο ιντερνετ.. αν ανάψω kodi τότε το untangle το καταλαβαίνει (με rule φυσικά) και με περνάει μέσω nordvpn... τεσπα μεγάλη κουβέντα.

    Το γέλιο? είναι 50$ το χρόνο η HomePro έκδοση για unlimited συσκευές και μπαίνει σε οποιοδήποτε pc ή VM (εγώ έτσι το έχω) ή παίρνεις δικιά τους hardware συσκευή. Στη δουλειά έχω business licence που είναι ένα 1000άρικο το χρόνο για 50 devices (όχι γενικά 50 devices αλλά live 50, μπορεί να δηλαδή να είναι 100 επάνω αλλά να είναι idle η μη συνδεδεμένοι, αυτό μετράει live χρήστες και μέχρι 50 τους φιλτράρει) Εγώ στις αρχές το είχα πάνω σε ένα Linksys Wrt1900ACS γιατί είχαν firmware για αυτό και το πήρα αλλά μετά που το σταμάτησαν να το υποστηρίζουν απλά σήκωσα το untangle σε VM. 2 κάρτες δικτύου θέλει μόνο (ή μια αν ξέρεις τα βασικά με vlan και έχεις switch που υποστηρίζει vlan)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου θυμίζεις έναν καθηγητή της πληροφορικής που είχα και μας έβγαζε όλους άχρηστους και ότι δεν μπορούσαμε να κατανοήσουμε το μέγεθος της εξέλιξης της πληροφορικής στις μέρες μας.
    Χωρίς όμως να ξέρει το baground του κάθε ένα απο εμάς.
    Λάθος υπάρχουν και παιδιά που δεν παίζουν online παιχνίδια μόνο και ασχολούνται με τον προγραμματισμό και την ρομποτική.


    - - - Updated - - -

    Γενικά η Ελλάδα έχει υψηλό επίπεδο σε σύγκριση με άλλες χώρες, αναλογικά πάντα με τον πληθυσμό της
    Ναι συγνώμη έχεις δίκιο και ώρες ώρες ποιάνω τον εαυτό μου να συμπεριφέρεται σα κάτι γριές που σου γκρινιάζουν συνέχεια, υπάρχουν εξαιρέσεις και ήμουν άδικος. Νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα της σημερινής "νεολαίας" είναι τα χιλιάδες πράγματα που μπορεί να κάνει (TV,κινητά,internet Πχ) ενώ εμείς τι είχαμε το 80-90? κάνα μπασκετ,ποδοσφαιρο,μπιλιάρδο,φραπεδιαααα που ήταν πολύ ποιο υποδεέστερα αλλά σίγουρα ποιο κοινωνικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η νέα γενιά, ξέρει να δουλεύει μια πλατφόρμα, αλλά δεν ξέρει πως δουλεύει αυτή. Σε αντίθεση με την γερουσία

    Μην τους πεις για troubleshooting μόνο
    +1
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας