Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα σας,

    δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
    1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
    2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

    Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ισχυει αυτο που σου ειπε ο δικος σου δικηγορος.

    Οταν ισχυσει ο νεος νομος περι πτωχευσης, που συζητιεται, θα αλλαξει αυτο, αλλα οσο δεν εχει ψηφισθει ο νομος (και να βγει και καμμια εγκυκλιος) δεν.

    Ειναι πιθανον η τραπεζα να προσπαθει να καλυψει τα νωτα της οσο ειναι καιρος. Αλλα τι αξιας ειναι το ακινητο τελικα με σημερινες τιμες?
    Απο κει πρεπει να ξεκινησεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σκεφτηκα να μιλησω με καποιον μεσιτη για να μου πει τη τιμη του. Αλλα επισης σκεφτομαι οτι ακομα και να το βγαλει η τραπεζα σε πλειστηριασμο μπορει να το σκοτωσει μιση τιμη (να το αγορασει και κανενασ δικος τους κτλ) και μετα να μεινω να χρωσταω το 50.000 πχ η δεν ξερω και εγω ποσα. Στον πλειστηριασμο πχ εχεις ελεγχο της τιμης εσυ? ΜΠορεις να πας με καποιον μεσιτη και να πεις δεν πωλειται κατω απο αυτη την τιμη? Η κανουν γενικα οτι θελουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γενικα οι πλειστηριασμοι γινονται στην αντικειμενικη. Ομως επειδη καθε λιγο και λιγακι κατι αλλαζει, μιλα με το δικηγορο σου για το τι ισχυει.
    Ομως αν μιλαμε για καποιο πιθανο μελλοντικο πλειστηριασμο, προφανως κανεις δεν μπορει να σου πει τι θα ισχυει τοτε.
    Σε καθε περιπτωση καλο ειναι να τον αποφυγεις

    Τι αντικειμενικη εχει το ακινητο δλδ σημερα?

  5. #5
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν την γνωριζω την αντικειμενικη αξια δυστυχως. Αυτη μπορω να την μαθω απο καποιο μεσιτη μονο?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας,

    δεν ξερω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο θεμα. Ο πατερας μου ξεπληρωνει ενα δανειο εδω και 10 χρονια, ουσιαστικα ξεπληρωνει τους τοκους. Μενει ενα τεραστιο ποσο να ξεχρεωθει (γυρω στο 100.000). Τωρα η τραπεζα λογω ηλικιας για να του δωσει λεει παραταση (με αυξημενη δοση) απαιτει να μπω εγγυητης. Μεχρι τωρα μου ελεγαν οι γονεις μου οτι μιλησαν με φιλους δικηγορους και οτι σε περιπτωση που μπω εγγυητης δεν αλλαζει κατι στη ζωη μου και αν παρει το σπιτι η τραπεζα δεν θα χρωσταω κατι. Επικοινωνησα με φιλο μου δικηγορο και μου ειπε οτι να μην το κανω γιατι αν η τραπεζα βγαλει το σπιτι σε πλειστηριασμο και δεν καλυφθει το ποσο θα χρωσταω το υπολοιπο ποσο και να βρουμε αλλο τροπο να συνεχιστει η παραταση.
    1) Ξερει καποιος καποιο παρομοιο παραδειγμα να μου πει τι εγινε με πλειστηριασμο κτλ?
    2)Ξερει καποιος καποιον αλλο τροπο που μπορει να πιεστει η τραπεζα ωστε να συνεχιστει το δανειο χωρις εγγυητη? Τοσα χρονια ο πατερας μου πληρωνει καθε μηνα την δοση απλα εχει μειωθει και απο οτι καταλαβα πληρωνει τοκους καθε μηνα μονο και οχι κεφαλαιο.

    Οποιαδηποτε βοηθεια θα την εκτιμουσα παρα πολυ γιατι νιωθω πολυ πελαγωμενη.
    Ευχαριστω πολυ
    Ο φίλος σου δικηγόρος έχει δίκιο. Αν (χτύπα ξύλο) γίνει το χειρότερο σενάριο (πλειστηριασμός κοκ) το όποιο υπόλοιπο χρέος παραμένει στο δανειολήπτη με ότι σημαίνει αυτό για τον εγγυητή.
    (Σε χονδρικές γραμμές σε όλη την Ευρώπη ο δανειολήπτης γίνεται κυριολεκτικά δούλος του χρέους του, σε αντίθεση με τις ΗΠΑ όπου μετά τον πλειστηριασμό ο δανειολήπτης "καθαρίζει". Κάπως έτσι ξεκίνησε η αύξηση του πληθυσμού των ΗΠΑ και της Αυστραλίας τους προηγούμενους αιώνες.)
    Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έρχεται μέσα στο 2020 νέος νόμος που θα ρυθμίσει το νέο πτωχευτικό καθεστώς των ιδιωτών. Μέχρι να ψηφιστεί αυτός και να καταλάβεις τι αλλάζει, αν μπεις εγγυητής υπάρχει κίνδυνος να μπλέξεις. Πολύ δυσάρεστες κουβέντες.
    Μιλήστε οικογενειακά με δικηγόρο και μην παραμείνεις σε απλές φιλικές συμβουλές δικηγόρων ή τις διαβεβαιώσεις των τραπεζικών. Αυτά δεν είναι απλά θέματα. Πρέπει να καταλήξετε με το πατέρα σου μαζί σε μια απόφαση.
    Γιατί ζητάει η τράπεζα τώρα εγγυητή ?
    Ποια τράπεζα είναι ?

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα μπορεις, γιαυτο λεγεται και αντικειμενικη.
    Για αρχη απο ενα λογαριασμο δεη παρε την τιμη ζωνης, και πολλαπλασιασε με τα τετραγωνικα του σπιτιου. Αυτο θα σου δωσει μια αισθηση της τιμης.
    Για μεγαλυτερη ακριβεια, ρωτα ενα λογιστη.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτηκα να μιλησω με καποιον μεσιτη για να μου πει τη τιμη του. Αλλα επισης σκεφτομαι οτι ακομα και να το βγαλει η τραπεζα σε πλειστηριασμο μπορει να το σκοτωσει μιση τιμη (να το αγορασει και κανενασ δικος τους κτλ) και μετα να μεινω να χρωσταω το 50.000 πχ η δεν ξερω και εγω ποσα. Στον πλειστηριασμο πχ εχεις ελεγχο της τιμης εσυ? ΜΠορεις να πας με καποιον μεσιτη και να πεις δεν πωλειται κατω απο αυτη την τιμη? Η κανουν γενικα οτι θελουν.
    Οι τράπεζες αγοράζουν σε ποσοστό 60% τα σπίτια που πλειστηριάζουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εννοεις αγοραζουν το 60% των σπιτιων που βγαινουν σε πλειστηριασμο η στο 60% της τιμης?

    - - - Updated - - -

    Ειναι στην αλφα το δανειο και η δικαιολογια ειναι λογω ηλικιας του πατερα μου (ανω των 70).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα μπορεις, γιαυτο λεγεται και αντικειμενικη.
    Για αρχη απο ενα λογαριασμο δεη παρε την τιμη ζωνης, και πολλαπλασιασε με τα τετραγωνικα του σπιτιου. Αυτο θα σου δωσει μια αισθηση της τιμης.
    Για μεγαλυτερη ακριβεια, ρωτα ενα λογιστη.
    Θα το υπολογισω το απογευμα που θα σχολασω. Πολυ καλη πληροφορια! ευχαριστω!

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχει νοημα η συζητηση περι διαδικασιας πλειστηριασμου οταν το δανειο δεν ειναι καν σε καθυστερηση. Μεχρι να γινουν ολα αυτα, αλλαζουν πολλα.

    Και προκειται να αλλαξουν συντομα. Επι της ουσιας κανεις δεν ξερει να σου πει τι θα ισχυει σε 2 χρονια.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις αγοραζουν το 60% των σπιτιων που βγαινουν σε πλειστηριασμο η στο 60% της τιμης?

    - - - Updated - - -

    Ειναι στην αλφα το δανειο και η δικαιολογια ειναι λογω ηλικιας του πατερα μου (ανω των 70).

    - - - Updated - - -



    Θα το υπολογισω το απογευμα που θα σχολασω. Πολυ καλη πληροφορια! ευχαριστω!
    Οι τράπεζες αγοράζουν οι ίδιες το 60% των σπιτιών που πλειστηριάζουν. Η τιμή αγοράς είναι άγνωστη. Το θέμα είναι ότι χρέος παραμένει στον οφειλέτη, εγγυητή.
    Η Alpha νομίζω ότι είναι σχετικά fair τράπεζα,
    Γιατί ζητάνε τώρα εγγυητή? έχει γίνει ρύθμιση στο δάνειο που λήγει τώρα?
    Σκέψου πολύ καλά τι θα κάνετε και μιλήστε σοβαρά με δικηγόρο.
    Αν μπεις εγγυητής τώρα,μπορει να μπλέξεις.
    Αν δεν μπεις εγγυητής κι ο πατέρας σου, κάποιο στιγμή εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο (χτυπάω ξυλο), θα πρέπει να κάνεις αποποίηση κληρονομιάς.
    Πάλι μπλέξιμο δηλαδή.
    Αν δεν υπάρχει πίεση χρόνου, μην αλλάξετε τίποτα και περιμένετε να δείτε το νέο πτωχευτικό ιδιωτών που αναμένεται.
    Καλύτερα να πάτε σε δικηγόρο.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συγγνωμη που ρωταω αλλα τι ειναι το δανειο σε καθυστερηση? Σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις τι θα γινει σε δυο χρονια αλλα να πω την αληθεια δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο να ξεχρεωθει 100.000 χρεος οταν δεκα χρονια εχει ξεχρεωθει 20.000 καθαρη αξια και ολα τα αλλα ειναι τοκοι!! Και οπως το βλεπω θα βρεθω χρεωμενη ακομα και αν δωσω το σπιτι. Ειναι πονος ψυχης να σου παρει η τραπεζα το σπιτι, αλλα τουλαχιστον αν μπορουσα να βρω καποιο τροπο να συνεχιστει το δανειο να πληρωνεται εστω και με παραπανω δοση χωρις να μπω εγγυητης. Πιστευετε οτι υπαρχει τροπος? Η μπορω να απευθυνθω σε καποιον δικηγορο που ειναι γατα σε αυτα? Ειμαι απο επαρχια αλλα αν αξιζει μπορω να παω και Αθηνα κτλ.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δανειο σε καθυστερηση ειναι αυτο που λεμε "πιστολι". Κανενας διακανονισμος, καμμια πληρωμη. Τοτε γινεται πλειστηριασμος. Ο πλειστηριασμος ειναι το τελευταιο σταδιο. Και εχεις διαφορα νομικα εργαλεια στη διαθεση σου για να το καθυστερησεις.

    Ξεκινας με το ποια ειναι η αξια του σπιτιου. Αν ειναι σημαντικα μικροτερη του δανειου και δεν υπαρχουν αλλα περιουσιακα στοιχεια ειναι αλλη η αντιμετωπιση.
    Σε καθε περιπτωση χρειαζεσαι δικηγορο που να διαβαζει την τρεχουσα συμβαση και να σε συμβουλεψει.
    Παντως μην το αγνοησεις. Το πραγμα επιδεχεται διαπραγματευση.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-02-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δανειο σε καθυστερηση ειναι αυτο που λεμε "πιστολι". Κανενας διακανονισμος, καμμια πληρωμη. Τοτε γινεται πλειστηριασμος. Ο πλειστηριασμος ειναι το τελευταιο σταδιο. Και εχεις διαφορα νομικα εργαλεια στη διαθεση σου για να το καθυστερησεις.

    Ξεκινας με το ποια ειναι η αξια του σπιτιου. Αν ειναι σημαντικα μικροτερη του δανειου και δεν υπαρχουν αλλα περιουσιακα στοιχεια ειναι αλλη η αντιμετωπιση.
    Σε καθε περιπτωση χρειαζεσαι δικηγορο που να διαβαζει την τρεχουσα συμβαση και να σε συμβουλεψει.
    Παντως μην το αγνοησεις. Το πραγμα επιδεχεται διαπραγματευση.
    οκ σας ευχαριστω πολυ. αν δεν εχετε θεμα μπορω να σας ξαναστειλω αργοτερα αν μαθω κατι αλλο η εχω καποια απορια?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τράπεζες αγοράζουν οι ίδιες το 60% των σπιτιών που πλειστηριάζουν. Η τιμή αγοράς είναι άγνωστη. Το θέμα είναι ότι χρέος παραμένει στον οφειλέτη, εγγυητή.
    Η Alpha νομίζω ότι είναι σχετικά fair τράπεζα,
    Γιατί ζητάνε τώρα εγγυητή? έχει γίνει ρύθμιση στο δάνειο που λήγει τώρα?
    Σκέψου πολύ καλά τι θα κάνετε και μιλήστε σοβαρά με δικηγόρο.
    Αν μπεις εγγυητής τώρα,μπορει να μπλέξεις.
    Αν δεν μπεις εγγυητής κι ο πατέρας σου, κάποιο στιγμή εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο (χτυπάω ξυλο), θα πρέπει να κάνεις αποποίηση κληρονομιάς.
    Πάλι μπλέξιμο δηλαδή.
    Αν δεν υπάρχει πίεση χρόνου, μην αλλάξετε τίποτα και περιμένετε να δείτε το νέο πτωχευτικό ιδιωτών που αναμένεται.
    Καλύτερα να πάτε σε δικηγόρο.
    Ναι ειχε γινει αλλος διακανονισμος που εληξε τωρα. Αν δεν μπω εγγυητης και συνεχισουμε να πληρωνουμε τη δοση το σπιτι θα μπει σε πλειστηριασμο? γνωριζετε?

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thebr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ σας ευχαριστω πολυ. αν δεν εχετε θεμα μπορω να σας ξαναστειλω αργοτερα αν μαθω κατι αλλο η εχω καποια απορια?
    - - - Updated - - -
    Ναι ειχε γινει αλλος διακανονισμος που εληξε τωρα. Αν δεν μπω εγγυητης και συνεχισουμε να πληρωνουμε τη δοση το σπιτι θα μπει σε πλειστηριασμο? γνωριζετε?
    Εφόσον πληρώνεται η δόση που έχει συμφωνηθεί με την τράπεζα, δεν υπάρχει θέμα πλειστηριασμού. Η ερώτηση είναι ποια θα είναι αυτή η δόση.
    Μιλήστε με την τράπεζα και δείτε τι προτείνουν από εδώ και πέρα σε κάθε σενάριο (με ή χωρίς εγγυητή) δείξτε το σε κάποιο δικηγόρο και αποφασίστε τι θα κάνετε. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι είναι καλό να πληρώνετε κάτι στην τράπεζα (τουλάχιστον τη δόση του διακανονισμού), έτσι ώστε να μην δώσετε πάτημα για αθέτηση υποχρέωσης.
    Θα χρειαστεί να έχετε μαζί σας ότι συμβάσεις έχετε υπογράψει με την τράπεζα. Του αρχικού δανείου και του διακανονισμού για να δείτε τι προβλέπει.
    Επίσης, πρέπει να κοιτάξεις τι περιουσιακά στοιχεία έχει ο πατέρας σου στο όνομά του.
    Βρες δικηγόρο. Με το φόρουμ δεν θα κάνεις δουλειά κι υπάρχει και ο κίνδυνος να πολιτικοποιηθεί η συζήτηση, ότι χειρότερο δηλαδή.
    Δεν είμαι δικηγόρος, δεν έχω καμμιά απολύτως εμπειρία με το θέμα αυτό.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας