Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έχω πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό τωρα με την σύνδεση μου, μίνι αποσυνδέσεις οι οποίες όμως δεν φαίνονται στο τεχνικό τμήμα της forthnet, και επίσης αρχίζει να συγχρονίζει στο 1/10 της ταχύτητας μετά από πολύ ώρα χωρίς restart.

    Επειδή χειροτέρευε από μέρα σε μέρα και από το 13731 δεν έβγαζα άκρη, αποφάσισα να μου στείλουν τεχνικό.
    Μερικές φορές παθαίνει αναλαμπές και λειτουργεί κανονικά για κανένα μισάωρο, συνήθως μετά από restart.
    (Οι γραμμές απ' ότι γνωρίζω ειναι της Vodafone και τις νοικιάζει η Forthnet.)

    Ήρθε λοιπόν την Δευτέρα ο τεχνικός (Τάκης) και βρήκε του κόσμου τα σφάλματα στο router μου, μετα πήγαμε στην κεντρική παροχή τηλεφωνικών γραμμών της πολυκατοικίας για να γίνει και εκεί έλεγχος. Στην αρχή δεν υπήρχαν σφάλματα, αλλά μετά από ένα δεκάλεπτο (μπράβο στο παλικάρι που έμεινε λίγο παραπάνω) άρχισε να κάνει κανονικά όσα σφάλματα έκανε και στο διαμέρισμα μου. Ηταν φανερό ότι η βλάβη ήταν εξωτερική και το δηλώσαμε για επισκευή από τον ΟΤΕ... όλα ΟΚ, έτσι νόμιζα τουλάχιστον.

    Χθες με καλούν ότι χρειάζονται κάποιες επιπλέον μετρήσεις, και στείλανε καινούργιο τεχνικό σήμερα.

    Όταν ήρθε ο νέος τεχνικός (Αλεξ) ήρθε, το μόντεμ μου δεν ήταν καν συγχρονισμένο, με ένα restart συγχρώνισε κανονικά, βγάζει ένα λάπτοπ και αρχίζει να κατεβάζει αρχεία, πολύ γρήγορα είδε πως η ταχύτητα μηδενιζε για κάποια δευτερόλεπτα.
    Φέρνει καινούργιο μόντεμ από το αμάξι, όταν το σύνδεσε και το δοκίμασε για 2 λεπτά, όλα ήταν "ΟΚ",
    βάζει πάλι το παλιό δικό μου μόντεμ, και εκεί όλα είναι "ΟΚ" για τα 2 λεπτά δοκιμής του.
    Μου λέει πως δεν υπάρχει βλάβη και ετοιμάζεται να φύγει.

    Προσπαθώ να του εξηγήσω με το καλό και με το κακό τι γίνεται, και αφού έχει γίνει μέτρηση στα καλώδια που δέχεται η πολυκατοικία από τον ΟΤΕ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΒΛΑΒΗ... όλα αυτά είναι άσκοπα κλπ. ΑΛΛΑ ΤΊΠΟΤΑ "αυτά θα τα πεις στο 13731, εγώ δεν βλέπω βλάβη" είπε και έφυγε.

    Για να ξεκαθαρίσω, οι "έλεγχοι" που έκανα ήταν να κατεβάσει αρχεία από το ftp server της nova και ping στην google. Ήθελε και μάλιστα να με βάλει να υπογράψω ότι όλα δούλευαν κανονικά με δικό τους εξοπλισμό.

    Τι μπορώ να κάνω; Δεν έχω την ψυχική δύναμη να ξανατσακωθώ πάλι μαζί τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τι περιοχή;
    Εγώ στο Μαρούσι από τις αρχές Ιανουαρίου απελπισία.
    Ειδικά τις ώρες μεγάλης αιχμής αποσύνδεση-σύνδεση

  3. #3
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό περισσότερο σαν μπούκωμα του καφαο μου φαίνεται ή καμία δυσλειτουργία κάρτας, ειδικά αν η γραμμή μια είναι μια χαρά και μια μπετωνει. Τα σφάλματα σαν σφάλματα μπορεί να έχουν πολλές αιτίες οπότε η ύπαρξη τους απλά φανερώνει την ύπαρξη προβλήματος αλλά όχι τι. Είσαι σίγουρος πως δηλώθηκε στον ΟΤΕ το πρόβλημα? Είπες πως την περιοχή την καλύπτει η Vodafone. Σου ανέφεραν κάτι για τη γραμμή σου? Αν έχει βραχυκυκλώματα ή ήταν καθαρή όταν την έλεγξε ο πρώτος τεχνικός? Το πρόβλημα συμβαίνει τυχαία ή συγκεκριμένες στιγμές της ημέρας? Άλλο ρούτερ έχεις δοκιμάσει για να βγάλουμε τελείως αυτόν τον παράγοντα από τη μέση?

    Η δοκιμή του δεύτερου τεχνικού με το άλλο ρούτερ μπορεί να σημαίνει θέμα του αρχικού σου ρούτερ αλλά και ότι απλά το πρόβλημα δεν υφίστατο όταν το δοκίμασε. Αν με άλλο μηχάνημα το πρόβλημα παραμένει σου προτείνω να ξανακαλεσεις, χωρίς τσακωμούς ή φωνές, να τους αναφέρεις ότι έχουν γίνει ήδη ενέργειες, ο πρώτος τεχνικός επιβεβαίωσε το πρόβλημα και στον κατανεμητή του κτηρίου οπότε δεν είναι θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, η αλλαγή ρούτερ επίσης δεν βοήθησε, να τους αναφέρεις timestamps όπου το πρόβλημα υφίσταται (πχ κυρίως βραδινές ώρες, μόνο πρωί, τάδε ώρα με τάδε ώρα) και να ζητήσεις να εξεταστεί πάλι σαν βλάβη δημοσίου δικτύου ή και κάρτας στο καφαο. Δεν υπάρχει λόγος να μην εξυπηρετηθεις, στην χειρότερη το αίτημα σου θα πάει στην τεχνική διεύθυνση για περαιτέρω διερεύνηση αντί να μείνει σε επίπεδο τεχνικής εξυπηρέτησης, ως κάτι που συνεχίζεται παρά τις προηγούμενες ενέργειες.

    Πάντα αποφεύγουμε υπερβολές και ψέματα όμως, δεν βοηθάνε καθόλου, για παράδειγμα αν όλα είναι θέμα ρούτερ και ισχυριστούμε πως έχουμε δοκιμάσει αλλά δύο και παραμένει για να επισπεύσουμε τον έλεγχο, μπορεί τελικά να τρέχουμε σε κύκλους και να είναι κάτι τόσο απλό. Όπως επίσης αναφορές τύπου "όλη μέρα έχω αποσυνδέσεις, το ίντερνετ σέρνεται" όταν το πρόβλημα υφίσταται λόγου χάρη περιστασιακά, δίνουμε σωστή και αναλυτική περιγραφή του προβλήματος ώστε να βοηθήσουμε τον πάροχο μας να το εντοπίσει. Κανείς δεν κερδίζει άμα δεν παρέχεται μια υπηρεσία ως πρέπει.

    Υ.Γ Έχω ξανασυναντήσει θέματα με καφαο Vodafone που μπετωνουν, δεν θυμάμαι περιοχές ή περιπτώσεις αλλά δεν είναι κάτι που δεν έχει ξανασυναντηθεί. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια γενικότερη ενημέρωση που μπορεί να ανατρέξει κάποιος για να σου πει με σιγουριά πως είναι αυτό, ούτε από την εξυπηρέτηση. Οπότε βγάζεις πρώτα απ' τη μέση κάθε άλλο παράγοντα, πολλές φορές μπορεί να είναι κάτι πολύ πιο απλό.

    - - - Updated - - -

    Μόλις παρατήρησα πως το συγκεκριμένο thread ανοίχτηκε έναν μήνα πριν, ελπίζω να είχες κάποια βελτίωση από τότε. Αφήνω την προηγούμενη απάντηση μου παρά τη νεκρανάσταση για μελλοντικό reference.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας