Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μέχρι πριν λίγες μέρες η συνεργασία 3 ip cameras ubiquiti uvc-g3 af, με τον google chrome ήταν άριστη! Εδώ και μια βδομάδα, δεν μπορώ πλέον να βλέπω το live stream μέσω του browser chrome . Το μήνυμα= unable to load -UVC-G3-live-stream. Έκανα σχεδόν 100 απεγκαταστάσεις/εγκαταστάσεις του unify video software, τίποτε... όλο και χειρότερα (στο τέλος κλείδωσαν οι κάμερες και ήθελαν ανέβασμά μου στα 4 μέτρα ύψος, για hard reset!)

    Δοκίμασα τον firefox, το ίδιο πρόβλημα! Δοκίμασα τον MS Edge και τον Opera... όλα καλά! Οι κάμερες και το stream λειτουργούν μια χαρά! Επειδή όμως συνήθισα στο interface εργασίας του chrome, είναι πάρα πολύ εξυπηρετικό, έφτασα να κάνω και φορμάτ και νέα εγκατάσταση των windows 10 pro (αγορασμένων). Θέλω να τις βλέπω μέσα από τον chrome! Τίποτε... το πρόβλημα δε λύνεται στο chrome και στον Firefox!

    Κάποια στιγμή "έχασα" και τον chrome! Δεν εμφανίζονταν οι ιστοσελίδες! Έφαγα και για αυτό δυο μέρες... τελικά το έλυσα αυτό (μέσω καθαρίσματος registry, temps, κι όπου αλλού υπήρχαν "ίχνη του (google updater) .

    Πρόσφατα κυκλοφόρησε ένα update στη java κι ένα update στα windows 10 (έκδοση 1909). Νομίζω ότι ίσως να συνέβαλλε κι αυτό - αλλά δε βρήκα στο web μαζικά μηνύματα για πρόβλημα με αυτά τα updates της java και των windows.
    Μπορεί να συνέβαλε ίσως το ότι κάποια στιγμή εγκατέστησα λογισμικό και μια κάμερα της hikvision... μπορεί κάτι να "μπλέχτηκε"!

    Κανένας άλλος με το ίδιο πρόβλημα - κι αν το έλυσε;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Λόγω της πολύ περιορισμένης χρήσης των συγκεκριμένω καμερών και γενικά των ubnt στην Ελλάδα θα πρότεινα να κοιτάξεις στο φορουμ της ubnt

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγω της πολύ περιορισμένης χρήσης των συγκεκριμένω καμερών και γενικά των ubnt στην Ελλάδα θα πρότεινα να κοιτάξεις στο φορουμ της ubnt
    Κοίταξα σε αυτά, αλλά άκρη δεν έβγαλα. Εκατοντάδες προτάσεις παρεμβάσεων, που όσες δοκίμασα, δεν έπιασαν στην περίπτωση μου. Κι είπα μήπως υπάρξει "τύχη" εδώ!

    BTW Η συγκεκριμένη μάρκα, μου φαίνεται πολύ καλής ποιότητας-τεχνολογίας-λειτουργικότητας-αποτελεσματικότητας. Απορώ που δεν την πολυχρησιμοποιούν εδώ, όπως αναφέρεις. Τώρα δοκιμάζω και μια hikvision μεγαλύτερης ανάλυσης εικόνας. Σαν ποιότητα εικόνας, σε "συνθήκες εργαστηρίου", αυτή μου φαίνεται "ανώτερη". Στην πράξη θα φανεί και η λειτουργικότητα-πρακτικότητά της.

    Το δεύτερο στη σειρά πρόβλημά μου, δηλαδη το ομαδικό "κόλλημα" όλων των καμερών (με τα πολλά setup-ξεsetup του video controller), αποδείχθηκε ότι λυνόταν με ένα απλό hard reset, στο σώμα της κάμερας-όπως το πρότειναν οι περισσότεροι-κι όχι μέσα από ψαξίματα στο λογισμικό. Ήταν όμως ψηλά κρεμασμένες, σε ύψος 3-4 μέτρων, κι ήθελαν σκάλα και ξεκρέμασμα! Κι έλεγα να το αποφύγω αυτό. Τελικά δεν το απέφυγα! Παραμένει βέβαια το πρώτο πρόβλημα που παρουσιάστηκε πρόσφατα στο σύστημά μου, του unable load stream, ΜΟΝΟ στον chrome και στον firefox, λίγα δευτερόλεπτα μετά το "πετυχημένο" άνοιγμά τους. Πρέπει να μοιάζουν σημαντικά αυτοί οι δυο browsers Αντίθετα, δεν παρουσιάζεται στον edge και τον opera! Υπάρχει δηλαδή μια "ομαδοποίηση", που μπορεί να βοηθήσει σε περισσότερο ψάξιμο. Κι αυτό το ψάξιμο βοηθάει σε εμβάθυνση γνώσης στα διάφορα δικτυακά εργαλεία!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας