Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: Pci-e versions

  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγορασα νεα καρτα γραφικων προσφατα. Εχει interface PCI Express 3.0 x16 (uses x4).
    Για οικονομικους λογους, προσωρινα, τοποθετηθηκε σε motherboard 12 ετιας με pci-e 1.0.
    Και δουλευει αψογα.
    Δυο ερωτησεις:
    1. Διαβαζω οτι ο ρυθμος μεταφορας δεδομενων στο x16 σε pci-e 1.0 ειναι οσος στο x4 στο pci-e 3.0 (4 GB/s).
    Αρα, αν την συνδεσω στο slot χ16 της παλιας μητρικης μου θα θα ισοφαρισω το χαντικαπ των 2 versions διαφοράς, θα ειναι η διακινηση ιδια;
    2. Χρειαζονται τα games αυτη την τοσο μεγαλη διακινηση των 4 gb/s; θα υπαρχει φανερο μειονεκτημα με το 1 gb/s που μου δινει το pci-e 1.0 ή 1.1 ( δεν ειμαι σιγουρος ποιο απ τα δυο εχει η μητρικη).
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Κατ'αρχήν με γειά!

    Ποια κάρτα πήρες;

    Τι μητρική και επεξεργαστή έχεις;

    Γιατί δουλεύει Χ4;

    Είσαι σίγουρος ότι είναι PCI-e 1.0; Το PCI-e 2.0 βγήκε το 2007, άλλα πράγματι η Intel άρχισε να δίνει 2.0 από το P45 και μετά, το 2008, όπως και η AMD με το SB700.

    Αν τα βλέπεις με το gpuz, άνοιξε αυτή τη σελίδα για να βάλεις load στην κάρτα και μετά δες τα νούμερα του gpuz, γιατί σε idle πέφτει η ταχύτητα του διαύλου.

    http://www.kevs3d.co.uk/dev/shaders/waves3.html

    Τώρα για τις ερωτήσεις

    1) Άχα! Άρα ξέρεις ότι την έχεις συνδέσει σε Χ4 slot, OK. Άρα προφανώς θα τη συνδέσεις στο Χ16. Τα transfers του v3 X4 είναι ίδια με το 16Χ το v1, αλλά αλλάζει το encoding στο 3, σε 128b/130b από 8b/10b, συνεπώς έχεις πολύ λιγότερο overhead στο v3. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όμως, ειδικά αν συνυπολογίσουμε την παλαιότητα του μηχανήματος.

    2) Χρηστικά, τα games δε χρειάζονται τόσο πολύ pcie bandwidth, φτάνει η κάρτα γραφικών, να έχει λάβει τα δεδομένα που θα χρειαστεί και να τα έχει αποθηκεύσει στη μνήμη της. Για αυτό η μνήμη στις κάρτες γραφικών, είναι πολύ σημαντική. Δεν παύει όμως να έχει διαφορά, όσο πιο πάνω πηγαίνεις σε hardware. Εξηγώ.

    GTX 1080 PCIe scaling

    https://www.techpowerup.com/review/n...caling/24.html

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  perfrel_1920_1080.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  22,4 KB 
ID: 211544

    Από το 100% του PCIe 3.0 X16, πάμε στο 94% του PCI 1.1 X16. To X4 3.0 είναι στο 96%, δηλαδή λίγο πιο γρήγορο, λόγω του βέλτιστου encoding, όπως είπαμε παραπάνω.

    Στον αντίποδα, μια 2080Ti παρουσιάζει το ίδιο μοτίβο.

    https://www.techpowerup.com/review/n...scaling/6.html

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  28,8 KB 
ID: 211545

    Για από Χ16 σε Χ8 έχει μόνο 3% performance hit. Δυστυχώς δεν έχουν συμπεριλάβει Χ16 σε PCie 2.0 και 1.1.

    Η 5700ΧΤ που είναι μάλιστα και v4, έχει ελάχιστες διαφορές από 4.0, σε 3.0 και τέλος σε 2.0, όλα Χ16.

    https://www.techpowerup.com/review/p...700-xt/23.html

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  14,8 KB 
ID: 211546

    Όσον αφορά το bandwidth σε σχέση με τη μνήμη της κάρτας, θα σου πρότεινα να διαβάσεις την απάντηση που έδωσα στο φίλο εδώ,

    https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post6742916

    από το "Σχετικά με την rx 5500XT 4GB...." και μετά.

    Όπως έχεις ακούσει, "ένας υπολογιστής είναι τόσο γρήγορος, όσο γρήγορο είναι το πιο αργό κομμάτι του".

    Αυτό δεν ισχύει μόνο για τα περιφερειακά, αλλά και για τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Για παράδειγμα, αν τρέξεις ένα παιχνίδι που είναι απαιτητικό σε cpu, θα αποτελέσει πρώτα η cpu το πρόβλημα. Αν είναι κυρίως απαιτητικό σε gpu, όπως τα περισσότερα, τότε θα είναι η gpu το πρόβλημα. Αν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε μνήμη γενικώς, τότε η μνήμη, κοκ.

    Αν μιλάμε λοιπόν για σύστημα 12ετίας, είναι πολύ πιθανό να έχει κάποιο θέμα ο επεξεργαστής πρώτα και μετά τα υπόλοιπα. Για αυτό ρώτησα specs.

    Ανάλογα τι σύστημα 12ετίας έχεις φυσικά. Γιατί όπως είπα και σε ένα άλλο thread που μαλλιοτραβιόμασταν , ένας i7-920 που είναι επεξεργαστής/σύστημα 12ετίας, μπορεί και τρέχει το Red Dead Redemption 2, στα 60fps, όταν συνδυαστεί με μία σύγχρονη κάρτα γραφικών, κάτι που μπορεί να γίνει άνετα λόγω της ανοιχτής αρχιτεκτονικής του PC.

    https://www.youtube.com/watch?v=vjcZScPXWkA&t=435s
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω για αυτήν την τόσο εμπεριστατωμένη απάντηση κατηγορίας sticky!
    Για άλλη μιά φορά τα εξειδικευμένα forums δείχνουν την υπεροχή τους απέναντι στις "on the go" επιλογές (f/b groups, sites,youtubers) για όποιον έχει κάποια απορία/θέμα, να γιατί δεν ξεκολλάω από δω κοντεύοντας 20 χρόνια οσονούπω
    Κι αφού βλογήσαμε τα γένια μας, πάμε στην ταμπακιέρα.

    Ναι, ξέρω ότι θα τρώω "μπουκάλι" (bottleneck) είτε από τον επεξεργαστή (E8600) είτε από την, ακριβοπληρωμένη τότε, νυν πτωχή asus p5b deluxe. Αυτή η κατάσταση όμως, όπως προανέφερα, θα είναι προσωρινή ( θέλω να ελπίζω).

    Προς το παρόν η cpu περνάει τα system requirements για τα παιχνίδια που συνήθως παίζω (strategy, rpg). Με προσθήκη μνημών στο όριο που έχει η μητρική (8Gb) και με ήσυχο o/c στα 4000 Mhz, δίνει ικανοποιητικές αποδόσεις για τις δικές μου απαιτήσεις με 12,4 στο super pi και δυνατό single thread. Και αυτό είναι το σημαντικότερο για μένα επειδή δουλεύω με εφαρμογές επεξεργασίας ήχου που ζητούν ισχυρό μονό πυρήνα. Το μάρκετιγκ βέβαια μας παρασύρει αλλού,καλά κάνει άμα υπάρχουν εφαρμογές που απασχολούν 16 ή 32 πυρήνες, εφαρμογές τις οποίες χρησιμοποιεί ο χρήστης.
    Το θέμα είναι να εξοικονομείται χρόνος από τις εφαρμογές που ήδη τρέχουμε, κι όταν κάνω normalizing με το mp3 gain που απασχολεί έναν μόνο πυρήνα δεν βλέπω λόγο γιατί να πάω σε ryzen.

    Εξαιρετικά διαφωτιστικοί οι πίνακες που παραθέτεις από το techpower δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης. Εδώ, βέβαια, να πούμε ότι πρόκειται για ακριβές υλοποιήσεις που χρησιμοποιούν όλο το slot ήτοι και το x16. Αναφέρομαι στην 1080, 1070ti και 2080. Η δική μου κάρτα (GT 1030) στα specs αναφέρει ότι χρησιμοποιεί τις 4 παρόδους (uses x4).
    Αν η κάρτα μου χρησιμοποιεί x4, λογικά θα έχει επαφές για x4, με άλλα λόγια δεν θα χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα "καλώδια" (παρόδους). Προφανώς η κάρτα δεν χρησιμοποιεί μεγαλύτερο εύρος ζώνης από PCI-E v.3.0 x4. Απλά στο παλιό μου motherboard θα λειτουργεί σε PCI-E v1.0 x4 . Το υπόλοιπο κομμάτι μένει ανενεργό. Γι' αυτό και το αμέσως επόμενο ερώτημά μου είναι αν χρησιμοποιούν τα παιχνίδια όλο αυτό το bandwidth. Αυτό πώς μπορούμε να το δούμε άραγε; Δεν αναφέρεται στα reqs.
    Το windows experience index δίνει 7.0 για cpu, 7.0 για ram και 7.7 για gpu με τον ssd στο απόλυτο 7,9.
    Όχι κακό για mobo 12ετίας, μακάρι όμως να υπήρχε εφαρμογή να προσομειώνει bottlenecks από benchmarks.
    Φίλε, σε ευχαριστώ και πάλι. Με διαφώτισες με ότι απορίες είχα περί pci-e. Τώρα μένει να δούμε αν το αναμενόμενο pci-e 4.0 θα είναι αξιοποιήσιμο ή πεταμένα λεφτά.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Να'σαι καλά φίλε μου.

    Μάλιστα λοιπόν, μιλάμε για 1030 που όντως είναι wired X4. Σωστά τα λες. Θα δουλεύει Χ4, με το PCIe revision που υποστηρίζει η μητρική σου.

    To πόσο bandwidth χρησιμοποιούν τα παιχνίδια, είναι εύκολο να το δεις. Μπορείς να κατεβάσεις το gpuz, να το τρέξεις, να πας στο sensors, να τρέξεις το παιχνίδι σου, να παίξεις λίγη ώρα και μετά να γυρίσεις να δεις το "bus interface load".

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα από τον δικό μου υπολογιστή.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  jedi_fallen_order_8600k_1070_gpuz_busload.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  286,2 KB 
ID: 211565

    Όπως θα δεις, τρέχοντας το σύγχρονο και βαρύ Jedi Faller Order, το bus interface έφτασε μέχρι 2%. Τουλάχιστον για το κομμάτι που εξέτασα. Το ίδιο μπορείς να δεις σε μεγαλύτερο γράφημα, με το MSI Afterburner.

    Σε γενικές γραμμές, το bus load είναι πολύ χαμηλό, φτάνει να πληρούνται οι προυποθέσεις που σου είπα παραπάνω. Δηλαδή να μη χρειάζεται να πηγαινοφέρνει δεδομένα η κάρτα γραφικών, από και προς τη κεντρική μνήμη. Η δική μου κάρτα έχει 8GB και έχει φορτώσει όλα τα δεδομένα που χρειάζεται, για αυτό το bus load είναι πολύ χαμηλό, μιας και αφού φορτωθούν τα βαριά δεδομένα (γραφικά), το μόνο που χρειάζεται να στείλει το σύστημα, είναι οι εντολές του επεξεργαστή, που αναλογικά είναι τίποτα.

    Στη δική σου κάρτα, αλλά και σε όλες τις κάρτες που ίσως φτάσουν σε κατάσταση αντιμετώπισης, έλλειψης δεδομένων, αυτά θα χρειαστεί να σταλούν μέσω του PCIe bus, και όσο πιο γρήγορο, τόσο το καλύτερο. Για αυτό σου έκανα την παραπομπή στην περίπτωση της rx5500 4GB στο προηγούμενο post.

    Σε γενικές γραμμές, το vibe που παίρνω από εσένα, είναι ότι έχεις ελαφριές απαιτήσεις, οπότε αυτά που θα παίξεις είναι συγκεκριμένα, οπότε δε θα έχεις θέμα.

    Εξομειώση σε βαρυ gaming συνθήκες, κάνει το 3dmark, που έχει και ranking για να δεις που παίζει το σύστημα σου, σε σχέση με άλλα υπολογιστικά συστήματα, αλλά δε νομίζω ότι θα αντικατοπτρίζει τις ανάγκες σου. Είναι πολύ πιο βαρύ από αυτά που ασχολείσαι.

    Το windows experience index είναι παρωχημένο εδώ και πολλά χρόνια. Μη του δίνεις σημασία.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας