Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50

Θέμα: FTTH -PING- GAMING

  1. #31
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κάνεις ενα tracer route όπως σου είπανε πιο πάνω

    Πχ δοκίμασε ενα tracert 8.8.8.8
    εμένα με adsl24 (9-10 Μbps στην ουσία) μου βγάζει 69ms όταν κάνω tracert

    και 29ms όταν το κάνω με το pingtool

    τρελό δεν είναι;

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 4Kings Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ το βρήκα
    Ξαναδοκίμασε το μερικές φορές, το καλύτερο θα ήταν να μπορείς να το δοκιμάσεις με καλώδιο, σε εμένα με ασύρματο έχω 1ms μέχρι το router και μετά 4ms με το πρώτο Hop, Με καλώδιο όλα είναι στο 1ms

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα με adsl24 (9-10 Μbps στην ουσία) μου βγάζει 69ms όταν κάνω tracert

    και 29ms όταν το κάνω με το pingtool

    τρελό δεν είναι;
    γιατί ακολουθεί διαφορετική διαδρομή για να φτάσει στο 8.8.8.8, εμας μας ενδιαφέρει τώρα εδώ το Ping για τα πρώτα 2 με 3 Hops

  3. #33
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων


    γιατί ακολουθεί διαφορετική διαδρομή για να φτάσει στο 8.8.8.8, εμας μας ενδιαφέρει τώρα εδώ το Ping για τα πρώτα 2 με 3 Hops
    το pingtool προφανώς έχει το δικό του routing,
    υπάρχει τρόπος να επιλέγουμε το routing όταν συνδεόμαστε με κάποιον server;

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    το pingtool προφανώς έχει το δικό του routing,
    υπάρχει τρόπος να επιλέγουμε το routing όταν συνδεόμαστε με κάποιον server;
    Δεν έχει το Ping tool δικό του routing, δεν μπορεί άλλωστε να το αλλάξει, ο 8.8.8.8 δεν είναι σε ενα σημείο,

    Where are your servers currently located?

    Google Public DNS servers are available worldwide. There are two answers to this question, one for clients and another for the DNS servers from which Google Public DNS gets the answers it returns to clients.

    When clients send queries to Google Public DNS, they are routed to the nearest location advertising the anycast address used (8.8.8.8, 8.8.4.4, or one of the IPv6 addresses in 2001:4860:4860:. The specific locations advertising these anycast addresses change due to network conditions and traffic load, and include nearly all of the Core data centers and Edge Points of Presence (PoPs) in the Google Edge Network.

    Google Public DNS sends queries to authoritative servers from Core data centers and Google Cloud region locations. Google publishes a list of the IP address ranges Google Public DNS may use to query authoritative DNS servers (not all the ranges in the list are used). You can use it for geo-location of DNS queries lacking EDNS Client Subnet (ECS) data, and to configure ACLs to allow higher query rates from Google Public DNS.

    In addition to this FAQ, Google also publishes the list as a DNS "TXT" record. Google updates both sources weekly with additions, modifications, and removals. Each IP address range entry includes the IATA code for the nearest airport. Automation for GeoIP data or ACLs should get this data via DNS, not by scraping this web page (see below for an example).
    Οχι εσύ δεν μπορείς να αλλάξεις routing

  5. #35
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Με ένα managed switch (μεταγωγεας δικτύου) κερδίζουμε κάτι στη γραμμή μας;
    Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο υπάρχον pon(nokia)+speedport modern της cosmote?

  6. #36
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 4Kings Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα managed switch (μεταγωγεας δικτύου) κερδίζουμε κάτι στη γραμμή μας;
    Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο υπάρχον pon(nokia)+speedport modern της cosmote?
    Λοιπον, επειδή βλέπω ότι ψάχνεις ακόμα το θέμα και επειδή ξέρω από αυτά γιατί είμουν και εγώ στην θέση σου και είμαι (γιατί παίζω εδώ και 10 χρόνια) η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι όχι. Το switch ουδεμία σχέση έχει με το ping εκτός και αν έχεις δίκτυο με πολλά pc στο σπίτι σου και θες να μοιράζεται με συγκεκριμένο τρόπο το bandwidth κλπ και για κάποιο λόγω θέλεις hardware network switch και δεν σου κάνει το software routing από το router σου. Όσον αφορά το modem του ΟΤΕ, δεν έχω προσωπικά FTTH στο σπίτι μου γιατί δεν έχει έρθει ακόμα στην πόλη μου, ωστόσο από όσο ξέρω στο FTTH τον εξοπλισμό του παρόχου δεν γίνεται να τον αλλάξεις με δικό σου γιατί είναι προρυθμισμένος για το δίκτυό του. Μπορείς απλά να κουμπώσεις δικό σου router από πίσω αν πιστεύεις πως φταίει το router του ΟΤΕ. Ωστόσο αν παίζεις με καλώδιο και δεν έχεις και άλλες συσκευές να βλέπουν Netflix ή να κατεβάζουν αβέρτα, τότε όλα τα router το ίδιο είναι λίγο πολύ με <1ms καθυστέρηση από την κονσόλα σου μέχρι το router. Επομένως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εφόσον οι σερβερς του CoD και του Overwatch είναι κεντρική ευρώπη.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγοράσεις ένα Netgear router με Duma OS, το οποίο σου επιτρέπει να "διαλέξεις" σε ποιον server θες να συνδεθείς. Ωστόσο ακόμα και αυτό δεν πρόκειται να σου γλιτώσει πάνω από 5ms στην καλύτερη.
    Εγώ επειδή έχω και PS4 έχω τέτοιο router στην VDSL100 γραμμή μου. Έκανε 200 ευρώ όταν το πήρα πέρισι από amazon. Η γνώμη μου είναι πως για την Ελλάδα το router αυτό είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Ο λόγος είναι πως και έτσι και αλλιώς σε servers στην κεντρική ευρώπη θα μπεις είτε με το ρουτερ είτε χωρίς. Εγώ ας πούμε έχω ping 53 με Φρανκφουρτη, 53 με Λονδίνο, 55 με Παρίσι, 50 με Άμστενταμ. Απλά βάζω το ρουτερ να με συνδέει πάντα με Ολλανδία και γλυτώνω τα 3 ms από το να άφηνα το παιχνίδι να με βάλει όπου θέλει. Ωστόσο η διαφορά στο παιχνίδι είναι σχεδόν ανύπαρκτη και για αυτά τα 3ms για να τα γλυτώνω σου ξαναλέω έδωσα 200 ευρώ. Αν έμενες τώρα κάπου που σε κάποιον server κολλούσες 20ms ενώ σε έναν άλλο 40ms, τότε ναι θα άξιζε το Netduma. Εδώ για Ελλαδιστάν δεν κάνει τίποτα. Δηλαδή δεν λένε ψέματα οι streamers που το χρησιμοποιούν, απλά εδώ στην Ελλάδα δεν βοηθά γιατί και να θελες δεν υππάρχουν servers για να σε βάλει εδώ κοντά κάπου. Και επίσης παιχνίδια της Activsion δεν χρησιμοποιούν πλέον peer to peer πρωτόκολλα αλλά θέλουν με το ζόρι να σε πετάνε σε official servers. Ας πούμε κάποτε στο CoD4 πριν 10 χρόνια με peer to peer παίζαμε μόνο Έλληνες και με την τότε ελεηνή γραμμή που είχα ADSL24 inteleaved που έπιανε μόνο 4mbps και δεν έμπαινε fast path λόγω 1,5km απόσταση από το AK και με σάπια καλώδια στην γειτονιά και έπαιζα με ping 30ms στην Ελλάδα μέσα και κόλλαγε ελάχιστα για τα τότε δεδομένα. Σήμερα με VDSL100 Fast Path από καμπίνα σα 50 μέτρα από το σπίτι μου και κολλάω και εγώ 50 και 60ms επειδή απλά με πετάει πάντα κεντρική ευρώπη.

    Αρκετά ωστόσο κούρασα με τις ιστορίες μου. Λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εκτός και αν:
    Λύση 1: Μετακομίσεις κεντρική Ευρώπη και παίζεις με μονοψήφια ping όπως οι μεγάλοι youtubers (που ξέρεις μπορέι να κάνεις και καριέρα )
    Λύση 2: Δίνεις 200 ευρώ και παίρνεις Netduma (Θα σου γλυτώσει 5ms το πολύ, και πάλι θα παιθαίνεις από τους ξένους πριν τους δείξει η οθόνη, τι 60ms τι 65 και τα δυο νούμερα χάλια είναι στις μέρες μας )
    Λύση 3: Παίζεις σε pc όπου σου έχει να διαλέγεις servers και σου δίχνει το ping σε νούμερο στην οθόνη, ip που συνδέεσαι και άλλα τέτοια nerdy stuff χωρίς να χρειάζεσαι Netduma, ωστόσο ένα αξιοπρεπέες pc για να στηθεί θέλει και αυτό κοντά στο χιλιάρικο στην καλύτερη)
    Λύση 4: Αξιοποιείς την 200αρα σου σύνδεση να βλέπεις ταινίες στο Netflix (και μένεις εκεί παρατόντας το άθλημα που δεν υπάρχει στη χώρα μας), ή παίζεις άλλα games π.χ. στρατηγικής turn based που δεν παίζει ρόλο το ping

    Αυτά τα ολίγα.

  7. #37
    Εγγραφή
    23-08-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Μπορεί μελλοντικά να με έσωσες από gaming router

    Εγώ πλέον έχω σταθερά να παίζει το ping από 54εως 61-62 με μέσω όροφο 58-60 και χθες πχ που συνδέθηκε η γυναίκα Netflix ενώ έπαιζα (με την παλιά γραμμή κάτι τέτοιο ήταν απαγορευτικό) το ping έμεινε σταθερό στις τιμές του.

    Με λίγα λόγια μέσα από τα δικά σου "πολλά" (...και σε ευχαριστώ) λεγόμενα η γραμμή μου παίζει άριστα σύμφωνα με τις αποστάσεις των σέρβερ ,οπότε δεν ασχολούμαι ξανά με ρούτερ, σουίτς, qos,dns και τέτοια ψιψιψινια απλά αράζω και απολαμβάνω ότι έχω...

    Κοίτα κάνω και κάτι παλαβά ώρες ώρες και ακούω το βρισίδι της ζωής μου γιατί νομίζουν ότι έχω aimbot ,ο Barb3rian1981 είμαι στην φωτο, οπότε δεν είναι ότι παίζω και χάλια, απλά είμαι ψειρας και κολλάω με μ@λακιουλες, ψάχνω πάντα να έχω το καλύτερο δυνατό.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200217_131413.jpg  


  8. #38
    Εγγραφή
    20-02-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 4Kings Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήρα την εξυπηρέτηση και τους ρώτησα αν υπάρχει fast path για την ftth μου και μου είπαν οχι άπλα φταίει ο σερβερ του παιχνιδιού και όχι η γραμμή.
    Εγώ πάλι που επικοινώνησα με 13888 και ζήτησα fastpath μου είπαν ότι το περνάνε σαν αίτημα ( δεν μπορούν να δουν στοιχεία της FTTH στην καρτέλα πελάτη) . πριν με VDSL 50 (fastpath) είχα 6 ms (1sthop) τώρα με την ftth κυμαίνεται από 2-7 ms (interleaved)
    Όσο αφορά το cod mw πρέπει να έχεις NAT Open.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insotas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι που επικοινώνησα με 13888 και ζήτησα fastpath μου είπαν ότι το περνάνε σαν αίτημα ( δεν μπορούν να δουν στοιχεία της FTTH στην καρτέλα πελάτη) . πριν με VDSL 50 (fastpath) είχα 6 ms (1sthop) τώρα με την ftth κυμαίνεται από 2-7 ms (interleaved)
    Όσο αφορά το cod mw πρέπει να έχεις NAT Open.
    Δεν υπάρχει fast και interleaved στην οπτική.

  10. #40
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει fast και interleaved στην οπτική.
    δηλαδή δεν μπορούμε ζητήσουμε να έχουμε καλύτερο Ping από αυτό που μας προσφέρουν αρχικά όταν ενεργοποιούν την ftth στο σπίτι μας;;

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή δεν μπορούμε ζητήσουμε να έχουμε καλύτερο Ping από αυτό που μας προσφέρουν αρχικά όταν ενεργοποιούν την ftth στο σπίτι μας;;
    Μπορείς να ζητήσεις ότι τραβάει η ψυχή σου, αυτό είναι άλλο θέμα.
    Αλλά το fiber δεν έχει fast και interleaved το όποιο στην περίπτωση της xdsl τεχνολογίας το είχαμε λόγο των λαθών σε μια γραμμή λόγω παρεμβολών.
    Αυτό που σε άλλο θέμα λέμε πως στην FTTH ή κάνεις σύνδεση ή όχι, δεν έχει κάτι ενδιάμεσο που να έχει και λάθη στην μεταφορά.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-02-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σε άλλο θέμα λέμε πως στην FTTH ή κάνεις σύνδεση ή όχι, δεν έχει κάτι ενδιάμεσο που να έχει και λάθη στην μεταφορά.
    Δλδ ο τεχνικός του ISP μου και της εταιρίας που εγκαταστήσαν την οπτική μου έλεγαν βλακείες. Έχεις ένα δίκιο όμως . h FTTH εναι από default fast. σε αντίθεση με την FTTC / vectoring (λογω χαλκου απο καμπινα στο home) που εκεί μπαίνει σε auto και μέσω DLM σε βάζει σε interleaved η non - interleave (fastpath) ανάλογα με την ποιότητα της γραμμής σου.
    Πηγή: https://community.bt.com/t5/BT-Fibre.../td-p/1853744#

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insotas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ο τεχνικός του ISP μου και της εταιρίας που εγκαταστήσαν την οπτική μου έλεγαν βλακείες. Έχεις ένα δίκιο όμως . h FTTH εναι από default fast. σε αντίθεση με την FTTC / vectoring (λογω χαλκου απο καμπινα στο home) που εκεί μπαίνει σε auto και μέσω DLM σε βάζει σε interleaved η non - interleave (fastpath) ανάλογα με την ποιότητα της γραμμής σου.
    Πηγή: https://community.bt.com/t5/BT-Fibre.../td-p/1853744#
    Να το ξαναπώ, το Interleaved-fast είναι κάτι που υπάρχει στο xdsl κομμάτι, δεν υπάρχει στο FTTH

  14. #44
    Εγγραφή
    20-02-2013
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το ξαναπώ, το Interleaved-fast είναι κάτι που υπάρχει στο xdsl κομμάτι, δεν υπάρχει στο FTTH
    που το έχεις δει αυτό ? το έχει αναφέρει κάποια εταιρία ? ένας τεχνικός cosmote και ένας intracom είπαν έχει. και με το support όπως ανέφερα έχει περαστεί ως αίτημα.
    Νομίζω ακούγεται λογικό να εμπιστευτώ τον τεχνικό και όχι έναν mod σε κάποιο forum έτσι. Ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει.

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από insotas Εμφάνιση μηνυμάτων
    που το έχεις δει αυτό ? το έχει αναφέρει κάποια εταιρία ? ένας τεχνικός cosmote και ένας intracom είπαν έχει. και με το support όπως ανέφερα έχει περαστεί ως αίτημα.
    Νομίζω ακούγεται λογικό να εμπιστευτώ τον τεχνικό και όχι έναν mod σε κάποιο forum έτσι. Ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει.
    Εδώ το μόνο που βλέπω είναι έναν απλό χρήστη με 5 μηνύματα να λέει οτι του είπανε οι τεχνικοί πως έχει χωρίς κάποια απόδειξη.
    Ναι όντως ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να λέει οτι θέλει, αυτό δεν το κάνει βέβαια και πραγματικότητα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 20-03-20 στις 00:05.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας