Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Memtest86+ 5.01

  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατα αύξησα τη ram χωρητικότητα αντικαθιστώντας τα 4x1gb με αντίστοιχα 4x2gb.
    Πρώτη δουλειά ήταν να τρέξει το memtest. Φυσικά το προγραμματάκι αυτό μου ήταν γνώριμο από παλιά.
    Μοιράζομαι ωστόσο αυτή την τελευταία εμπειρία μου μαζί του για να μου πείτε τις δικές σας απόψεις, κάποιες ιδέες, συστάσεις κλπ


    Σε πρώτη φάση το τρέχω για ένα πέρασμα (1 pass).
    Επειδή η μητρική μου είναι παλιά, ήθελα να δω και εάν κάποιο slot έχει βγει off.


    Τελικά πιο πολύ με μπέρδεψε το τεστ παρά με διαφώτισε.
    Παραθέτω ενδεικτικά κάποια γεγονότα:
    Ξεκινάω τοποθετώντας μόνο ένα dimm τη φορά.


    Στο δεύτερο slot χτυπάει η geil.
    Τη βάζω στο τρίτο, όλα οκ.


    Μπαίνει η mushkin στο δεύτερο slot, όλα καλώς.


    Μια supertalent βολτάρει επιτυχώς στο πρώτο και στο δεύτερο slot για να ξεφτιλιστεί κρασάροντας στο τέταρτο.
    Το τέταρτο slot έβγαλε τη ρετσινιά της υποψίας από πάνω του υποδεχόμενο με επιτυχία corsair και mushkin.


    Όπου έβγαινε error, το πολύ 1 ανά τεστ, το err-bits έβγαζε είτε 00000010 είτε 00100000.
    Να σημειώσω επίσης ότι όταν έβαζα μόνο ένα dimm , το ένα πέρασμα ολοκληρωνόταν σε περίπου 10 λεπτά. Όταν έβαλα και τις 4 μνήμες, στα slots της αρεσκείας τους παρακαλώ(!), παρότι σε channel, το pass δεν είχε ολοκληρωθεί ούτε σε 5 ώρες!
    Το επόμενο πρωί έλαβα ένα error χωρίς όμως να μου λέει πιό από τα 4 κλώτσησε.
    Χμμ, το τρεξα από cd...μήπως μέσω usb boot θα έγραφε κανα log;


    Σαν επιδόρπιο κεραστήκαν και ένα primetest95 (large fft) που διασκέδασε και τα 4 "κορίτσια" για περίπου μία ώρα χωρίς να δυστροπήσουν.


    Τρελά κι ακατανόητα όλα αυτά για την γερασμένη μου ψυχή. Δεν είναι αρκετό το ένα πέρασμα; Αν περάσουν 20 pass και χτυπήσουν στο 21o πρέπει να ανησυχήσω ή να σκεφτώ ότι απλά ζεστάθηκαν;
    Όταν πάλι, δεν καταφέρνουν να βγάλουν ούτε ένα...Μήπως θέλουν λίγο ρευματάκι παραπάνω; Όχι δεν είναι υπερχρονισμένες.
    Γνώμες, παρατηρήσεις, προτροπές ευπρόσδεκτες.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mήπως να τις δοκίμαζες και σε άλλη μητρική;; το
    Επειδή η μητρική μου είναι παλιά.....
    μου δημιουργεί υποψίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τρελά κι ακατανόητα όλα αυτά για την γερασμένη μου ψυχή. Δεν είναι αρκετό το ένα πέρασμα; Αν περάσουν 20 pass και χτυπήσουν στο 21o πρέπει να ανησυχήσω ή να σκεφτώ ότι απλά ζεστάθηκαν;
    Όταν πάλι, δεν καταφέρνουν να βγάλουν ούτε ένα...Μήπως θέλουν λίγο ρευματάκι παραπάνω; Όχι δεν είναι υπερχρονισμένες.
    Γνώμες, παρατηρήσεις, προτροπές ευπρόσδεκτες.
    Καλό είναι να κάνεις και κάποιο καθάρισμα στις επαφές και στις μνήμες, αλλά και στα slots

    Αν έχεις σπρέι καθαρισμού επαφών τότε κάνεις τα προβλεπόμενα, φυσικά χωρίς να υπάρχει ρεύμα κάπου, ψεκάζεις επαφές και slot, και μετά κάνεις και μερικά βάλε βγάλε στο κάθε slot με κάποιο dimmακι, επαναλαμβάνεις μερικές φορές, αφήνεις να στεγνώσει και φυσάς καλά να φύγουν ότι κατάλοιπα μπορεί να έχουν μπεί στο slot.

    Ακόμα αν κατάλαβα κάλα τα dimmakia είναι διαφορετικά;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.961
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Θέλει υπομονή και βάλε-βγάλε.
    Εν τω μεταξύ αν τα dimms είναι διαφορετικά,
    και με διαφορετικά timings, είναι ακόμα πιο δύσκολο (υποθέτοντας πάντα ότι τα ίδια τα dimms είναι ok...).
    Κάποιες μητρικές/chipset δεν θα έχουν πρόβλημα,
    κάποιες είναι πιο δύστροπες.
    Εδώ κάτι φορές παρουσιάζονται προβλήματα με dims που είναι εντός compatibility list,
    επειδή τα chips βγήκαν άλλη βδομάδα από το fab.
    Κάποια mobo θα υποστηρίζουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα (πχ μόνο single-sidded dimms).
    Έχεις κοιτάξει το manual για τα σχετικά?

    Τι θα έκανα:

    Θα έβαζα το τελευταίο bios,
    θα του έκανα ένα reset στα defaults, και:

    1. θα έβρισκα τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή (τα timings του πιο αργού dimm),
    και θα τα ρύθμιζα όλα σε αυτήν την ταχύτητα.
    Με τα spd timmings πολλές φορές μπερδεύονται οι μητρικές.

    2. Αν είχα την δυνατότητα θα δοκίμαζα άλλη μητρική.

    3. Αν πάλι δεν παίζει, μάλλον θα έβρισκα ένα σετάκι matched dimms 4x2 από e-bay κλπ,
    που να είναι δοκιμασμένο (hql) και θα ήλπιζα να είμαι τυχερός.

    4. Αν πάλι δεν παίζει ή το αφήνεις, ή είναι καιρός για αναβάθμιση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να κάνεις και κάποιο καθάρισμα στις επαφές και στις μνήμες, αλλά και στα slots

    Αν έχεις σπρέι καθαρισμού επαφών τότε κάνεις τα προβλεπόμενα, φυσικά χωρίς να υπάρχει ρεύμα κάπου, ψεκάζεις επαφές και slot, και μετά κάνεις και μερικά βάλε βγάλε στο κάθε slot με κάποιο dimmακι, επαναλαμβάνεις μερικές φορές, αφήνεις να στεγνώσει και φυσάς καλά να φύγουν ότι κατάλοιπα μπορεί να έχουν μπεί στο slot.

    Ακόμα αν κατάλαβα κάλα τα dimmakia είναι διαφορετικά;
    Εξαιρετική ιδέα μου δωσες! Σπρέυ καθαρισμού επαφών, όποιο βρω (στην αποθήκη βρήκα ένα teslanol Lektro Clean, κάνει; ) ή υπάρχουν ποιότητες κι εδώ; δεν το έχω ξαναεπιχειρήσει από φόβο. Με την ευκαιρία, ο πεπιεσμένος αέρας θα κανε δουλειά;
    Ναι, τα dimmakia είναι διαφορετικά, μνήμες DDR2 υπάρχουν σωρό, τόσο παλιές που είναι. Πιό πολύ για να τσεκάρω τα slots παρά για να επιλέξω επειδή οι επιλογές στα 2gb είναι συγκεκριμένες. Πήρα από το ebay 2 Mushkin 996760 από περίπου 10€ έκαστη αλλά η μία μου βγήκε ψόφια. Έτσι συνέχισα με το κίτρινο shop όπου βρήκα μια , ας πούμε ίδια καινούργια με 17€ (λέει mushkin 991760 (996760)) που το cpu-z μου την αναγνωρίζει ως Avant technology στο πεδίο Manufacturer ενώ στο διπλανό slot κάθεται η εκ Λιθουανίας 996760, μεταχειρισμένη αλλά αυθεντική( Στο δεύτερο κανάλι κούμπωσαν 2 Geil με τα ίδια στοιχεία όπως οι Mushkin (5-5-5-15 οι Geil αλλά για χάρη των Mushkin τις έκανα 5-5-5-18, σαχλαμάρες δηλαδή). Oi Geil πάνε καλά αλλά δεν έχουν ψύκτρα και γενικά είναι τόσο εύθραυστες που φοβάμαι με το βάλε βγάλε ότι θα βγάλουν ρινίσματα!
    Στα 1,8 Volt θέλει ο κατασκευαστής τους να δουλεύουνε, δεν δοκίμασα (ακόμα) να τις τσιμπήσω λίγο ένεκα που δεν χρειάστηκε ούτε στο o/c (Bus speed από 333 στο 400 με 1:1 και εύκολη ανάβαση για τον θρυλικό Ε8600 στα 4 Ghz και κάτω από 12 sec στο Pi)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει υπομονή και βάλε-βγάλε.
    Εν τω μεταξύ αν τα dimms είναι διαφορετικά,
    και με διαφορετικά timings, είναι ακόμα πιο δύσκολο (υποθέτοντας πάντα ότι τα ίδια τα dimms είναι ok...).
    Κάποιες μητρικές/chipset δεν θα έχουν πρόβλημα,
    κάποιες είναι πιο δύστροπες.
    Εδώ κάτι φορές παρουσιάζονται προβλήματα με dims που είναι εντός compatibility list,
    επειδή τα chips βγήκαν άλλη βδομάδα από το fab.
    Κάποια mobo θα υποστηρίζουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα (πχ μόνο single-sidded dimms).
    Έχεις κοιτάξει το manual για τα σχετικά?

    Τι θα έκανα:

    Θα έβαζα το τελευταίο bios,
    θα του έκανα ένα reset στα defaults, και:

    1. θα έβρισκα τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή (τα timings του πιο αργού dimm),
    και θα τα ρύθμιζα όλα σε αυτήν την ταχύτητα.
    Με τα spd timmings πολλές φορές μπερδεύονται οι μητρικές.

    2. Αν είχα την δυνατότητα θα δοκίμαζα άλλη μητρική.

    3. Αν πάλι δεν παίζει, μάλλον θα έβρισκα ένα σετάκι matched dimms 4x2 από e-bay κλπ,
    που να είναι δοκιμασμένο (hql) και θα ήλπιζα να είμαι τυχερός.

    4. Αν πάλι δεν παίζει ή το αφήνεις, ή είναι καιρός για αναβάθμιση.
    Για τα timings, όπως προανέφερα, τα εναρμόνισα από το bios στα χαμηλότερα αποδεκτά από όλες τις μνήμες ήτοι 5-5-5-18.
    Τα QVL στα site των μητρικών είναι τόσο ελάχιστα σε σχέση με τις μάρκες και τα μοντέλα που κυκλοφορούν που τα θεωρούσα πάντα απαράδεκτα και άνευ σημασίας. Κατά την Asus πχ θα πρεπε να βάζω ντε και καλά kingston. Όοοχι.
    Το ebay τελευταία έχει βαρέσει απέλαση όσον αφορά τις ddr2. Ήθελα να περάσω στα 8 GB, να βάλω κι έναν ssd και it is done! Με την προσθήκη της καλύτερης cpu για το Socket T, τον θρυλικό Ε8600 με τιμή ξεφτίλα 20€ μαζί με τα μεταφορικά από Γαλλία, εντάξει, η P5B Deluxe πήρε ένα φιλί ζωής κανα δυό χρονάκια ακόμα.

    Αλλά, παιδιά, το ξέρετε, τα λάθη στις RAM είναι μη αποδεκτά. Κι αν αγνοούσα το memtest και το prime95 τόσο καιρό από έλλειψη χρόνου, διάθεσης και ενδιαφέροντος, το βρήκα μπροστά μου ακόμα και σε ένα παιχνίδι 20ετίας. Δεν μου φόρτωνε κάποια υποπεριοχή ενώ όλα έδειχνανα ότι είχε εγκατασταθεί τέλεια. Tα cd που γράφτηκαν σε κάποια σημεία χοροπηδάνε μερικά δευτερόλεπτα παρότι η ηχητική ποιότητα των αρχείων μετριέται ως εξαιρετική.
    Όχι, το google έχει δίκιο. Μνήμες με έστω και ένα λάθος πετιούνται.
    (Αφού ψηθούνε πρώτα)
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το tesanol έχει διάφορα spray, κάποια απο αυτά έχουν και λάδι, αυτά δεν μας κάνουν.
    Αν δεν είσαι σίγουρος τότε το οινόπνευμα το κλασικό και όχι η λοσίον είναι μια ασφαλή επιλογή.

    Το ότι είναι διαφορετικά μπορεί να είναι θέμα, αλλά εδώ λες πως ακόμα και μόνα τους σου βγάζουν πρόβλημα, πρώτα βεβαιώνουμε πως μόνα τους δουλεύουν χωρίς να πειράξουμε κάτι στις ρυθμίσεις στο bios και μετά πάμε στο επόμενο στάδιο

  7. #7
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οκ, δουλεύουν και μόνα τους και όλα μαζί. Να ξέρουν όσοι το επιχειρούν ότι το o/c θέλει μεγάλη υπομονή και ένα βήμα τη φορά. Πάντα ξεκινάμε με όλα απείραχτα και μετά αρχίζουμε συνήθως με το ανέβασμα στο fsb.
    Γνωρίζοντας ότι αν αλλάξουμε μία ρύθμιση θα πρέπει να σκαλίσουμε και τις άλλες. Πχ εύκολα ο E8600 πάει από 3.33 στα 4 Ghz αλλά αν αφήσουμε τα άλλα στο auto, η μητρική τα βαράει αλύπητα με τα ρεύματα, είδα 1,46 στο vcore (cpu-z) με ταβάνι κατασκευαστή το 1,35v.
    Μη έχοντας περαιτέρω υπομονή και χρόνο να διαθέσω άφησα τα timings ελεύθερα*. Aυτό έχει μια σημαντική διαφορά στις επιδόσεις κάπου 10-15% (περίπου 1 δευτερόλεπτο παραπάνω στο super pi) σε προγράμματα μονού πυρήνα ενώ, αντιστοίχως, οι διαφορές αυξάνονται σε εφαρμογές multithreading. Που σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα συνεχίσω το τζόλεμα.

    * Παρά τις προσπάθειές μου σε google, thaiphoon burner κ.α δεν μπόρεσα να βρω τα EPP ή ΧΜP για Mushkin 991760 και Geil CL5, συνεπώς δεν μπορώ να αποφύγω το trial & error, μόνο να το αναβάλλω. Τα Jedec του Cpu-Z δεν βοηθάνε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_1966 : 16-02-20 στις 17:45.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας