Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 113
  1. #16
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλή εξέλιξη αλλά θα μπορούσαν να είναι ακόμα πιο αυστηροί. Όπως με τον default αποκλεισμό των 5ψηφιων από όλα τα κινητά και να επιλέγει ο χρήστης σε ποια και αν θα δίνει πρόσβαση. Επίσης θα μπορούσαν να προσθέσουν και την πληρωμή μέσω τραπέζης σαν έξτρα βήμα.

    Θέλουν να τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά, σχεδόν καταργούν τους ταμείες από τις τράπεζες αλλά εδώ δεν?

    Προσοχή πάντως γιατί για την ώρα δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα και δεν ξέρουμε πότε θα περαστεί. Ακόμα ξεβράκωτοι είμαστε
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    σε περίπτωση μη συμμόρφωσης τι συμβαίνει; λέω τώρα εγώ........
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καταγγέλλεις και επεμβαίνουν οι αρμόδιοι. Δεν μπορούν όμως να μην συμμορφωθούν. Πλέον ο πάροχος εκκίνησης κλήσης που είναι και αυτός που χρεώνει τον τελικό χρήστη ξέρει μέσω δικών του συστημάτων (εξερχόμενο sms) αν όντως θέλει την υπηρεσία ο τελικός χρήστης.

  4. #19
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Αν η εταιρεία ΥΠΠ ενημερώσει τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας να χρεώσει κάποια SMS, είναι υποχρεωμένος ο πάροχος κινητής τηλεφωνίας να ελέγξει για την ύπαρξη SMS επιβεβαίωσης (που μπορεί να έχει σταλεί μέρες νωρίτερα) πριν προβεί στην χρέωση ή πάλι οι καταναλωτές πρέπει να αμφισβητούν στον πάροχο κινητής τηλεφωνίας τις χρεώσεις;

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και έλεγχος από κανέναν. Όλα γίνονται αυτοματοποιημένα.
    Σου στέλνει ένα δωρεάν sms ο ΥΠΠ και περιμένει δική σου θετική απάντηση (πάλι με δωρεάν sms).
    Αν απαντήσεις θετικά, προφανώς γίνεται νόμιμα εγγραφή στην ΥΠΠ και ξεκινά η αποστολή και η σχετική χρέωση των εισερχόμενων sms.

    Αν δεν στείλεις τίποτα, με τον νέο κανονισμό δεν δικαιούται να σε εγγράψει στην υπηρεσία και να σε χρεώνει μέσω του παρόχου.
    Αν παρόλα αυτά γίνει εγγραφή χωρίς την θέλησή σου, τότε μέσω του παρόχου μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι δεν εστάλη κανένα sms από εσένα και να προχωρήσεις στα περαιτέρω.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μπα, ξύπνησαν και κατάλαβαν το πάρτυ που γινόταν με τα 5ψήφια τόσο καιρό; Συγγνώμη αλλά το κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν περιλαμβάνει το τόσο αργά. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να έχουν αργήσει χρόνια για ένα τόσο μεγάλο πρόβλημα.

  7. #22
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρόλα αυτά γίνει εγγραφή χωρίς την θέλησή σου, τότε μέσω του παρόχου μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι δεν εστάλη κανένα sms από εσένα και να προχωρήσεις στα περαιτέρω.
    Φαντάζομαι πως ο πάροχος εκκίνησης κλήσης δεν θα σε χρεώσει ποτέ αν δεν υπάρχει εξερχόμενο sms που να επιβεβαιώνει την εγγραφή.

    Αλλά ακόμα και αν δεν είναι έτσι, πλέον δεν θα μπορούν να σε εγγράψουν οι ΥΠΠ και να το παίζουν τρελίτσα αφού θα φαίνεται ότι δεν είχες δώσει την συγκατάθεση σου και θα έχουν σοβαρό πρόβλημα μετά από λίγες καταγγελίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 18-02-20 στις 13:27.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι πως ο πάροχος εκκίνησης κλήσης δεν θα σε χρεώσει ποτέ αν δεν υπάρχει εξερχόμενο sms που να επιβεβαιώνει την εγγραφή.
    Κανονικά έτσι πρέπει να γίνεται. Δεν είναι δυνατόν να φτιάξουν ενα ολόκληρο σύστημα απλά για να έχεις αποδεικτικά όταν αρχίσεις τις ιστορίες με τις καταγγελίες. Πρέπει να εξαλειφθούν όλα αυτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Το συγκεκριμένο που έλαβες είναι δωρεάν και χρεωνεσαι μόνο αν απαντήσεις. Πιθανον ειναι απο το "ελληνες παντου". Τους στέλνεις σε email τον αριθμό σου και σε διαγράφουν και δεν σε ξαναενοχλούν.
    Μπα, κλασσικό 090 κόλπο είναι, τύπου "Γειά σου είμαι η Ραμόνα μοντέλο απο Ουκρανία και μόλις χώρισα".

  9. #24
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, ξύπνησαν και κατάλαβαν το πάρτυ που γινόταν με τα 5ψήφια τόσο καιρό; Συγγνώμη αλλά το κάλλιο αργά παρά ποτέ δεν περιλαμβάνει το τόσο αργά. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία να έχουν αργήσει χρόνια για ένα τόσο μεγάλο πρόβλημα.
    Τους "ξύπνησαν" οι οργανωμένες νομικές κινήσεις καταναλωτών, και η προώθηση του θέματος για παρέμβαση εισαγγελέα.

  10. #25
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι πως ο πάροχος εκκίνησης κλήσης δεν θα σε χρεώσει ποτέ αν δεν υπάρχει εξερχόμενο sms που να επιβεβαιώνει την εγγραφή.
    Αυτή ακριβώς ήταν η απορία μου. Θα έπρεπε να υπάρχει αναφορά στην τροποποίηση του κανονισμού ότι δεν θα γίνεται χρέωση από τον πάροχο εκκίνησης κλήσης πριν εξακριβώσει ότι υπάρχει SMS επιβεβαίωσης της εγγραφής. Αλλιώς, θα τρέχουμε πάλι να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό,αλλά τα λαμόγια πάντα θα βρίσκουν τρόπους.Παράδειγμα:
    https://www.kaspersky.com/blog/ginp-...-trojan/32478/
    Εγώ πάλι από την πλευρά μου θα πω, αν και το έχω ήδη πει στο άλλο νήμα με τα 5ψήφια, μεγάλη προσοχή στα permissions των εφαρμογών στο κινητό και ιδίως στα permissions που αφορούν αποστολή μηνυμάτων.. Θέλω να πιστεύω ότι καταλάβατε τι εννοώ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι από την πλευρά μου θα πω, αν και το έχω ήδη πει στο άλλο νήμα με τα 5ψήφια, μεγάλη προσοχή στα permissions των εφαρμογών στο κινητό και ιδίως στα permissions που αφορούν αποστολή μηνυμάτων.. Θέλω να πιστεύω ότι καταλάβατε τι εννοώ..
    δε το κατάλαβα αυτό, πες έχω τσιμπήσει ένα κακόβουλο app που στέλνει sms, πως θα ξέρει που και πότε να στείλει το κατάλληλο sms επιβεβαίωσης εντός μάλιστα του 5λεπτου;

  13. #28
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θα του το έχει πει ο δημιουργός του.

    Η αλλαγή ήρθε να καλύψει το κενό της εγγραφής σε ΥΠΠ μέσω διαδικτύου, όπου έβαζες το νούμερο σου, σου έστελναν με SMS ένα κωδικό, έβαζες τον κωδικό στο site και χρεωνόσουν για την υπηρεσία του site, με τα γνωστά παρατράγουδα.

    Αυτή είναι μια από τις κατηγορίες ΥΠΠ. Υπάρχουν και αυτές που γράφεσαι με εξερχόμενο sms, αυτές που καλείς αριθμό υψηλής χρέωσης κλπ. Ειδικά με τα εξερχόμενα sms έχουν καταγράφει πολλά περιστατικά απάτης σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Γενικά χτυπάνε όπως μπορούν. Πριν 15 χρόνια πχ χτυπούσαν με τους dialers. Τώρα που δεν υπάρχει μόντεμ ούτε στα μουσεία βρίσκουν άλλους τρόπους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 18-02-20 στις 22:19.

  14. #29
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα του το έχει πει ο δημιουργός του.
    πως; τεχνικά εννοώ.

  15. #30
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο εύκολος είναι να στείλει εξερχόμενο sms σε δυο τρεις υπηρεσίες. Ο πιο πολύπλοκος θα είναι, όπως σου έρχονται και σήμερα διαφορά sms εγγραφής, μόλις φτάσουν να απαντήσει στο αντίστοιχο νούμερο για εγγραφή. Δεν πιστεύω να θες σου στείλω και τον κώδικα για αυτά;

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας