Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 113
  1. #31
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστεύω να θες σου στείλω και τον κώδικα για αυτά;
    αφού γνωρίζεις πως κάνουν τη λαμογια αρκεί που έχεις ενημερώσει την ΔΔΗΕ.

  2. #32
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν χρειάζεται. Είμαι junior μπροστά τους.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε το κατάλαβα αυτό, πες έχω τσιμπήσει ένα κακόβουλο app που στέλνει sms, πως θα ξέρει που και πότε να στείλει το κατάλληλο sms επιβεβαίωσης εντός μάλιστα του 5λεπτου;
    Ψάξε στο άλλο νήμα για τα 5ψήφια, έχω αναφέρει το περιστατικό αρκετές φορές, που κατά λάθος μόλις πήγε το δάχτυλο μου στο banner επειδή κόλλησε ο browser κατά το scroll, έφυγε καρφί εξερχόμενο sms χωρίς να αποθηκευτεί.. Τότε κακώς δεν ζήτησα κίνηση εξερχομένων.. Αλλά άντε απέδειξε ότι δεν το έστειλες εσύ.. Στη τελική όμως τα χρήματα τα πήρα πίσω..
    Τώρα το πως το κάνουν; Άγνωστο.. Ίσως μέσω εντολών ΟΤΑ (Over-the-air programming) Η ίσως κάνει κάτι κάποιο app..
    Είχα διαβάσει κάτι κάπου για κάποιο app, νομίζω κάποιο σαν αυτό.. Ότι κλίκαρε μόνο του ('click fraud') πάνω στις διαφημίσεις..
    Τι να πω.. Γιαυτό προσοχή στα permissions που έχει η κάθε εφαρμογή και ειδικά στα sms/mms.. Και πάνω απ'όλα.. ΦΡΑΓΗ στα χρεώσιμα 5ψήφια..
    Πάντως το καλύτερο κατά τη γνώμη μου που έχουν να κάνουν είναι η χρέωση να γίνεται μέσω κάρτας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-02-20 στις 07:47.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το καλύτερο κατά τη γνώμη μου που έχουν να κάνουν είναι η χρέωση να γίνεται μέσω κάρτας..
    Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να δίνεις αριθμό κάρτας σε τέτοιες εταιρίες???
    Για ξανασκέψου το, και προσπάθησε να φανταστείς τα ποσά που θα κλαίει κοσμάκης...

  5. #35
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.500
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αλλά έτσι δεν θα γίνεται αυθαίρετα χρέωση μέσω της εταιρίας κινητής όπως τώρα, που είναι νόμιμα συνένοχοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hostolis : 19-02-20 στις 12:36. Αιτία: ορθογραφικό

  6. #36
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τροποποίηση του Κώδικα Δεοντολογίας βελτιώνει το πρόβλημα που παρουσιάστηκε 10 χρόνια πριν. Δηλαδή την καταχώριση ενός αριθμού κινητής σε μια ιστοσελίδα. Δεν κάνει όμως τίποτα για τη σημερινή πραγματικότητα, κατά την οποία οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα κινητά μας για τις καθημερινές εργασίες μας στο Internet.

    Αν μια εφαρμογή Android έχει πρόσβαση στον Dialer και τα SMS, τότε μπορεί να κάνει κλήσεις και να διαβάζει/στέλνει μηνύματα κατά βούληση. Με αυτή τη γνώση είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος, ότι αν π.χ. έχω εγκαταστήσει μια "αθώα" εφαρμογή για να βλέπω τον καιρό, αυτή έχει τη δυνατότητα να σκανάρει αυτόματα και στο background (δηλαδή χωρίς να βλέπω εγώ κάτι στην οθόνη μου) όλα τα SMS που λαμβάνει η συσκευή μου και να στέλνει άμεσα απαντήσεις σε όποια επιθυμεί. Μπορεί επίσης και να σβήνει όσα θέλει. Άρα, έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει να στείλει εγγραφή/ες σε όποια υπηρεσία θέλει, να απαντήσει-επιβεβαιώσει την εγγραφή/ες, χωρίς εγώ να δω το οτιδήποτε στο τηλέφωνό μου. Όταν το ανακαλύψω θα είναι αργά και το χειρότερο, ο πάροχος θα ισχυρίζεται (και δικαίως) ότι όντως ο αριθμός μου έστειλε όλα τα SMS.

    Αν μια υπηρεσία υψηλής χρέωσης θέλει να βγάλει φράγκα, μπορεί να προσεγγίσει τον δημιουργό μιας (ή περισσοτέρων) δημοφιλούς εφαρμογής Android, να τον πληρώσει αδρά και στην επόμενη ενημέρωση της εφαρμογής (που συνήθως γίνονται αυτόματα), η συσκευή μου να αποκτήσει τα παραπάνω "όμορφα" features. Όταν μου εμφανιστεί λοιπόν το παραθυράκι που με ρωτάει αν θα θέλω να δώσω δικαιώματα στην -αξιόπιστη και που χρησιμοποιώ καιρό- εφαρμογή να έχει πρόσβαση στα SMS, τί λέτε θα πατήσω;!; (Εντάξει, εγώ ξέρω τι θα πατήσω, αλλά τί πιστεύετε ότι θα πατήσει ο περισσότερος κόσμος που απλά δεν θα διαβάσει καν το μήνυμα;; Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει κάτι σαν κι αυτό; "Μου έβγαλε ένα μήνυμα που δεν καταλάβαινα τι έλεγε/δεν διάβασα κι απλά πάτησα να προχωρήσει.")

    Ελπίζουμε η ΕΕΤΤ να τροποποιήσει τον κανονισμό κατά το 2030-2040, που να βελτιώνει και το παραπάνω πρόβλημα. Και μια που είπαμε ΕΕΤΤ, το ξέρετε ότι η ΕΕΤΤ πληρώνεται από τους παρόχους χρηματικό ποσό ανάλογα με το τζίρο τους; Δηλαδή όσο πιο πολλά χρήματα βγάλει ο πάροχος, τόσα περισσότερα χρήματα θα πάρει η ΕΕΤΤ. Ο τζίρος του παρόχου από την άλλη πλευρά, εξαρτάται ΚΑΙ από τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης. Άρα κατά αναλογία μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι όσο περισσότερο δυσκολέψει η ΕΕΤΤ τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης, τόσα λιγότερα χρήματα θα αποκομίσει.

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ελπίζουμε η ΕΕΤΤ να τροποποιήσει τον κανονισμό κατά το 2030-2040, που να βελτιώνει και το παραπάνω πρόβλημα. Και μια που είπαμε ΕΕΤΤ, το ξέρετε ότι η ΕΕΤΤ πληρώνεται από τους παρόχους χρηματικό ποσό ανάλογα με το τζίρο τους; Δηλαδή όσο πιο πολλά χρήματα βγάλει ο πάροχος, τόσα περισσότερα χρήματα θα πάρει η ΕΕΤΤ. Ο τζίρος του παρόχου από την άλλη πλευρά, εξαρτάται ΚΑΙ από τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης. Άρα κατά αναλογία μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι όσο περισσότερο δυσκολέψει η ΕΕΤΤ τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης, τόσα λιγότερα χρήματα θα αποκομίσει.
    Αυτό με το ότι πληρώνεται απο τους παρόχους ανάλογα με τον τζίρο που το είδες;

  8. #38
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τροποποίηση του Κώδικα Δεοντολογίας βελτιώνει το πρόβλημα που παρουσιάστηκε 10 χρόνια πριν. Δηλαδή την καταχώριση ενός αριθμού κινητής σε μια ιστοσελίδα. Δεν κάνει όμως τίποτα για τη σημερινή πραγματικότητα, κατά την οποία οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα κινητά μας για τις καθημερινές εργασίες μας στο Internet.

    Αν μια εφαρμογή Android έχει πρόσβαση στον Dialer και τα SMS, τότε μπορεί να κάνει κλήσεις και να διαβάζει/στέλνει μηνύματα κατά βούληση. Με αυτή τη γνώση είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος, ότι αν π.χ. έχω εγκαταστήσει μια "αθώα" εφαρμογή για να βλέπω τον καιρό, αυτή έχει τη δυνατότητα να σκανάρει αυτόματα και στο background (δηλαδή χωρίς να βλέπω εγώ κάτι στην οθόνη μου) όλα τα SMS που λαμβάνει η συσκευή μου και να στέλνει άμεσα απαντήσεις σε όποια επιθυμεί. Μπορεί επίσης και να σβήνει όσα θέλει. Άρα, έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει να στείλει εγγραφή/ες σε όποια υπηρεσία θέλει, να απαντήσει-επιβεβαιώσει την εγγραφή/ες, χωρίς εγώ να δω το οτιδήποτε στο τηλέφωνό μου. Όταν το ανακαλύψω θα είναι αργά και το χειρότερο, ο πάροχος θα ισχυρίζεται (και δικαίως) ότι όντως ο αριθμός μου έστειλε όλα τα SMS.

    Αν μια υπηρεσία υψηλής χρέωσης θέλει να βγάλει φράγκα, μπορεί να προσεγγίσει τον δημιουργό μιας (ή περισσοτέρων) δημοφιλούς εφαρμογής Android, να τον πληρώσει αδρά και στην επόμενη ενημέρωση της εφαρμογής (που συνήθως γίνονται αυτόματα), η συσκευή μου να αποκτήσει τα παραπάνω "όμορφα" features. Όταν μου εμφανιστεί λοιπόν το παραθυράκι που με ρωτάει αν θα θέλω να δώσω δικαιώματα στην -αξιόπιστη και που χρησιμοποιώ καιρό- εφαρμογή να έχει πρόσβαση στα SMS, τί λέτε θα πατήσω;!; (Εντάξει, εγώ ξέρω τι θα πατήσω, αλλά τί πιστεύετε ότι θα πατήσει ο περισσότερος κόσμος που απλά δεν θα διαβάσει καν το μήνυμα;; Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει κάτι σαν κι αυτό; "Μου έβγαλε ένα μήνυμα που δεν καταλάβαινα τι έλεγε/δεν διάβασα κι απλά πάτησα να προχωρήσει.")

    Ελπίζουμε η ΕΕΤΤ να τροποποιήσει τον κανονισμό κατά το 2030-2040, που να βελτιώνει και το παραπάνω πρόβλημα. Και μια που είπαμε ΕΕΤΤ, το ξέρετε ότι η ΕΕΤΤ πληρώνεται από τους παρόχους χρηματικό ποσό ανάλογα με το τζίρο τους; Δηλαδή όσο πιο πολλά χρήματα βγάλει ο πάροχος, τόσα περισσότερα χρήματα θα πάρει η ΕΕΤΤ. Ο τζίρος του παρόχου από την άλλη πλευρά, εξαρτάται ΚΑΙ από τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης. Άρα κατά αναλογία μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι όσο περισσότερο δυσκολέψει η ΕΕΤΤ τις υπηρεσίες υψηλής χρέωσης, τόσα λιγότερα χρήματα θα αποκομίσει.
    Η περίπτωση που περιγράφεις θίχτηκε εξαρχής ως πιθανότητα. Όμως μπορεί κάποιος να ισχυριστεί εύλογα ότι αυτή η μέθοδος θα ήταν παραπλανητική και αθέμιτη. Εάν κάποιος το αποπειραθεί, θεωρώ αυτονόητο ότι θα έχει απέναντι του ΣτΚ, αλλά και την ευρύτερη Δικαιοσύνη...

    Επίσης, το ετήσιο ανταποδοτικό τέλος που εισπράττει η ΕΕΤΤ, εικάζω ότι δεν επηρεάζεται σημαντικά από τις ΥΠΠ. Αν αυτό ήταν το κίνητρο λειτουργίας της, θα ήταν πολύ πιο επιμελής στην είσπραξη προστίμων.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Έστω ότι έχω ήδη προβεί σε φραγή 5ψήφιων. Εάν λοιπόν κατά λάθος, ή επί τούτου καταχωρήσω τον αριθμό μου σε μια σελίδα, ο ΥΠΠ μου στείλει ένα δωρεάν sms και περιμένει την δική μου θετική απάντηση με SMS (έστω επίσης ότι το στέλνω, ή το "στέλνω"), με δεδομένο ότι έχω ενεργοποιημένη φραγή, τί θα γίνει;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τίποτα, αφού δεν είναι δυνατόν να δεχθείς χρεώσιμο sms μιας κι έχεις ενεργή την φραγή (και για όσο την έχεις ενεργή).

  11. #41
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα, αφού δεν είναι δυνατόν να δεχθείς χρεώσιμο sms μιας κι έχεις ενεργή την φραγή (και για όσο την έχεις ενεργή).
    Αυτό υποθέτω και εγώ, η λογική αυτό λέει. Όμως, ποιός μας λέει ότι παρόλο που υπάρχει ενεργή φραγή, η εγγραφή (μέσω δοσοληψίας sms) δεν θα θεωρηθεί (από τον πάροχο/ΥΠΠ) ως εντολή άρσης της φραγής από την πλευρά του πελάτη και αρχίσει πάλι το πανηγύρι;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #42
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο το θεωρώ και άλλο έχω εντολή από τον χρήστη.
    Ο πάροχος δεν μπορεί και δεν του επιτρέπεται να γνωρίζει τι αναφέρεται σε ένα sms (και γενικά σε οποιαδήποτε επικοινωνία). Δεν μπορεί να ξέρει τη γράφεις και αν ζητάς την εγγραφή σου σε κάποια υπηρεσία, ώστε να θεωρεί ότι ταυτόχρονα ζητάς και άρση της φραγής. Ο πάροχος απλά είναι το μέσον για την επικοινωνία.

  13. #43
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επομένως και τώρα μπορεί να χρεωθεί κάποιος που δεν έστειλε sms? Και αν το ψάξει θα έχουμε ξανά συγνώμες και εμείς σας σεβόμαστε οπότε πάρτε πίσω τα χρήματα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #44
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα;
    Τώρα (πριν την εφαρμογή της τροποποίησης του κανονισμού) δεν είναι απαιτούμενο το sms με συγκεκριμένο τρόπο εγγραφής (η τρύπα που καλύπτεται με την τροποποίηση).

  15. #45
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό υποθέτω και εγώ, η λογική αυτό λέει. Όμως, ποιός μας λέει ότι παρόλο που υπάρχει ενεργή φραγή, η εγγραφή (μέσω δοσοληψίας sms) δεν θα θεωρηθεί (από τον πάροχο/ΥΠΠ) ως εντολή άρσης της φραγής από την πλευρά του πελάτη και αρχίσει πάλι το πανηγύρι;
    αδύνατο, δε θα μπορεί να το ικαιολογησει, πρέπει να κάνει μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση σε απόρρητο περιεχόμενο που προστατεύεται από τη νομοθεσία.

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας