Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 113
  1. #46
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα;
    Τώρα (πριν την εφαρμογή της τροποποίησης του κανονισμού) δεν είναι απαιτούμενο το sms με συγκεκριμένο τρόπο εγγραφής (η τρύπα που καλύπτεται με την τροποποίηση).
    O πάροχος θα στείλει τα ευρώ στον 5ψηφιο επειδή είδε ότι από τον ZUS έφυγε ένα εξερχόμενο προς το 5ψηφιο ή επειδή έτσι του είπε ο Χ 5ψηφιος?

    Δηλαδή υπάρχει ξανά η καλή πίστη προς την κάθε εταιριούλα που ανοίγει εκεί έξω επειδή "αφού το λένε έτσι είναι" ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #47
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Από την στιγμή που στέλνεις απαντητικό sms, αποδέχεσαι την εγγραφή στην υπηρεσία ΥΠΠ.
    β. Από εκείνη την στιγμή ο ΥΠΠ θα σου στέλνει π.χ. 3 χρεώσιμα sms ανά βδομάδα.
    γ. Για να υπάρχει αυτή η χρέωση, απαραίτητα πρέπει να τα λάβεις στο κινητό από το οποίο έκανες την εγγραφή.

    Χωρίς να έχεις διακόψει την υπάρχουσα φραγή, με ποιον μαγικό τρόπο θα τα λάβεις, ώστε στην συνέχεια να χρεωθείς;
    Αν δεν έχεις διακόψει την φραγή, ενημερώνοντας σχετικά τον πάροχό σου, με ποιο δικαίωμα αυτός θα προχωρήσει στην διακοπή της;

  3. #48
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Από την στιγμή που στέλνεις απαντητικό sms, αποδέχεσαι την εγγραφή στην υπηρεσία ΥΠΠ.
    β. Από εκείνη την στιγμή ο ΥΠΠ θα σου στέλνει π.χ. 3 χρεώσιμα sms ανά βδομάδα.
    γ. Για να υπάρχει αυτή η χρέωση, απαραίτητα πρέπει να τα λάβεις στο κινητό από το οποίο έκανες την εγγραφή.

    Χωρίς να έχεις διακόψει την υπάρχουσα φραγή, με ποιον μαγικό τρόπο θα τα λάβεις, ώστε στην συνέχεια να χρεωθείς;
    Αν δεν έχεις διακόψει την φραγή, ενημερώνοντας σχετικά τον πάροχό σου, με ποιο δικαίωμα αυτός θα προχωρήσει στην διακοπή της;
    Με τον ίδιο μαγικό τρόπο που λαμβάναμε SMS χωρίς να το θέλουμε, χρόνια τώρα. Ας το θέσω διαφορετικά γιατί μάλλον "δεν μπορείς" να το γράψεις.

    Έστω ότι εγώ, δεν έχω φραγή στα 5ψηφια. Έστω επίσης, ότι από τεχνικό σφάλμα μία από τις εταιρίες μου στέλνει μήνυμα εγγραφής. Έστω επίσης ότι πάλι από τεχνικό σφάλμα η εταιρία αυτή, "βλέπει" απαντητικό μήνυμα δικό μου στα συστήματά της. Θα ξεκινήσει να με χρεώνει κανονικά ο πάροχος?

    Απλά δηλαδή το μόνο που αλλάζει είναι ότι ΑΝ ο Zus το παρατηρήσει, ΑΝ ο Zus το ψάξει και ΑΝ ο Zus ζητήσει πίσω τα χρήματα, θα είναι πιο απλό να αποδειχθεί από τον πάροχο, ότι όντως δεν έφυγε SMS από εμένα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #49
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Το έχουμε κάνει λίγο "εσύ κι ο γρύλλος σου"... Μετά την αλλαγή, χρειάζεται η ύπαρξη εξερχόμενου SMS για να αρχίσεις να χρεώνεσαι.
    Το τεκμήριο της επιβεβαίωσης μεταφέρεται στον πάροχο, ενώ πρότινος (κακώς) έπεφτε και στον πελάτη - να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

    Η αλλαγή είναι χρήσιμη, ακόμη κι αν υπάρχουν συνθήκες κάτω από τις οποίες μπορεί να γίνει κατάχρηση. Μάλιστα, σε περίπτωση κατάχρησης, τα τεκμήρια πάλι είναι πιο χειροπιαστά εις βάρος των εταιρειών ΥΠΠ ή και των παρόχων.

    Ας πάρουμε όλοι μια ανάσα, και ας περιμένουμε να δούμε πώς θα εφαρμοστεί.

  5. #50
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την αλλαγή, χρειάζεται η ύπαρξη εξερχόμενου SMS για να αρχίσεις να χρεώνεσαι. Το τεκμήριο της επιβεβαίωσης μεταφέρεται στον πάροχο, ενώ πρότινος (κακώς) έπεφτε και στον πελάτη - να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.
    θεωρώ ότι αφού άλλαξε που άλλαξε ο κανονισμός θα ήταν σκόπιμο να προβλεφθουν (έστω και σε επιπεδο διαχείρισης) όλες οι πιθανές περιπτώσεις, π.χ ο συνδρομητης να αμφισβητεί τη συναλλαγή ενώ ταυτόχρονα να υπάρχει εξερχόμενο sms επιβεβαίωσης (πχ με κακοβουλο λογισμικο-app) .

  6. #51
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον ίδιο μαγικό τρόπο που λαμβάναμε SMS χωρίς να το θέλουμε, χρόνια τώρα. Ας το θέσω διαφορετικά γιατί μάλλον "δεν μπορείς" να το γράψεις.

    Έστω ότι εγώ, δεν έχω φραγή στα 5ψηφια. Έστω επίσης, ότι από τεχνικό σφάλμα μία από τις εταιρίες μου στέλνει μήνυμα εγγραφής. Έστω επίσης ότι πάλι από τεχνικό σφάλμα η εταιρία αυτή, "βλέπει" απαντητικό μήνυμα δικό μου στα συστήματά της. Θα ξεκινήσει να με χρεώνει κανονικά ο πάροχος?

    Απλά δηλαδή το μόνο που αλλάζει είναι ότι ΑΝ ο Zus το παρατηρήσει, ΑΝ ο Zus το ψάξει και ΑΝ ο Zus ζητήσει πίσω τα χρήματα, θα είναι πιο απλό να αποδειχθεί από τον πάροχο, ότι όντως δεν έφυγε SMS από εμένα?
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ποια τρύπα κλείνει η τροποποίηση. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, για το που και με ποιον τρόπο κάνεις την εγγραφή.

    Όσον αφορά το ερώτημά σου, από την στιγμή που δεν έχεις φραγή εισερχομένων sms ΥΠΠ, κι εφόσον έχεις στείλει (ή "στείλει") sms απάντησης από το κινητό σου, τότε ο ΥΠΠ θα σου στείλει τα χρεώσιμα sms.
    Ο πάροχος σου δεν "βλέπει" τίποτα, δηλαδή αν απαντάς ή απλά γράφεις μπουρμπούτσαλα. Είναι το μέσο για να έχεις εισερχόμενα και εξερχόμενα sms και παράλληλα ο ενδιάμεσος για τις όποιες ΥΠΠ χρεώσεις.

  7. #52
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή είναι χρήσιμη, ακόμη κι αν υπάρχουν συνθήκες κάτω από τις οποίες μπορεί να γίνει κατάχρηση. Μάλιστα, σε περίπτωση κατάχρησης, τα τεκμήρια πάλι είναι πιο χειροπιαστά εις βάρος των εταιρειών ΥΠΠ ή και των παρόχων.
    Αρχίζω να πιστεύω ότι η αλλαγή είναι μία τεράστια παπάτζα. Αν έχω καταλάβει σωστά σε καμία περίπτωση δεν προτατεύεται ο χρήστης από κακκόβουλες πρακτικές και δεν εννοώ μόνο κάποια αποστολή SMS από κάποιο app.

    Εννοώ ότι αν θέλει μία εταιρία, λέει ξανά στον πάροχο

    Ο τάδε χρήστης μου έδωσε το οκ της εγγραφής. Αλήθεια σου λέω. Δώσε μου λοιπόν τα λεφτά του για τα sms που θα του σπαμάρω
    και ο πάροχος τον... πιστεύει γιατί δεν έχει ανάμειξη στην σχέση χρήστη-5ψηφιων.

    Οπότε δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα παρά μόνο, ένα παραπάνω πειστήριο από τον χρήστη σε περίπτωση που πέσει θύμα. Δηλαδή έχει ένα όπλο στην φαρέτρα, όταν θα πρέπει πάλι ο ίδιος να βγάλει το φίδι από την τρύπα, εάν υπάρξουν χρεώσεις εις βάρος του. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ποια τρύπα κλείνει η τροποποίηση. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, για το που και με ποιον τρόπο κάνεις την εγγραφή.

    Όσον αφορά το ερώτημά σου, από την στιγμή που δεν έχεις φραγή εισερχομένων sms ΥΠΠ, κι εφόσον έχεις στείλει (ή "στείλει") sms απάντησης από το κινητό σου, τότε ο ΥΠΠ θα σου στείλει τα χρεώσιμα sms.
    Ο πάροχος σου δεν "βλέπει" τίποτα, δηλαδή αν απαντάς ή απλά γράφεις μπουρμπούτσαλα. Είναι το μέσο για να έχεις εισερχόμενα και εξερχόμενα sms και παράλληλα ο ενδιάμεσος για τις όποιες ΥΠΠ χρεώσεις.
    Δηλαδή όταν ο ΥΠΠ πει στον πάροχο ότι ο Zus μου έδωσε το οκ, ο πάροχος δεν επιβεβαιώνει την αποστολή του SMS από τον Zus προς τον ΥΠΠ? Τι παρωδία είναι αυτή?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #53
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η αλλαγή έχει τεράστια σημασία.

    Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει σήμερα είναι ότι η μια πλευρά ισχυρίζεται ότι έστειλε με sms ένα κωδικό και ο τελικός χρήστης το έβαλε στο site από την χ ip. Δεν υπήρχε σημείο όπου θα φαινόταν συστημικά αν όντως έγινε αυτό ή αν υπήρχε εξαπάτηση. Πλέον συστημικά φαίνεται αν έδωσε ο χρήστης την συγκατάθεση του κλείνοντας την τρύπα στην συνηθισμένη περίπτωση για τα ελληνικά δεδομένα τα τελευταία χρόνια.

    Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι η αλλαγή κλείνει την συγκεκριμένη τρύπα και μόνο. Αν ήθελα λοιπόν να εξαπατήσω θα έπρεπε να βρω άλλο τρόπο.

  9. #54
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να δίνεις αριθμό κάρτας σε τέτοιες εταιρίες???
    Για ξανασκέψου το, και προσπάθησε να φανταστείς τα ποσά που θα κλαίει κοσμάκης...
    Δεν έχεις άδικο σαν σκεπτικό που το λες..
    Τη στιγμή όμως που υπάρχουν συστήματα ασφαλείας της τράπεζας που σου στέλνει κωδικό otp στο κινητό για επαλήθευση, αλλιώς δεν προχωράει η συναλλαγή αν δεν τον βάλεις.. Δεν νομίζω να υπήρχε θέμα..
    Η αν κάποιος δεν ήθελε να βάλει τον αριθμό της κάρτας, θα μπορούσαν να το κάνουν να γίνεται κ μέσω paypal η κάτι ανάλογο..
    Εδώ χρειάζεσαι και κωδικούς για να κάνεις login και να προχωρήσει η συναλλαγή.. Και + ότι υπάρχει και η προστασία που δίνουν..
    Βέβαια στη περίπτωση του paypal θέλει λίγο προσοχή με τις αυτόματες πληρωμές..
    Μετά αν πληρώνεις με κάρτα, θα βγαίνει και απόδειξη λογικά.. Θα υπάρχει κ κάποιο επιπλέον ιστορικό καταγραφής συναλλαγών..
    Έτσι όποιος έχει όρεξη για 5ψήφια θα μπορεί να τα χρησιμοποιεί με ξεκάθαρη πιστεύω συναλλαγή.. Προσωπικά έχω αλλεργία στα 5ψήφια..
    Δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει..
    Πάντως από το να υπάρχει πρόσβαση κατευθείαν στο υπόλοιπο - λογαριασμό του κινητού νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα με κάρτα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #55
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή έχει τεράστια σημασία.

    Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει σήμερα είναι ότι η μια πλευρά ισχυρίζεται ότι έστειλε με sms ένα κωδικό και ο τελικός χρήστης το έβαλε στο site από την χ ip. Δεν υπήρχε σημείο όπου θα φαινόταν συστημικά αν όντως έγινε αυτό ή αν υπήρχε εξαπάτηση. Πλέον συστημικά φαίνεται αν έδωσε ο χρήστης την συγκατάθεση του κλείνοντας την τρύπα στην συνηθισμένη περίπτωση για τα ελληνικά δεδομένα τα τελευταία χρόνια.

    Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι ότι η αλλαγή κλείνει την συγκεκριμένη τρύπα και μόνο. Αν ήθελα λοιπόν να εξαπατήσω θα έπρεπε να βρω άλλο τρόπο.
    Η αλλαγή είναι αποτρεπτική? Δηλαδή να μην το κάνει κάποιος 5ψηφιος γιατί αποδεικνύεται εύκολα ότι ο χρήστης δεν το ζήτησε?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #56
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως από το να υπάρχει πρόσβαση κατευθείαν στο υπόλοιπο - λογαριασμό του κινητού νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα με κάρτα..
    Μετά δεν θα ήταν ΥΠΠ. Στον ορισμό τους έχουν ότι χρεώνονται στον τελικό χρήστη μέσω του παρόχου εκκίνησης κλήσης.

  12. #57
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τροποποίηση του Κώδικα Δεοντολογίας βελτιώνει το πρόβλημα που παρουσιάστηκε 10 χρόνια πριν. Δηλαδή την καταχώριση ενός αριθμού κινητής σε μια ιστοσελίδα. Δεν κάνει όμως τίποτα για τη σημερινή πραγματικότητα, κατά την οποία οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε τα κινητά μας για τις καθημερινές εργασίες μας στο Internet.

    Αν μια εφαρμογή Android έχει πρόσβαση στον Dialer και τα SMS, τότε μπορεί να κάνει κλήσεις και να διαβάζει/στέλνει μηνύματα κατά βούληση. Με αυτή τη γνώση είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος, ότι αν π.χ. έχω εγκαταστήσει μια "αθώα" εφαρμογή για να βλέπω τον καιρό, αυτή έχει τη δυνατότητα να σκανάρει αυτόματα και στο background (δηλαδή χωρίς να βλέπω εγώ κάτι στην οθόνη μου) όλα τα SMS που λαμβάνει η συσκευή μου και να στέλνει άμεσα απαντήσεις σε όποια επιθυμεί. Μπορεί επίσης και να σβήνει όσα θέλει. Άρα, έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει να στείλει εγγραφή/ες σε όποια υπηρεσία θέλει, να απαντήσει-επιβεβαιώσει την εγγραφή/ες, χωρίς εγώ να δω το οτιδήποτε στο τηλέφωνό μου. Όταν το ανακαλύψω θα είναι αργά και το χειρότερο, ο πάροχος θα ισχυρίζεται (και δικαίως) ότι όντως ο αριθμός μου έστειλε όλα τα SMS.

    Αν μια υπηρεσία υψηλής χρέωσης θέλει να βγάλει φράγκα, μπορεί να προσεγγίσει τον δημιουργό μιας (ή περισσοτέρων) δημοφιλούς εφαρμογής Android, να τον πληρώσει αδρά και στην επόμενη ενημέρωση της εφαρμογής (που συνήθως γίνονται αυτόματα), η συσκευή μου να αποκτήσει τα παραπάνω "όμορφα" features. Όταν μου εμφανιστεί λοιπόν το παραθυράκι που με ρωτάει αν θα θέλω να δώσω δικαιώματα στην -αξιόπιστη και που χρησιμοποιώ καιρό- εφαρμογή να έχει πρόσβαση στα SMS, τί λέτε θα πατήσω;!; (Εντάξει, εγώ ξέρω τι θα πατήσω, αλλά τί πιστεύετε ότι θα πατήσει ο περισσότερος κόσμος που απλά δεν θα διαβάσει καν το μήνυμα;; Πόσες φορές δεν σας έχει τύχει κάτι σαν κι αυτό; "Μου έβγαλε ένα μήνυμα που δεν καταλάβαινα τι έλεγε/δεν διάβασα κι απλά πάτησα να προχωρήσει.")
    Καλά τα λες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #58
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή είναι αποτρεπτική? Δηλαδή να μην το κάνει κάποιος 5ψηφιος γιατί αποδεικνύεται εύκολα ότι ο χρήστης δεν το ζήτησε?
    Απλό δεν είναι;

  14. #59
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι έχω ήδη προβεί σε φραγή 5ψήφιων. Εάν λοιπόν κατά λάθος, ή επί τούτου καταχωρήσω τον αριθμό μου σε μια σελίδα, ο ΥΠΠ μου στείλει ένα δωρεάν sms και περιμένει την δική μου θετική απάντηση με SMS (έστω επίσης ότι το στέλνω, ή το "στέλνω"), με δεδομένο ότι έχω ενεργοποιημένη φραγή, τί θα γίνει;
    Θα λάβεις το σχετικό μήνυμα με το pin αλλά θα είναι δωρεάν.. Απλά σαν ενημέρωση.. Από εκεί και πέρα εφόσον υπάρχει φραγή δεν θα γίνει τπτ άλλο.. Τα έχουμε γράψει κ πίσω..
    Τώρα στο αν επιχειρήσεις να στείλεις ενώ έχεις φραγή, έχω την εντύπωση ότι δεν θα φύγει το μήνυμα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώ ότι αφού άλλαξε που άλλαξε ο κανονισμός θα ήταν σκόπιμο να προβλεφθουν (έστω και σε επιπεδο διαχείρισης) όλες οι πιθανές περιπτώσεις, π.χ ο συνδρομητης να αμφισβητεί τη συναλλαγή ενώ ταυτόχρονα να υπάρχει εξερχόμενο sms επιβεβαίωσης (πχ με κακοβουλο λογισμικο-app) .
    Όπως ακριβώς το λες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #60
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες..
    Βασικά η αλλαγή έχει να κάνει ακριβώς με την σημερινή πραγματικότητα και τις εκατοντάδες καταγγελίες. Ναι, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να δούμε app που να στέλνει σε αριθμούς υψηλής χρέωσης αλλά κάτι τέτοιο δεν έχει εμφανιστεί ακόμα στην ελληνική αγορά. Εξάλλου δεν υπάρχει ρυθμιστικό κενό στην συγκεκριμένη πιθανότητα και τα περιστατικά στο εξωτερικό αντιμετωπίστηκαν ως μαζική εξαπάτηση των πελατών.

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας