Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί και σε άλλο thread (αν ξαναανακαλύπτω τον τροχό, απολογούμαι προκαταβολικά) - η inalan δίνει οπτική ίνα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

    Πριν λίγες βδομάδες είδα σκαψίματα κάτω από τη γειτονιά μου (Εγνατία στο ύψος της πλατείας Άθωνος), ρώτησα και μου είπαν ότι είναι της Inalan.

    Πριν 3-4 μέρες πήρα τηλέφωνο στην inalan, για να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα για το σπίτι μου (Εγνατία, στο κάτω πεζοδρόμιο, πάνω από Άθωνος) και μου είπαν ναι. Την ίδια μέρα ήρθε τεχνικός και είδαμε για σημεία τοποθέτησης του εξωτερικού κουτιού τους. Η όλη διαδικασία φαίνεται να δρομολογείται.. Δυστυχώς τον επόμενο μήνα θα λείψω κάποιες μέρες από Θεσσαλονίκη, οπότε η απουσία μου μπορεί να καθυστερήσει την όλη διαδικασία (συνεπώς η "περίπτωσή" μου ίσως δεν μπορεί να αποτελέσει ικανοποιητικό μπούσουλα για τους χρόνους διεκπεραίωσης της όλης ιστορίας). Πάντως γεγονός είναι ότι η inalan δίνει οπτική ίνα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και μάλιστα με γρήγορη? - άμεση? διαθεσιμότητα.

    %tsapi%

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Εχεις διαθεσιμότητα γιατί τον Δεκεμβρη σκάψανε την Ερμού.
    Τον Γενάρη σκάψανε την Ολύμπου και αυτό τον μήνα μάλλον την Κασσάνδρου γιατί ειδα αφίσες της ΙΝΑΛΑΝ σε κολώνες.
    Σε τηλεφωνική επικοινωνια που ειχα μαζί τους τον Νοεμβρη 2019 μου ειπαν για την γειτονιά μου σε εξι μήνες περίπου.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη κέντρο
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 down 120 up
    ISP
    αναμονή για INA
    Καλησπέρα
    Την περασμένη εβδομάδα βλέπω στην είσοδο της πολυκατοικίας στην Ερμού το box της INALAN. Δευτέρα 17/2 τηλέφωνο και αποδοχή της προσφοράς.
    Τρίτη 19/2 ένας τεχνικός έφριαξε κάτι στο box εξωτερικά. Λιγο αργότερα μου τηλεφώνησαν και έκλεισα ραντεβού την Παρασκευή 21/2 και έγινε η σύνδεση. Με απ ευθέιας καλώδιο απο τον ρούτερ στον υπολογιστή οι ταχύτητες γύρω στα 140 up και 140 down. ο τεχνικός μου είπε ότι λογω οτι σ αυτόν τον κορμό είμαστε ελάχιστοι αφήνουν απο την εταιρία ταχύτητες μεχρι 150, που αργότερα θα τις κατεβάσουν στα 100.
    Πολυ καλή εξυπηρέτηση και ταχύτατα.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί και σε άλλο thread (αν ξαναανακαλύπτω τον τροχό, απολογούμαι προκαταβολικά) - η inalan δίνει οπτική ίνα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

    Πριν λίγες βδομάδες είδα σκαψίματα κάτω από τη γειτονιά μου (Εγνατία στο ύψος της πλατείας Άθωνος), ρώτησα και μου είπαν ότι είναι της Inalan.

    Πριν 3-4 μέρες πήρα τηλέφωνο στην inalan, για να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα για το σπίτι μου (Εγνατία, στο κάτω πεζοδρόμιο, πάνω από Άθωνος) και μου είπαν ναι. Την ίδια μέρα ήρθε τεχνικός και είδαμε για σημεία τοποθέτησης του εξωτερικού κουτιού τους. Η όλη διαδικασία φαίνεται να δρομολογείται.. Δυστυχώς τον επόμενο μήνα θα λείψω κάποιες μέρες από Θεσσαλονίκη, οπότε η απουσία μου μπορεί να καθυστερήσει την όλη διαδικασία (συνεπώς η "περίπτωσή" μου ίσως δεν μπορεί να αποτελέσει ικανοποιητικό μπούσουλα για τους χρόνους διεκπεραίωσης της όλης ιστορίας). Πάντως γεγονός είναι ότι η inalan δίνει οπτική ίνα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και μάλιστα με γρήγορη? - άμεση? διαθεσιμότητα.
    Ναι έχει αναφερθεί εδώ και πολύ καιρό στο κεντρικό τους θέμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    INALAN - πριν 2 hrs ·

    Επανερχόμαστε και αυτή τη βδομάδα με νέες συνδέσεις,και την ομάδα μας πιο αποτελεσματική από ποτε

    Στη Θεσσαλονίκη θα αναφερθούμε σημερα, ξεκινώντας απο: Ερμού, Συγγρού ,Αφεντούλη ,Καραολή και Δημητρίου των Κυπριων, Πλάτωνος, Γοργοποτάμου Κασσάνδρου, Αγίου Κωνσταντίνου, Δημοκρατίας, Μαιανδρου, Ελευθεριας, Κυρίλλου και Μεθοδίου, Ευόσμου, Κορυτσάς, Καποδιστριου Πολίχνη, Φαιστού, Κέκροπος, Αλεξάνδρου Μπινιωρη Νεαπολη, Γευγελής στους Αμπελόκηπους, Χάνι Γραβιάς στην Ηλιούπολη
    Όμορφη μέρα σε όλους

    Υ.Γ Μια υπενθύμιση για όλους τους συνδρομητες, ο μήνας τελειώνει, και οι πρώτες δύο μέρες της άνοιξης είναι Κυριακή και αργία, οπότε καλό θα ηταν να διευθετήσετε τις πληρωμές σας

    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...94947457311015
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    INALAN - πριν 2 hrs ·

    Επανερχόμαστε και αυτή τη βδομάδα με νέες συνδέσεις,και την ομάδα μας πιο αποτελεσματική από ποτε

    Στη Θεσσαλονίκη θα αναφερθούμε σημερα, ξεκινώντας απο: Ερμού, Συγγρού ,Αφεντούλη ,Καραολή και Δημητρίου των Κυπριων, Πλάτωνος, Γοργοποτάμου Κασσάνδρου, Αγίου Κωνσταντίνου, Δημοκρατίας, Μαιανδρου, Ελευθεριας, Κυρίλλου και Μεθοδίου, Ευόσμου, Κορυτσάς, Καποδιστριου Πολίχνη, Φαιστού, Κέκροπος, Αλεξάνδρου Μπινιωρη Νεαπολη, Γευγελής στους Αμπελόκηπους, Χάνι Γραβιάς στην Ηλιούπολη
    Όμορφη μέρα σε όλους

    Υ.Γ Μια υπενθύμιση για όλους τους συνδρομητες, ο μήνας τελειώνει, και οι πρώτες δύο μέρες της άνοιξης είναι Κυριακή και αργία, οπότε καλό θα ηταν να διευθετήσετε τις πληρωμές σας

    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...94947457311015
    Το ΥΓ... πραγματικά σε γειώνει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Μόλις συνδέθηκα κι εγώ (το διαμέρισμα του πατέρα μου, για να ακριβολογώ). Με ένα πρόχειρο speedtest που μου κάνανε επιτόπου είμαι άνετα 100/100.

    Και να προσθέσω και κάτι: 1 static ip τη δίνουν με 1€ το μήνα.. Όχι σαν την hcn που για να βάλεις static ip πρέπει να βάλεις επαγγελματικό πακέτο και να πληρώσεις της μιχαλούς! (ας γκρινιάξω και λίγο)

    Από την άλλη (για να γκρινιάξω λίγο ακόμα), το voip menu του router τους (inalan) δεν το ανοίγουν, για να βάλω voip πάροχο με τον οποίο δεν συνεργάζονται (έτσι μου είπε ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση). Όπως επίσης μου είπε ότι γενικώς η πρόσβαση στον router είναι περιορισμένη. Θα τα ψάξω εν ευθέτω χρόνω και θα επανέλθω πιο εμπεριστατωμένα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΥΓ... πραγματικά σε γειώνει.
    Ε, εντάξει.. Από έναν μικρό πάροχο (με, φαντάζομαι, μικρά οικονομικά μαξιλάρια) με τόσο καλή τιμολογιακή πολιτική (χαμηλές τιμές, δέσμευση μήνα), λίγη προληπτική γκρίνια εμένα δεν με πειράζει..

    %tsapi%

  8. #8
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    345
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Πριν μερικές μέρες πέρασαν ίνα και σε μας παρόλο που είμαστε εκτός χάρτη.Σταυρούπολη Θεσσαλονίκη περιοχή Ομόνοιας μπροστά στην εκκλησία του Αγίου Λουκά.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Με 18 μηνο συμβόλαιο και ίδια τιμή (28 ευρώ) δίνουν 200/200.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    INALAN - πριν 1 hr :

    Ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες θα βλέπετε πια στα εβδομαδιαία ποστ μας, καθώς το νέο μας πακέτο 200Mbps download/200Mbps upload, είναι αυτό που συζητιέται παντού, και όσοι δε συνδέθηκαν, περιμενουν να συνδεθούν

    Για Θεσσαλονικη λοιπόν: Συγγρού, Εγνατία, Ελευθερίου Βενιζέλου Θεσσαλονικη, Αγλαϊας, Αμυνταίου, Μαντινείας, Οινόης, Μαυροκορδάτου, Φιλώτα, Σμύρνης ,Κομνηνών Ευόσμου, Αντιγόνου, Υψηλάντου ,
    Εθνικής Αμύνης, Δημοκρητου Ηλιούπολη, Βουλγαροκτόνου, Πάροδος Νικοπόλεως Γαυγαμήλων, Παλαιολόγου Νικόπολης , Κωνσταντίνου Καραμανλή, Ανδρέα Δημητρίου, Ελευθερίου Βενιζέλου Νεάπολη,
    25ης Μαρτίου, Αφροδίτης Ευκαρπίας, Κρήτης στη Σταυρούπολη, Μεγάλου Αλεξάνδρου Αμπελόκηποι, Νεάπολη Νεοχωρίου

    Συνεχίζουμε δυνατά.

    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...00359446769816
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    INALAN πριν 1 hr ·

    Η ώρα της Θεσσαλονίκης ήρθε!

    Ενώ προχωράμε δυναμικά επί της Κασσάνδρου στην καρδιά της πόλης, γίνονται παράλληλα οι συνδέσεις και οι αναβαθμίσεις:

    -Ευκαρπια:Μικράς Ασίας, Ποσειδώνος
    -Νεαπολη:Υδροφόρου Παπαγεωργίου, Βασιλέως Κωνσταντίνου , Ανατολικής Ρωμυλίας, Πισιδίας
    -Σταυρουπολη: Περικλέους, Αριστοτέλους Ηλιούπολη, Ικονίου, Μαγνησίας

    -Ευοσμος: Κασσάνδρου, Μεταμορφώσεως, Εθνικής Αντιστάσεως, Κέδρων , Σερρών, Κομνηνών, Καζαντζάκη, Αμπελώνων, 3ης Σεπτεμβρίου, Μακεδονομάχων, Σμύρνης,
    Αγίου Διονυσίου, Βασίλη Ρώτα, Κολοκοτρώνη, Μαυροκορδάτου, 25ης Μαρτίου, Ανθοκήπων, Χρυσοστόμου
    -Πολιχνη: Ομήρου, Αγνώστου Στρατιώτη,Σαλαμίνος, Ιερέως Ορφανίδου, Σβορώνου, Αγίου Παντελεήμονος
    -Νικοπολη: Αλεξάνδρου Παπάγου, Ισοκράτους

    -Τερψιθεα: Στρατηγού Δουμπιώτου Θεσσαλονικη, Μεγάλου Αλεξάνδρου ???? -Αμπελοκηποι: Λοχαγού Διαμαντή, Ανθυπασπιστού Πανταζόπουλου , 28ης Οκτωβρίου, Φιλιππουπόλεως
    Και η εβδομάδα δεν έχει τελειώσει ακόμα!


    https://www.facebook.com/inalan.gr/p...06670899472004

    Τα Bobcat έχουν πάρει φωτιά !!

  12. #12
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη κέντρο
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 down 120 up
    ISP
    αναμονή για INA
    Καλησπέρα
    Ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο χοντρό πρόβλημα στην Ερμου με Ιωνος Δραγούμη?
    Απο Παρασκευή απόγευμα μέχρι σήμερα δεν υπάρχει σύνδεση.!

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2qo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο χοντρό πρόβλημα στην Ερμου με Ιωνος Δραγούμη?
    Απο Παρασκευή απόγευμα μέχρι σήμερα δεν υπάρχει σύνδεση.!
    Δεν συγχρονίζεις καθόλου;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη κέντρο
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 down 120 up
    ISP
    αναμονή για INA


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συγχρονίζεις καθόλου;
    Καλημέρα, όχι δεν συγχρονίζει καθόλου, αλλά μάλλον είναι απο την ΔΕΗ που έσκαψε στην περιοχή και μάλλον έκανε ζημία. Ενημέρωσα τηλεφωνικά την ΙΝΑΛΑΝ

  15. #15
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη κέντρο
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120 down 120 up
    ISP
    αναμονή για INA
    Υπάρχει πτωση ταχύτητας στην ΙΝΑΛΑΝ?
    Συγχρονίζω 140-100 αντι 200-200, περιχή Ερμού με Ιωνος Δραγούμη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας