Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρητικα, ειναι και οι δυο υπηρεσιες διαθεσιμες στην περιοχη μου. Υποψιν οτι ειμαι ηδη συνδρομητης cosmote, οποτε εχω εν ενεργεια συμβολαιο, το οποιο δεν νομιζω οτι με συμφερει να σπασω. Υπαρχει λοιπον και οικονομικη διασταση στο συγκεκριμενο θεμα. Απο την αλλη, αν η inalan κανει αποδεκτο (δεν εχω μιλησει ακομα μαζι τους για αυτο το θεμα) το κουπονι απο το sfbb, τοτε δεν με ενοχλει να κρατησω την υπαρχουσα συνδεση μου cosmote vdsl και να πληρωνω ενα 15αρι ακομα το μηνα (28-13 ευρω = 15 ευρω) για την inalan.

    Η Inalan θεωρητικα ειναι ανωτερη υπηρεσια, με 10Χ upload απο την cosmote ftth. Αναμεσα στις δυο υπηρεσιες ποια θα επιλεγατε;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικα, ειναι και οι δυο υπηρεσιες διαθεσιμες στην περιοχη μου. Υποψιν οτι ειμαι ηδη συνδρομητης cosmote, οποτε εχω εν ενεργεια συμβολαιο, το οποιο δεν νομιζω οτι με συμφερει να σπασω. Υπαρχει λοιπον και οικονομικη διασταση στο συγκεκριμενο θεμα. Απο την αλλη, αν η inalan κανει αποδεκτο (δεν εχω μιλησει ακομα μαζι τους για αυτο το θεμα) το κουπονι απο το sfbb, τοτε δεν με ενοχλει να κρατησω την υπαρχουσα συνδεση μου cosmote vdsl και να πληρωνω ενα 15αρι ακομα το μηνα (28-13 ευρω = 15 ευρω) για την inalan.

    Η Inalan θεωρητικα ειναι ανωτερη υπηρεσια, με 10Χ upload απο την cosmote ftth. Αναμεσα στις δυο υπηρεσιες ποια θα επιλεγατε;
    Η Inalan είναι πολύ καλύτερη υπηρεσία, μιλάμε για καθαρή οπτική ίνα στο σπίτι σου.

    Όμως η Inalan δε συμμετέχει στο SFBB, για να συμμετάσχει κάποιος στο SFBB θα πρέπει να αφήνει και τρίτους παρόχους να χρησιμοποιούν την υπηρεσία του, κάτι που δεν κάνει η Inalan.

    Άμα υπάρχει οικονομικό θέμα και δεν κάνεις συχνά upload μείνε στον ΟΤΕ μέχρι να λήξει το συμβόλαιο. Όταν όμως αποφασίσεις να πάς Inalan να υπολογίζεις καμιά 40αρα μέρες τουλάχιστον μέχρι να σου φέρουν την ίνα στο σπίτι.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    H συγκριση γινεται μεταξυ cosmote ftth και inalan, οποτε μιλαμε για οπτικη ινα στο σπιτι και στις δυο περιπτωσεις. Οι διαφορες μεταξυ τους ειναι οικονομιμες και το upload οπου ο οτε δινει 100/10 και οχι συμμετρικο 100/100 οπως η inalan. Αν, οπως λες, δεν δεχεται το κουπονι sfbb τοτε μαλλον θα περιμενω να ληξει το συμβολαιο και βλεπουμε. 15 ευρω ας πληρωνω καθε μηνα παραπανω, αλλα οχι και ολοκληρα τα 28.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    H συγκριση γινεται μεταξυ cosmote ftth και inalan, οποτε μιλαμε για οπτικη ινα στο σπιτι και στις δυο περιπτωσεις. Οι διαφορες μεταξυ τους ειναι οικονομιμες και το upload οπου ο οτε δινει 100/10 και οχι συμμετρικο 100/100 οπως η inalan. Αν, οπως λες, δεν δεχεται το κουπονι sfbb τοτε μαλλον θα περιμενω να ληξει το συμβολαιο και βλεπουμε. 15 ευρω ας πληρωνω καθε μηνα παραπανω, αλλα οχι και ολοκληρα τα 28.
    Θες να μου πείς ότι σου έχει φέρει ο ΟΤΕ ίνα στο σπίτι; Δεν είναι το Router του πάνω στο τηλεφωνικό πριζάκι;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου το εχει φερει ακομα γιατι δεν εχω προχωρησει σε αιτηση, αλλα ναι εχει διαθεσιμο πακετο ftth. Δεν λεμε το μουφα "οπτικη ινα" που εννοει πακετα vdsl, αλλα το πραγματικο (σκαψιμο, οπτικη ινα, τρυπα στον τοιχο κτλπ).

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησα μαζι τους, δεν δεχονται το κουπονι sfbb, επομενως αφηνω το συμβολαιο με τον ΟΤΕ vdsl να ληξει και βλεπουμε σε 18 μηνες

  6. #6
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Νομίζω θέμα επιλογής δεν τίθεται. Μονοκούκι inalan.

    Τίθεται μόνο θέμα timing. Τη μετάβαση θα την κάνεις όποτε σε βολεύει χρηματικά, εφόσον "ανέχεσαι" τις τρέχουσες ταχύτητές σου.

    %tsapi%

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου το εχει φερει ακομα γιατι δεν εχω προχωρησει σε αιτηση, αλλα ναι εχει διαθεσιμο πακετο ftth. Δεν λεμε το μουφα "οπτικη ινα" που εννοει πακετα vdsl, αλλα το πραγματικο (σκαψιμο, οπτικη ινα, τρυπα στον τοιχο κτλπ).

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησα μαζι τους, δεν δεχονται το κουπονι sfbb, επομενως αφηνω το συμβολαιο με τον ΟΤΕ vdsl να ληξει και βλεπουμε σε 18 μηνες
    Αν εχεις δεσμευση αλλους 18 μηνες... τσαμπα συζηταμε. ΟΤΕ θα μεινεις.

    Απο εκει και περα αν παραβλεψουμε λιγο την δεσμευση...

    πρεπει να συγκρινεις 1) ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και 2) ΤΙΜΕΣ

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ 28€ εχεις τα 100/100 Mbps στην ιναλαν. Για παρε τιμες στην cosmote .
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    11-01-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις δεσμευση αλλους 18 μηνες... τσαμπα συζηταμε. ΟΤΕ θα μεινεις.

    Απο εκει και περα αν παραβλεψουμε λιγο την δεσμευση...

    πρεπει να συγκρινεις 1) ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και 2) ΤΙΜΕΣ

    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ 28€ εχεις τα 100/100 Mbps στην ιναλαν. Για παρε τιμες στην cosmote .
    Το πακέτο με τα 28€ έχει περιορισμό όγκου στα 3,5ΤΒ. Για να κάνουμε σωστή σύγκριση, θα πρέπει να γίνει με το απεριορίστου όγκου πακέτο που κάνει 80€

  9. #9
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πακέτο με τα 28€ έχει περιορισμό όγκου στα 3,5ΤΒ. Για να κάνουμε σωστή σύγκριση, θα πρέπει να γίνει με το απεριορίστου όγκου πακέτο που κάνει 80€
    εφόσον τα χρειάζεται ο φίλο μας. Εγώ μια χαρά ειμαι 1,5 χρόνο τώρα με αυτά και τα 28€.

    υπάρχει και το το 200/200 με 7ΤΒ και 56€.

    - - - Updated - - -

    Άρα για να καταλάβουμε, έχεις δέσμευση απο υπάρχον πακέτο που δεν ειναι FTTH. Για πόσο καιρό ακόμα και με τι πέναλτι στο συμβόλαιο ?

    Επίσης αν δεν υπάρχει ήδη εγκατάσταση στην πολυκατοικία, ο ΟΤΕ θα αργήσει περισσότερο να σε συνδέσει σε FTTH.

    Και σε inalan δεν υπάρχει δέσμευση. Δεν σου αρέσει... την κάνεις απλά.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Εχω υποψιν μου το οριο των 3.5 τερρα και δεν με ενοχλει. Αν ηταν συνολικα για download και upload τα 3.5 τερρα ισως να εμπαινα σε σκεψεις, αλλα το μετρανε ξεχωριστα.

    Η cosmote ftth βγαινει καπου 30-35 για το 100/10 εχοντας ηδη κανει την εκπτωση με το κουπονι sfbb. Η inalan ειναι σαφως φτηνοτερη. Τα πακετα τηλεφωνιας δεν με πολυενδιαφερουν, καλυπτομαι απο το κινητο μου.

    Θα ειναι αρκετα μεγαλο το πεναλτι προωρης διακοπης της υπηρεσιας, καθως ανανεωσα τον σεπτεμβριο και το συμβολαιο ειναι 24μηνο. Επομενως θα ειναι αρκετα μεγαλο ποσο (σιγουρα 3ψηφιο). Επαναλαμβανω, οτι αν δεχοταν η inalan το κουπονι απο sfbb, θα μου εβγαινε 15 ευρω τον μηνα, τα οποια θα ημουν διατεθειμενος να πληρωνω (παραλληλα με το υπαρχον συμβολαιο cosmote).

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πακέτο με τα 28€ έχει περιορισμό όγκου στα 3,5ΤΒ. Για να κάνουμε σωστή σύγκριση, θα πρέπει να γίνει με το απεριορίστου όγκου πακέτο που κάνει 80€
    Τοσοι οικιακοι πελατες ... τοσα χρονια.... στην ιναλαν... και κανεις δεν το επιασε ποτε.
    Και συμφωνα με την εταιρεια , αν ειναι μεμονομενο περιστατικο δεν θα γινει ουτε καν μειωση ταχυτητας.

    Για την συγκριση βαζουμε τα βασικα στοιχεια της συνδεσης. Αν ειναι να προσθεσουμε και τηλεφωνικη εξυπηρετηση , βλαβες , κλπ κλπ

    Και οπως ειπα... πιο πριν... ας παρει τιμες και εδω ειμαστε να συζητησουμε παρακατω τα υπολοιπα μετα.

    Υ.Γ. και οπως πολυ σωστα αναφερθηκε απο τον @Κ.Μ. ΔΕΝ εχει δεσμευση η ΙΝΑΛΑΝ. απλα για να μην λεμε μονο τα αρνητικα (πχ CAP) .
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω υποψιν μου το οριο των 3.5 τερρα και δεν με ενοχλει. Αν ηταν συνολικα για download και upload τα 3.5 τερρα ισως να εμπαινα σε σκεψεις, αλλα το μετρανε ξεχωριστα.

    Η cosmote ftth βγαινει καπου 30-35 για το 100/10 εχοντας ηδη κανει την εκπτωση με το κουπονι sfbb. Η inalan ειναι σαφως φτηνοτερη. Τα πακετα τηλεφωνιας δεν με πολυενδιαφερουν, καλυπτομαι απο το κινητο μου.

    Θα ειναι αρκετα μεγαλο το πεναλτι προωρης διακοπης της υπηρεσιας, καθως ανανεωσα τον σεπτεμβριο και το συμβολαιο ειναι 24μηνο. Επομενως θα ειναι αρκετα μεγαλο ποσο (σιγουρα 3ψηφιο). Επαναλαμβανω, οτι αν δεχοταν η inalan το κουπονι απο sfbb, θα μου εβγαινε 15 ευρω τον μηνα, τα οποια θα ημουν διατεθειμενος να πληρωνω (παραλληλα με το υπαρχον συμβολαιο cosmote).
    σε συμβόλαιο 24μηνο - adsl 24/1 XL με πάγιο 30€, διακοπή στον 7 μήνα ειναι 86€

    δες το συμβόλαιο σου, έχει το ποσό ανα μήνα στη 2η σελίδα.

    οι καλύτεροι μήνες ειναι οι 3-6 και > 18 για των γωνιών μου.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πακέτο με τα 28€ έχει περιορισμό όγκου στα 3,5ΤΒ. Για να κάνουμε σωστή σύγκριση, θα πρέπει να γίνει με το απεριορίστου όγκου πακέτο που κάνει 80€
    O περιορισμός όγκου στα 3,5TB αφορά ένα πάρα πολύ (μα πάρα πάρα πάρα πολύ) μικρό ποσοστό οικιακών χρηστών. Ουσιαστικά σημαίνει ότι *κάθε* μέρα θα κατεβάζεις *τελικιασμένος* επί περίπου 3 ώρες.

    Εγώ πάντως με ένα seedbox που έχω (100/100 κι αυτό) και με το οποίο seedάρω 24/7 και με το οποίο έχω seedάρει της μιχαλούς (και έχω εκπληκτικά ratios) 3,5ΤΒ δεν κατάφερα ποτέ μου να πάρω / στείλω σε έναν μήνα. Ποτέ.

    %tsapi%

  14. #14
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    O περιορισμός όγκου στα 3,5TB αφορά ένα πάρα πολύ (μα πάρα πάρα πάρα πολύ) μικρό ποσοστό οικιακών χρηστών. Ουσιαστικά σημαίνει ότι *κάθε* μέρα θα κατεβάζεις *τελικιασμένος* επί περίπου 3 ώρες.

    Εγώ πάντως με ένα seedbox που έχω (100/100 κι αυτό) και με το οποίο seedάρω 24/7 και με το οποίο έχω seedάρει της μιχαλούς (και έχω εκπληκτικά ratios) 3,5ΤΒ δεν κατάφερα ποτέ μου να πάρω / στείλω σε έναν μήνα. Ποτέ.

    +100.

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Και όπως έχω ξαναπεί, το 2013 είχα νοικιάσει δύο seedboxes με ταχύτητα 1Gbps συμμετρικό το καθένα σε ssd δίσκους. Τα κράτησα ένα μήνα και τα δύο και ήμουν ο ταχύτερος seeder στον πιο κορυφαίο private tracker του πλανήτη. Και με τα δύο μαζί ανέβασα συνολικά 13TB μέσα σε ένα μήνα, πράγμα που δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι αδύνατον να κάνει seed κάποιος πάνω από 3,5ΤΒ μέσα σε ένα μήνα με τα 100Mbps ταχύτητα...

  15. #15
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν είδα κάποιος να το αναφέρει αλλά παλιότερα το είχε κάνει η inalan, πίστωνε το πέναλτι που σου ερχόταν σε περίπτωση πρόωρης διακοπής συμβολαίου από τον προηγούμενο πάροχο σου.

    Μίλα με την inalan μήπως συνεχίζουν να δίνουν αυτήν την επιλογή.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας