Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 38
  1. #16
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρεπει να συγκρινεις 1) ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και 2) ΤΙΜΕΣ
    3) ΔΙΚΤΥΟ, 4) ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ/ΒΛΑΒΕΣ

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το δικτυο εφοσον μιλαμε για FFTH δεν εχει διαφορες.

    Οσο για την υποστηριξη-βλαβες... δεν μνπορουμε να εχουμε αποψη καθως ειναι πολυ καινουριο στην Αθηνα και δεν εχουμε παραδειγματα.
    Εξαιρειται η INALAN που μεχρι στιγμης ειναι αψογη. Αλλα αυτο δεν μας διασφαλιζει για το μελλον οταν "μεγαλωσει αρκετα.
    The gr81 .

  3. #18
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικτυο εφοσον μιλαμε για FFTH δεν εχει διαφορες.
    Αναφέρομαι στο δίκτυο του παρόχου (διασύνδεση εσωτερικού και εξωτερικού), που πιθανότατα έχει διαφορές μέρα με τη νύχτα ο ΟΤΕ με την INALAN.

    Παρόλα αυτά, εγώ θα έβαζα INALAN και θα κρατούσα κάποια εφεδρική σύνδεση (ADSL ή 4G) με άλλο πάροχο.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει καποιος παροχος που εχει ΜΟΝΙΜΑ προβληματικη συνδεση με το εξωτερικο?

    Και η ΙΝΑΛΑΝ που εχει και εφεδρικες διαδρομες...εχει τυχει και εχουν προβληματα και τα 2 κυκλωματα.

    Και η VODAFONE ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ πριν ειχε σοβαροτατα προβληματα.

    Οποτε παμε ολοι COSMOTE? Επισης δεν ειναι σε θεση ενας απλος χρηστης να βρει και να αξιολογησει την εταιρεια στις υποδομες της.

    Οποτε καταληγουμε απλα στο να διαλεξει το αναλογο πακετο στην καλυτερη δυνατη τιμη .
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιος παροχος που εχει ΜΟΝΙΜΑ προβληματικη συνδεση με το εξωτερικο?
    ΜΟΝΙΜΑ προβληματική σύνδεση προφανώς δεν υπάρχει κάποιος πάροχος, διαφορετικά δε θα επιβίωνε στην αγορά. Όμως δεν είναι μόνο τα προβλήματα σύνδεσης, η σύγκριση δικτύου αφορά και το πόσο καλό routing έχει, χαμηλό latency / jitter (που ενδιαφέρει για παράδειγμα τους gamers) κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η ΙΝΑΛΑΝ που εχει και εφεδρικες διαδρομες...εχει τυχει και εχουν προβληματα και τα 2 κυκλωματα.
    Ακριβώς αυτά που είπες για προβλήματα στα εφεδρικά κυκλώματα είχα στο μυαλό μου και ανέφερα ως παράμετρο σύγκρισης το δίκτυο. Άμα όποτε προκύψει πρόβλημα στο δίκτυο, έχουν πρόβλημα και οι... εφεδρικές διαδρομές, μάλλον κάτι δε πάει καλά. Πχ μπορεί να έχουν εφεδρικό κύκλωμα μικρότερου μεγέθους που δεν αντέχει τον φόρτο σε περίπτωση διακοπής του 1ου. Να μην παρεξηγηθώ πάντως, δεν λέω ότι είναι κακή η Inalan, προσωπικά θα την έβαζα με κλειστά μάτια αν είχα διαθεσιμότητα γιατί έχω μόνο ADSL τώρα. Αν όμως είχα να διαλέξω μεταξύ Inalan FTTH και ΟΤΕ FTTH, θα έπρεπε να εξετάσω και ως παράμετρο το δίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η VODAFONE ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ πριν ειχε σοβαροτατα προβληματα.

    Οποτε παμε ολοι COSMOTE? Επισης δεν ειναι σε θεση ενας απλος χρηστης να βρει και να αξιολογησει την εταιρεια στις υποδομες της.

    Οποτε καταληγουμε απλα στο να διαλεξει το αναλογο πακετο στην καλυτερη δυνατη τιμη .
    Δεν είπε κανείς πάμε όλοι COSMOTE, αλλά υπάρχουν και πιο απαιτητικοί χρήστες που δε κοιτάμε μόνο πακέτο+τιμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 24-02-20 στις 16:26.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς πάμε όλοι COSMOTE, αλλά υπάρχουν και πιο απαιτητικοί χρήστες που δε κοιτάμε μόνο πακέτο+τιμή.
    Θα εστιασω σε αυτο μονο. Τι ποσοστο ειμαστε? ποσοι χρηστες ξερουν τι ειναι IP και subnet ?
    Ποσοι ξερουν τι ειναι το firewall ΕΚΤΟΣ απο το οτι υπαρχει ενα κουμπακι στο μενου του ρουτερ τους?
    Και τοσα αλλα που δεν χρειαζεται να αναφερω.,

    Αν βγεις λιγο απο τον "κυκλο" των super-users .... και το δεις απο την πλευρα των "αλλων" χρηστων θα δεις οτι απλα δεν γνωριζουν τι ειναι και τι κανουν. ποσο μαλλον να τα αξιολογουν και να επιλεγουν βαση αυτων.

    Anyway. αν ηταν αλλες οι συνθηκες...μαζι σου και εγω θα το ψαχναμε περισσοτερο. Απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να ειναι αυτο που ζηταει ο topic-starter.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεκτά όσα λες griniaris, τους περισσότερους τους αφορά downstream/upstream ταχύτητες και τιμές. Πάντως για την ιστορία και ο topic starter δεν είναι χθεσινός αν δεις άλλα νήματά του.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτά όσα λες griniaris, τους περισσότερους τους αφορά downstream/upstream ταχύτητες και τιμές. Πάντως για την ιστορία και ο topic starter δεν είναι χθεσινός αν δεις άλλα νήματά του.
    Δεν τον ξερω τον ανθρωπο. Προφανως για να το λες ετσι θα ειναι.

    Απλα σταθηκα σε αυτο το κομματι απο το ποστ Νο #1 που εγραψε....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Inalan θεωρητικα ειναι ανωτερη υπηρεσια, με 10Χ upload απο την cosmote ftth. Αναμεσα στις δυο υπηρεσιες ποια θα επιλεγατε;
    Οποτε σαν κριτηριο μου φανηκε ξεκαθαρα οτι εβαλε την ταχυτητα (και μαζι παει και η τιμη συνηθως αφου λεμε value/money ) και οχι ολα τα υπολοιπα που προφανως κοιτανε οι power-users.

    Σε ξαθε περιπτωση παντως εγω ψηφιζω INALAN. μονο και μονο απο την χρηση και πληρωμη ανα μηνα ΧΩΡΙΣ δεσμευση που εχουν οι υπολοιποι.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικα, ειναι και οι δυο υπηρεσιες διαθεσιμες στην περιοχη μου. Υποψιν οτι ειμαι ηδη συνδρομητης cosmote, οποτε εχω εν ενεργεια συμβολαιο, το οποιο δεν νομιζω οτι με συμφερει να σπασω. Υπαρχει λοιπον και οικονομικη διασταση στο συγκεκριμενο θεμα. Απο την αλλη, αν η inalan κανει αποδεκτο (δεν εχω μιλησει ακομα μαζι τους για αυτο το θεμα) το κουπονι απο το sfbb, τοτε δεν με ενοχλει να κρατησω την υπαρχουσα συνδεση μου cosmote vdsl και να πληρωνω ενα 15αρι ακομα το μηνα (28-13 ευρω = 15 ευρω) για την inalan.

    Η Inalan θεωρητικα ειναι ανωτερη υπηρεσια, με 10Χ upload απο την cosmote ftth. Αναμεσα στις δυο υπηρεσιες ποια θα επιλεγατε;
    καλησπερα και απο μενα, τα παιδια τα καλυψαν ολα, προσωπικα εγω μονο INALAN για το upload, το θεωρω ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε FTTH να μην υπαρχει συμμετρικο + οτι εγω την εχω καταβρει με το upload και μου χρειαζεται.
    Ποσο δινει ακριβως η COSMOTE FTTH γιατι δεν γνωριζω?
    Οσον αφορα τον ογκο που λενε στα 3,5Τ συμφωνα με την ΙΝΑΛΑΝ ΠΟΤΕ δεν τον εχει φτασει κανεις. Ετσι λενε τουλαχιστον. Αλλιως οπως λενε παντα θα τον ειχαν αυξησει.
    Προσωπικα επειδη εγω δεν βλεπω θεμα τετοιο το θεωρω απεριοριστο δεν το σκεφτομαι καν δεν υπαρχει για μενα δλδ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nisyian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πακέτο με τα 28€ έχει περιορισμό όγκου στα 3,5ΤΒ. Για να κάνουμε σωστή σύγκριση, θα πρέπει να γίνει με το απεριορίστου όγκου πακέτο που κάνει 80€
    Υπαρχει και 200/200 με περιορισμο στα 7T στα 55Ε https://www.inalan.gr/X2-inalan-net, αλλα οπως εγραψα εχουν πει επανελλημενα οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει φτασει ποτε τα 3,5Τ παντα σε οικιακη χρηση και οτι αλλιως θα το εκαναν αυξηση.
    Αυτο στα 80 το λενε οτι ειναι επαγγελματικο πακετο και ειναι 100/100 κιολας γιαυτο ειναι και με 24μηνο συμβολαιο.

    - - - Updated - - -

    Επισης να τονισουμε κατι που οι ιδιοι διαφημιζουν τωρα τελευταια ανεβαζοντας βιντεος και φωτος απο speedtests, ειναι το bonus ταχυτητας δλδ δεν ειναι 100/100 αλλα αρκετα παραπανω...απλα να το εχουμε υποψην και αυτο.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-04-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200M/200M
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς πάμε όλοι COSMOTE, αλλά υπάρχουν και πιο απαιτητικοί χρήστες που δε κοιτάμε μόνο πακέτο+τιμή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εστιασω σε αυτο μονο. Τι ποσοστο ειμαστε? ποσοι χρηστες ξερουν τι ειναι IP και subnet ?
    Ποσοι ξερουν τι ειναι το firewall ΕΚΤΟΣ απο το οτι υπαρχει ενα κουμπακι στο μενου του ρουτερ τους?
    Εγώ πάντως, που για τον εαυτό μου λέω ότι είμαι απαιτητικός και έμπειρος χρήστης (τρομάρα μου) και έχοντας πάθει τα απίστευτα χουνέρια από θεωρητικά πολύ καλούς (οτε) και καλούς - μεγάλους παρόχους, εδώ και λίγους μήνες είμαι hcn και την backup σύνδεσή μου την μετακινώ στην ιναλάν.

    Δεν προσδοκώ από αυτούς μνημεία αξιοπιστίας και τελειότητας, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μεγαλύτερα χουνέρια μπορούν να μου κάνουν από αυτά που έχω πάθει. Και έχοντας βιώσει και επιβιώσει και της wind, δεν αγχώνομαι καθόλου.

    Η καλύτερη εγγύηση αξιοπιστίας για τους μικρούς παρόχους είναι τα χάλια των μεγάλων - και αυτά όσοι χρήστες "νιώθουν" και όσοι είναι στην ελλάδα τα τελευταία πολλά χρόνια, δεν μπορεί κάποια στιγμή να μην τα έφαγαν στη μάπα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τον ξερω τον ανθρωπο. Προφανως για να το λες ετσι θα ειναι.

    Απλα σταθηκα σε αυτο το κομματι απο το ποστ Νο #1 που εγραψε....

    Οποτε σαν κριτηριο μου φανηκε ξεκαθαρα οτι εβαλε την ταχυτητα (και μαζι παει και η τιμη συνηθως αφου λεμε value/money ) και οχι ολα τα υπολοιπα που προφανως κοιτανε οι power-users.
    Η υψηλή ταχύτητα στο upload ήταν ο βασικότερος λόγος, για τον οποίο είχα λυσσάξει να βάλω hcn και είναι ο βασικότερος λόγος για τον οποίο ανέχομαι ένα πιο latent δίκτυο.. Και όχι, δεν με ενδιαφέρει το upload για seeding..

    %tsapi%

  11. #26
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θεωρω τον εαυτο μου power user, αλλα σιγουρα ξερω πιο πολλα πραγματακια απο εναν "μεσο" χρηστη του νετ, διοτι προεκυψαν αναγκες τις οποιες ηθελα να ικανοποιησω, εξ ου και η αναγκη για upload. To upload με ενδιαφερει πιο πολυ για δημιουργια ενος προσωπικου cloud και για να μοιραζω το υλικο μου μεσω του plex server μου. Απο seeding και με τα 5mbit upload εχω φτιαξει ικανοποιητικα ratios στους trackers που με ενδιαφερουν (ειδικα αφου δινουν bonus points αναλογικα με το seeding time), οποτε ουτε για αυτε για αυτο καιγομαι.

    Πρακτικα, ουτε το download με ενδιαφερει ιδιαιτερα καθως δεν εχω καν 4k τηλεοραση, αν και δοκιμασα την υπηρεσια geforce now και εκει το download εχει σιγουρα σημασια.
    Οταν εχεις δυνατο upload ομως, και ειδικα οταν αρχιζεις να χτυπας νουμερα 100+ ανοιγουν αλλοι οριζοντες οπως mapped cloud drives και συμπεριφορα τους (σχεδον) σαν τοπικα κτλπ. Εχω ηδη αναβαθμισει τον server του σπιτιου μου σε σχετικα δυνατο cpu, οποτε αυτο που λειπει για να συμπληρωθει το puzzle ειναι μια καλη γραμμη ιντερνετ.

    Για την ιστορια, να πω οτι μιλησα με ΟΤΕ και το κοστος διακοπης του συμβολαιου ειναι 80 ευρω (τοτε που τους πηρα τηλεφωνο). Το επομενο μου τηλεφωνημα ηταν στην Inalan για την αιτηση Περιμενα το κοστος διακοπης να ειναι μεγαλυτερο απο τριψηφιο, οποτε το 80αρι μου φανηκε σχετικα ευπεπτο. Θα κρατησω για ενα διαστημα και τις δυο γραμμες, αλλωστε η inalan για να με συνδεσει θα περασει 1+ μηνας, οποτε μεχρι να κοψω τον ΟΤΕ, το κοστος διακοπης θα εχει πεσει και αλλο.

    Η αξιοπιστια/ταχυτητα του backbone της καθε εταιρειας, πραγματικα με ειχε προβληματισει, αλλα επειδη ειναι οικια (και οχι επαγγελματικος χωρος οπου χρειαζεσαι οσο το δυνατον κοντα στο 100% uptime) και επειδη υπαρχει και αυτη η χαοτικη διαφορα στο upload, επελεξα να προχωρησω προς inalan. Αν ο ΟΤΕ εδινε στα ftth του upload των 20-30mbit, θα βρισκομουν σε πολυ μεγαλυτερο διλημμα, αλλα το 100 με το 10 ειναι ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορα

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα,

    Οποτε με την χρηση που θελεις να κανεις.... ΔΑΓΚΩΤΟ για inalan.

    Απλα μια σημειωση . Επειδη με το ρουτερ της ιναλαν ειμαστε λιγο "περιορισμενοι" λογω κλειδωματων... βαλε στο προγραμμα να αγορασεις ενα αλλο ρουτερ. Εκτος αν εχεις ηδη καποιο.
    Με DMZ θα στειλεις την γραμμη στο ρουτερ σου και εκει θα κανεις ολες τις δουλειες σου. Φυσικα αν μπορεις οικονομικα. Αλλιως παιζεις με της ιναλαν οσο μπορεις.

    Υ.Γ. μιας και ειναι δικο σου το τοπικ .... για πες.. τι εχεις στημενο και πως ?
    The gr81 .

  13. #28
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Εχω εδω και αρκετα χρονια ενα asus dsl-n17u. Φλερταρα για αρκετο καιρο με την ιδεα της αναβαθμισης του, αλλα η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν χρειαστηκα αλλες δυνατοτητες. Οταν η γραμμη εγινε voip, κολλησα πισω απο αυτο (με Passthrough) το λευκο speedport, ωστε να διαχειριζεται αυτο την τηλεφωνια, και εκανα τη δουλεια μου. Εχω αγορασει στη δουλεια ενα fritz, το οποιο ειναι εξαιρετικο μηχανημα, αλλα πρακτικα δεν θα μου προσεφερε σπιτι τιποτα καλυτερο (για την χρηση που κανω σπιτι) απο το asus μου.

    Ειχα υποψιν μου οτι οι παροχοι ftth εχουν "κλειστα" τα "ρουτερ" τους, οποτε περιμενα να δω τι τροπους θα βρειτε για να κανουμε τη δουλεια μας. Οταν ειδα το νημα που εξηγει την κατασταση μεσω DMZ ηξερα οτι ειχε ερθει πλεον η ωρα και δεν χρειαζοταν να φοβαμαι τιποτα

    Σπιτι υπαρχει ανοιχτος 24/7 σερβερ ο οποιος τρεχει unraid, το οποιο με εχει βολεψει αφανταστα τα τελευταια 4 χρονια που το εχω. Ειχα ξεκινησει με ενα synology, μετα πηρα τον κλασσικο hp micro n54 και εβαλα πανω xpenology, αλλα δεν με καλυπτε, οποτε κινηθηκα προς unraid, ενω δοκιμασα και το freenas. Δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω πολυ με command line interface, οποτε απεφυγα ubuntu server και centos. Ο σερβερ μου τρεχει torrent client, plex server (διαμοιρασμος υλικου εντος και εκτος οικιακου δικτυου), calibre (για βιβλιοθηκη και αποστολη στα Kindle), ubooquity (για αναγνωση κομικ), btsync (για Backup του xpenology της δουλειας) και διαφορα αλλα μικρο-προγραμματακια (youtube downloader, handbrake, makemkv, file managers) για διαχειριση υλικου.

    Προσφατα πειραματιζομαι με το nextcloud, το οποιο ομως δεν εχω καταφερει ακομα να το στησω ακριβως οπως θελω και ετσι δεν ειμαι ετοιμος να ξηλωσω το xpenology της δουλειας και να τα μεταφερω ολα στο Unraid μου.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρα ειναι το asus. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι gigabit οι ethernet. Σωστα? Δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι πιο δυνατο αφου θα σου κανει τελεια τις δουλιτσες αυτες που θελεις. Οποτε το βαζεις μετα της ιναλαν και εισαι αρχοντας.

    Μου θυμιζεις εμενα παλιοτερα. Κολλημενος με xpenology.... μεχρι που απο συνηθεια παταγα update και παμε παλι απο την αρχη ολα.
    Με ειχε βολεψει αφανταστα για αρκετο καιρο . Μηχανημα αρχικα PC , μετα οπως το ειπες Ν54 . μετα πηγα σε microserver G8 και τωρα ειμαι σε ενα ML350G6 . Με UNRAID εδω και αρκετο καιρο. VM's και μεσα παλι xpenology , centos κλπ κλπ

    Ειχα δοκιμασει το OWNCLOUD και μου ειχε φανει πολυ φιλικο. Για ριξε μια ματια. Στηνεται πολυ ευκολα.
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Ο λογος που αποφασισα να σταματησω το xpenology ηταν ακριβως αυτος που ανεφερες, ειχα το μονιμο αγχος με τα updates. Διαφορετικα, ειναι εξαιρετικο λειτουργικο με mobile apps που σου λυνουν τα χερια. Αυτο ειναι κατι που λειπει απο το unraid, αλλα ειναι στημενο με τελειως διαφορετικη λογικη.

    Αποφασισα να παω προς nextcloud διοτι ο γνωστος spaceinvader one με τα φοβερα βιντεος, εδειχνε στησιμο nextcloud. Θα δω το owncloud που λες και εσυ. Ιδανικα θελω να στησω και καποια σουιτα office ωστε να εχω το προσωπικο μου google drive και google docs. Θα ηθελα να εχω και κατι σε στυλ DS Photo (αφου εχεις παιξει με synology ξερεις για τι μιλαω), αλλα δεν υπαρχει δυστυχως τιποτα ακριβως αντιστοιχο.
    Επισης, μιας και μιλαμε για unraid, εχεις βρει κανεναν τροπο να συγχρονιζεις φακελους του unraid με cloud drives (amazon cloud drive, google drive)? Παλια χρησιμοποιουσα το rclone, αλλα δυστυχως το εκοψαν. Αυτο ειναι ενας ακομη τομεας που το synology/xpenology με βοηθαει, εχει app που ανεβαζει απο το nas στο cloud.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας