Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συμβόλαιο ενώ έχει πίνακα, λέει ότι πάντα ισχύει ο τρέχων τιμοκατάλογος που βρίσκεται στο website. Έπειτα από σκέψη λέω να κρατήσω τη γραμμή ως έχει, αν δε ληθεί σε 30 μέρες το ζήτημα μπορώ να το σπάσω αζημιώς. Αν λυθεί εν μέρη και έχω απλά χαμηλότερες ταχύτητες αλλά πάνω από το κατώφλι για την περιοχή, θα κάνω υπομονή και απλά δε θα ανανεώσω τον Ιούνιο.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις.
    Ποιο σοβαρο προβλημα εχεις που μπορεις να σπασεις αζημιως το συμβολαιο? Δεν εχεις καθολου υπηρεσιες ?

    η αναφερεσαι στις χαμηλες ταχυτητες? Δεν θα το γλυτωσεις το πεναλτυ .
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μια εβδομάδα χωρίς καμία υπηρεσία είναι λόγος να ξεκινήσω φορητότητα χωρίς πληρωμή του πέναλτυ;

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Καλησπέρα και από εμένα, και επίσης δεν είστε ο μόνος!

    Θαρρώ ότι είναι μια τακτική της Vodafone που έχει ξεκινήσει στους πελάτες της, σε όσους έχουν το πρόγραμμα Vodafone Home double play έως 24 Mbps

    Κομπίνα της Vodafone Διαμοιράζει τη σύνδεση μας!
    Η πτώση ταχύτητας παρατηρείται το απόγευμα, διότι οι χρήστες- “πελάτες” δυστυχώς της Vodafone, απόγευμα επιστρέφουν στα σπίτια τους απο την εργασίας τους, για αυτό και παρατηρείτε πτώση της ταχύτητας το απόγευμα... ή και Σ/Κ αναλόγως

    Πριν αρχίσουν τα παιχνίδια τους, έπιανα ταχύτητα 12 και 14 Mbps

    Σ΄ εμένα αυτό το -βιολί με το θέμα της ταχύτητας ξεκίνησε λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
    Ένας υπάλληλος τους σε μια από τις πολλές επικοινωνίες μαζί τους, κάποια στιγμή έκανε την εξής ερώτηση:
    Υπάλληλος Vodafone= έχετε προσέξει αν η πτώση ταχύτητας είναι πριν ή μετά το αναμα της λάμπας από την κολώνα της Δεη; ??
    . . .το τι ακολούθησε ας το αφήσουμε για την ώρα

    Όταν η εταιρεία Vodafone άρχισε να ρίχνει εσκεμμένα την ταχύτητα, ξεκίνησαν ταυτόχρονα και τα τηλέφωνα από τη Vodafone για αναβάθμιση της γραμμής σε vdsl σε τιμή προσφοράς

    Δεν έχουν ιερό και όσιο εκεί στη Vodafone μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα, υποβιβάζουν τη νοημοσύνη μας.

    πλέον για μένα η Vodafone είναι μια ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ εταιρεία τηλεφωνίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 23-02-20 στις 20:16.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  4. #19
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Κοίταξε, σχετικά με αυτό που σου είπε για τη λάμπα έχει βάση και θα σου εξηγήσω. Στο χωριό μου, που η απόσταση από το DSLAM είναι 1,6 χλμ περίπου, το βράδυ παρατηρούσαμε πτώση στα 1-2mbps και πολλές φορές δεν είχαμε και ίντερνετ. Τα σφάλματα έφταναν στο θεό. Μετά από 4 μήνες συνεχόμενων προσπαθειών επίλυσης και από τις δύο μεριές (κακή εξυπηρέτηση πάλι βέβαια από τη μεριά τους), ανακάλυψα πως έξω από το σπίτι είχαν βάλει κάθετα στο δρόμο φώτα. Αυτά τα φώτα ήταν του δήμου, ήταν αγείωτα και έπαιρναν κατευθείαν από τη ΔΕΗ (αυτό με βοήθησε πολύ να τα ξεφορτωθώ σε μια μέρα). Επειδή το καλώδιο της καμπάνας περνούσε δίπλα από του ΟΤΕ, κάθησα επί 3 μέρες και παρατήρησα απόγευμα και πρωί που άνοιγα/έκλειναν τη συμπεριφορά και είδα ότι οι ώρες ήταν ακριβώς οι ίδιες που είχα πρόβλημα.

    Πήρα Δήμο, είπα να έρθουν να το βγάλουν, μου είπαν σουξου μούξου και λέω καλώ τώρα τη ΔΕΗ για ρευματοκλοπή. Ήρθαν και έβγαλαν το δικό μου άμεσα και λύθηκε το θέμα.

    Τώρα όσον αφορά τα απογεύματα σε μεγάλα αστικά κέντρα, αναγκαστικά επειδή δε μπορούν να εξυπηρετήσουν στο μέγιστο όλες τις γραμμές έχουν load balancers. Για εμένα δεν είναι σωστό αυτό, γιατί όταν πληρώνω κάτι θέλω να έχω το 100% αυτού που πληρώνω, αλλά αφού δεν βάζουν χέρι άλλοι και άλλοι τι μπορώ να κάνω σαν individual.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    αχαμμ... ούτε εργαζόμενος της εν λόγω εταιρείας να ήσασταν. . .


    Ο τρόπος που γράφεται, σα να δικαιολογείται αυτά που κάνει στους άμοιρους ατυχείς πελάτες της


    Καταγγελία τους χρειάζεται κύριέ μου να ενημερωθεί και η ΕΕΤΤ

    βρισκόμαστε στο Νομό Αττικής και εν έτει 2020 τι πράγματα είναι αυτά;

    από 11-12 Mbps στα 4,660Mbps ε;;;
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαμμ... ούτε εργαζόμενος της εν λόγω εταιρείας να ήσασταν. . .


    Ο τρόπος που γράφεται, σα να δικαιολογείται αυτά που κάνει στους άμοιρους ατυχείς πελάτες της


    Καταγγελία τους χρειάζεται κύριέ μου να ενημερωθεί και η ΕΕΤΤ

    βρισκόμαστε στο Νομό Αττικής και εν έτει 2020 τι πράγματα είναι αυτά;
    Εδώ υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως ο πάροχος ρίχνει την ταχύτητα για να τον κάνει να πάει απο υπηρεσία που του κοστίζει πολύ φθηνά στην χονδρική σε άλλη υπηρεσία που του κοστίζει αρκετά ακριβότερα.

    Δεν τον ενδιαφέρουν μάλιστα τα τεχνικά περι crosstalk, όχι κύριε

  7. #22
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    θέλουν με το ζόρι να πάνε τους πελάτες σε vdsl όπου είναι και ακριβό το πάγιο

    αυτό το λέω εγώ απατεωνιά-κουτοπονηριά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 25-02-20 στις 23:33.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλουν με το ζόρι να πάνε τους πελάτες σε vdsl όπου είναι και ακριβό το πάγιο

    αυτό το λέω εγώ απατεωνιά-κουτοπονηριά @sdikr


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαμμ... ούτε εργαζόμενος της εν λόγω εταιρείας να ήσασταν. . .


    Ο τρόπος που γράφεται, σα να δικαιολογείται αυτά που κάνει στους άμοιρους ατυχείς πελάτες της


    Καταγγελία τους χρειάζεται κύριέ μου να ενημερωθεί και η ΕΕΤΤ

    βρισκόμαστε στο Νομό Αττικής και εν έτει 2020 τι πράγματα είναι αυτά;

    από 11-12 Mbps στα 4,660Mbps ε;;;
    The gr81 .

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλουν με το ζόρι να πάνε τους πελάτες σε vdsl όπου είναι και ακριβό το πάγιο

    αυτό το λέω εγώ απατεωνιά-κουτοπονηριά @sdikr
    Μπορεις να δεις τις τιμές χονδρικής για το full llu Και για το vpu θα δεις πως στον πάροχο κοστίζει πολύ παραπάνω το να σε πάει σε vdsl μέσω καμπινας.


    Το Crosstalk είναι πραγματικότητα και περιορισμός της τεχνολογίας,
    Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα βλέπουν θεωρίες συνωμοσίας, δεν υπάρχουν όμως (στην συγκεκριμένη περίπτωση)

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλουν με το ζόρι να πάνε τους πελάτες σε vdsl όπου είναι και ακριβό το πάγιο

    αυτό το λέω εγώ απατεωνιά-κουτοπονηριά!
    Το οτι εχεις μεινει με την adsl .... ολοι βαζουν Vdsl 100αρες και 200αρες (απο μονοι τους , μιας και εχουμε πλεον 2020 ) και οι γραμμες εχουν γεμισει crosstalk λογω των ΥΠΕΡ-ΥΨΗΛΩΝ συχνοτητων.... αυτο δεν μετραει ετσι?
    The gr81 .

  11. #26
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    ανεβαίνει το κόστος είναι ακριβό το πάγιο, πάει με το μήνα
    δλδ τι θα γίνει τώρα δεν θα έχουμε δίκτυο;;

    όπου σίγουρα και με το vdsl πάλι προβλήματα θα έχουμε!
    το ακριβό πάγιο που θα πληρώνουμε δεν θα ανταποκρίνεται, στις μειωμένες υπηρεσίες από την εταιρεία

    - - - Updated - - -

    κανονικά το πάγιο θα πρέπει να εφαρμόζεται-προσαρμόζεται βάση με την ταχύτητα που πιάνει ο πελάτης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 26-02-20 στις 00:31.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικά το πάγιο θα πρέπει να εφαρμόζεται-προσαρμόζεται βάση με την ταχύτητα που πιάνει ο πελάτης
    Το εχεις δει καπου αυτο να εφαρμοζεται παγκοσμιως ?

    Για να λες οτι θα εχεις προβλημα με το vdsl ... μαλλον δεν γνωριζεις περι τινος προκειται.

    Σε καθε περιπτωση.. ριξε μια ματια και στην εσωτερικη σου καλωδιωση. Το να κατηγορεις ειναι το μονο ευκολο.
    The gr81 .

  13. #28
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........
    Λετε να μην το έκανα; ε;

    Μάθετε λοιπόν

    1) Πριν ενάμιση χρόνο περίπου αλλάχθηκε το καλώδιο από την κολώνα του ΟΤΕ έως το κουτί που είναι σε τοίχο της οικίας.
    2) Στις γιορτές Χριστούγεννα ήρθε τεχνικός έλεγξε τη γραμμή και έξω το κουτί που είναι πάνω στο κτίριο και μέσα στην οικία, δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα τίποτα!!
    Και επίσης παρέλαβα δελτίο που ήρθε τεχνικός, επίσημα όμορφα και ωραία

    το μόνο που έκανε ο τεχνικός κάτι πείραξε στο SNR αλλά το αποτέλεσμα ήταν ότι έπεσε ακόμα περισσότερο η ταχύτητα, χειρότερα!

    Τους πήρα τηλ. και τους είπα να επαναφέρουν τις ρυθμίσεις, ωστόσο δεν βλέπω να επανέρχεται ούτε στα προηγούμενα χάλια!


    Τελικά από χάλια! πιο χάλια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mosaic : 01-03-20 στις 21:16.
    - - «Ανθολογία της Οικονομίας»
    Φιλόμουσοι της Τεχνολογικής Κοινότητας, "Άρωμα Γυναίκας" στο SNR.gr το ραδιόφωνο του ADSLgr.com
    Πρόληψη/Ενημέρωση «Χρέος μας…η ζωή» . . .

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mosaic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λετε να μην το έκανα; ε;

    Μάθετε λοιπόν

    1) Πριν ενάμιση χρόνο περίπου αλλάχθηκε το καλώδιο από την κολώνα του ΟΤΕ έως το κουτί που είναι σε τοίχο της οικίας.
    2) Στις γιορτές Χριστούγεννα ήρθε τεχνικός έλεγξε τη γραμμή και έξω το κουτί που είναι πάνω στο κτίριο και μέσα στην οικία, δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα τίποτα!!
    Και επίσης παρέλαβα δελτίο που ήρθε τεχνικός, επίσημα όμορφα και ωραία

    το μόνο που έκανε ο τεχνικός κάτι πείραξε στο SNR αλλά το αποτέλεσμα ήταν ότι έπεσε ακόμα περισσότερο η ταχύτητα, χειρότερα!

    Τους πήρα τηλ. και τους είπα να επαναφέρουν τις ρυθμίσεις, ωστόσο δεν βλέπω να επανέρχεται ούτε στα προηγούμενα χάλια!


    Τελικά από χάλια! πιο χάλια!
    Ο τεχνικος ΔΕΝ ελεγχει την εσωτερικη μας καλωδιωση. Οπως επισης το δελτιο που λες... σχεδον παντα το δινουν. δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.

    Θα σου προτεινω παλι να κοιταξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση και να παρεις μονος σου μετρησεις στον κατανεμητη σου. (σημειο εισαγωγης στο κτιριο.)
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Γιατί να μπει στον κόπο να ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση, αν δε ξέρει να μετρήσει την αντίσταση και δεν έχει τα εργαλεία; Μπορεί να το κουμπώσει έξω, απευθείας στα καλώδια που πάνε στο κουτί διακλάδωσης και να δει αν συγχρονίζει σε νορμάλ για την περιοχή του ταχύτητα. Αν ναι, τότε να κοιτάξει την καλωδίωση, αλλιώς είναι πριν το πρόβλημα.

    Επίσης παρουσιάζεται συγκεκριμένες ώρες; Αν ναι, παρατήρησε τι αλλάζει. Στη περίπτωσή μου όπως είπα άναβε ο δημόσιος φωτισμός και έκανε παρεμβολές.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας