Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα,

    θέλω να σπάσω το συμβόλαιο με τη Vodafone και έχω το πακέτο double play CU Xclusive έως 24 Mbps, σταθερά σε Ελλάδα με ενιαία αστική χρέωση. Μένουν 3-4 μήνες ακόμα αλλά έχω θέματα συχνά πυκνά και θέλω να βάλω Inalan.

    Στο συμβόλαιο γράφει ότι υπάρχει πίνακας με τη ρήτρα που πληρώνεις, αλλά τα μόνα προγράμματα που βλέπω είναι :

    Για προσφορές που ορίζεται τέλος απενεργοποίησης για διακοπή της υπηρεσίας πριν τη λήξη του 24μήνου, το τέλος απενεργοποίησης είναι:
    Για τις υπηρεσίες Vodafone Home telephony και Vodafone Home double play έως 24 Mbps 120,98 €
    Για τις υπηρεσίες Vodafone Home double play έως 50 Mbps 161,30 €
    Θα να αμφισβιτήσω ρήτρα εφόσων δεν αναφέρεται ρητά το πρόγραμμά μου. Έχετε εικόνα;
    Ο λόγος είναι ότι πληρώνω για έως 24Mbs, κλειδώνω στα 10 και τα απογεύματα που γυρνάω έχω 4-5. Το κατόφλι που είναι υποχρεωμένοι να ορίσουν από την ΕΕΤΤ μετά από ερώτηση μου είναι τα 4. Ότι είναι κάτω από 4 θεωρείται βλάβη.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μα αναφέρει το πρόγραμμα double play έως 24
    Δεν μπορείς να φύγεις χωρίς ρήτρα εκτός αν αλλάξουν κάποια παροχή στο πρόγραμμα σου

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γνώμη μου, ξεκινα τις διαδικασίες με την Inalan. Μέχρι να ολοκληρωθούν, κρατα την Vodafone και αφού λήγει το συμβόλαιο σου κάνε τότε την κατάργηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι ότι πληρώνω για έως 24Mbs, κλειδώνω στα 10 και τα απογεύματα που γυρνάω έχω 4-5. Το κατόφλι που είναι υποχρεωμένοι να ορίσουν από την ΕΕΤΤ μετά από ερώτηση μου είναι τα 4. Ότι είναι κάτω από 4 θεωρείται βλάβη.
    H A-dsl ετσι ειναι στο λεκανοπεδιο. Και τα 4Mbps παλι καλα ειναι. Που να δεις περιπτωσεις με 0.5Mbps. Οσοι ανηκουν σε περιοχες με αναβαθμισμενες καμπινες ειδαν ασπρη μερα μεσω vdsl.

    Απο εκει και περα....
    Εχεις δει οτι εχεις καλυψη απο ιναλαν? η πιο σιγουρη μεθοδος ειναι να συμπληρωσεις την φορμα ενδιαφεροντος και μετα να κανεις ενα τηλεφωνο για να στο επαληθευσουν οτι δινουν υπηρεσια αμμεσα.
    Στο σταθερο τι ποσο δινεις καθε μηνα?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Έχω έξω από το σπίτι μου κουτάκι Inalan. Θέλει 1 εργάσιμη και μου βάζουν οπτική. Δεν είναι χρονοβόρο.

    Μίλησα σήμερα με vodafone. Τους εξήγησα ότι αν με χρεώσουν εγώ θα απευθυνθώ ΕΕΤΤ γιατί στον πίνακα τιμοκαταλόγου όλα τα προγράμματα αναφέρονται ρητά με ρήτρα σε περίπτωση διακοπής αλλά τα Xclusive όχι.
    Μου λέει μάλλον είναι συστημικό λάθος. Προσωπικά σκέφτομαι να το τρέξω μέσω ΕΕΤΤ γιατί ξέρω ότι όλα τα προγράμματα περνάνε έγκριση και υπάρχει περίπτωση αρχικά να μην προβλεπόταν και να το κάνουν ακόμα και καταχρηστικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω έξω από το σπίτι μου κουτάκι Inalan. Θέλει 1 εργάσιμη και μου βάζουν οπτική. Δεν είναι χρονοβόρο.

    Μίλησα σήμερα με vodafone. Τους εξήγησα ότι αν με χρεώσουν εγώ θα απευθυνθώ ΕΕΤΤ γιατί στον πίνακα τιμοκαταλόγου όλα τα προγράμματα αναφέρονται ρητά με ρήτρα σε περίπτωση διακοπής αλλά τα Xclusive όχι.
    Μου λέει μάλλον είναι συστημικό λάθος. Προσωπικά σκέφτομαι να το τρέξω μέσω ΕΕΤΤ γιατί ξέρω ότι όλα τα προγράμματα περνάνε έγκριση και υπάρχει περίπτωση αρχικά να μην προβλεπόταν και να το κάνουν ακόμα και καταχρηστικά.
    Σε γραφειο υπαρχει το Nova2play Professional economy με vdsl 50 και 1 νουμερο TDM .

    Επισης υπαρχει ενα Nova2play Professional με VDSL 100 και 1 TDM και 4 καναλια φωνης (μεσω oxygen ) και απεριοριστα σταθερα και κινητα .

    Συγκρινοντας τα δυο συμβολαια... εχουν ακριβως τους ιδιους ορους και την ιδια ρητρα.

    Μην περιμενεις να γραφει ακριβως τις ιδιαιτεροτητες του προγραμματος σου. Εφοσον γραφει "Vodafone Home double play έως 24 Mbps 120,98 €" οπως λες... αυτο ειναι το ποσο που θα πληρωσεις.
    Η ΕΕΤΤ δεν μπορει να κανει τιποτα απολυτως σε αυτη την περιπτωση. Το προστιμο σπασιματος συμβολαιου θα το πληρωσεις. Οπως επισης θα χασεις και τις εκπτωσεις τις κινητης αν τα εχεις συνδιασει.

    Αν θες να απευθυνθεις στην ΕΕΤΤ μπορεις να το κανεις ελευθερα . Απλα δεν υπαρχει "μαγικος" τροπος να γλυτωσεις τα χρηματα.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γραφειο υπαρχει το Nova2play Professional economy με vdsl 50 και 1 νουμερο TDM .

    Επισης υπαρχει ενα Nova2play Professional με VDSL 100 και 1 TDM και 4 καναλια φωνης (μεσω oxygen ) και απεριοριστα σταθερα και κινητα .

    Συγκρινοντας τα δυο συμβολαια... εχουν ακριβως τους ιδιους ορους και την ιδια ρητρα.

    Μην περιμενεις να γραφει ακριβως τις ιδιαιτεροτητες του προγραμματος σου. Εφοσον γραφει "Vodafone Home double play έως 24 Mbps 120,98 €" οπως λες... αυτο ειναι το ποσο που θα πληρωσεις.
    Η ΕΕΤΤ δεν μπορει να κανει τιποτα απολυτως σε αυτη την περιπτωση. Το προστιμο σπασιματος συμβολαιου θα το πληρωσεις. Οπως επισης θα χασεις και τις εκπτωσεις τις κινητης αν τα εχεις συνδιασει.

    Αν θες να απευθυνθεις στην ΕΕΤΤ μπορεις να το κανεις ελευθερα . Απλα δεν υπαρχει "μαγικος" τροπος να γλυτωσεις τα χρηματα.
    Αγαπητέ δε συμφωνό γιατί αυτό που λες είναι όντως το ίδιο πρόγραμμα. Εγώ σου παραθέτω screenshot από τον τρέχοντα τιμοκατάλογο. Όλα τα προγράμματα τα αναφέρει ρητά. Το δικό μου όχι. Κοίταξε προσεκτικά.
    Εδώ μιλάμε συγκεκριμένα και όχι γενικά, γι αυτό δίνω τόσο βάση στη λεπτομέρια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  60,4 KB 
ID: 211799
    Εδώ φαίνονται αναλυτικά ένα ένα τα προγράμματα. 11.1.19 ο τελευταίος τιμοκατάλογος. Όπως ορίζει το συμβόλαιο ισχύουν οι τιμές από το website.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  139,5 KB 
ID: 211800

    Εδώ τα αναφέρει όλα ένα ένα, εκτός από το δικό μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Προσωπικά σκέφτομαι να το τρέξω μέσω ΕΕΤΤ γιατί ξέρω ότι όλα τα προγράμματα περνάνε έγκριση και υπάρχει περίπτωση αρχικά να μην προβλεπόταν και να το κάνουν ακόμα και καταχρηστικά.
    Ο μόνος που υποχρεούται να ζητήσει εκ των προτέρων έλεγχο και έγκριση για όλα τα προγράμματα απ'όπου κι αν τα δίνει, είτε λιανική είτε χοντρική, είναι ο ΟΤΕ αφού είναι ΣΙΑ.
    Οι άλλοι πάροχοι μόνο για τα προγράμματα που παρέχουν αποκλειστικά από δικές τους καμπίνες σε χοντρική. Και τέτοια προγράμματα δεν υπάρχουν σε ADSL.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος που υποχρεούται να ζητήσει εκ των προτέρων έλεγχο και έγκριση για όλα τα προγράμματα απ'όπου κι αν τα δίνει, είτε λιανική είτε χοντρική, είναι ο ΟΤΕ αφού είναι ΣΙΑ.
    Οι άλλοι πάροχοι μόνο για τα προγράμματα που παρέχουν αποκλειστικά από δικές τους καμπίνες σε χοντρική. Και τέτοια προγράμματα δεν υπάρχουν σε ADSL.
    Το ακούω γιατί και εγώ για τον ΟΤΕ το είχα διαβάσει, οπότε εσφαλμένα θεώρησα ότι ισχύει για όλους.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά σε αναφέρει, γιατί έχεις πρόγραμμα double-play έως 24mbps. Με τον ίδιο τρόπο αναφέρει και τα υπόλοιπα προγράμματα, ανάλογα με την ταχύτητα ή το πακέτο τηλεόρασης που έχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά σε αναφέρει, γιατί έχεις πρόγραμμα double-play έως 24mbps. Με τον ίδιο τρόπο αναφέρει και τα υπόλοιπα προγράμματα, ανάλογα με την ταχύτητα ή το πακέτο τηλεόρασης που έχουν.
    Αναφέρει τα Vodafone Home. Τα υπόλοιπα τα ανφέρει ένα ένα ονομαστικά, εκτός από τα φοιτητικά. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Δεν βάζω το "λογικά" σαν επιχείρημα, αλλά το τι γράφει επακριβώς.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Δες τι γράφει στην ανάλυση του λογαριασμού σου στο έντυπο. Εκεί φαίνεται ακριβώς το πρόγραμμα. Το ότι το ονομάζουν ΧΥΖ επειδή συνδυάζουν 2 υπηρεσίες με 1-2 εκπτώσεις δεν το αλλάζει σαν πρόγραμμα. Έπειτα δες τους πίνακες που φαίνονται οι ρήτρες (γι' αυτό είναι καλό πάντα να κρατάμε τα συμβόλαια που υπογράφουμε). Υπάρχει πιθανότητα στους 2 τελευταίους μήνες να μην υπάρχει ρήτρα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρει τα Vodafone Home. Τα υπόλοιπα τα ανφέρει ένα ένα ονομαστικά, εκτός από τα φοιτητικά. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Δεν βάζω το "λογικά" σαν επιχείρημα, αλλά το τι γράφει επακριβώς.
    όταν αναφέρεται σε double play μιλάει για υπηρεσία που έχει Internet Και τηλεφωνία μαζί, στην μια περίπτωση έχεις υπηρεσία με εως 24 που είναι η δικιά σου.
    Μετά καλύπτει και τις υπηρεσίες με χρόνο ομιλίας, καθώς και τις υπηρεσίες με ταχύτητα εως 50. Στο τέλος μιλάει και για υπηρεσίες triple play.

    Δεν αναφέρεται σε εμπορική ονομασία του προγράμματος

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρει τα Vodafone Home. Τα υπόλοιπα τα ανφέρει ένα ένα ονομαστικά, εκτός από τα φοιτητικά. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Δεν βάζω το "λογικά" σαν επιχείρημα, αλλά το τι γράφει επακριβώς.
    Vodafone Home είναι και το δικό σου πακέτο, είναι πακέτο σταθερής της Vodafone. Όπως και να'χει, το τέλος το πληρώνεις εφόσον αναγράφεται και στο συμβόλαιο σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Στο συμβόλαιο ενώ έχει πίνακα, λέει ότι πάντα ισχύει ο τρέχων τιμοκατάλογος που βρίσκεται στο website. Έπειτα από σκέψη λέω να κρατήσω τη γραμμή ως έχει, αν δε ληθεί σε 30 μέρες το ζήτημα μπορώ να το σπάσω αζημιώς. Αν λυθεί εν μέρη και έχω απλά χαμηλότερες ταχύτητες αλλά πάνω από το κατώφλι για την περιοχή, θα κάνω υπομονή και απλά δε θα ανανεώσω τον Ιούνιο.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας