Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2004
    Περιοχή
    Cyprus
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Epic (CY)
    Έστω ότι έχω εγκαταστήσει σωστά GPG4Win, Enigmail κτλ
    1. Όταν στέλνω ένα email το κρυπτογραφώ με βάση το Public Key του παραλήπτη;
    2. Όταν μου στέλνουν ένα email αυτό έχει κρυπτογραφεί με βάση το δικό μου Public Key και το αποκρυπτογραφώ με βάση το δικό μου Private Key;
    3. Το Enigmail έχει κάποιους αυτοματισμούς, π.χ. όταν πατάς reply σου ενεργοποιεί την κρυπτογράφηση με βάση των δεδομένων που έχει. Δυσκολεύομαι να καταλάβω όμως κάθε φορά ποιο key χρησιμοποιεί κτλ. Καμία βοήθεια ως προς αυτό;
    4. Αν οι παραλήπτες ενός email είναι πολλοί, ποια είναι η θεωρία πίσω από μια τέτοια περίπτωση;
    5. Αν θέλω να βλέπω τα email αυτά και από το δεύτερο PC μου, υπάρχει εύκολος τρόπος; Θα πρέπει απλώς να μεταφέρω τις εγγραφές στο kleopatra από το ένα στο άλλο PC;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ελπίζω να κατάλαβα καλά τις ερωτήσεις.

    1. Ναι.

    2. Ναι.

    3. Η κρυπτογράφηση του μηνύματος πρέπει να γίνει με το δημόσιο κλειδί του εκάστοτε παραλήπτη.

    4. Πρέπει να έχεις το δημόσιο κλειδί του κάθε παραλήπτη. Δε θυμάμαι πώς ήταν η υλοποίηση του Enigmail, αλλά αν έχεις πολλούς παραπλήπτες και δεν έχεις τα κλειδιά για κάποιους, τότε ο mail client (ή το enigmail) θα διαμαρτυρηθεί.

    5. Λογικά θα πρέπει να εγκαταστήσεις/ρυθμίσεις το enigmail/gpg σε κάθε PC και να εισάγεις τουλάχιστον το δικό σου κρυφό κλειδί (ώστε να μπορείς να αποκρυπτογραφείς τα εισερχόμενα).
    Ανυπόγραφος

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας