Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. θα πρέπει να αφαιρέσω την ψύκτρα ARCTIC FREEZER 7 PRO REV2 https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-7-pro.html
    απο την παλιά motherboard (επεξεργαστής Intel σε socket 775) και να την τοποθετήσω στη νέα και επειδή μαλλον θα χρειαστεί να κάνω bios update με τον παλιό επεξεργαστή για να υποστηρίζει τον νέο θα πρέπει μετά το update να την αφαιρέσω και να την ξανατοποθετήσω. Διάβασα αρκετά στο internet απο χρήστες που τραβούν τα μαύρα πλαστικά πινς τα οποία μπαίνουν μέσα στα άσπρα-μπεζ αλλά δεν βγαίνουν και φοβούνται μην τα σπάσουν. Εψαξα και για βιντεο αλλα δεν βρήκα κάτι. Μια λύση θα ήταν να τα σπρώξεις απο κάτω με κατσαβίδι, αλλα προυποθέτει να ξεβιδώσεις την motherboard για να έχεις πρόσβαση απο πίσω. Εχει κάποιος τη συγκεκριμένη ψύκτρα να με βοηθήσει με οδηγίες πως γίνεται?
    Επικοινώνησα και με την ARCTIC και μου έγραψαν τα παρακάτω αλλα δεν βοηθάνε και πολύ.

    thanks for your request. I searched for a video on youtube regarding the unmounting but didnt find one. So i write a little unmounting tutorial for you:
    Power off the pc and disconect the fan, clip off the fan from the Heatsink
    Next step depends on which socket you have:
    AMD: Unscrew the metal L-Shaped Lugs by starting on one side, loosen the other so long that you can lift of the cooler from the Bracket, you´re done.
    Intel: Pull out the black pins that are resting in the push pins. The cooler will become loose and you can lift the Freezer of the socket with the retention bracket.
    Here is the manual, you can do the same by reversing each step: https://support.arctic.ac/index.php?p=f7pro&lang=en

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Υπαρχουν αρκετα video εγκαταστασης:

    π.χ.
    https://www.youtube.com/watch?v=GKWh24l5-tQ

    https://www.youtube.com/watch?v=ar7IcPu-bzw

    σε καθε γωνια της πλαστικης βασης της ψυκτρας εχει push-pins. Βγαζεις πρωτα τα μαυρα (τραβωντας τα με προσοχη) και μετα για καθενα απο τα ασπρα, απο την πισω μερια, με προσοχη πιεζεις να ενωθουν τα γαντζακια και σπρωχνεις ταυτοχρονα για να περασουν απο την τρυπα και να βγει.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. την εγκατάσταση την ξέρω γιατι την είχα κάνει εγώ. το πως βγαίνουν κολλάω. για τα άσπρα εννοείς απο την πίσω πλευρά της μητρικής τα σπρώχνω? Αν δεν βγάλεις την μητρική πως γίνεται. κάποιος μου είπε οτι τα μαύρα τα πατάς και πετάγονται κάπως. ισχύει κάτι τέτοιο?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. θα πρέπει να αφαιρέσω την ψύκτρα ARCTIC FREEZER 7 PRO REV2 https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-7-pro.html
    απο την παλιά motherboard (επεξεργαστής Intel σε socket 775) και να την τοποθετήσω στη νέα και επειδή μαλλον θα χρειαστεί να κάνω bios update με τον παλιό επεξεργαστή για να υποστηρίζει τον νέο θα πρέπει μετά το update να την αφαιρέσω και να την ξανατοποθετήσω. Διάβασα αρκετά στο internet απο χρήστες που τραβούν τα μαύρα πλαστικά πινς τα οποία μπαίνουν μέσα στα άσπρα-μπεζ αλλά δεν βγαίνουν και φοβούνται μην τα σπάσουν. Εψαξα και για βιντεο αλλα δεν βρήκα κάτι. Μια λύση θα ήταν να τα σπρώξεις απο κάτω με κατσαβίδι, αλλα προυποθέτει να ξεβιδώσεις την motherboard για να έχεις πρόσβαση απο πίσω. Εχει κάποιος τη συγκεκριμένη ψύκτρα να με βοηθήσει με οδηγίες πως γίνεται?
    Επικοινώνησα και με την ARCTIC και μου έγραψαν τα παρακάτω αλλα δεν βοηθάνε και πολύ.

    thanks for your request. I searched for a video on youtube regarding the unmounting but didnt find one. So i write a little unmounting tutorial for you:
    Power off the pc and disconect the fan, clip off the fan from the Heatsink
    Next step depends on which socket you have:
    AMD: Unscrew the metal L-Shaped Lugs by starting on one side, loosen the other so long that you can lift of the cooler from the Bracket, you´re done.
    Intel: Pull out the black pins that are resting in the push pins. The cooler will become loose and you can lift the Freezer of the socket with the retention bracket.
    Here is the manual, you can do the same by reversing each step: https://support.arctic.ac/index.php?p=f7pro&lang=en
    Αν τα πλαστικά έχουν ξεραθεί από θερμοκρασία/πολυκαιρία ο κίνδυνος είναι υπαρκτός να σπάσει κάτι, καλό θα ήταν αν μπορείς να βγάλεις την μητρική για να βοηθάς λίγο από την κάτω πλευρά τα pins που ανοίγουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα. την εγκατάσταση την ξέρω γιατι την είχα κάνει εγώ. το πως βγαίνουν κολλάω. για τα άσπρα εννοείς απο την πίσω πλευρά της μητρικής τα σπρώχνω? Αν δεν βγάλεις την μητρική πως γίνεται. κάποιος μου είπε οτι τα μαύρα τα πατάς και πετάγονται κάπως. ισχύει κάτι τέτοιο?
    Ναι, για τα ασπρα εννοω απο την πισω πλευρα της μητρικης, και τα σπρωχνεις με προσοχη, προσπαθωντας τα δυο αγκιστρα να τα ενωσεις ωστε να μπορει να περασει απο την τρυπα
    Πρεπει να βγαλεις την μητρικη, αν το κουτι σου δεν εχει άνοιγμα πισω απο το cpu socket.
    Τα μαυρα αν θυμαμαι τα τραβας (σηκωνεις), δεν υπαρχει σουστα πουθενα.

    Προσοχη μην κανεις την βλακεια να τραβηξεις τα ασπρα, και χωρις να βγαλεις την μητρικη, θα σπασουν 100% (η μπορει να κανεις και αλλη ζημια).

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αρα πρέπει να βγει σίγουρα η μητρική λες. μπλέξαμε. την 1η φορά θα βγει για να την αλλάξω αλλα μετά θέλω να κάνω bios update με τον duo E6400 και μετά να βάλω τον Q6600 quad που περιμένω να ρθει. μία λύση είναι να έχω χύμα την μητρική αλλα δεν είναι και το καλύτερο..

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βρες κάποιον φίλο-γνωστό να σε βοηθήσει ..δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το φαντάζεσαι..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Λογικά, από την εικόνα, θα πρέπει πρώτα να πατήσεις τις προεξοχές για να βγάλεις το μαύρο κομμάτι έξω και μετά θα βγάλεις και το άσπρο. Πρέπει να είναι το ίδιο με τα άλλα pins που ξεβιδώνουν και είναι το ένα μέσα στο άλλο. Θα τα τραβήξεις με προσοχή, αλλά για να τα ξαναβάλεις στην τρύπα θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή. Δε νομίζω να χρειάζεται να βγάζεις και να βάζεις μητρικές. Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να κάνεις ζημιά με το να βγάζεις και να βάζεις μητρική.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας