Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Καλησπέρα φίλοι μου
    Προ 3ετίας είχα αγοράσει μια τηλεόραση HITACHI 40'' από το E-SHOP με 2ετή εγγύηση .Πρό μηνός με κάτι διακοπές ρεύματος παπαλα ταφτυσε η τηλεόραση . Τηλεφωνω στο E-SHOP και μου λένε δεν έχει εγγύηση και αν θέλεις στείλτην μας να την δεί το σέρβις μας αν επισκευάζεται να την επισκευάσουμε . Το κόστος ΜΟΝΟ για την αποστολή και επίσκεψη είναι 15 ευρώ . Μετά από 2 μέρες από την αποστολή μου απαντάνε ότι η τηλεόραση δεν επισκευάζεται γιατί είναι χαλασμένη η πλακέτα (motherboard) και να πάει για ανακύκλωση . Του απαντάω να μου την επιστρέψετε πίσω την θέλω
    Την άλλη μέρα την παραλαμβάνω, πληρώνω τα 15 ευρώ και πάω σπίτι για να δώ τη έχει μέσα η τηλεόραση Την ανοίγω και βλέπω ότι έχει δύο πλακέτες η μία είναι τροφοδοτικό και η άλλη η μητρική ( motherboard ) της VESTEL . ψάχνοντας στον internet για μητρικές βρήκα μια που ταίριαζε με όλα τα Νούμερα και τον κωδικό της πλακέτας, το κοστος της ήταν 29,60 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Αποφασίζω να την παραγγείλω για να δοκιμάσω και αν δεν κάνει, χάνω τα 29,60 ευρώ ή την επιστρέφω , Σε 4 ημέρες ήρθε, την τοποθετώ στην τηλεόραση και δουλεύει κανονικά σαν να μην άλλαξε τίποτα (μάλλον μέχρι που να ξανακάνει κανένα ανεβοκατέβασμα το ρεύμα για να μου την κάψει και αυτή) Αυτή ήταν η εμπειρία μου με τα ηλεκτρονικά και την γράφω μήπως βοηθήσω κανένα φίλο
    Σας ευχαριστώ που τον διαβάσατε

  2. #2
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Οι πλακέτρες της vestel έχουν παράδοση να χάνουν τον προγραμματισμό τους (κάνουν corrupt τη μνήμη flash rom τους) σε διακοπές ρεύματος το οποίο είναι επιδιορθώσιμο με firmware download (από στικάκι μικρότερο απο 1Gb, o βοοτloader δεν λειτουργει με μεγάλα στικακια)

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πλακέτρες της vestel έχουν παράδοση να χάνουν τον προγραμματισμό τους (κάνουν corrupt τη μνήμη flash rom τους) σε διακοπές ρεύματος το οποίο είναι επιδιορθώσιμο με firmware download (από στικάκι μικρότερο απο 1Gb, o βοοτloader δεν λειτουργει με μεγάλα στικακια)
    Υπάρχει το firmware διαθέσιμο? γιατι δεν το βρήκα πουθενά (να το έχω υποψη μου για άλλη φορά) ευχαριστω πολύ

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    η μητρικη που πηρες... απο το εξωτερικο ηταν ?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklefkas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει το firmware διαθέσιμο? γιατι δεν το βρήκα πουθενά (να το έχω υποψη μου για άλλη φορά) ευχαριστω πολύ
    Υπάρχουν τα πάντα-όλα για όσους έχουν συνδρομή ώς συνεργάτες/επισκευαστές στην vestel.
    Συνήθως οι τεχνίτες δεν έχουν και βάζουν πάνω ένα παραπλήσιο,
    και κάτι φορές δεν λειτουργούν όλα σωστά.
    Και εννοείται θα βρεις διάφορα να κυκλοφορούν στα σχετικά fora.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Την μητρική VESTEL την αγόρασα μέσω EBAY από την Αγγλία και ήρθε σε 3 μέρες την έβαλα στην τηλεόραση και ξεκίνησε με αρχική εκκίνηση όλα εντάξει
    και όλα αυτά χωρίς μάστορα από μόνος μου επειδή μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά κομπιούτερ κλπ

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από niklefkas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την μητρική VESTEL την αγόρασα μέσω EBAY από την Αγγλία και ήρθε σε 3 μέρες την έβαλα στην τηλεόραση και ξεκίνησε με αρχική εκκίνηση όλα εντάξει
    και όλα αυτά χωρίς μάστορα από μόνος μου επειδή μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά κομπιούτερ κλπ
    ωραιος.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα 15 ευρώ πίσω από το e-shop έπρεπε να ζητήσεις.
    Το είχα πάθει με ένα PC παλιά που το Πλαίσιο δεν μπορούσε να βρει το πρόβλημα. Την διάγνωση την έκανα τελικά μόνος μου.
    Έπαιρνε δεύτερη κάρτα γραφικών και είχε μια γέφυρα που με τον καιρό λόγω κάθετης θέσης έφευγε. Την έβγαλα και τέλος. Αφού έτσι και αλλιώς μια κάρτα είχε το PC.
    Ο υπολογιστής μετά από 10 χρόνια από τότε που πήγα λειτουργεί ακόμα.
    Μετά από φασαρία μου τα επέστρεψαν. Θυμάμαι που μου έκαναν και προτάσεις για καινούργιο.

    Μήπως ένας σταθεροποιητής τάσης έλυνε το πρόβλημα σου;

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    καλό απόγευμα στην παρέα Το σκέφθηκα και αυτό για τον σταθεροποιητη αλλά πρέπει να πάρω 5/6, εναν για την μια τηλεοραση, εναν για την άλλη, εναν για τον υπολογιστη, εναν για το ρούτερ , κλπ βεβαια είναι λύση

    - - - Updated - - -

    Εμ το άλλο δεν σας το είπα, έχω τον εκτυπωτή Hp j4560 all in one και προ μηνός δεν δούλευε το σκάνερ έκανε ένα θόρυβο σαν να είχε σπάσει το γρανάζι που μεταφέρει το σκάνερ πέρα δώθε. Το πήγα στον μάστορα ο οποίος την άλλη μέρα μου είπε ότι χάλασε ο σιδηρόδρομος του σκάνερ και είναι για πέταμα δεν αξίζει.
    Βέβαια για τον κόπο του που το κοίταξε δεν μου πήρε χρήματα. Οκ του λέω και το παίρνω μαζί μου. Πάω σπίτι και για να μου φύγει η περιέργεια τι έχει μέσα το άνοιξα κλπ και το κοίταζα, δοκιμάζοντας τον ,τι πρόβλημα έχει. Εκεί διαπίστωσα ότι δίπλα από τον μοτεράκι που δίνει την κίνηση στα γρανάζια για να μεταφέρει το σκάνερ έχει σπάσει ο άξονας του γραναζιού "(ολα πλαστικά βέβαια) εκεί είδα ότι από το γρανάζι αυτό δίνει κίνηση και στον τροφοδότη που σκανάρι από το καπάκι γιαυτό και ζορίστηκε και έσπασε. Απομόνωσα στην κίνηση που δίνει στον τροφοδότη στο καπάκι κόλλησα τον άξονα με κόλα στιγμής και όλα εντάξει, σκανάρει κανονικά δεν ζορίζεται , γιατί το πέρα δώθε στον καθρέπτη είναι χωρίς ζόρι, μόνο που δεν παίρνει χαρτί για σκανάρισμα από τον τροφοδότη. Το χαρτί το βάζεις χειροκίνητα πάνω στον καθρέπτη . Έχω σκανάρει κάμποσα έγγραφα χωρίς πρόβλημα . Πόσο θα αντέξει? Όσο αντέξει . Το κόστος επισκευής ήταν 2 ευρώ για την κόλλα στιγμής και καμιά ώρα απασχόληση πίνοντας βέβαια και τον καφέ

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας