Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το γραφείο το θέλω για 20 users... Ακριβώς internet control χρειάζομαι ...

    Εσύ έχεις βάλει untangle...?
    Ναι και σπίτι και στη δουλειά και είναι τρομερό... δες λίγο τι κάνει. Η πλάκα είναι πως εγώ το δοκίμασα πριν 5 χρόνια για το Bandwidth control (QoS) που έχει που είναι το καλύτερο σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει και από τότε το έχω.

    Στη δουλειά πληρώνω το Licence για 25 χρήστες αλλά μιλάμε για εταιρεία με 70 εργαζόμενους... οπότε στα wifi έχω από πίσω Unifi παντού και το unifi εμφανίζεται σαν 1 χρήστης στο κεντρικό untangle και μου τρώει ένα Licence μόνο. Αντίστοιχο trick έχω κάνει πχ με το Vlan των server... εκεί έχω σηκώσει 2ο untangle free που παίρνει ιντερνετ από το κεντρικό untangle, άρα 1 χρήστης μόνο και τα server παίρνουν από το 2ο untangle internet.
    Με το παραπάνω κόλπο έχω 150+ χρήστες (μόνο 70+ είναι τα κινητά όλων των υπαλλήλων) πάνω σε 25άρι licence.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και σπίτι και στη δουλειά και είναι τρομερό... δες λίγο τι κάνει. Η πλάκα είναι πως εγώ το δοκίμασα πριν 5 χρόνια για το Bandwidth control (QoS) που έχει που είναι το καλύτερο σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει και από τότε το έχω.

    Στη δουλειά πληρώνω το Licence για 25 χρήστες αλλά μιλάμε για εταιρεία με 70 εργαζόμενους... οπότε στα wifi έχω από πίσω Unifi παντού και το unifi εμφανίζεται σαν 1 χρήστης στο κεντρικό untangle και μου τρώει ένα Licence μόνο. Αντίστοιχο trick έχω κάνει πχ με το Vlan των server... εκεί έχω σηκώσει 2ο untangle free που παίρνει ιντερνετ από το κεντρικό untangle, άρα 1 χρήστης μόνο και τα server παίρνουν από το 2ο untangle internet.
    Με το παραπάνω κόλπο έχω 150+ χρήστες (μόνο 70+ είναι τα κινητά όλων των υπαλλήλων) πάνω σε 25άρι licence.


    λίγο που είδα το demo του εντυπωσιάστηκα


    Για πες λεφτά για 25 χρήστες?

    προσπάθησα να βρω τιμοκατάλογο αλλά με τους μεταπωλητές που έχει δεν έβγαλα άκρη

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και σπίτι και στη δουλειά και είναι τρομερό... δες λίγο τι κάνει. Η πλάκα είναι πως εγώ το δοκίμασα πριν 5 χρόνια για το Bandwidth control (QoS) που έχει που είναι το καλύτερο σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει και από τότε το έχω.

    Στη δουλειά πληρώνω το Licence για 25 χρήστες αλλά μιλάμε για εταιρεία με 70 εργαζόμενους... οπότε στα wifi έχω από πίσω Unifi παντού και το unifi εμφανίζεται σαν 1 χρήστης στο κεντρικό untangle και μου τρώει ένα Licence μόνο. Αντίστοιχο trick έχω κάνει πχ με το Vlan των server... εκεί έχω σηκώσει 2ο untangle free που παίρνει ιντερνετ από το κεντρικό untangle, άρα 1 χρήστης μόνο και τα server παίρνουν από το 2ο untangle internet.
    Με το παραπάνω κόλπο έχω 150+ χρήστες (μόνο 70+ είναι τα κινητά όλων των υπαλλήλων) πάνω σε 25άρι licence.
    Ε... δεν το λες και license compliant.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.108
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    λίγο που είδα το demo του εντυπωσιάστηκα


    Για πες λεφτά για 25 χρήστες?

    προσπάθησα να βρω τιμοκατάλογο αλλά με τους μεταπωλητές που έχει δεν έβγαλα άκρη
    Εδώ είναι το full licence για 25 χρήστες.
    Δευτέρα που θα πάω δουλειά αν θες σου λέω από ποιον το πήρα από Ελλάδα
    Τώρα ή το στήνεις σε dedicated pc όπου αν έχεις vlan με μια κάρτα δικτύου είσαι ΟΚ αλλιώς πετάς μια 2η (intel μόνο για σιγουριά) ή το βάζεις virtual. Εγώ με esxi και virtual είμαι και σπίτι και στη δουλειά.

    Η έκδοση 15 που βγήκε προχτές είναι σημαντικό update γιατί έβαλαν πυρηνικό Threat Prevention.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας