Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Τη βοηθεια σας. Εχοντας ανακτησει απο το config bin του zte h267 username και password για voip, θελω να ρυθμισω το zoiper στο κινητο μου.
    Διορθωστε με εαν κανω κατι λαθος στη λογικη μου. Προσπαθω να καταλαβω εαν θα παιξει κατι τετοιο δεδομενου οτι η vodafone περναει τη τηλεφωνια μεσα απο διαφορετικα vlan (837 στις οικιακες συνδεσεις).
    Παιζω με bridge mode εδω και καιρο.
    Ειναι εφικτο κατι κατοιο καταρχας;
    Κατα δευτερον, θα πρεπει να σβησω τη καταχωρηση μεσα απο το zte οπου φαινεται το νουμερο ως registered? Ωστε να μου επιτρεψει login απο αλλη συσκευη;
    Στο zoiper οτι και να βαλω ως hostname τι βαλω;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να παίξει θα πρέπει να περνάς μέσα απο αυτό το 837 vlan, το bridge που έχεις τώρα λογικά είναι στο 835

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παίξει θα πρέπει να περνάς μέσα απο αυτό το 837 vlan, το bridge που έχεις τώρα λογικά είναι στο 835
    Ναι το σκέφτηκα στη πορεία.
    Οπότε να κάνω bridge το 837 από το ZTE στο tplink? Με port binding στην ίδια Lan (πχ lan1) όπου περνάω και το 835?

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το σκέφτηκα στη πορεία.
    Οπότε να κάνω bridge το 837 από το ZTE στο tplink? Με port binding στην ίδια Lan (πχ lan1) όπου περνάω και το 835?
    Και στο Lan1 θα βάλεις κάποιο AP που θα κάνει Bridge Μόνο με το κινητό σου;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Αλλαξα λιγο το τροπο στησιματος για τις δοκιμες. Παρατησα το softphone μεσο κινητου και ειπα να παιξω διαφορετικα.
    Πλεον προσπαθω να σεταρω το voip σε σενα gigaset dect που εχω.
    Δυστυχως δεν τα καταφερνω. Παιρνω registration failed αν και υποψιαζομαι οτι δεν ειναι θεμα registration.

    Πλεον προσπαθω να παιξω ως εξης:
    zte ως μοντεμ --- tplink router
    zte εχει γινει bridge το κομματι του ιντερνετ (835) και δινει κανονικα internet στο tplink εδω και μηνες.
    Το voip κομματι (προφιλ voIPv) στο zte ειχε μεινει ανέγγιχτο και επαιζε μια χαρα αναλογικα η τηλεφωνικη μου συσκευη μεσω πχ της phone1.
    Εσβησα το voip προφιλ στο zte και δημιουργησα ενα νεο ως bridge (837 vlan) και port binding στη lan2.
    Εκει συνδεσα το gigaset μου και μπηκα στο σχετικο gui του siemens. Δυστυχως τζιφος. Εχω επιβεβαιωσει οτι τα logon στοιχεια που εχω ειναι 100% σωστα γιατι εαν πχ βαλω λαθος κωδικο στο zte, δεν μου κανει register στη τηλεφωνια.


    Παραθετω μερικες φωτος

    το voipv προφιλ πριν διαγράφει


    τα logon του νουμερου στο zte. ομολογω με μπερδευει λιγο το sip account με το auth username.



    Οι ρυθμισεις ως εχουν στο zte



    Και τελος οσο εχω στημενο το voipv προφιλ στο zte παιρνει μια 2η ip που αφορα το voice. Normal μεχρι εδω. Θυμιζω οτι για το προφιλ αυτο το εχω σβησει πλεον για να γινουν οι δοκιμες.



    και απο τη μερια του siemens gigaset το διαχειριστικό
    Στο authentication name και στο username εχω δοκιμασει ενα καρο συνδιασμους χωρις αποτελεσμα.





    Μια μικρη σημειωση. To gigaset παιρνει ως ip αυτη που του μοιραζει το zte το οποιο θυμιζω ειναι bridged.
    Οποτε παιρνει πχ τη διευθυνση 192.168.2.2
    Δεν θα επρεπε somehow το gigaset να παιρνει διευθυνση απο το sub range που δινει η vodafone (10.223.Χ.Χ)?

  6. #6
    Καλησπέρα.

    πως μπορώ να μάθω τον κωδικό toy voip ?

    thanks.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ποιον εξοπλισμό έχεις;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-05-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι συνδρομητής Vodafone VDSL 100 και έχω το router ZTE H267A. Θα με ενδιέφερε να μάθω πώς βρίσκω τους κωδικούς VOIP καθώς και τρόπους με τους οποίους μπορώ να τους χρησιμοποιήσω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει να κατεβάσεις το αρχείο ρυθμίσεων:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Googlαρεις το routerpassview, το κατεβαζεις για Windows και μετα πας στο router σου, κανεις login με τον admin χρηστη πας στο Management & Diagnostis -> System Management -> User Configuration Management και πατας στο Backup Configuration με το οποιο θα κατεβει στο Downloads folder στα Windows το αρχειο config.bin
    Τρεχεις το routerpassview.exe και απο εκει ανοιγες το config.bin
    και στην συνέχεια από το πρόγραμμα αυτό να ψάξεις τον κωδικό σου. Θα τον βρεις κάτω από το " ΧΧ(το νούμερο σου)ΧΧ@ngn.hol.net"

  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έγινε, τους βρήκα τους κωδικούς. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να συνδεθώ δοκιμαστικά με softphone από το κινητό και δεν συνδέεται. Επίσης δοκίμασα τυχαία να κανω ping το domain που ειναι το ngn.hol.net και δεν το βρισκει καν, αρα δεν υπαρχει;;
    Κάνω κάτι λάθος, πρεπει να βάλω άλλο domain;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Δεν θα δουλέψει σε καμία άλλη σύνδεση εκτός της δικής σου γραμμής.
    β. Επίσης δεν θα δουλέψει σε καμία άλλη συσκευή, εκτός αν αυτή συνδεθεί αποκλειστικά ενσύρματα στον router που κάνει την σύνδεση με τον πάροχο.
    γ. Τέλος στον router πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις για να μεταφέρει την σύνδεση της τηλεφωνίας στην δικιά σου συσκευή όπου θέλεις να λειτουργεί.

    Η τηλεφωνία δουλεύει αποκλειστικά σε δική της bridged σύνδεση με τον πάροχο (παράλληλα με την αντίστοιχη του internet), μέσω της οποίας παίρνει ΙΡ από το εσωτερικό δίκτυο της εταιρείας (αλλά χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο).
    Αυτήν ακριβώς την σύνδεση πρέπει ο Router να έχει δυνατότητα να την προωθήσει σε μία και μοναδική LAN θύρα, στην οποία θα συνδεθεί η δικιά σου συσκευή.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πώς αλλάζουμε τις ρυθμίσεις του ρούτερ;

  13. #13
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-router-(ASUS)

    Αυτό το θέμα είναι για τον εξοπλισμό του ΟΤΕ και για ρούτερ Asus αλλά οι ρυθμίσεις είναι ίδιες.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν έχουν καμία σχέση οι ρυθμίσεις του ΟΤΕ με τους άλλους παρόχους. Και δεν θα δουλέψουν.

    Η τηλεφωνία του ΟΤΕ δουλεύει μέσω της μίας και μοναδικής σύνδεσης (VLAN ID 835) που γίνεται και αφορά ταυτόχρονα Internet και VoIP.

    Η τηλεφωνία σε όλους τους άλλους παρόχους, δουλεύει σε ξεχωριστή σύνδεση (VLAN ID 837) που είναι bridged και παίρνει άλλη ΙΡ, όχι δημόσια αλλά από το εσωτερικό δίκτυο της εταιρείας.
    Για το λόγο αυτό μπορεί να παίξει η τηλεφωνία ακόμη και αν βάλουμε την συσκευή του παρόχου σε bridge mode, κάτι που είναι αδύνατον να γίνει στον ΟΤΕ.

    Όμως αν θέλουμε να παίξει σε δικιά μας συσκευή ή στην συσκευή του παρόχου, πίσω από τον δικό μας router, τότε υποχρεωτικά πρέπει αυτός να μπορεί να κάνει ότι ανέφερα πριν.

    Είμαι από κινητό τώρα και δεν μπορώ να ψάξω και αργότερα με την πρώτη ευκαιρία θα αναφέρω τους αντίστοιχους οδηγούς.

    - - - Updated - - -

    α. Για να μπει το ZTE της Vodafone στην γραμμή σε Bridge Mode, ώστε να δουλεύει μόνο ως modem μαζί με την τηλεφωνία και πίσω να έχουμε το δικό μας Router, υπάρχει αυτός ο οδηγός.
    β. Για να μπει το δικό μας DSL Router στην γραμμή και το ΖΤΕ πίσω του για την τηλεφωνία, υπάρχει αυτός ο οδηγός.

    Η περίπτωση (β) κάνει και αν αντί του ΖΤΕ, υπάρχει άλλο δικό μας router. Προσοχή χρειάζεται να είναι κάποια συσκευή που μπορεί να κάνει bridge σύνδεση, άρα μόνο router μπορεί να είναι.
    Τέλος αν ο δικός μας DSL Router έχει και VoIP τηλεφωνία και ταυτόχρονα μπορεί να ρυθμισθεί να κάνεις 2 συνδέσεις (από μία για Internet και VoIP), τότε δεν χρειάζεται καθόλου το ΖΤΕ.

    Όλα τα παραπάνω ισχύουν σε όλους τους παρόχους (εκτός του ΟΤΕ), εφόσον γνωρίζουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας και η συσκευή του παρόχου δεν είναι κλειδωμένη ώστε να μπορούμε να κάνουμε τις σχετικές ρυθμίσεις και να μπορεί να παίξει ως απλό Router μέσω WAN θύρας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας