Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 89
  1. #61
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η μητρική θεωρούμε βέβαια ότι είναι χαλασμένη αφού σου το είπε τεχνικός. Εμείς δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας και να ξέρουμε καλύτερα από αυτόν που είδε το pc. Οπότε; Θα πάρεις τροφοδοτικό να το βάλεις που; Σε χαλασμένη μητρική;

  2. #62
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OnAl3rt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητρική θεωρούμε βέβαια ότι είναι χαλασμένη αφού σου το είπε τεχνικός. Εμείς δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας και να ξέρουμε καλύτερα από αυτόν που είδε το pc. Οπότε; Θα πάρεις τροφοδοτικό να το βάλεις που; Σε χαλασμένη μητρική;
    Αν τα διάβασες με τη σειρά θα κατάλαβες.. Ότι πήρε refund, δεν έχει βγάλει άκρη με τη μητρική, πήρε άλλο cpu, ψάχνεται για άλλη μητρική με ddr3 ίσως; Δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι.. + Δεν ξέρω κατα πόσο έχει τη γνώση/διάθεση/εξοπλισμό ώστε να βγάλει άκρη..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #63
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OnAl3rt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο είναι. Που το βλέπεις να διαφέρουν;

    Δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό για να δεις ότι το παλιό έφταιγε; Το pc που γράφεις τώρα είναι laptop να υποθέσω;
    Δεν μπορείς να βρεις κάποιο; Μην μπεις τσάμπα σε έξοδα. Το pc είναι πολύ παλιό.

    Επίσης σε καμιά περίπτωση όταν αγοράζουμε τροφοδοτικό δεν αγοράζουμε κοιτώντας το βάρος του. Προφανώς όμως το καλό δεν θα είναι ελαφρύ
    το pc που γράφω είναι turbo-X ryzen 5 3400G 8gb ram. το αγόρασα γιατι το άλλο χάλασε ξαφνικά και η δουλειά έτρεχε και έμεινα πίσω και δεν το πολυέψαξα,ήταν στα 450Ε προσφορά απο 650Ε.
    αυτό είναι https://www.plaisio.gr/pc-perifereia...ega11-_3270602
    έχω και ένα laptop dell inspiron με i3 Ν5110 (άλλα προβλήματα και αυτό, έκανε throttling καρφωμένο στους 798Mhz και μόνο με το ThrottleStop πήρε τα πάνω του αφού είχα κάνει τα πάντα)
    για τα 2 της corsair που εβαλα το 1 όπως είπατε λεει 1 χρόνο εγγύηση και το άλλο 3 χρόνια. που λέτε να είναι το πρόβλημα, γιατι σκεφτόμουν απο το plus3 να το κτύπαγα αλλα το 1 έτος με κόβει.

    το τροφοδοτικό το θέλω για να στήσω το παλιό μηχάνημα. έχει core 2 Duo E6400 τον οποίο τον έβαλα έβγαλα αρκετές φορές και δοκίμασα και την παλιά μητρική πάλι που δείχνει σημαδια ζωής (μπαίνει bios). Δεν έχω πρόβλημα με τα τεχνικά (μηχανικός είμαι) αν και δεν είμαι ειδικός απο hardware. Οταν είχα παραγγείλει την Asus P5K παράγγειλα και απο Γερμανία τον Quad Q6600 G0 για να κάνω αναβάθμιση στα 10Ε. Στη παλιά μητρική δεν μπαίνει.Οπότε σκέφτομαι να πάρω psu να βγάλω το παλιό που το φοβάμαι, μετά να δοκιμάσω την Asus P5k. Αν δουλέψει επιστρέφω το χρήμα. Αν όχι κοιτάω για άλλη mobo που να υποστηρίζει και τον Ε6400 και τον Q6600 φυσικά και μάλλον να παίρνει DDR3 μνήμες ως 8GB max να φορτώσω και τα win 10 64bit. πιο πολύ για να ασχοληθώ και για να έχω ένα εφεδρικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 24-02-20 στις 22:58.

  4. #64
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το pc που γράφω είναι turbo-X ryzen 5 3400G 8gb ram. το αγόρασα γιατι το άλλο χάλασε ξαφνικά και η δουλειά έτρεχε και έμεινα πίσω και δεν το πολυέψαξα,ήταν στα 450Ε προσφορά απο 650Ε.
    αυτό είναι https://www.plaisio.gr/pc-perifereia...ega11-_3270602
    Not bad το pc..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τα 2 της corsair που εβαλα το 1 όπως είπατε λεει 1 χρόνο εγγύηση και το άλλο 3 χρόνια. που λέτε να είναι το πρόβλημα, γιατι σκεφτόμουν απο το plus3 να το κτύπαγα αλλα το 1 έτος με κόβει.
    Για το corsair απαντήθηκε πίσω..
    Κάνε κ μια ερώτηση στο κατάστημα, κατά προτίμηση με mail..
    Αν και το κατώτατο όριο είναι τα 2 έτη.. Έχει να κάνει και με το κατάστημα όπου μπορεί να μπλέξεις μετά αν δεν τα συμφωνήσεις από την αρχή.. Υπάρχει βέβαια κ η εγγύηση της μαμάς εταιρίας.. Τα 3 έτη που λέει..
    Είναι λίγο θολό τοπίο αυτό.. Να σου λέει ο κατασκευαστής π.χ 3 έτη, εδώ να ισχύει το κατώτατο 2 έτη, και το εκάστοτε κατάστημα να λέει 1 έτος..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το pc που γράφω είναι turbo-X ryzen 5 3400G 8gb ram. το αγόρασα γιατι το άλλο χάλασε ξαφνικά και η δουλειά έτρεχε και έμεινα πίσω και δεν το πολυέψαξα,ήταν στα 450Ε προσφορά απο 650Ε.
    αυτό είναι https://www.plaisio.gr/pc-perifereia...ega11-_3270602
    έχω και ένα laptop dell inspiron με i3 Ν5110 (άλλα προβλήματα και αυτό, έκανε throttling καρφωμένο στους 798Mhz και μόνο με το ThrottleStop πήρε τα πάνω του αφού είχα κάνει τα πάντα)
    για τα 2 της corsair που εβαλα το 1 όπως είπατε λεει 1 χρόνο εγγύηση και το άλλο 3 χρόνια. που λέτε να είναι το πρόβλημα, γιατι σκεφτόμουν απο το plus3 να το κτύπαγα αλλα το 1 έτος με κόβει.

    το τροφοδοτικό το θέλω για να στήσω το παλιό μηχάνημα. έχει core 2 Duo E6400 τον οποίο τον έβαλα έβγαλα αρκετές φορές και δοκίμασα και την παλιά μητρική πάλι που δείχνει σημαδια ζωής (μπαίνει bios). Δεν έχω πρόβλημα με τα τεχνικά (μηχανικός είμαι) αν και δεν είμαι ειδικός απο hardware. Οταν είχα παραγγείλει την Asus P5K παράγγειλα και απο Γερμανία τον Quad Q6600 G0 για να κάνω αναβάθμιση στα 10Ε. Στη παλιά μητρική δεν μπαίνει.Οπότε σκέφτομαι να πάρω psu να βγάλω το παλιό που το φοβάμαι, μετά να δοκιμάσω την Asus P5k. Αν δουλέψει επιστρέφω το χρήμα. Αν όχι κοιτάω για άλλη mobo που να υποστηρίζει και τον Ε6400 και τον Q6600 φυσικά και μάλλον να παίρνει DDR3 μνήμες ως 8GB max να φορτώσω και τα win 10 64bit. πιο πολύ για να ασχοληθώ και για να έχω ένα εφεδρικό.
    Το laptop μήπως θέλει καθάρισμα; Θερμοκρασίες μέτρησες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-02-20 στις 23:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #65
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάρε ένα καλό τροφοδοτικό και βάλτο στο καινούργιο pc, αυτό που είχε το turbox βάλτο στο c2d.

  6. #66
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι το είχα παει σε τεχνικό συστημένο γιατι σε λαπτοπ δεν βάζω χέρι. Πολλοί έχουν το ιδιο πρόβλημα κυρίως με τα dell. δοκίμασα τα πάντα και τελικά ξετσέκαρα το BD Prochot και όλα καλά. Επανήλθε. Το έβαλα και Task Scheduler να ξεκινάει με τα windows γιατι είναι portable. Οι πιο πολλοι μάλλον έχουν χαλασμένο αισθητήρα θερμοκρασίας στην cpu που προκαλεί το trottling και εκει το ThrottleStop είναι μονόδρομος μάλλον.

  7. #67
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα καλό τροφοδοτικό και βάλτο στο καινούργιο pc, αυτό που είχε το turbox βάλτο στο c2d.
    Σε αυτό συμφωνώ. Πάρε το Seasonic και βάλε το στον ryzen 5.

  8. #68
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα καλό τροφοδοτικό και βάλτο στο καινούργιο pc, αυτό που είχε το turbox βάλτο στο c2d.
    κοίτα το Turbo-X έχει 2 χρόνια εγγύηση. Σκέφτομαι να βάλω κάποια στιγμή μια ακόμα ram 8GB και τότε μπορεί να κάνω την τράμπα. Προφανώς turbo-X θα έχει μέσα psu. Λίγο φοβάμαι να βάλω τώρα χέρι μέσα καινούργιο που είναι. 2 μήνες δεν έχει κλείσει. αν ανοιξω το κουτί (π.χ για να προσθέσω ram μόνος μου) χάνει την εγγύηση? Αν ναι μέχρι να κλείσει 2 χρόνια δεν το πειράζω.

  9. #69
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Συγνώμη αλλά με 450 νομιζω φτιάχνεις καλύτερο pc

    Με την εννοια δε μας λεει ποια μητρικη (turbox μαλλον με πιθανον Α320 τσιπσετ), ποιο τροφοδοτικο (επισης turbox κατα πασα πιθανοτητα), ssd, μνημη και χρονισμος της κλπ.

    Παράδειγμα pc στα 451,94 απο μαγαζι της θεσσαλονικης
    example.txt

    Τα ιδια μπορειτε, με μια ερευνα (skroutz, bestprice κλπ.), να τα βρειτε φθηνοτερα.

  10. #70
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η μητρική βάση του cpu-z έιναι ASRock A320M HDV και η RAM Crucial 8GB DDR4-2400MHz (CT8G4DFS824A).<--- πρέπει να μπει άλλο ένα dimm να παίξει σε dual. SSD 240GB δεν μπορώ να μάθω τι έχει μέσα.

  11. #71
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @masterfaster Έχεις δίκιο αλλά το έχει αγοράσει. Τελείωσε.

    @tzitzikas2 Έχουν βάλει κάποιο αυτοκόλλητο εγγύησης; Αν δεν έχει δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OnAl3rt : 24-02-20 στις 23:44.

  12. #72
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OnAl3rt Εμφάνιση μηνυμάτων
    @masterfaster Έχεις δίκιο αλλά το έχει αγοράσει. Τελείωσε.
    δεν το πολυ έψαξα τότε γιατι ήμουν 3 ημέρες χωρίς υπολογιστή και η δουλειά είχε πάει πολύ πίσω. Και δεν μπορούσαν να φτιάξουν το παλιό,οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο να ψάξω. Σε άλλη φάση φυσικά θα είχα κάνει καλή έρευνα και θα είχα και τον χρόνο.

  13. #73
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ναι ok, απλα ηθελα να το τονισω οχι για τον φιλο μας που το αγορασε ηδη, αλλα για οποιον αλλο φιλο ή φιλη θελει να αγορασει, πριν παει κατευθειαν στις ετοιμες προσφορες, να κανουν μια ερευνα αγορας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το πολυ έψαξα τότε γιατι ήμουν 3 ημέρες χωρίς υπολογιστή και η δουλειά είχε πάει πολύ πίσω. Και δεν μπορούσαν να φτιάξουν το παλιό,οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο να ψάξω. Σε άλλη φάση φυσικά θα είχα κάνει καλή έρευνα και θα είχα και τον χρόνο.
    Οταν δεν υπαρχουν χρονικα περιθωρια τοτε κανεις ο,τι μπορεις καλυτερο. Συμφωνω.

  14. #74
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    να καταλάβεις πήγα σφεράτος στο πλαισιο και λεω τι έχετε μέχρι 500Ε. μου ειπε σε Ryzen προσφορά, είχα ακούσει καλά λογια για ryzen και προχώρησα σε αγορά. τωρα που εχω μηχάνημα είπα να πιάσω και το παλιό σιγά σιγά μόνος μου μπας και κανω τίποτα να υπάρχει

  15. #75
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

Σελ. 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας