Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Thumbs down
    Καλησπέρα στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα.
    Πρόσφατα έλαβα μια προσφορά για να αναβαθμίσω την σύνδεση μου σε 100αρα από 50αρα. Είμαι συνδρομητής της Wind. Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Εκτός του οτι μου άλλαξαν την τηλεφωνία σε VOIP, πραγμα που δεν με ενοχλεί αλλά δεν υπήρξε ενημέρωση, υπάρχουν και θέματα ταχύτητας. Σήμερα ήρθε και τεχνικός στο σπίτι, μετρήσαμε σε τι ταχύτητα συγχρονίζει στη είσοδο της πολυκατικίας και έγραψε 10/85. Στο διαμέρισμα μου όμως γράφει 10/65. Καταλαβαίνω οτι ίσως φταίει η καλωδίωση ή ακομα και η πριζα τηλεφώνου. Το προβλημα μου όμως είναι τα 85 που φθανουν στο σπίτι. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν κατι παράξενα του στιλ: "εφόσον η ταχύτητα ειναι 80% της ονομαστικής, η γραμμή θεωρείται OK". Στην ουσία αναβάθμισα τη γραμμή μου για 10-15 Mbps. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας πάνω στο θέμα και τι θα μπορούσα να κάνω. Παρθέτω και ένα screenshot από τις πληροφορίες που λεει το modem. Ευχαριστώ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl100.png 
Εμφανίσεις:  120 
Μέγεθος:  157,7 KB 
ID: 211817

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όπως σου είπανε απο την στιγμή που κάτω στον κατανεμητή έχεις 85 δεν μπορούν να το δηλώσουν βλάβη.
    Αυτό που μπορείς είναι να φτιάξεις την καλωδίωση σου ώστε να πιάσεις και τα 85

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Για να ειμαστε ακριβείς αναβάθμισες την ταχύτητα σου για +35 Mbps στο down και κυρίως γιατί διπλασίασες το up (και όχι απλά για +10 Mbps οπως αναφέρεις).
    Το αν έχει πρόβλημα η καλωδίωση σου, πέρα από το ότι δεν είναι θέμα του παρόχου λύνεται πανευκολα και όποτε το θελήσεις εσύ..
    Προσωπικά θα προσπαθούσα να φτιάξω την καλωδίωση μου και θα το άφηνα όπως έχει καθώς το 85/10 είναι πολύ καλύτερο από το 50/5, και ελάχιστα χειρότερο από το 100/10.
    Από εκεί και πέρα αν το 85/10 σου φαίνεται χαμηλό (προσωπικά μου μοιάζει οκ) ζήτα να σε πάνε σε 50αρα πάλι.

    Τέλος να αναφέρουμε ότι με βαση την εικόνα που ανέβασες δεν είσαι με vectoring (γιατί; δεν υποστηρίζει η περιοχή..ή λόγω της χαμηλής ταχύτητας σε έχουν σε απλό; ή κάτι άλλο). Αν φτιάξεις την καλωδίωση σου..και πιάνεις 85 χωρίς vectoring..με vectoring (αν υποστηρίζεται) θα μπορείς να πάς πάνω από τα 100 Mbps άνετα. Αν τα 85 ειναι με vectoring δε μπορείς να πας παραπάνω εκτός αν γίνει κάποιο θάυμα (καποια αλλαγή στην καλωδίωση μέχρι την είσοδο του κτιρίου πχ)

    Οπως και να έχει αυτό που πρέπει να κάνεις πρώτα είναι να πιάσεις ~85 και στο σπίτι σου..Και μετά βλέπεις αν μπορεί να βελτιωθεί. Μέχρι τότε μόνο δικαιολογίες θα σου λένε οταν αναφέρεις στους τεχνικούς τη χαμηλή ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 20-02-20 στις 21:50.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Αύριο θα κάτσω και θα κάνω όλες τις συνδέσεις με κόλληση με καλάι. Από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το δωμάτιο που είναι το μόντεμ. Η καλωδίωση δεν μπορεί να αλλάξει γιατί είναι εντοιχισμένη και δεν χωράει από τους σωλήνες κάποιο καλώδιο CAT5 ή CAT6. Θα δοκιμάσω επίσης να καταργήσω την πρίζα τηλεφώνου και να το κάνω και αυτό με κόλληση καθευθείαν στο τηλεφωνικό καλώδιο. Αφού τελειώσω με τις κολλήσεις θα αναρτήσω εδώ τα αποτελέσματα.

    Ίσως μετά τις κολλήσεις να κοτσάρω στα καλώδια φερρίτες για να μειώσω τον θόρυβο. Πιστεύεις θα βοηθήσει αυτό;

    Όσον αφορά το vectoring, θα πρεπει να τους το ζητήσω εγώ να ενεργοποιηθεί; Και αν ναι πως θα ξέρω αν είναι διαθέσιμο στην γειτονιά μου; Υπάρχει περίπτωση να μου πουν οτι δεν είναι διαθέσιμο ενω ειναι;

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Θα έλεγα ότι ο ευκολότερος τρόπος να το μάθεις είναι από τη διαθεσιμότητα. Εβγαζε διαθεσιμότητα για 200 Mbps? Μπορείς να τσεκάρεις και γειτονικές διευθύνσεις αν δεν εβγαζε σε σενα..
    Αλλιώς είτε από εδώ στο φόρουμ ψάχνωντας για τη συγκεκριμένη περιοχή που είσαι είτε από τα διάφορα Excel που έχει αναρτήσει κατα καιρούς η ΕΕΤΤ. Θα έλεγα όμως απλα να δεις αν σου δινε 200αρα διαθέσιμη. Φυσικά χρειάζεσαι ειδικό ρούτερ που να υποστηρίζει 35B προφίλ. Τι σου έχουν δώσει;
    Ισως είναι υπερβολή να περάσεις όλες τις ενώσεις με καλάι. Ανοιξε την κεντρική πρίζα και απομόνωσε τα καλώδια που συνεχίζουν για το υπόλοιπο σπίτι για αρχή. Ίσως να πρέπει να ελεγχθεί και η ίδια η κεντρική η πρίζα. Μετά αρχίζεις να κολλάς καλώδια και να ψάχνεις ενώσεις κλπ.
    Απο τη στιγμή που θες να το κάνεις μόνος σου ίσως θα ήταν πιο αποτελεσματικό να πάρεις ενα rj-11 καλώδιο να το κόψεις από τη μια ακρη και μετά να κάνεις μια δοκιμή κάπου στη μέση της καλωδίωσης ( συνδέοντας το κομμένο rj-11 του ρουτερ απευθείας στην ενωση της καλωδίωσης που θα πέρναγες με καλάι-φυσικά θα έκοβες την ένωση θα συνδεες το ρουτερ και μετά θα ξαναέφτιαχνες την ενωση)..Ξεκινώντας από τη μέση γλιτώνεις πολύ χρόνο καθώς αμέσως ξέρεις πιο μισό είναι ενδεχομένως οκ και πιο όχι..

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα ελεγα οτι δεν χρειαζονται κολλησεις, και σιγουρα δεν χρειαζονται φερριτες. Οι φερριτες μπορει να σου ριξουν την ταχυτητα πολυ.
    Καθαρισε τις ενωσεις και βαλε φακες, ειναι ειδικες για αυτη τη δουλεια.
    Βεβαιωσου οτι η γραμμη ειναι σε ζευγαρι και οχι σε 2 τυχαια καλωδια, και δες οτι δεν υπαρχουν διακλαδωσεις.
    Βεβαια υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει καμμια διακλαδωση μεσα σε κουτι.
    Σε καθε περιπτωση μετρα στη πρωτη πριζα, οπως ερχεται η γραμμη απο το κουτι του οτε, μονη της, χωρις πριζες και διακλαδωσεις.
    Και δυο κροκοδειλακια ειναι αρκετα.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2020
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Καλησπέρα παίδες,
    Σήμερα έλυσα όλες τις πρίζες και χαρτογράφησα το τηλεφωνικό δίκτυο του διαμερίσματος. Λοιπόν... Με λίγα λόγια χάλια... Η γραμμή έρχεται στην κεντρική πρίζα η οποία είναι στο σαλόνι. Σε αυτή την πρίζα και με όλο το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού απομονωμένο, το μόντεμ συγχρονίζει στα 81Mbps από 86Mbps που έχω στη είσοδο της πολυκατοικίας.
    Στην κεντρική πρίζα έρχεται με ενα καλώδιο UTP Cat5. Από εκεί και πέρα πάει απο δωματιο σε δωμάτιο με τα παλιά κόκκινα και μπλέ καλώδια (δεν ξέρω πως λέγονται). Απο το σαλόνι πάει στην κουζίνα > Δωμάτιο 1 (πριζα 1) > Δωμάτιο 1 (πριζα 2) > Δωμάτιο 2 (πρίζα 1) > Δωμάτιο 2 (πριζα 2) > Δωμάτιο 3 (πριζα 1, Εδω θα ήθελα το μόντεμ) > Δωμάτιο 3 (πριζα 2). Δύο ζευγάρια έρχονται, δύο φέυγουν για την επόμενη. Δοκίμασα λοιπον να βάλω το ρούτερ στην δεύτερη πρίζα της διαδρομής, δηλαδή στην κουζίνα, με όλο το υπόλοιπο σπίτι απομονωμένο. Εκεί το μόντεμ συγχρόνιζε στα 60Mbps. Αυτό με έκανε να αναρωτηθώ για το τι παίζει γιατι μιλαμε για 5 μέτρα καλωδίου μάξιμουμ. Έτσι αποφάσισα να βάλω πάλι το μόντεμ στην κεντρική πρίζα και να δοκιμάσω χωρίς να απομονώσω την κουζίνα. Το αποτέλεσμα ήταν πάλι 60Mbps... Απο ότι κατάλαβα τα καλώδια τηλεφώνου πάνε παράλληλα με τα καλώδια ρεύματος. Μετά απο πολλές ώρες αποφάσισα να αφήσω το μόντεμ στο σαλόνι για να πιάνει τα 60 και φέρνω στο δωμάτιο μου (δωμάτιο 3) με powerline και έξτρα ρουτερ. Ποιά πιστεύετε είναι η καλύτερη λύση;
    Αν αντικαταστήσω τα καλώδια με SFTP Cat 7, θα λυθεί το πρόβλημα και για μια μελλοντική αναβάθμιση ταχύτητας;
    Αν ναι πόσο θα κοστίσει κάτι τέτοιο και τι ταλαιπωρία θα είναι;

    Αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να κάνω στο άμεσο μέλλον είναι να βάλω το μόντεμ στην κεντρική πρίζα, να χρησιμοποιήσω τα καλώδια για να έχει το υπόλοιπο σπίτι τηλέφωνο από την θύρα Voip και να καλύψω το σπίτι με χρήση WiFi Mesh Network. Έχω βρεί ενα που συνδιάζει και την τεχνολογία Powerline.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Πάντα βάζουμε στην κεντρική πρίζα το ρούτερ αν θέλουμε τα καλύτερα αποτελέσματα. Άρα τσάμπα ψάχνεσαι να το βάλεις σε άλλες πρίζες. Επισης σε 100αρα λογικά είσαι σε voip οπότε τις άλλες πρίζες μπορείς να τις απομονώσεις από την κεντρική καλωδίωση..αλλά να τις ενώσεις με την έξοδο του ρούτερ για να έχουν τηλέφωνο και μόνο οι υπόλοιπες πρίζες.

    Οκ υπερβολικά μεγάλη η απώλεια για τις υπόλοιπες πρίζες και αν το ψάξεις και περάσεις καινούρια καλώδια λογικά θα βελτιωθεί.
    Αν θες τις καλύτερες ταχύτητες πάντως θα πρέπει να έχεις μια κεντρική πρίζα κάπου απομονωμένη από όλες τις άλλες (οι άλλες θα συνδεθουν με την εξοδο voip αν εισαι voip. Αυτή η κεντρική πρίζα θα ήταν καλό να συνδέεται με ένα utp με την είσοδο της πολυκατοικίας σου.
    Άρα για μένα έχεις τις εξείς επιλόγές:
    Α. Αποσυνδέεις τις υπόλοιπες πρίζες και κρατάς την κεντρική πρίζα όπως είσαι τώρα στα 81 Mbps
    B. ΑΠοσυνδέεις όλες τις πρίζες. Περνάς νέο Utp από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι και την νέα κεντρική πρίζα (όποια θέλεις εσύ)
    Γ. Αποσυνδεεις όλες τις πρίζες. Επεκτείνεις το UTP καλώδιο που έρχεται από την είσοδο με ένα άλλο κομμάτι ίδιο καλωδίου..μέχρι να φτάσεις στην πρίζα που θέλεις να έχεις ως κεντρική. Ανάλογα πως θα το ενώσεις ίσως να μη χάσεις πολύ σε ταχύτητα από τα 81..
    Αν δεν είναι τόσο σημαντικό να μπει το ρούτερ αλλού εννοείται ότι προτείνω τη λύση Α.
    Powerline και Mesh WIFI είναι καλές λύσεις..αλλά θα πρέπει να το μελετήσεις πρώτα να δεις πως θα γίνει (τι έννοεις ότι έχεις βρει ένα Powerline με mesh?τι σκέφτεσαι να κάνεις?). Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις ένα ρούτερ με καλό WIFI αν σε νοιάζει μόνο η κάλυψη WIFI στο σπίτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 23-02-20 στις 09:41.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας