Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν παιζει αυτο. Εκτος αν υπαρχει ειδικη συμβαση, και εφοσον δεν υπαρχει δολος, η αγωγη δεν εχει και πολυ νοημα.
    Εξαλλου τα ποσα ειναι μικρα για δικηγορους.

    Με την ιδια λογικη μπορεις να κανεις αγωγη στη ΔΕΗ αν σου κοψει το ρευμα και σου χαλασουν τα τροφιμα στα ψυγεια.
    Θα σου απαντησει οτι εφοσον ειχες πολλα τροφιμα θα επρεπε να εχεις γεννητρια.

    Επισης αγωγη στη μεταφορικη που δεν πηγε τα εμπορευματα στην ωρα τους και ο πελατης δεν τα ηθελε, αγωγη στον οτε γιατι απλα φταιει, και παει λεγοντας.

  2. #17
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη διαφορα οτι με μια ταυτοχρονη κληση μονο δεν ειναι και τοσο "ενδιαφερον" το συστημα και τη γλιτωνουν σε μεγαλο βαθμο.
    Σωστά.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saslanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την εταιρεία που ασχολείται με τα δικτυακά μας (και το τηλεφωνικό κέντρο) η επίθεση έγινε επειδή το κέντρο 'εκτέθηκε' στο διαδίκτυο όταν αντικαταστάθηκε το ρούτερ στο οποίο υπήρχε το firewall με ένα άλλο επειδή το πρώτο καταστράφηκε. Το πώς και το γιατί είναι λεπτομέρειες (το ρούτερ που κάηκε ήταν στις Φιλιπίνες και από εκεί άνοιξε η τρύπα στο τηλεφωνικό.)
    Το τηλεφωνικό κέντρο βασιζόταν ως προς την ασφάλεια του στο firewall αλλά μιας και δεν το διαχειριζόμαστε εμείς δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες. Από ότι μου είπαν αν και εσωτερικά θα μπορούσαν να υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου αυτοί δεν είχαν ενεργοποιηθεί γιατί η ασφάλεια καλυπτόταν από το firewall.
    Η διαχείριση του τηλεφωνικού της τηλεφωνίας και της δικτυακής υποδομής έχουν δωθεί σε επαγγελματίες. Παρ' όλα αυτά δεν αποφύγαμε την επίθεση.
    Να σημειωθεί ήταν η τρίτη που είχαμε.. Οι προηγούμενες δύο ήταν πιο 'λάιτ' με λογαριασμούς κοντά στα 1500 ευρώ που πληρώσαμε. Αυτές οφείλονταν σε vulnerability του asterix το οποίο διορθώθηκε όταν έγιναν τα απαραίτητα updates (από ότι μας είπανε)
    Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι με τα λεγόμενα σου το δίκτυο σας έχει σοβαρό πρόβλημα.

    Ο παροχος στην εν λόγο περίπτωση δεν έχει καμία ευθύνη για το δικό σας μπάχαλο.

    Αν θέλετε να ζητήσετε ευθύνες ζητήστε τες από αυτούς που σας συντηρούν το δίκτυο σας.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saslanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρεία για τις κλήσεις αυτές έχει κόστος και κέρδος. Συνένοχος θα είναι αν δεν μας κόψει ολόκληρο το κέρδος της τουλάχιστον. (το οποίο με κανένα τρόπο δεν μπορούμε να ελέγξουμε). Στο αρχείο που μου έστειλαν με τις κλήσεις σε μια ώρα υπήρχαν 3300 εγγραφές από τις οποίες 600 ήταν οι χρεώσιμες προς δύο νούμερα. Ευτυχώς που είχαν και αυτοί ένα μηχανισμό να ελέγχει δε λέω αλλά αυτός ο μηχανισμός μήπως θα μπορούσε να ήταν πιο γρήγορος;
    Από την άλλη από ότι βλέπω αυτό το είδος της απάτης είναι τόσο ασφαλές για τον απατεώνα.
    "Η εταιρία θα πρέπει να πληρώσει στο δίκτυο που δέχτηκε τις κλήσεις αυτά τα χρήματα." ορθά, το ίδιο μου είπαν και ότι αυτή η χρέωση γίνεται αυτόματα αλλά πραγματικά δεν υπάρχει κανένας άλλος μηχανισμός για την προστασία των κλήσεων διεθνώς; Δηλώνεις απάτη και το μόνο που σου λένε είναι, ναι έχετε δίκιο πληρώστε; Συνένοχος είναι και η εταιρία μας και ο οργανισμός του εξωτερικού που πληρώνεται από την απάτη, ναι.

    - - - Updated - - -

    ερασιτεχνικό θα ήταν αν την διαχείριση την έκανα εγώ που δεν ξέρω... όταν προσλαμβάνεις εξιδικευμένους επαγγελματίες να κάνουν την δουλειά που τους πληρώνεις κάθε μήνα με συμβόλαια συντήρησης τότε κάποια άλλη λέξη θα υπάρχει να χαρακτηρίζει την περίπτωση... Ελπίζω να μην ξανασυμβεί, τουλάχιστον έτσι διαβεβαιώνουν.
    Οχι δεν είναι κανένας συνένοχος η εταιρία.

    Δεν έχει καμία υποχρέωση να σας κόψει το δικό τους κέρδος, για αυτό το κέρδος θα πληρώσει φόρους, θα πληρώσει τέλη ακόμα και για το ακαθάριστο έσοδο.

    Μπορείς πάντα να το δηλώσεις στην Αστυνομία, μετά να κυνηγήσεις το πάροχο που έγινε ο τερματισμός της κλήσης και όλα τα υπόλοιπα.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Που? στην Αφρική? Θεωρητικά ολα γίνονται. Στη πραξη λεφτα να παρεις πισω πολυ χλωμο.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας