Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Έχω συμβόλαιο στην κινητή της Vodafone και στους τελευταίους λογαριασμούς έχουν αρχίσει να εμφανίζονται κάποιες περίεργες χρεώσεις περιαγωγής.

    Πιο αναλυτικά:

    Μένω εδώ και κάποια χρόνια στο Βέλγιο και χρησιμοποιώ ένα dual sim κινητό με την κάρτα της Vodafone και την κάρτα ενός βέλγικου παρόχου. Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, όμως τους τελευταίους 3 μήνες μου εμφανίζονται κάποιες κλήσεις εκτός παγίου από τον αριθμό μου της Vodafone προς τον βέλγικο αριθμό μου. Σαν να καλώ δηλαδή από τον ελληνικό μου αριθμό στον βέλγικό μου! Κάτι που και να θέλω να το κάνω, δεν μπορώ! Και τις δύο sim τις έχω αποκλειστικά στο κινητό και δεν χρησιμοποιώ άλλες συσκευές. Πώς γίνεται αυτό; Οι κλήσεις είναι πάντα διάρκειας 5 δευτερολέπτων και χρεώνονται με 0.19 ευρώ η καθεμιά.

    Κάθε φορά που βγαίνει ο λογαριασμός μου παίρνω τηλέφωνο τη Vodafone να τους εξηγήσω το πρόβλημα και κάθε φορά μου λένε ότι δεν ξέρουν τι είναι αυτές οι χρεώσεις και μου τις επιστρέφουν στον επόμενο λογαριασμό. Ο οποίος όμως έχει ξανά καινούριες χρεώσεις!

    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Τρεις διαφορετικοί υπάλληλοι στη Vodafone δεν μπόρεσαν να μου εξηγήσουν!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη τα κινητα δεν ειναι πραγματικα dual sim, απλα dual standby, οταν η μια sim χρησιμοποιειται η αλλη βγαινει εκτος δικτυου.
    Σε καποια μοντελα κινητων, καποιος σκεφτηκε να βαλει ενα "feature" ωστε να γινεται πρωοθηση απο την μια στην αλλη οταν δεν ειναι διαθεσιμη.
    Αυτο το κανει το τηλεφωνο "αυτοματα". Ειναι το πιο πιθανο σεναριο. Ψαξε τα settings, ειναι βαθια θαμμενα τετοια "features"...
    Δοκιμασε να κανεις κληση απο την ελληνικη sim στην βελγικη και δες αν η κληση απαντιεται και κλεινει. Κανονικα δεν θα επρεπε, παρα μονον αν εβγαινε τηλεφωνητης, αλλα δεν μπορω να ξερω τι "βρωμια" εχουν κανει οι βελγοι για να εισπραττουν τελη τερματισμου απο το πουθενα...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη τα κινητα δεν ειναι πραγματικα dual sim, απλα dual standby, οταν η μια sim χρησιμοποιειται η αλλη βγαινει εκτος δικτυου.
    Σε καποια μοντελα κινητων, καποιος σκεφτηκε να βαλει ενα "feature" ωστε να γινεται πρωοθηση απο την μια στην αλλη οταν δεν ειναι διαθεσιμη.
    Αυτο το κανει το τηλεφωνο "αυτοματα". Ειναι το πιο πιθανο σεναριο. Ψαξε τα settings, ειναι βαθια θαμμενα τετοια "features"...
    Δοκιμασε να κανεις κληση απο την ελληνικη sim στην βελγικη και δες αν η κληση απαντιεται και κλεινει. Κανονικα δεν θα επρεπε, παρα μονον αν εβγαινε τηλεφωνητης, αλλα δεν μπορω να ξερω τι "βρωμια" εχουν κανει οι βελγοι για να εισπραττουν τελη τερματισμου απο το πουθενα...
    Δεν βρίσκω τίποτα στα settings. Όταν καλώ από το ελληνικό στο βέλγικο μου βγαίνει τηλεφωνητής. Τί σημαίνει αυτό;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο σημαινει οτι η κληση απαντιεται απο τον τηλεφωνητη, αρα ειναι χρεωσιμη. Ψαξε τις προωθησεις του vodafone αριθμου. Την ωρα που μιλας στο βελγικο, καλεσε απο αλλο τηλεφωνο το vodafone και δες τι γινεται και κυριως, ποιος τηλεφωνητης βγαινει. Αν βγει οτιδηποτε αλλο εκτος απο ελληνικο τηλεφωνητη, αυτο προκαλει τη χρεωση, λογω εκτροπης σε unreachable

  5. #5
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο σημαινει οτι η κληση απαντιεται απο τον τηλεφωνητη, αρα ειναι χρεωσιμη. Ψαξε τις προωθησεις του vodafone αριθμου. Την ωρα που μιλας στο βελγικο, καλεσε απο αλλο τηλεφωνο το vodafone και δες τι γινεται και κυριως, ποιος τηλεφωνητης βγαινει. Αν βγει οτιδηποτε αλλο εκτος απο ελληνικο τηλεφωνητη, αυτο προκαλει τη χρεωση, λογω εκτροπης σε unreachable
    Το βρήκες!

    Με πληκτρολόγηση *#62# από τον Vodafone αριθμό, μου βγάζει: "Call forwarding when not reachable Voice: +32 49xxxxxxxx". Όπου xxxxxxx είναι ο βέλγικός μου αριθμός.
    Άρα όταν κάποιος με παίρνει στο ελληνικό νούμερο όταν μιλάω ήδη σε αυτό, η κλήση γίνεται forward στο βέλγικο νούμερο και γι'αυτό χρεώνομαι.

    Θα καταργήσω την προώθηση με ##62# και λογικά θα λυθεί το πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχε υποψιν σου οτι αυτη την προωθηση προφανως δεν την εβαλες εσυ, σιγουρα δεν την εβαλε η vodafone , αρα την εβαλε η συσκευη σου, και θα το ξανακανει.
    Πρεπει να βρεις τη σχετικη ρυθμιση.

    Οσο για τη vodafone, που τρια ξεφτερια δεν κοιταξαν καν τις εκτροπες, (το πρωτο πραγμα που κοιτας) τα σχολια ειναι περιττα.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Aν δεν σε ενδιαφέρει ο vodafone τηλεφωνητής, μπορείς να κόψεις όλες τις προωθήσεις με
    ##002# <send> (το πράσινο κουμπάκι κλήσης) , στην γραμμή της vodafone

    Λογικά θα κόψει και το 62
    Μπορείς να δεις το status των προωθήσεων

    https://en.wikipedia.org/wiki/Call_forwarding

    https://www.geckobeach.com/cellular/...s/gsmcodes.php

    Eτσι επικοινωνείς με το δίκτυο

    Ποιό κινητό έχεις ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχε υποψιν σου οτι αυτη την προωθηση προφανως δεν την εβαλες εσυ, σιγουρα δεν την εβαλε η vodafone , αρα την εβαλε η συσκευη σου, και θα το ξανακανει.
    Πρεπει να βρεις τη σχετικη ρυθμιση.

    Οσο για τη vodafone, που τρια ξεφτερια δεν κοιταξαν καν τις εκτροπες, (το πρωτο πραγμα που κοιτας) τα σχολια ειναι περιττα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν σε ενδιαφέρει ο vodafone τηλεφωνητής, μπορείς να κόψεις όλες τις προωθήσεις με
    ##002# <send> (το πράσινο κουμπάκι κλήσης) , στην γραμμή της vodafone

    Λογικά θα κόψει και το 62
    Μπορείς να δεις το status των προωθήσεων

    https://en.wikipedia.org/wiki/Call_forwarding

    https://www.geckobeach.com/cellular/...s/gsmcodes.php

    Eτσι επικοινωνείς με το δίκτυο

    Ποιό κινητό έχεις ?
    Τώρα αν πληκτρολογήσω *#62# μου βγάζει ως αριθμό το +3069411xxxxxxxx όπου xxxxxxxxx είναι ο αριθμός μου Vodafone. Υποθέτω ότι είναι ο vodafone τηλεφωνητής, σωστά;
    Αν είναι αυτός τότε μπορώ να τον αφήσω δεν με πειράζει.

    Αυτήν τη ρύθμιση για να μην προωθούνται οι κλήσεις από τη μία sim στην άλλη, ακόμα δεν τη βρήκα. Έχω ένα Galaxy Prime με Android 6.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανότατα οι προωθήσεις ελέγχονται ΜΟΝΟ από τα δίκτυα και όχι από το κινητό.
    Μπορεί όμως να παίρνει μέρος και το android (το κινητό) και η samsung να μην σου επιτρέπει να το ρυθμίσεις.

    Τα status είναι συνήθως ρυθμίσεις δικτύων.

    Ο καλύτερος έλεγχος είναι πάντα realtime, δηλαδή κάλεσε τον αριθμό σου voda από άλλη γραμμή (πχ σταθερό) με συνθήκες busy, NoA (No Answer) να διαπιστώσεις realtime τι κάνει το κινητό σου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας