Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Καλησπέρα, με αφορμή το παρακάτω παλιότερο μου μήνυμα https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6517724 μπορώ απλά να αναφέρω ότι εδώ και 1.5 χρόνο περίπου το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Ξεθάβω το θέμα μιας και έλειπα 7 μήνες από τον συγκεκριμένο χώρο και τώρα που γύρισα θα ήθελα να λύσω το πρόβλημα μια και καλή. Δεν ήταν μόνο η πτώση ταχύτητας αλλά και οι αποσυνδέσεις που έτρωγε το ΖΤΕ με αποτέλεσμα internet να μην υπάρχει και να μην μπορεί να γίνει επαναφορά του (δηλαδή το ZTE δεν έκανε ποτέ δικό του reboot για να ξανασυγχρονίσει), οπότε η μοναδική λύση ήταν είτε να πάει κάποιος και να του κάνει reboot με το χέρι από κοντά ή να εγκαταστήσει χρονοδιακόπτη στην πρίζα του τοίχου (πράγμα που και έκανα, διότι αφού έλειπα δεν γινόταν ο νοικάρης μου που του έδινα internet και δεν έχει φυσική πρόσβαση στο χώρο να το επαναφέρει). Ο χρονοδιακόπτης αποδείκτηκε καλή λύση αλλά στην τελική δεν με γλύτωσε από μια αποσύνδεση που είχε συμβει πιο γρήγορα από την δική του συχνότητα επαναφοράς και έτσι αναγκάστικα τότε να παρακαλέσω 3ο άτομο να ανοιγοκλείσει το ρεύμα στο ρολόι της ΔΕΗ του διαμερίσματός μου, μόνο και μόνο για να ξεμπλοκάρει το ZTE!!!

    Οπως αναφέρω στο παλιότερο μήνυμα μου, μια πιθανή αιτία του όλου προβλήματος είναι τα λεγόμενα CRC errors που μάζευε το ZTE σε μεγάλη ποσότητα ,μόνο στο downstream. Ηλθε τελικά πριν απο λίγες μέρες τεχνικός της Vodafone, έλεγξε την γραμμή και βρήκε πρόβλημα μόνο στο πριζάκι του RJ11, οπότε το άλλαξε και ειλικρινά θέλω να πιστευω ότι είναι κομπλε. Μετά από 19 ώρες και 37 λεπτά uptime, το ZTE έχει μαζέψει 3556 CRC errors στο down, πιστεύετε ότι είναι φυσιολογική τιμή ή πρέπει να ανυσηχώ ακόμα για μια πιθανή και σύντομη αποσύνδεση χωρίς επαναφορά ή/και πτώση ταχύτητας download? Εχω απομακρύνει τον χρονοδιακόπτη από τότε που έφυγε ο τεχνικός και δεν θα ήθελα να τον ξανασυνδέσω...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 21-02-20 στις 18:13.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όπως σου έχουν απαντήσει και στο άλλο αυτά τα crc δεν είναι θέμα.

    Οταν στο κάνει αυτό το webinteface του router το βλέπεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου έχουν απαντήσει και στο άλλο αυτά τα crc δεν είναι θέμα.

    Οταν στο κάνει αυτό το webinteface του router το βλέπεις;
    Οταν λες οτι αυτα τα crc δεν ειναι θέμα εννοείς ότι δεν είναι πολλά για να το μπουκώσουν? Δυστυχώς, όσες φορές έχει συμβεί η αποσύνδεση χωρίς επαναφορά δεν είμουν στο χώρο οπότε δεν είχα και πρόσβαση σε κανένα web interface.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    εχω το ιδιο πρόβλημα σε 100αρα γραμμη να χτυπάει πολλα crc errors και με πολλες αποσυνδεσεις (ανα 20 λεπτα περιπου).
    η γραμμη μου ηταν 50αρα μεχρι χτες όμως παρολο που τα crc errors ηταν αρκετα δεν ανεβαζε χιλιαδες λαθη σε λιγα λεπτα και ουτε αποσυνδεσεις ειχα.
    εκτος από την εσχατη λυση της εξωτερικης καλωδίωσης από τον πινακα της πολυκατοικίας τι άλλο μπορω να δοκιμασω να βελτωσω τη σταθεροτητα της γραμμης?
    από την τηλ. εξυπ. της βοντα δεν μου αλλαξαν profile

  5. #5
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα ηρθε τεχνικος απο βοντα εκανε τις μετρησεις και εδωσε βλαβη για να το δουν και στην καμπινα της βονταφον απο την αλλη εβδομαδα.
    Αν και η καμπινα ειναι "καθαρη" τοτε θα αναλαβει ο οτε.
    Ελπιζω να το φτιαξει η βονταφον το προβλημα γιατι εαν μπλεξει και ο οτε στη μεση ποιος ξερει ποτε μπορει να λυθει το προβλημα.
    Τι μπορει να ευθυνεται ετσι ωστε να ληξει το θεμα θετικα απο τη βοντα?Μια λυση μπορει να ειναι και η αλλαγη του ζευγους στην καμπινα τους?

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Λοιπόν, σήμερα πρόσεξα ότι σερνόταν η ταχύτητα download και μπήκα στο interface του ZTE και ειδα οτι μετά απο 291 ώρες uptime του (περίπου 12 μέρες) τα CRC στο down ηταν μόλις 1132 ενώ λίγες μέρες πιο πριν ήταν πάνω απο 8000. Να το αφήσω όπως είναι για να δω αν καποια στιγμη θα μου παρουσιασει και το πέσιμο της γραμμής χωρις επαναφορά? Να πάρω τηλ. τους τεχνικους της vodafone να αναφέρω πως αυτή τη στιγμή έχω πτώση ταχύτητας? Ή να του κάνω manual reboot, ξέροντας ότι ναι μεν θα στρώσει η ταχύτητα αλλά το πρόβλημα θα ξαναεμφανιστεί σε λίγες μέρες και πάλι?

  7. #7
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    επανέρχομαι στο πρόβλημα μου καθως η voda με ενημερωσε ότι οι τεχικοι της τσεκαραν την καμπινα της και τη βρηκαν καθαρη.δεν μου αλλαξαν ζευγος (dslam).
    τους λεω ότι δεν αλλαξε τιποτα στη γραμμη μου και συνεχιζει τις αποσυνδεσεις με χαμηλη ταχυτητα και τελικα δηλωσαν τη βλαβη στον οτε.
    από δω και περα υπαρχει ελπιδα να διαγνωστεί το πρόβλημα?
    πρακτικα, τι κανουν σε αυτές τις περιπτώσεις οι τεχνικοι του οτε?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σήμερα πρόσεξα ότι σερνόταν η ταχύτητα download και μπήκα στο interface του ZTE και ειδα οτι μετά απο 291 ώρες uptime του (περίπου 12 μέρες) τα CRC στο down ηταν μόλις 1132 ενώ λίγες μέρες πιο πριν ήταν πάνω απο 8000. Να το αφήσω όπως είναι για να δω αν καποια στιγμη θα μου παρουσιασει και το πέσιμο της γραμμής χωρις επαναφορά? Να πάρω τηλ. τους τεχνικους της vodafone να αναφέρω πως αυτή τη στιγμή έχω πτώση ταχύτητας? Ή να του κάνω manual reboot, ξέροντας ότι ναι μεν θα στρώσει η ταχύτητα αλλά το πρόβλημα θα ξαναεμφανιστεί σε λίγες μέρες και πάλι?
    Τα λάθη δεν μηδενίζονται από μόνα τους και ξεκινάει η μέτρηση από την αρχή, έγινε κάποια αποσύνδεση/reset της γραμμής.
    Αν θέλεις να επιμείνεις για να λύσεις το πρόβλημα σου πάρε τον πάροχο ή αλλιώς το αφήνεις, αυτό είναι καθαρά δική σου απόφαση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gllafas Εμφάνιση μηνυμάτων
    επανέρχομαι στο πρόβλημα μου καθως η voda με ενημερωσε ότι οι τεχικοι της τσεκαραν την καμπινα της και τη βρηκαν καθαρη.δεν μου αλλαξαν ζευγος (dslam).
    τους λεω ότι δεν αλλαξε τιποτα στη γραμμη μου και συνεχιζει τις αποσυνδεσεις με χαμηλη ταχυτητα και τελικα δηλωσαν τη βλαβη στον οτε.
    από δω και περα υπαρχει ελπιδα να διαγνωστεί το πρόβλημα?
    πρακτικα, τι κανουν σε αυτές τις περιπτώσεις οι τεχνικοι του οτε?
    Στον κατανεμητή σου δεν έκαναν έλεγχο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λάθη δεν μηδενίζονται από μόνα τους και ξεκινάει η μέτρηση από την αρχή, έγινε κάποια αποσύνδεση/reset της γραμμής.
    Αν θέλεις να επιμείνεις για να λύσεις το πρόβλημα σου πάρε τον πάροχο ή αλλιώς το αφήνεις, αυτό είναι καθαρά δική σου απόφαση.

    - - - Updated - - -



    Στον κατανεμητή σου δεν έκαναν έλεγχο;;
    Αν εννοεις τον πινακα στην πολυκατοικια,εκανε ελεγχο ο τεχνικος της voda κατα την 1η επισκεψη του οπου ειχε διαπιστωσει την προβληματικη γραμμη.στο διαμερισμα βρηκε μικρη απωλεια σον αφορα τα δεδομενα του πινακα κατω με τα στατιστικα πανω στο διαμερισμα

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gllafas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοεις τον πινακα στην πολυκατοικια,εκανε ελεγχο ο τεχνικος της voda κατα την 1η επισκεψη του οπου ειχε διαπιστωσει την προβληματικη γραμμη.στο διαμερισμα βρηκε μικρη απωλεια σον αφορα τα δεδομενα του πινακα κατω με τα στατιστικα πανω στο διαμερισμα
    Άσχετα με την διαφορά κατανεμητή >>> πρίζας, που αφορά την εσωτερική καλωδίωση, στον κατανεμητή όσον αφορά την δική τους γραμμή τα βρήκαν όλα εντάξει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετα με την διαφορά κατανεμητή >>> πρίζας, που αφορά την εσωτερική καλωδίωση, στον κατανεμητή όσον αφορά την δική τους γραμμή τα βρήκαν όλα εντάξει;;
    Οχι, βρηκε προβλημα για αυτο αλλωστε καταχωρησε βλαβη ετσι ωστε να ελεγξουν και την καμπινα τους

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gllafas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, βρηκε προβλημα για αυτο αλλωστε καταχωρησε βλαβη ετσι ωστε να ελεγξουν και την καμπινα τους
    Άρα το πρόβλημα είναι από την καμπίνα μέχρι τον κατανεμητή, οπότε θα κοιτάξουν μήπως υπάρχει και μπορούν να σου αλλάξουν ζευγάρι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που αναφερεις ως λυση,αφορα την επικειμενη επισκεψη των τεχνικων του οτε στην καμπινα του οτε?ισως να υπαρχει θεμα διαθεσιμοτητας ζευγους στην καμπινα τους?
    Γιατι στη καμπινα της vodafone δεν πραγματοποιησαν τετοια αλλαγη οπως με ενημερωσαν απο το τεχνικο τμημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gllafas : 06-03-20 στις 13:39.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καμπίνα που παίρνεις είναι του ΟΤΕ ή της Vodafone ανάλογα με το ποια εταιρία έχει αναλάβει την περιοχή σου, αν την έχει αναλάβει η Vodafone ο ΟΤΕ δεν έχει καμπίνες αλλά τα παλιά KΑΦΑΟ που συνδέονται οι γραμμές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Η καμπινα ειναι της vodafone.Μου ειπαν οτι ανεθεσαν τη βλαβη στον οτε οποτε οι υπαλληλοι του θα κανουν καποιο ελεγχο στο καφαο που ειναι διπλα στην καμπινα της vodafone.λογικα αυτο θελει 2-3 εργασιμες.
    Το θεμα ειναι να λυθει οριστικα το προβλημα μου και ας κανουν και παραπανω μερες.
    Απλα δεν ξερω τι μπορει να αλλαξουν οι τεχνικοι του οτε ωστε να φτιαξει η γραμμη μου αφου αυτοι ειναι το τελευταιο σταδιο οσον αφορα την επιδιορθωση.απο την πλευρα της vodafone μου ειπαν οτι δεν θα προβουν σε περαιτερω ενεργειες

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας