Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Απληροφόρητος ως ήμουν ζήτησα από τη Vodafone να μου μετατραπούν 2 συμβόλαια σε καρτοκινητά.
    Λήγουν και τα 2 σε 2 ημέρες, 23/2.
    Με χρέωσαν τέλη αποσύνδεσης 2 x 20€ (20 για τον κάθε αριθμό) ΚΑΙ με έβαλαν σε αναμονή 30 ημερών μέχρι να γίνει η μετατροπή. Οι 30 ημέρες, λέει, είναι εμπορική πολιτική της εταιρίας.
    Πριν το κάνω αυτό είχα ρωτήσει σε καταστήματα Cosmote και Wind για φορητότητα σε αυτούς αλλά ισχυρίστηκαν και οι δύο ότι οι "κάρτες φορητότητας" είναι σε έλλειψη. (Καρτέλ φάση)

    Δεν είναι παράνομη η χρέωση τελών αποσύνδεσης εφόσον όταν θα με αποσυνδέσουν πραγματικά (σε περίπου 30 ημέρες) θα είμαι σε συμβόλαιο αορίστου;
    Ή εφόσον με χρέωσαν δεν πρέπει να ξεκινήσει άμεσα η κάρτα; Λέω κάτι λάθος;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όπως αναφέρει απο την στιγμή που ήσουν σε συμβόλαιο μπορούν να χρεώσουν τέλος αποσύνδεσης

    Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, ο συνδρομητής δεσμεύεται να παραμείνει στον πάροχό του για συγκεκριμένο διάστημα (π.χ. 12, 18 ή 24 μήνες). Συνεπώς, σε περίπτωση που διακόψει ή καταγγείλει τη σύμβαση πριν την παρέλευση του ορισμένου χρόνου, ο πάροχος έχει δικαίωμα να επιβάλει το τέλος διακοπής/καταγγελίας. Σημειώνεται ότι, από την 1η Οκτωβρίου 2018, το συγκεκριμένο τέλος πρέπει να αναγράφεται, με σαφήνεια, στην πρώτη σελίδα όλων των συμβάσεων που συνάπτονται.
    Παίζει ρόλο το πότε έκανες την αίτηση διακοπής, όχι το πότε θα ολοκληρωθεί, εσυ δεν μπορούσες να περιμένεις 2 ημέρες;

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως αναφέρει απο την στιγμή που ήσουν σε συμβόλαιο μπορούν να χρεώσουν τέλος αποσύνδεσης



    Παίζει ρόλο το πότε έκανες την αίτηση διακοπής, όχι το πότε θα ολοκληρωθεί, εσυ δεν μπορούσες να περιμένεις 2 ημέρες;
    Αν το ήξερα θα το έκανα.

    Θεωρητικά δε θα έπρεπε να λάβω κάποια επιβεβαίωση διακοπής συμβολαίου ή αποσύνδεσης από αυτούς;
    Δεν έχω λάβει τίποτα τέτοιο.
    Δεν θεωρούμαι ακόμα εντός του συμβολαίου ορισμένου χρόνου;

    - - - Updated - - -

    Βασικά τώρα που μίλησα με το chat μου είπαν ότι είναι "τέλος μετατροπής της γραμμής".
    Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας