Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 84
  1. #16
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το VLAN χρειάζεται μόνο στην συσκευή που κάνει τον συγχρονισμό, δηλαδή το Asus. Δεν χρειάζεται στο WAN interface του pfSense που κάνει το ΡΡΡοΕ.
    Ωραια το εχω αφαιρεση, προσπαθω να κανω το speedport reset και αρνειτε. Το manual λεει 2 sec πατημενο ή 3 συνεχομενες φορες. Ουτε το ενα πιανει ουτε το αλλο. Ουτε με 10 sec ουτε τπτ.
    Το εχω κανει απειρες φορες στο παρελθον. Σημερα δεν θελει!

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Σήκωσα VM Pfsense και συνδέθηκε κανονικά με PPPoe. Πήρα IP και δοκίμασα ping στο outside interface και έπαιξε. Το asus σε bridge mode και με enable το vlan.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήκωσα VM Pfsense και συνδέθηκε κανονικά με PPPoe. Πήρα IP και δοκίμασα ping στο outside interface και έπαιξε. Το asus σε bridge mode και με enable το vlan.
    Εκανα συνδεση pppoe με το speedport αλλα τωρα εχω 5M down kai 18M up. Εχεις το AC68VG? Ειναι ευκολο να βγαλεις ενα scrshot το setup που εχεις κανει; Και στο pf;
    Επισης απο το Asus φευγει απο το Lan 1 και παει στο wan to pf σωστα;

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Έχω το Asus DSL N17U. Vmware workstation -> vm pfsense με 2 κάρτες. 1 μία σε bridge mode η άλλη σε host only. Στο asus δεν έκανα κάτι τρομέρο, το γύρισα σε bridge και lan port 1 που είναι το pc μου. 802.1q enabled. Στο pfsense έβαλα μόνο username password. Έχω vodafone αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

    Αν θες ss περίμενε να γεμίσει το buffer της κόρης στο youtube γιατί θα φάω ξύλο...

  5. #20
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Η Voda παιζει με vlan tag για το PPP? Καπου διαβασα πριν απο λιγο οτι στην 2.4.1 του pf ειχε θεμα με τα vlan tag. Αν κ εχω την 2.4.4 τωρα.

    Βασικα.. Στο asus ειναι ολο το θεμα. Αφου με το speedport καταφερα κ εκανα pppoe αν κ με 5m down. Σημαινει οτι το pf ειναι οκ.
    Θα κανω ξανα ενα factory στο asus και θα δοκιμασω ξανα.
    Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα ειναι ΤΟΣΟ ηλιθιο αυτο που φταιει.. και θα ειναι μπροστα στα ματια μου.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    άρα είσαι σωστός στο pfsense. Κάνε ένα factory reset στο asus, είσαι στο τελευταίο firmware;;

    - - - Updated - - -

    επίσης κατέβασα το τελευταίο pfsense...

  7. #22
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα είσαι σωστός στο pfsense. Κάνε ένα factory reset στο asus, είσαι στο τελευταίο firmware;;

    - - - Updated - - -

    επίσης κατέβασα το τελευταίο pfsense...
    Στο pfsense ναι,2.4.4p3
    Και στο Asus λογικά. Έκανα και check δεν βγάζει νέο. Θα δοκιμάσω το βράδυ και θα δω..

    - - - Updated - - -

    Δεν λέει να κάνει connect με τπτ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skois Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο pfsense ναι,2.4.4p3
    Και στο Asus λογικά. Έκανα και check δεν βγάζει νέο. Θα δοκιμάσω το βράδυ και θα δω..

    - - - Updated - - -

    Δεν λέει να κάνει connect με τπτ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται..
    Λοιπον, ξανα εβαλα το speedport πανω. Και εκει κανω κατευθειαν pppoe connection.
    Το προβλημα ειναι οτι στο speedtest βγαζω 5 down 18 up. (εχω 200/20)
    Οσο ειναι σε bridge mode το speedport δεν μπορεις να μπεις στο UI να δεις αν εχει συγχρονισει χαμηλα, αλλα ευτυχως οταν εισαι επαρχια... εχει κ αλλο τροπο:Ρ
    Πηρα τηλ εναν τεχνικο και του ειπα να μπει να δει αυτος. Και απο το tablet που μπαινει στο speedport βλεπει οτι εχω συγχρονισει κανονικα 199999/19999.
    Αρα; Το pfsense κοβει το download? Τι γινεται;

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως επειδή το ανέφερες, το τσέκαρα και όντως μπορείς με port forward να παίξει το nextcloud. Δεν έχεις θέμα.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επειδή το ανέφερες, το τσέκαρα και όντως μπορείς με port forward να παίξει το nextcloud. Δεν έχεις θέμα.
    Απο εξωτερικο δικτυο δεν ειχα θεμα. απο μεσα ειχα :Ρ
    Απο 4G του κινητου μεσω του dyndns εμπαινα κανονικα στο NC. Απο local ip δεν μπορουσα να μπω στο NC ουτε με το dyndns ουτε με την localip του. Το ειχα στησει 10123123 φορες μεχρι που θυμηθηκα οτι πριν καιρο που το ειχα στησει ξανα ειχα το speedport. Μολις βαζω speedport με ιδια settings κατευθειαν μπορω να μπω apo local ip, ειτε με dyndns ειτε με local ip. Το ειχα ψαξει αρκετα πριν κανα 3μηνο και ειχα καταληξει οτι κατι γινοταν με το ΝΑΤ. Ειχα βρει καποιες λυσεις και οδηγους ονλινε για το Asus αλλα καμια δεν επαιζε σε εμενα. Επειδη το δικο μου ειναι η εκδοση με το VOIP εχει καποιες λειτουργιες λιγοτερες. Μαντεψε ποιες ειναι αυτες .. Αυτες που χρειαζομουν. Εψαξα να flasharo Asus WRT, η Merlin, καπως ετσι το λεγανε το firmware, αλλα ... δεν υποστηριζοταν το modelo me to VOIP. Και η πλακα ειναι οτι το VOIP δεν το χρησιμοποιησα ποτε. Εχω μετανιωσω 100 φορες για αυτη την αγορα

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ περίεργο ακούγεται

    τα trusted domains είναι σωστά;;;

    στο /var/www/html/nextcloud/config/config.php

    Κώδικας:
    'trusted_domains' =>
      array (
        0 => '192.168.x.x',
        1 => 'localhost',
        2 => 'nextcloud.example.com',
      ),

  11. #26
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ περίεργο ακούγεται

    τα trusted domains είναι σωστά;;;

    στο /var/www/html/nextcloud/config/config.php

    Κώδικας:
    'trusted_domains' =>
      array (
        0 => '192.168.x.x',
        1 => 'localhost',
        2 => 'nextcloud.example.com',
      ),
    Χωρις το 'localhost',
    Θα το ξαναδοκιμασω να το στησω αποψε να δω τι γινεται. ειναι οντως πολυ περιεργο. Γιατι οπως σου ειπα οτι ειχα στησει να δω οτι δουλευει παλιοτερα πριν παρω το Asus. με speedport και δουλευε.

    Η λυσεις που σκεφτομαι για το pfsense ειναι 2.
    1 - Να βαλω το asus να κανει pppoe connection και DMZ στην WAN του pfsense.
    2 - Να βαλω το speedport PLUS na kanei pppoe να κλεισω το NAT στο speedport και DMZ την WAN του pfsense.
    Ελπιζω με το DMZ να μην εχω θεματα double nat. γιατι θεωρητικα.. 2 νατ θα εχω.. σωστα;

    Το οτι το speedport εχει επιλογη να κλεισω nat και το asus οχι. με ξεπερναει, και πλακα πλακα τωρα που εβαλα ξανα το speedprt συγχρονισε καλυτερα 199972 το asus , 199980 το speedport
    Ασυμαντη διαφορα αλλα το speedport παλια εβγαζε 180000 και κατι ψιλα.
    Παω να στησω το NC

  12. #27
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω θεωρητικά όχι, δεν θα έχεις double NAT. Ίσα ίσα που το DMZ στη ουσία κάνει expose το εσωτερικό δίκτυο έξω... βασικά ανάλογα την υλοποίηση... Αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

    Έχεις δοκιμές να κάνεις...

  13. #28
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω θεωρητικά όχι, δεν θα έχεις double NAT. Ίσα ίσα που το DMZ στη ουσία κάνει expose το εσωτερικό δίκτυο έξω... βασικά ανάλογα την υλοποίηση... Αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος για αυτό.

    Έχεις δοκιμές να κάνεις...
    στειλε 5 Κουτια χαπια για πονοκεφαλο :Ρ

    Σε κατι τετοιες περιπτωσεις πραγματικα θελω να παω να πληρωσω εναν δικτυα απλα να ερθει και να μου πει τι σκ@τα κανω λαθος ή τι δεν βλεπω για να μου φυγει η απορια.!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ περίεργο ακούγεται

    τα trusted domains είναι σωστά;;;

    στο /var/www/html/nextcloud/config/config.php

    Κώδικας:
    'trusted_domains' =>
      array (
        0 => '192.168.x.x',
        1 => 'localhost',
        2 => 'nextcloud.example.com',
      ),
    Nextcloud config.php

    'trusted_domains' =>
    array (
    0 => '192.168.2.250:9443',
    1 => 'localhost',
    2 => 'prometheus-unraid.duckdns.org',
    ),

    letsencrypt nextcloud.subdomain.conf

    server {
    listen 443 ssl;
    listen [::]:443 ssl;

    server_name prometheus-unraid.*;

    include /config/nginx/ssl.conf;

    client_max_body_size 0;

    location / {
    include /config/nginx/proxy.conf;
    resolver 127.0.0.11 valid=30s;
    set $upstream_nextcloud nextcloud;
    proxy_max_temp_file_size 2048m;
    proxy_pass https://$upstream_nextcloud:443;
    }
    }

    Απο εξωτερικο δικτυο εχω προσβαση, απο local τπτ.
    Ουτε απο local ip ουτε απο duckdns, απλα το chrome δειχνει να φορτωνει για παντα.

    C:\Users\Stavros>tracert prometheus-unraid.duckdns.org

    Tracing route to prometheus-unraid.duckdns.org [85.75.187.3]
    over a maximum of 30 hops:

    1 <1 ms <1 ms <1 ms athedsl-164709.home.otenet.gr [85.75.187.3]

    Trace complete.

    C:\Users\Stavros>tracert https://prometheus-unraid.duckdns.org
    Unable to resolve target system name https://prometheus-unraid.duckdns.org.

    Και με DMZ το ιδιο κανει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skois : 23-02-20 στις 01:55.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γενικα οταν εχεις προσβαση απεξω και οχι απο μεσα εχει να κανει οτι πορτες που ακουνε στην εξωτερικη ip και γινονται nat προς τα μεσα (γιατι ολα nat ειναι, ειτε τα λεμε dmz, ειτε port forward) δεν ειναι προσβασιμο απο το lan (το οποιο κανει επισης nat για να βγει εξω)
    Αυτη η λειτουργια λεγεται nat -reflection, αλλα εχει και αλλα τετοια ονοματα.
    Ομως δεν βλεπω να προσπαθεις να συνδεθεις με την εσωτερικη ip του nc Να υποθεσω 192.168.2.250? ειναι pingable?

    Ως προς το pf, ειναι εφικτο συνηθως να βλεπεις και το modem, απλα πρεπει να εισαι στο ιδιο subnet με το modem σε bridgemode το οποιο πρεπει να ειναι διαφορετικο απο το lan σου. Εαν το modem σου εχει περισσοτερες απο μια πορτες, πρεπει να πεσεις σε μια αλλη εκτος απο αυτην που κανει το pppoe.
    Βαλε το λαπτοπ απευθειας στο modem και δες αν βλεπεις στατιστικα. Μετα αυτο το περνας να το κανει το pf με custom outbound nat rules και το βλεπεις απο παντου.

    Για την ταχυτητα του pf, σε τι το τρεχεις? Με τι καρτες? Τσεκαρε για αρχη τα διαφορα checksum hardware offloads.

    Και μια γενικοτερη παρατηρηση, αμα ειναι να κανουμε port forward , προφανως δεν χρειαζομαστε κανενα pf. Εχουμε φαει ηδη στο κεφαλι τις οποιες ιδιαιτεροτητες του modem router.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-08-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα οταν εχεις προσβαση απεξω και οχι απο μεσα εχει να κανει οτι πορτες που ακουνε στην εξωτερικη ip και γινονται nat προς τα μεσα (γιατι ολα nat ειναι, ειτε τα λεμε dmz, ειτε port forward) δεν ειναι προσβασιμο απο το lan (το οποιο κανει επισης nat για να βγει εξω)
    Αυτη η λειτουργια λεγεται nat -reflection, αλλα εχει και αλλα τετοια ονοματα.
    Ομως δεν βλεπω να προσπαθεις να συνδεθεις με την εσωτερικη ip του nc Να υποθεσω 192.168.2.250? ειναι pingable?

    Ως προς το pf, ειναι εφικτο συνηθως να βλεπεις και το modem, απλα πρεπει να εισαι στο ιδιο subnet με το modem σε bridgemode το οποιο πρεπει να ειναι διαφορετικο απο το lan σου. Εαν το modem σου εχει περισσοτερες απο μια πορτες, πρεπει να πεσεις σε μια αλλη εκτος απο αυτην που κανει το pppoe.
    Βαλε το λαπτοπ απευθειας στο modem και δες αν βλεπεις στατιστικα. Μετα αυτο το περνας να το κανει το pf με custom outbound nat rules και το βλεπεις απο παντου.

    Για την ταχυτητα του pf, σε τι το τρεχεις? Με τι καρτες? Τσεκαρε για αρχη τα διαφορα checksum hardware offloads.

    Και μια γενικοτερη παρατηρηση, αμα ειναι να κανουμε port forward , προφανως δεν χρειαζομαστε κανενα pf. Εχουμε φαει ηδη στο κεφαλι τις οποιες ιδιαιτεροτητες του modem router.
    Ναι οσο αφορα το NAT, το ξερω οτι αυτο φταει, και στο Asus που εχω δεν με αφηνει να το πειραξω -.-
    Οι καρτες δικτυου ειναι gigabit ολες.. και αυτη στο λαπτοπ και στο pf.
    Αν καταφερω και κανω pppoe απο pf με το modem σε bridge θεωρητικα το modem πλεον δεν θα φιλτραρει την κινηση, οποτε μετα μονο το pfsense θα ειναι αυτο που θα κοβει η οχι πορτες
    Σωστα;

    - - - Updated - - -

    Day 3. Σήμερα τα μηχανηματα με αγαπανε λιγο περισσοτερο. Μαλλον θα ειναι επειδη τους υποσχεθηκα οτι θα τα ξεσκονισω.

    Bridge mode to speedport plus, pppoe κληση απο pfsense με το 1st try. Speedtest 178down / 18 up. Οσο ήταν και με το Asus οταν εκανα απευθειας την ppp κληση!
    Και επισης μπορω ακομα να μπω στο webui του speedport (Χθες μολις γυρναγε σε bridge δεν με αφηνε να μπω καθολου. μονο με ρεσετ)
    Τωρα μενει να καταφερω το Asus να μπει bridge. Λετε να του υποσχεθω και καινουρια utp καλωδια;

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας