Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω όταν πραγματοποιώ κλήσεις είτε από softphone, είτε από VoIP συσκευή να επιλέγω ποιος αριθμός θα εμφανίζεται στον παραλήπτη, μέσα από το μενού της συσκευής.

    Στο Zoiper πχ γίνεται από τις ρυθμίσεις του account, με την επιλογή Caller ID. Με VoIP πάροχο που μου επιτρέπει να στέλνω οποιονδήποτε αριθμό θέλω, παίζει μια χαρά.

    Σε Asterisk με FreePBX δεν κατάφερα να το κάνω όταν είμαι registered με κάποιο εσωτερικό. Κατάφερα όμως φτιάχνοντας ένα trunk, βάζοντας ρυθμίσεις USER Context και USER Details:

    USER Context: 200

    USER Details:
    type=friend
    secret=mysecret
    host=dynamic
    disallow=all
    canreinvite=no
    allow=alaw&ulaw&g722
    transport=udp
    encryption=no
    trustrpid=yes
    sendrpid=pai
    context=from-internal

    Με αυτό τον τρόπο αν δεν βάλω Caller ID στο Zoiper, εμφανίζεται στις εξερχόμενες το 200. Αν βάλω, εμφανίζεται αυτό που έβαλα.

    Θέλω όμως να το πάω παραπέρα και να μπορούν να εμφανίζονται μόνο όσα έχω ορίσει εγώ και όχι οτιδήποτε στείλω.

    Δοκίμασα αμέσως μετά το context=from-internal να βάλω τα εξής ώστε να μπορεί να εμφανίζεται το 200, το 233 και το 234:
    callerid=233 <233>
    callerid=234 <234>
    Έτσι εμφανίζεται μόνο το 234, ότι και να στείλω εγώ από το Zoiper. Δοκίμασα να βάλω το 233&234 ανάμεσα σε " και πάλι τα ίδια.

    Αλλάζοντάς τα σε callerid=233 , callerid=234 ή callerid="233" , callerid="234" ή callerid=<233> , callerid=<234> εμφανίζεται στον παραλήπτη το 234 στο πεδίο του ονόματος και ο αριθμός που στέλνω από το Zoiper στο πεδίο του αριθμού. Και δυστυχώς εμφανίζεται οποιοσδήποτε αριθμός και να στείλω, όχι μόνο από αυτούς που έχω στην λίστα.

    Καταλήγοντας, αν στείλω εγώ κάποιο συγκεκριμένο callerid μέσω του Zoiper, να εμφανίζεται μόνο αν το έχω στην λίστα, αλλιώς να εμφανίζεται το default (το 200 στο παράδειγμά μου) . Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν σε νοιάζουν μόνο οι εξερχόμενες, γιατί δε φτιάχνεις ένα extension για το καθένα με fixed cid value? Δε νομίζω μετά να μπορεί να το κάνει override το zoiper.

    Edit: Σε σταθερο φαντάζομαι σε περιορίζουν τα lines της συσκευής. Εναλλακτικά, για να μην περνάς πολλά accounts σε κάθε συσκευή, πολλαπλά outbound routes, με prefix το cid που θες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris333 : 23-02-20 στις 14:42.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε νοιάζουν μόνο οι εξερχόμενες, γιατί δε φτιάχνεις ένα extension για το καθένα με fixed cid value? Δε νομίζω μετά να μπορεί να το κάνει override το zoiper.

    Edit: Σε σταθερο φαντάζομαι σε περιορίζουν τα lines της συσκευής. Εναλλακτικά, για να μην περνάς πολλά accounts σε κάθε συσκευή, πολλαπλά outbound routes, με prefix το cid που θες.
    Τα γνωρίζω όλα αυτά. Θέλω μια λύση για αυτό που ρώτησα.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι ετοιμο.
    Σαν ιδεα η λογικη που πιθανοτατα θα δουλευε παντως ειναι μια εφαρμογη σαν το trunk balance.
    Στελνεις την εξερχομενη σε ενα virtual trunk, εκει τρεχουν τα rules, επιτρεπεται δεν επιτρεπεται το cid με διαφορα κριτηρια και μετα η κληση δρομολογειτα σε κανονικο trunk προς ολοκληρωση.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Στο outbound route, συμπλήρωσε το dial pattern αλλά και το cid με τον αριθμό που θες να επιτρέπεις να περνάει, οτιδήποτε άλλο θα κόβετε.
    Για την περίπτωση σου πρέπει να φτιάξεις δύο patterns με cid στο πρώτο μόνο το 200 και στο δεύτερο το 23[3-4].

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο outbound route, συμπλήρωσε το dial pattern αλλά και το cid με τον αριθμό που θες να επιτρέπεις να περνάει, οτιδήποτε άλλο θα κόβετε.
    Για την περίπτωση σου πρέπει να φτιάξεις δύο patterns με cid στο πρώτο μόνο το 200 και στο δεύτερο το 23[3-4].
    Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας