Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Λειπει ενα Ωi x ει στο αριθμητη? ο τυπος αναφερεται στο φεκ . αμα το γκουγκλαρεις θα τον βρεις. Μαλλον τυπογραφικο ειναι.
    Προφανως να τα πολλαπλασιαζουμε ολα Χ100 στο τελος δεν αλλαζει την μεταξυ των διαμερισματων σχεση (αρα και αναλογια χρηματων)
    Μπορεις να ζητησεις τα ei και fi , πιθανοτατα συνοδευουν και το συμβολαιο του σπιτιου σου.
    Βαλτα σε ενα excel και υπολογισε τα.
    Ακουγεται πολυπλοκο αλλα δεν ειναι.

    Επειδη πιθανολογο οτι τα κοινοχρηστα τα τυπωνει καποια εταιρεια, τα προγραμματα τους εχουν τον τυπο ετοιμο και απλα εχουν κανει data entry τα εi και fι των διαμερισματων, ειναι μαλλον δυσκολο να εχει γινει λαθος...

  2. #17
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειπει ενα Ωi x ει στο αριθμητη? ο τυπος αναφερεται στο φεκ . αμα το γκουγκλαρεις θα τον βρεις. Μαλλον τυπογραφικο ειναι.
    Προφανως να τα πολλαπλασιαζουμε ολα Χ100 στο τελος δεν αλλαζει την μεταξυ των διαμερισματων σχεση (αρα και αναλογια χρηματων)
    Μπορεις να ζητησεις τα ei και fi , πιθανοτατα συνοδευουν και το συμβολαιο του σπιτιου σου.
    Βαλτα σε ενα excel και υπολογισε τα.
    Ακουγεται πολυπλοκο αλλα δεν ειναι.

    Επειδη πιθανολογο οτι τα κοινοχρηστα τα τυπωνει καποια εταιρεια, τα προγραμματα τους εχουν τον τυπο ετοιμο και απλα εχουν κανει data entry τα εi και fι των διαμερισματων, ειναι μαλλον δυσκολο να εχει γινει λαθος...
    Να 'στε καλά.

    Σας ευχαριστώ πραγματικά !!

    Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη....

  3. #18
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anasm Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα :

    To συνολικό ποσό δαπάνης, για τον μήνα Φεβρουάριο, είναι ακριβώς 499,55 ευρώ.
    Το 10% αυτού, αναφέρεται ως πάγιο (= 49,96 ευρώ), και βάσει των χιλιοστών διαμερίσματος, κατανέμεται αντίστοιχα σε όλους τους ενοίκους.
    Στην περίπτωσή μου, ο αντίστοιχος συντελεστής μου είναι : 0,21363
    Και, πράγματι,
    το πάγιο που μου αντιστοιχεί είναι επ'ακριβώς 49,96 x 0,21363 = 10,67 ευρώ.

    Και τώρα αρχίζει το "πανηγύρι" :

    Οι 33,34 "μονάδες" που κατανάλωσα μεταφράζονται σε 449,59 ευρώ.
    Το ποσό αυτό πολλαπλασιαζόμενο επί του συντελεστή μου 0,21363 είναι ίσο (σύμφωνα με αυτό που καλούμαι να πληρώσω) με 157,56 (!!) αντί για 96 ευρώ...

    Άραγε αυτό,
    είναι ΞΕΚΆΘΑΡΟ (ανθρώπινο) λάθος,
    ή ΌΝΤΩΣ, υφίστανται άλλοι (προσαυξημένοι) συντελεστές στην δαπάνη αμιγούς θέρμανσης σε αντιδιαστολή με τον συντελεστή παγίου ??
    Τα 500 (ή 450) ευρώ δεν είναι τι έκαψες. Είναι τι κάψατε.

    Αυτά που κάψατε χωρίζεται σε δύο μέρη:

    Πρώτο μέρος: "πάγιο" (σε εσένα 10% -> €50) το οποίο μοιράζεται με τα χιλιοστά. Ως εκεί, καταλαβαίνω δεν έχεις αντίρρηση.
    Δεύτερο μέρος: "αυτόνομη", δηλαδή τα υπόλοιπα €450 που μοιράζονται ανάλογα με τα χιλιοστά ΕΠΙ τις ώρες.

    Οπότε, είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι αλλιώς μοιράστηκαν τα €50 του παγίου και αλλιώς τα €450.

    Στον τύπο, το κομμάτι που αντιστοιχεί στο πάγιο είναι το fi x ei, και το Σ(fi x ei) από ότι φαίνεται σε εσάς βγαίνει 0,1 (δηλαδή 10%).

    Για να το καταλάβεις στην πράξη καλύτερα, δες στο ισόγειο ή στο ασανσέρ τις ώρες που έχουν γράψει οι υπόλοιποι. Για να παίρνεις 157 από τα 450 λογικά είσαι παραπάνω από το μέσο όρο.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  4. #19
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 500 (ή 450) ευρώ δεν είναι τι έκαψες. Είναι τι κάψατε.

    Αυτά που κάψατε χωρίζεται σε δύο μέρη:

    Πρώτο μέρος: "πάγιο" (σε εσένα 10% -> €50) το οποίο μοιράζεται με τα χιλιοστά. Ως εκεί, καταλαβαίνω δεν έχεις αντίρρηση.
    Δεύτερο μέρος: "αυτόνομη", δηλαδή τα υπόλοιπα €450 που μοιράζονται ανάλογα με τα χιλιοστά ΕΠΙ τις ώρες.

    Οπότε, είναι απόλυτα φυσιολογικό ότι αλλιώς μοιράστηκαν τα €50 του παγίου και αλλιώς τα €450.

    Στον τύπο, το κομμάτι που αντιστοιχεί στο πάγιο είναι το fi x ei, και το Σ(fi x ei) από ότι φαίνεται σε εσάς βγαίνει 0,1 (δηλαδή 10%).

    Για να το καταλάβεις στην πράξη καλύτερα,
    δες στο ισόγειο ή στο ασανσέρ τις ώρες που έχουν γράψει οι υπόλοιποι. Για να παίρνεις 157 από τα 450 λογικά είσαι παραπάνω από το μέσο όρο.
    Γειά χαρά !

    Κατανοώ το σκεπτικό σου, και συμφωνώ.

    Ωστόσο, και επί του πρακτέου,
    επειδή θέλω να επαληθεύσω το κάθε ευρώ που καλούμαι να πληρώσω ως οφειλή μου,
    έχω ζητήσει
    από την αρμόδια Τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει τον υπολογισμό και έκδοση των κοινοχρήστων,
    να μου γνωστοποιήσει τους συντελεστές fi και ei για όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας,
    προκειμένου,
    βάσει της επίσημης εξίσωσης : Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100
    να υπολογίσω
    το ατομικό μου μερίδιο, επί της συνολικής δαπάνης, που μου αναλογεί.

    Δεν έχω (βάσιμους) λόγους να αμφιβάλλω,
    ότι ο τελικός υπολογισμός μου μπορεί, πράγματι, να συμπίπτει, επ'ακριβώς, με τους υπολογισμούς της Τεχνικής εταιρείας.
    Ωστόσο,
    Στο μεταξύ, και μέχρι να ικανοποιηθεί το παραπάνω αίτημά μου, τους δήλωσα ότι δεν πρόκειται να καταβάλλω ούτε ένα ευρώ ....

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εισαι σιγουρος οτι δεν τα εχεις? Αν εισαι ιδιοκτητης ψαξε τον κανονισμο πολυκατοικιας που συνοδευει το συμβολαιο. Τα λεει ολα.
    Και ο διαχειριστης πρεπει να τα εχει.

    Στο ζουμι της υποθεσης, η ωρομετρηση ειναι γενικα ενας αδικος τροπος μετρησης, και οταν φτιαχτηκε οι οποιες ανισοτητες δεν ηταν και τοσο σοβαρες σε κοστος.
    Απο κει και περα με δεδομενο οτι το 90% των εγκαταστασεων ειναι εξαιρετικα σπαταλες και επιδεχονται βελτιωσης, αν εχεις ορεξη, πρεπει να το ψαξεις προς αυτη την κατευθυνση.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά, τελικά,
    μήπως είναι προτιμότερο, ακόμα και για το γαμώτο, να καίει κανείς, ηλεκτρικό ρεύμα -κλιματιστικό ή αντίστοιχο ηλεκτρικό σώμα ??!!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για να καιει ρευμα, αστεια πραγματα.. Η θερμανση με αντιστασεις ειναι περιβαντολογικο εγκλημα.
    Με κλιματιστικα ειναι θερμανση β κατηγοριας.
    Με αντλιες θερμοτητας γινεται, φτανει το ρευμα να μην ειναι εργαλειο ασκησης κοινωνικης πολιτικης (που ειναι..οποτε πληρωνεις και οσους δεν πληρωνουν, για διαφορους λογους)
    Σε πολλές περιπτώσεις πλέον, η θέρμανση με κλιματιστικό είναι μονόδρομος.

    Η οικονομία που θα κάνεις αλλά και η θερμική άνεση που θα έχεις εξαρτώνται από τα χαρακτηριστικά του χώρου και του μηχανήματος, καθώς και από τον τρόπο που θα το δουλεύεις.

    Προσωπικά κάνω μείξη κλιματιστικού με κεντρική αυτόνομη θέρμανση με σαφή προτίμηση στο πρώτο (πιθανόν κοντά σε 80/20).

  7. #22
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι σιγουρος οτι δεν τα εχεις? Αν εισαι ιδιοκτητης ψαξε τον κανονισμο πολυκατοικιας που συνοδευει το συμβολαιο. Τα λεει ολα.
    Και ο διαχειριστης πρεπει να τα εχει.

    Στο ζουμι της υποθεσης, η ωρομετρηση ειναι γενικα ενας αδικος τροπος μετρησης, και οταν φτιαχτηκε οι οποιες ανισοτητες δεν ηταν και τοσο σοβαρες σε κοστος.
    Απο κει και περα με δεδομενο οτι το 90% των εγκαταστασεων ειναι εξαιρετικα σπαταλες και επιδεχονται βελτιωσης, αν εχεις ορεξη, πρεπει να το ψαξεις προς αυτη την κατευθυνση.
    Δεν είμαι ιδιοκτήτης καλέ μου netblues.

    Επιπλέον, όσον αφορά στην προοπτική βελτίωσης του συστήματος θέρμανσης, της εδώ πολυκατοικίας (μόλις 7 διαμερίσματα), δεν ξέρω αν υπάρχει Βούληση της ιδιοκτήτριας...

    Ο διαχειριστής,
    στην προκειμένη περίπτωση, η Τεχνική εταιρεία που υπολογίζει και εκδίδει τις δαπάνες κοινοχρήστων,
    δεν είναι θετικός
    στα να μου κοινοποιήσει τον επίσημο Πίνακα κατανομής δαπανών που έχει συντάξει ο μηχανικός της οικοδομής,
    προκειμένου να έχω τις τιμές των συντελεστών fi και ei, για κάθε διαμέρισμα...

    Επικαλείται "προσωπικά δεδομένα" της ιδιοκτήτριας, η οποία στην παρούσα φάση, για οικογενειακούς λόγους βρίσκεται εκτός της πόλης...

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχουμε ξεφυγει.... Δεν υπαρχει τιποτε προσωπικο στα χιλιοστα θερμικου υπολογισμου ενος οικισματος. Δεν μπορω να φανταστω κανεναν τροπο πως αυτο θα μπορουσε να εχει οποιαδηποτε σχεση με το gdpr.
    Η τεχνικη εταιρεια που εκδιδει τα κοινοχρηστα αμφιβαλλω οτι ειναι ο διαχειριστης. Εκτελει εντολες απο τον διαχειριστη, αλλα δεν ειναι ο διαχειριστης.
    Αν πχ καποιος σπασει το ποδι του επειδη γλυστρισε στην εισοδο και κανει αγωγη, η εταιρεια δεν εχει καμμια ευθυνη. Ο διαχειριστης εχει.
    Μεσα στα πλαισια ομως οτι ειναι ο εντολοδοχος για να υπολογιζει τα κοινοχρηστα, ειναι λογικο να θελει ενα οκ για να σου κοινοποιησει τους συντελεστες.
    Και συ, εφόσον καλεισαι να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιωμα να απαιτησεις να γνωριζεις τον τροπο με τον οποιο προκύπτουν τα ποσα.
    Αδιαπραγματευτο

    Καποτε που εβγαζα κοινοχρηστα με excel, καποιος αναρωτηθηκε αν ηταν σωστα.
    Του εστειλα το excel, εκεινος τα υπολογιζε με διαφορετικη τεχνική, σε αλλο excel.
    Διαπιστωθηκε οτι βγαζαμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα, αυτο το κοινοποιησαμε και στους υπολοιπους, και ειναι ολοι happy.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο ενοικιαστής πρέπει να απευθυνθεί στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Δεν έχει καμία υποχρέωση ο διαχειριστής να του δώσει οποιοδήποτε έγγραφο που αφορά την σύμβαση των συνιδιοκτητών της οικοδομής, εκτός αν έχει σχετική νόμιμη εξουσιοδότηση αντιπροσώπευσης από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχουμε ξεφυγει.... Δεν υπαρχει τιποτε προσωπικο στα χιλιοστα θερμικου υπολογισμου ενος οικισματος. Δεν μπορω να φανταστω κανεναν τροπο πως αυτο θα μπορουσε να εχει οποιαδηποτε σχεση με το gdpr.
    Η τεχνικη εταιρεια που εκδιδει τα κοινοχρηστα αμφιβαλλω οτι ειναι ο διαχειριστης. Εκτελει εντολες απο τον διαχειριστη, αλλα δεν ειναι ο διαχειριστης.
    Αν πχ καποιος σπασει το ποδι του επειδη γλυστρισε στην εισοδο και κανει αγωγη, η εταιρεια δεν εχει καμμια ευθυνη. Ο διαχειριστης εχει.
    Μεσα στα πλαισια ομως οτι ειναι ο εντολοδοχος για να υπολογιζει τα κοινοχρηστα, ειναι λογικο να θελει ενα οκ για να σου κοινοποιησει τους συντελεστες.
    Και συ, εφόσον καλεισαι να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιωμα να απαιτησεις να γνωριζεις τον τροπο με τον οποιο προκύπτουν τα ποσα.
    Αδιαπραγματευτο

    Καποτε που εβγαζα κοινοχρηστα με excel, καποιος αναρωτηθηκε αν ηταν σωστα.
    Του εστειλα το excel, εκεινος τα υπολογιζε με διαφορετικη τεχνική, σε αλλο excel.

    Διαπιστωθηκε οτι βγαζαμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα, αυτο το κοινοποιησαμε και στους υπολοιπους, και ειναι ολοι happy.

    Να 'σαι καλά φίλε μου !

    Σ' ευχαριστώ πραγματικά !!!

    Και, οφείλω να ομολογήσω, ότι, ειδικά μέσα από τις δικές σου πληροφορίες και επισημάνσεις στο topic αυτό, άρχισα να ψάχνω και να ανακαλύπτω κάποια πράγματα, που εκ πρώτης, μου φαίνονταν "κινέζικα"....

    Ειλικρινά, ακόμα κι αν, βάσει των υπολογισμών μου,
    η ατομική μου οφειλή προκύψει μεγαλύτερη των 168 ευρώ (δεν είναι διμήνου -είναι μηνός Φεβρουαρίου...), θα τα δώσω κανονικά...
    Όμως,
    Θέλω να ξέρω τί (και γιατί) οφείλω να πληρώσω...

    Συγκεκριμένα, η απάντηση που πήρα (τουλάχιστον σε "πρώτη φάση"),
    ήταν ότι,
    τα "χιλιοστά διαμερίσματος", τόσο τα δικά μου, όσο και τα αναλυτικά ανά διαμέρισμα, αναγράφονται, κανονικά, στην Αναλυτική κατάσταση κοινοχρήστων που αναρτάται στην Είσοδο του κτηρίου.
    Όμως,
    περαιτέρω στοιχεία, και συγκεκριμένα οι τιμές των συντελεστών fi και ei, που εγώ ζητάω, προκειμένου να κάνω τους υπολογισμούς μου,
    αφορούν "προσωπικά δεδομένα της οριζοντίου ιδιοκτησίας"...

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα εχουν και οι ιδιοκτησιες προσωπο
    Δεν εχει και πολυ νοημα να στα αρνηθει κανεις. Ο υπολογισμος ειναι συγκεκριμενος. Μιλα με τον ιδιοκτητη. Εχεις καθε δικαιωμα να ξερεις τι πληρωνεις και γιατι.

  12. #27
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ενοικιαστής πρέπει να απευθυνθεί στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Δεν έχει καμία υποχρέωση ο διαχειριστής να του δώσει οποιοδήποτε έγγραφο που αφορά την σύμβαση των συνιδιοκτητών της οικοδομής, εκτός αν έχει σχετική νόμιμη εξουσιοδότηση αντιπροσώπευσης από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος.
    Κατανοώ το σκεπτικό σας.

    Απλά, ο ιδιοκτήτης, που στην παρούσα χρονική περίοδο, βρίσκεται εκτός της πόλης, με ενημέρωσε ότι έχει καταθέσει τα επίσημα χαρτιά του κτηρίου στην Τεχνική εταιρεία, προκειμένου να γίνεται, απευθείας, ο υπολογισμός των κοινοχρήστων.

    Εγώ, λοιπόν, μιλώντας με τον ιδιοκτήτη, ζήτησα απλά,
    να δώσει εντολή στον υπεύθυνο της Τεχνικής εταιρείας,
    να μου αποστείλει μέσω email, μια φωτογραφία με τον Πίνακα κατανομής δαπανών της πολυκατοικίας, όπως εμπεριέχεται στην επίσημη έκθεση που συνέταξε (και κατέθεσε στην Πολεοδομία) ο μηχανικός της οικοδομή.

    Και από εκεί άρχισαν οι δυστοκίες και η επίκληση των "προσωπικών δεδομένων".....

  13. #28
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ξαναμιλα με τον ιδιοκτητη και πες του να μεσολαβησει.
    Επισης τι απιστευτο ειναι αυτο οτι εχει καταθεσει τα πρωτοτυπα.. Αυτα δεν τα πας πουθενα
    Αν αυριο αλλαξεις εταιρια εκδοσης θα τους κυνηγας?

    Αν εχει παρει εντολη η εταιρεια να σου τα δωσει, δεν καταλαβαινω γιατι το ζαλιζει.
    Εκτος αν πιστευει οτι θες να τα δωσεις αλλου, και χασει τον πελατη.
    Ειναι το πιθανο σεναριο...

  14. #29
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Οσο για να καιει ρευμα, αστεια πραγματα.. Η θερμανση με αντιστασεις ειναι περιβαντολογικο εγκλημα.
    Με κλιματιστικα ειναι θερμανση β κατηγοριας.
    Με αντλιες θερμοτητας γινεται, φτανει το ρευμα να μην ειναι εργαλειο ασκησης κοινωνικης πολιτικης (που ειναι..οποτε πληρωνεις και οσους δεν πληρωνουν, για διαφορους λογους)
    Όλα τα σύγχρονα κλιματιστικά δεν είναι αντλίες θερμότητας;

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ολα τα κλιματιστικα που εχουν συμπιεστη ειναι αντλιες θερμοτητες. Ακομα και τα πιο παλια.
    Απλα εχει επικρατησει να λεμε κλιματιστικα αυτα που καταληγουν να βγαζουν κρυο η ζεστο αερα κατα περιπτωση, ενω αντλιες αυτα που παραγουν ζεστο (και ενιοτε κρυο) νερο για τροφοδοτηση σωματων καλοριφερ , fan coils και ενδοδαπεδιων συστηματων.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας