Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επανερχόμενος στο θέμα μας,
    γιατί τελικά, ακούω και διαβάζω για ένα σωρό μαθηματικές εξισώσεις βάσει των οποίων υπολογίζεται το ποσοστό συμμετοχής του κάθε διαμερίσματος στη συνολική δαπάνη θέρμανσης.

    1. O επίσημος μαθηματικός τύπος, σύμφωνα με το (διαβόητο) Π.Δ. ΦΕΚ 631 Δ'/07-11-1985, είναι ο παρακάτω :

    Π (%) = [fi x εi + (Mi/ΣMi x (1 - Σ(fi x εi)] x 100


    2. Αναφορικά με το "πάγιο" και συναφείς "παγιωμένες αντιλήψεις" ....

    Ο νόμος ΔΕΝ (φαίνεται να) αναφέρεται σε καταβολή, ως επί παγίου...
    Ωστόσο,
    Για τα διαμερίσματα που αποσύρονται, και δεν καταναλώνουν πλέον πετρέλαιο => Mi = 0 (Αφού η διαφορά μεταξύ πρόσφατης και παλαιότερης ένδειξης στον μετρητή = 0)
    Επομένως,
    Η εφαρμογή του παραπάνω μαθηματικού τύπου, μηδενίζει όλο το δεύτερο μέρος του,
    Κατά συνέπεια,
    για τα διαμερίσματα αυτά, που το έχουν σβήσει, η συμμετοχή τους θα είναι : Π (%) = [fi x εi + 0] x 100 (....)


    Μεταφέρω τον σύνδεσμο του επίσημου εν λόγω ΦΕΚ :

    https://www.polykatoikein.gr/images/nomoi-pdf/fek_631d_07-11-1985_pd.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anasm : 01-03-20 στις 15:18.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    η περίπτωση της απόσυρσης αφορα τυπικα ατομικες ομαδες αεριου.

    Παντως η αδεια ειναι δημοσιο εγγραφο. Οποιοσδήποτε με τη διεύθυνση η και τον αριθμό αδειας παει στην πολεοδομία και παιρνει το φάκελο. Αφηνεις ταυτότητα το παιρνεις, φωτοτυπεις και επιστρέφει ς

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων

    η περίπτωση της απόσυρσης αφορα τυπικα ατομικες ομαδες αεριου.

    Παντως η αδεια ειναι δημοσιο εγγραφο. Οποιοσδήποτε με τη διεύθυνση η και τον αριθμό αδειας παει στην πολεοδομία και παιρνει το φάκελο. Αφηνεις ταυτότητα το παιρνεις, φωτοτυπεις και επιστρέφει ς
    Έχετε δίκιο.
    Μη ακριβής έως λανθασμένος ο όρος "απόσυρση" που χρησιμοποίησα.

    Για την ακρίβεια, ο εν λόγω ισχύων νόμος αναφέρει, επί λέξει ότι :

    "Η παραπάνω σχέση (μαθηματικός τύπος)
    καλύπτει και την περίπτωση που θα συμβεί προσωρινη διακοπή στη θέρμανση μιας ή περισσότερων ιδιοκτησιών από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης... "


    Και, επανερχόμενος, γιατί έχει νομίζω σημασία...

    Τελικά, υπάρχει επίσημος νόμος, που να περιγράφει για σαφή καταβολή "παγίου"... ???
    Ή μήπως,
    Το "πάγιο" αυτό, εμπεριέχεται, τελικά, στον παραπάνω μαθηματικό τύπο ???

    Άρα, το "πάγιο",
    συνήθως 10% επί του ολικού ποσού δαπάνης θέρμανσης,
    ως extra χρέωση,
    Μήπως αποτελεί ΑΚΌΜΑ ΜΊΑ κακώς κείμενη τακτική, που, μέσα στα χρόνια "καθιερώθηκε" ως "άγραφος νόμος" ????

  4. #34
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχει παγιο.
    Υπάρχει ενα ποσοστο επιμερισμου επειδη ο χωρος θερμαινεται απο τους διπλα, ακομα και οταν η ηλεκτροβανα του είναι κλειστη. Εμπεριεχεται στον τυπο. Τυπικα δεν ειναι 10% αλλα γυρω στο 30,επι ομοιων ιδικοκτησιων φυσικα.

    Που το βλεπεις το παγιο???

  5. #35
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα κλιματιστικα που εχουν συμπιεστη ειναι αντλιες θερμοτητες. Ακομα και τα πιο παλια.
    Απλα εχει επικρατησει να λεμε κλιματιστικα αυτα που καταληγουν να βγαζουν κρυο η ζεστο αερα κατα περιπτωση, ενω αντλιες αυτα που παραγουν ζεστο (και ενιοτε κρυο) νερο για τροφοδοτηση σωματων καλοριφερ , fan coils και ενδοδαπεδιων συστηματων.
    Ευχαριστώ!

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει παγιο.
    Υπάρχει ενα ποσοστο επιμερισμου επειδη ο χωρος θερμαινεται απο τους διπλα, ακομα και οταν η ηλεκτροβανα του είναι κλειστη. Εμπεριεχεται στον τυπο. Τυπικα δεν ειναι 10% αλλα γυρω στο 30,επι ομοιων ιδικοκτησιων φυσικα.

    Που το βλεπεις το παγιο???

    Φίλε μου netblues, γειά σου !

    Ειλικρινά, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...

    Τουλάχιστον στο δικό μας, εδώ, έντυπο λογαριασμού κοινοχρήστων, ΠΈΡΑΝ της κλασσικής εξίσωσης (που έχω προαναφέρει), υπάρχει σαφής ένδειξη : 10% -πάγια συμμετοχή (...)

    Όταν κανονικά, βάσει του νόμου δηλαδή,
    Ο όποιος επιμερισμός συμμετοχής στο Σύνολο της δαπάνης Θέρμανσης, εμπεριέχεται, στην παραπάνω φόρμουλα, και είναι ίσος με Π (%) = fi x ei -Εφόσον Mi = 0 (δηλαδή αντίστοιχο διαμέρισμα χωρίς κατανάλωση)

  7. #37
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και αυτο το 10% ειναι σε ολους?
    Ευχομαι απλα να ειναι μεταφορα του σταθερου συντελεστη, για λογους κατανοησης.
    Αλλιως ειναι λαθος τα κοινοχρηστα, συμφωνα με την κειμενη νομοθεσια.

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτο το 10% ειναι σε ολους?
    Ευχομαι απλα να ειναι μεταφορα του σταθερου συντελεστη, για λογους κατανοησης.
    Αλλιως ειναι λαθος τα κοινοχρηστα, συμφωνα με την κειμενη νομοθεσια.
    Καλέ μου φίλε,

    Για την ακρίβεια,
    Υπολογίζεται το 10% επί του ποσού Συνολικής δαπάνης δέρμανσης πχ. 500 ευρώ=> 50 ευρώ.

    Και τα 50 αυτά ευρώ πολλαπλασιαζόμενα επί τα "χιλιοστά διαμερίσματος" => Αντίστοιχη "οφειλή παγίου" ανά διαμέρισμα .....

  9. #39
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    ποια χιλιοστα απο ολα? θερμανσης? κοινοχρηστων η ανελκυστήρα?

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια χιλιοστα απο ολα? θερμανσης? κοινοχρηστων η ανελκυστήρα?
    Δεν έχω μπροστά μου τώρα τον λογαριασμό, αλλά πρέπει να είναι τα "χιλιοστά διαμερίσματος" στο ειδικό πινακάκι "δαπάνες θέρμανσης"

    πχ. Για ένα δυαράκι, στον 2ο όροφο, ο αντίστοιχος συντελεστής μου (θέρμανσης -χιλιοστά διαμερίσματος) είναι : 0,21363...

  11. #41
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γειά και χαρά σε όλους !

    Η Αλήθεια είναι ότι, από το προηγούμενο σχετικό μου topic, αποκόμησα πραγματικά Σπουδαία πληροφορία ... !!
    Και, Σας οφείλω ένα Μεγάλο ευχαριστώ !!!

    http://https://www.adslgr.com/forum/...%82?highlight=

    Στο δια ταύτα,
    προέκυψε μια γερή κρούση με την Τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα και το σύνολο των δαπανών...
    Θα δείξει ....

    ΌΜΩΣ...
    Σκέφτομαι ότι, ίσως, έχουν και το πεπόνι και το μαχαίρι...


    Κι αυτό γιατί...
    Πράγματι, τσεκάροντας τον μετρητή μου, προκύπτει, όντως, μια διαφορά (κατανάλωσης) πχ. 20 μονάδων...

    Όμως,
    αυτές οι μονάδες αντιστοιχίζονται, σε πρώτη φάση, σε ένα "αρχικό ποσό" (186 ευρώ...), το οποίο στη συνέχεια, πολλαπλασιαζόμενο με τον "συντελεστή θέρμανσης διαμερίσματος" (0,21363),
    καταλήγουν στο τελικό ποσό που μου αναλογεί...

    Άραγε,
    Κάποιος τρόπος για να ελέγξεις αν το "αρχικό ποσό" αυτό, έχει Λογική ή αποτελεί αυθαιρεσία -έως και "ρεβάνς" (αν τα έχεις τσουγκρίσει μαζί τους) υπάρχει ???

  12. #42
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το αρχικο κοστος προκυπτει απο την υψομετρικη διαφορα της δεξαμενης, μεταφρασμενη σε λιτρα, επι την τιμη αγορας του πετρελαιου θερμανσης.

    Αν η δεξαμενη ειναι μεγαλη και πλατεια, μερικα χιλιοστα σφαλματος μπορει να ειναι αρκετα λιτρα. Αλλα επειδη λογικα στην επομενη μετρηση θα αρχισουν απο κει που εμειναν την πρηγουμενη, δεν παιζει και πολυ ρολο. Εκτος βεβαια αν εντωμεταξυ αγορασθηκε πετρελαιο, με νεα τιμη.
    Κανονικα πρεπει βγει το κοστος του παλαιου και του νεου και απο αυτο να προκυψει η νεα τιμή.

    Απλος επιμερισμος, σε αυτο δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος κανονισμος. Βεβαια αν σε ολο αυτο βαλουμε και την πιθανη κλεψια του βυτιοφορου αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να το ελεξχει αυτο καποιος.

  13. #43
    Εγγραφή
    27-05-2009
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αρχικο κοστος προκυπτει απο την υψομετρικη διαφορα της δεξαμενης, μεταφρασμενη σε λιτρα, επι την τιμη αγορας του πετρελαιου θερμανσης.

    Αν η δεξαμενη ειναι μεγαλη και πλατεια, μερικα χιλιοστα σφαλματος μπορει να ειναι αρκετα λιτρα. Αλλα επειδη λογικα στην επομενη μετρηση θα αρχισουν απο κει που εμειναν την πρηγουμενη, δεν παιζει και πολυ ρολο. Εκτος βεβαια αν εντωμεταξυ αγορασθηκε πετρελαιο, με νεα τιμη.
    Κανονικα πρεπει βγει το κοστος του παλαιου και του νεου και απο αυτο να προκυψει η νεα τιμή.

    Απλος επιμερισμος, σε αυτο δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος κανονισμος. Βεβαια αν σε ολο αυτο βαλουμε και την πιθανη κλεψια του βυτιοφορου αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να το ελεξχει αυτο καποιος.

    Καλέ μου netblues, Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

    Λυπάμαι, που, λόγω των περίεργων ωραρίων μου, δυστυχώς δεν υπήρξα το ίδιο συνεπής !!

    Στέκομαι στη φράση σου "απλός επιμερισμός" ...
    Και,
    Με παραπέμπει σε κάτι από "απλή μέθοδο των τριών" ... !!

    Κι όμως :

    Αναφορικά με την τελευταία -την πιο πρόσφατη δαπάνη θέρμανσης :

    Έχουμε, υποτίθεται, μια αγορά πετρελαίου, ποσότητας 265 λίτρων x 0,78 = 206,70 ευρώ.

    "Προσπερνάω" το μάλλον αυτονόητο, ότι, στον πίνακα ανακοινώσεων της πολυκατοικίας, θα έπρεπε να υπήρχε ήδη καρφιτσωμένο το επίσημο τιμολόγιο αγοράς...

    Με βάση τη διαφορά μεταξύ πρόσφατης και προηγούμενης ένδειξης στον μετρητή του κάθε διαμερίσματος, έχουμε :
    Ισόγειο : 67, 71 μονάδες
    Α1 : 1,28 μονάδες
    A2 : 5,28 μονάδες
    B1 : 20,05 μονάδες
    Β2 : 0 μονάδες

    Το Σύνολο των παραπάνω μονάδων είναι ίσο με 94,32 που αντιστοιχούν σε κατανάλωση 265 λίτρων πετρελαίου.

    "Θεωρώντας", και πάλι, ότι η δεξαμενή ήταν εντελώς άδεια και δεν περιείχε (σημαντική τουλάχιστον) ποσότητα από το προηγούμενο γέμισμα...

    Άρα, λοιπόν, αναλογικά, βάσει της απλής μεθόδου των τριών,
    Αφού οι 94,32 μονάδες αντιστοιχούν σε 265 λίτρα => Κάθε μονάδα (στον μετρητή) αντιστοιχεί σε κατανάλωση 2,80 λίτρων πετρελαίου...

    Εγώ λοιπόν, που έκαψα 20,05 μονάδες x 2,80 λίτρα πετρελαίου x 0,78 ευρώ/lt => 43,78 ευρώ ως ατομική -του διαμερίσματός μου δαπάνη ...

    Εντούτοις,
    Σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στον έντυπο του λογαριασμού μου,
    Αυτές οι 20,05 μονάδες μου
    "αντιστοιχίζονται" σε ένα "ποσό" = 186,03 ευρώ (...) -το οποίο πολλαπλασιαζόμενο επί του "συντελεστή θέρμανσης" του διαμερίσματός μου (0,21363) = 58,69 ευρώ (1)

    (1) Γ@μώ το φελέκι μου, ακόμα και στα "στοιχειώδη", σου δημιουργούν τη βάσιμη υποψία ότι "καρφώνονται" ....
    Αφού 186,03 x 0,21363 =39,74 (!!!)

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας