Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    1/10/19-Ηρθαν εξωτερικοι πωλητες απο την Wind προτειναν ενα προγραμμα για
    σταθερα,κινητα,vdsl και τηλεοραση και μου ειπαν οτι η γραμμη θα ενεργοποιηθει στις επομενες 2 εβδομαδες και υπεγραψα.

    Μολις περασαν 14 μερες με πηραν τηλ απο Νοva και μου προτειναν καλυτερο πακετο και μου ειπαν να κανω ακυρωση φορητοτητας απο την Wind. Προσπαθησα να κανω ακυρωση φορητοτιτας αλλα δεν γινοταν γτ ειχαν περασει 14 μερες.

    Απο την Nova μου ειπαν δεν πειραζει, απλως θα χρειαστει πρωτα να ενεργοποιηθει η γραμμη και μετα να κανουμε αιτηση υπαναχώρησης..

    Και οταν τους ρωτησα αν θα πρεπει να πληρωσω κατι επειδη διακοπτω το συμβολαιο(και ειχα δει οτι στο συμβολαιο ελεγε οτι το προστιμο για διακοπη ειναι 240€) και μου απαντησαν "ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, το κανουν συνεχεια αυτο να μην υποβαλουν την αιτηση μεσα στις 14 μερες για να μην σας κανουμε προσφορα, οποτε απο την στιγμη που δεν επιτρεπεται να το κανουν αυτο, δεν μπορουν να σας κανουν τιποτα" και σαν χαζο και εγω τους πιστεψα.

    6/11 με 10/11 εγινε η ενεροποιηση απο την Wind (!!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ!!!) Και εκανα οτι μου ειπαν απο την Nova και ξαναγυρισα στη Nova.

    Mετα απο μερικες μερες μου στελνει η wind μηνημα οτι ο λογαριασμος ειναι 240€
    Και οτι πρεπει με 6/1/2020 να τον ξοφλησω. Παιρνω τηλ την Νοva και μου λεει "απλως δεν θα τον πληρωσετεκαι θα τους αγνοεισετε" και ρωταω "μα δεν μπορουν να μας κανουν τιποτα??" και μου λεει "σαν τι να σας κανουν? Οχι απλως τους αγνοειται". καια αυτο εκανα

    Σημερα ηρθε απο την Wind ενα χαρτι που ειχε πανω ημερομηνια οτι γραφτηκε στις 9/2/20 αλλα απεξω γραφει οτι η ACS το παρελαβε στις 18/2/20. Και το χαρτι λεει οτι αν δεν ξοφλησω μεσα σε 5 μερες το ποσο, "θα κινηθουν με νομικες διαδιακσιες να εισπαξουν το ποσο και οτι θα επιβαρυνθω με δικαστικα εξοδα"...Προφανως απο τις 9/2/20 που το εγραψαν οι 5 μερες εχουν περασει..

    ??? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ???

    **Υπαρχει κανεις που να του εχει συμβει το ιδιο πραγμα, να προτεινει καμια λυση??

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι να κάνεις;

    Σύμφωνα με τον κανονισμό πρέπει να πληρώσεις.
    Είναι απλά τα πράγματα.

    Ζητάς απο την nova να σου στείλει τις ηχογραφήσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Σε δούλεψαν κανονικά.

    Η wind έχει κάθε δίκιο που στα ζητάει για αθέτηση συμβολαίου.

    Μίλα άμεσα με τον συνήγορο του καταναλωτή και κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είχα παρόμοια εμπειρία, πηγαίνοντας από Nova σε Wind και ενώ ζήτησα από τη Wind η ενεργοποίηση να γίνει άμεσα ώστε αν η Nova μου έδινε καλύτερη προσφορά να μπορώ να παραμείνω, η πονηρή Wind έκανε την ενεργοποίηση την 16η ημέρα δηλαδή μετά από 14 ημέρες.
    Στη συνέχεια όταν ενημερώθηκε η Nova την 16η ημέρα με πήρε και πράγματι έκανε καλύτερη προσφορά και μου έλεγε ακριβώς τα ίδια, να αγνοήσω την ενεργοποίηση στη Wind, και σε περίπτωση προστίμου να μη το πληρώσω.
    Όταν τους ρώτησα αν θα το πληρώσουν αυτοί (Nova) μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο.
    Οπότε και γνωρίζοντας ότι πλέον δεν μπορώ να το ρισκάρω αφού πέρασαν οι 14 ημέρες είμαι πλέον στη Wind με λίγο χειρότερη προσφορά για 24 μήνες.

    Υ.Γ.: Πάντως πιστεύω ότι η Nova έχει δίκιο. Νομίζω πως η καθυστέρηση ενεργοποίησης με σκοπό να μη μπορείς μετά να υπαναχωρήσεις διότι πέρασαν οι 14 ημέρες είναι παράνομη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vageo : 24-02-20 στις 00:39.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vageo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα παρόμοια εμπειρία, πηγαίνοντας από Nova σε Wind και ενώ ζήτησα από τη Wind η ενεργοποίηση να γίνει άμεσα ώστε αν η Nova μου έδινε καλύτερη προσφορά να μπορώ να παραμείνω, η πονηρή Wind έκανε την ενεργοποίηση την 16η ημέρα δηλαδή μετά από 14 ημέρες.
    Στη συνέχεια όταν ενημερώθηκε η Nova την 16η ημέρα με πήρε και πράγματι έκανε καλύτερη προσφορά και μου έλεγε ακριβώς τα ίδια, να αγνοήσω την ενεργοποίηση στη Wind, και σε περίπτωση προστίμου να μη το πληρώσω.
    Όταν τους ρώτησα αν θα το πληρώσουν αυτοί (Nova) μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο.
    Οπότε και γνωρίζοντας ότι πλέον δεν μπορώ να το ρισκάρω αφού πέρασαν οι 14 ημέρες είμαι πλέον στη Wind με λίγο χειρότερη προσφορά για 24 μήνες.

    Υ.Γ.: Πάντως πιστεύω ότι η Nova έχει δίκιο. Νομίζω πως η καθυστέρηση ενεργοποίησης με σκοπό να μη μπορείς μετά να υπαναχωρήσεις διότι πέρασαν οι 14 ημέρες είναι παράνομη.
    Οχι φυσικά και δεν είναι παράνομη, προβλέπεται μάλιστα στον νέο κανονισμό για την φορητότητα
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0837.html

    H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της.
    Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, είτε να ζητήσει από τον συνδρομητή γραπτή δήλωση ότι αποδέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα, μέχρι την ενεργοποίηση της υπηρεσίας σε νέα εταιρία και εφόσον δεν έχει παρέλθει η προθεσμία των 14 ημερών, να υποβάλει αίτηση ακύρωσης της φορητότητας.

    Μου αρέσει που λες πονηρή την wind, όταν όπως λες ο σκοπός ήταν να πάρεις καλύτερη τιμή απο τον προηγούμενο σου πάροχο.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    1. ΟΚ, η Wind ΔΕΝ είναι παράνομη, διότι ενώ ζήτησα το αίτημα φορητότητας να υλοποιηθεί πριν το 14ήμερο, σύμφωνα με το νέο κανονισμό (4 Ιουνίου 2018): "Σε περίπτωση που ο συνδρομητής επιθυμεί το αίτημα να υλοποιηθεί νωρίτερα από τις 14 ημέρες, πρέπει να υποβάλει σχετική δήλωση στη νέα εταιρία. Σημειώνεται, ότι η εταιρία έχει δικαίωμα είτε να μην κάνει αποδεκτό το αίτημα, ..."

    2. Ο σκοπός μου ΔΕΝ ήταν να πάρω καλύτερη τιμή από τον προηγούμενό μου πάροχο (Nova) -μέχρι εκείνη τη στιγμή είχα αποφασίσει να πάω στη Wind- αλλά αυτό προέκυψε με την καλύτερη προσφορά από Nova. Τη σκέψη την έκανα αλλά δεν ήταν ο σκοπός μου. Η τιμή της Wind ήταν αρκετά χαμηλή, που δεν πίστευα ότι η Nova θα κάνει ακόμη χαμηλότερη.
    Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό; ότι είναι πονηρό, μπορεί να είναι νόμιμο, αλλά δεν είναι ηθικό.

    3. Νομίζω όμως ότι το σημαντικότερο στο νέο κανονισμό είναι το παρακάτω: "Υποβάλετε την αίτηση φορητότητας αριθμού, παράλληλα με τη σύναψη σύμβασης, σε περίπτωση που επιλέξετε νέα εταιρία."
    Αυτό πώς μπορεί να γίνει από τον συνδρομητή;
    Μέχρι τώρα ήξερα ότι αυτό το κάνει ο νέος πάροχος στον οποίο θέλεις να πας. Μπορώ εγώ να υποβάλω αίτηση φορητότητας στον πάροχο που βρίσκομαι; Αν ναι, τότε ο υφιστάμενος πάροχος το μαθαίνει, σου κάνει την ενδεχομένως καλύτερη προσφορά του πριν το 14ήμερο και τότε ακυρώνεις τη φορητότητα στο νέο.
    Περιμένω, αν υπάρχει απάντηση, γιατί έτσι λύνεται το θέμα εύκολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vageo : 24-02-20 στις 21:00.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ, άλλωστε δεν χρειάζεται από την στιγμή που έχεις αποφασίσει να αλλάξεις παρόχο, αν το θες να ξεκινήσει πιο γρήγορα το κάνεις απο κατάστημα.

    Είναι προφανές οτι η αλλαγή έγινε γιατί κακά τα ψέματα είχε γίνει σύστημα το να κάνουμε αίτηση σε άλλον πάροχο για να πάρουμε καλύτερη τιμή απο τον τωρινό μας, το έχω κάνει και εγώ.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας